adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www:

Więcej o nas: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Przywrócenie do pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

przywrócenie do pracy sąd

Przywrócenie do pracy – o co w tym wszystkim chodzi

Przywrócenie do pracy przez sąd to jedno z żądań, które może w sądzie pracy zgłosić zwolniony pracownik. Spełnienie takiego żądania wymaga przeprowadzenia sprawy sądowej i wydania przez sąd odpowiedniego wyroku.

Żeby założyć sprawę sądową musisz skierować do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Na końcu tego wpisu zamieściłem bezpłatny wzór takiego pozwu. Mam nadzieję, że Ci się przyda.

Sąd uwzględni wniosek (pozew) pracownika o przywrócenie do pracy, jeśli po rozpoznaniu sprawy ustali, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy lub było nieuzasadnione. Wtedy pracownik zostanie przywrócony do pracy na poprzednie stanowisko.

Co ważne, przywrócenie pracownika do pracy nastąpi bez konieczności podpisania kolejnej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że nastąpi ono automatycznie bez żadnych działań ze strony pracownika, ale o tym opowiem Ci w innym miejscu na blogu.

Więcej przeczytasz tutaj: Powrót do pracy po wyroku sądowym

Kiedy złożyć wniosek o przywrócenie do pracy?

Jak zapewne wiesz jest co najmniej kilka rodzajów umów o pracę, a także kilka sposobów ich rozwiązania. Nie w każdym wypadku żądanie przywrócenia do pracy jest możliwe.

Więcej na ten temat: Sposoby rozwiązania umowy umowę o pracę

Dobra wiadomość jest taka, że możesz złożyć pozew o przywrócenie do pracy niezależnie od tego, w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę. Co prawda w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem będzie to żądanie warunkowe. Więcej na ten temat wyjaśnię Ci przy okazji omawiania wzoru pozwu o przywrócenie do pracy, który zamieściłem na końcu tego artykułu.

Musisz pamiętać, że żądanie przywrócenia pracownika do pracy ograniczone jest tylko do tych sytuacji, które w ogóle przewidują możliwość wystąpienia z pozwem do sądu pracy. Będzie tak w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, jak i wówczas gdy umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia (np. nastąpiło zwolnienie dyscyplinarne).

Więcej:

Nie będziesz mógł wystąpić z takim pozwem jeśli umowa o pracę została rozwiązana ze względu na upływ czasu, na jaki została zawarta, a także wtedy, gdy do rozwiązania umowy doszło za porozumieniem stron. W takich sytuacjach masz nieco inne możliwości.

Przeczytaj:

Przywrócenie do pracy przez sąd, a rodzaj umowy o pracę

Zawsze będziesz mógł domagać się przywrócenia do pracy przez sąd, jeśli łączyła Cię z pracodawcą umowa zawarta na czas nieokreślony.

W gorszej sytuacji będziesz, jeśli miałeś umowę na czas określony, bo wtedy żądanie przywrócenia do pracy nie zawsze będzie możliwe. Co więcej trochę inne zasady obowiązują w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem o przywrócenie do pracy będzie trudniej. Z właściwym pozwem może wystąpić tylko:

  • pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,
  • pracownik – ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,
  • pracownik w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Wszyscy pozostali pracownicy, którzy mieli umowę na czas określony będą mogli domagać się jedynie zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania. Taka sama zasada obowiązuje (już bez żadnych wyjątków) osoby zatrudnione na umowę na okres próbny.

Więcej: Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

W przypadku rozwiązania umowy na czas określony bez wypowiedzenia zasady są nieco inne. Pracownik nie może żądać przywrócenia do pracy, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.

Przykład:

Jeśli Twoja umowa na czas określony została zawarta do dnia 31 lipca 2018r., zaś w czerwcu 2018r. zostałeś zwolniony dyscyplinarnie sąd z pewnością nie uwzględni Twojego pozwu o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu do pracy pracowałbyś tylko kilka tygodni, a to jest właśnie krótki okres, o którym mowa powyżej.

Wbrew pozorom bardzo często mamy do czynienia z tym właśnie przepisem. Sąd będzie oceniał, czy okres Twojej pracy po przywróceniu będzie krótki nie z perspektywy dnia, w którym złożyłeś pozew o przywrócenie do pracy, ale z dnia, w którym będzie wydawać wyrok.

Pozwól, że wyjaśnię Ci to na następnym przykładzie:

Pracownik miał umowę zawartą na czas określony do dnia 31 lipca 2020roku. Został zwolniony dyscyplinarnie w czerwcu 2018r. Widzisz, że zostało mu ponad 2 lata pracy, a zatem nie może być mowy o tym, że to jest krótki okres, który uniemożliwia przywrócenie go do pracy…

Co jednak jeśli proces sądowy będzie trwała dwa lata? Jaki wyrok wyda sąd w dniu 25 czerwca 2020r, kiedy do końca okresu, na który została zawarta umowa pozostanie miesiąc? Dostrzegasz zmianę tej optyki?

A przecież trwające kilka lat procesy sądowe w naszym kraju nie są niczym zaskakującym. Co więcej, pracodawca znając ten przepis może właśnie w taki sposób sterować procesem, żeby on trwał jak najdłużej (wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne).

Odmowa przywrócenia do pracy – furtka dla sądu pracy

Tak, sąd pracy w każdym wypadku kiedy wystąpisz z pozwem o przywrócenie do pracy ma pewną „furtkę”, która pozwala nie uwzględnić żądania przywrócenia do pracy. Często, z tej „furtki” korzystają pracodawcy, ale co to takiego?

Otóż sąd pracy może nie przywrócić pracownika do pracy, jeśli uzna takie przywrócenie za niemożliwe lub niecelowe. Ale o tym opowiem Ci w innym miejscu na blogu:

Przeczytaj: Kiedy sąd nie przywróci pracownika do pracy

A jeśli nie przywrócenie do pracy, to co?

Jeśli sąd pracy uzna, że w Twoim przypadku nie może zapaść przywracający Cię do pracy, nie to jeszcze nie znaczy, że wszystko stracone. Jeśli zostałeś zwolniony bez uzasadnienia lub w sposób sprzeczny z prawem sąd zasądzi po prostu odszkodowanie, nawet wtedy, jeśli nie będziesz tego żądał.

Więcej: Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

O tym co się dzieje, kiedy już zapadnie wyrok korzystny dla pracownika przeczytasz tutaj:

Jeśli będziesz zastanawiał się nad tym, czy w Twoim przypadku warto żądać przywrócenia do pracy czy po prostu odszkodowania przeczytaj ten tekst: Przywrócenie do pracy czy odszkodowanie

Na koniec chciałem zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż w przypadku, kiedy sąd pracy przywróci Cię do pracy możesz żądać od pracodawcy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. O tym pisałem w innym miejscu na moim blogu.

Przeczytaj: Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Pozew o przywrócenie do pracy – wzór

Poniżej obiecany bezpłatny wzór pozwu o przywrócenie do pracy. Pamiętaj, że ja nie daję Ci gwarancji, że korzystając z tego wzoru wygrasz swoją sprawę o przywrócenie do pracy. Potraktuj go jedynie jako wskazówkę, a nie jako podstawę swojej strategii na proces, bo prowadzenie sprawy sądowej to o wiele więcej, niż tylko sam pozew.

Pobierz: Wzór – pozew o przywrócenie do pracy

Przeczytaj również: Pozew do sądu pracy

Jak przygotować się do sprawy o przywrócenie do pracy?

Skoro czeka Cię już sprawa przed sądem pracy przeczytaj jeszcze kilka innych moich tekstów, w których wyjaśniam jak wyglądają sprawy przed sądem pracy i czym możesz zostać zaskoczony przez sąd.

Sąd wydał wyrok przywracający Cię do pracy i nie wiesz co dalej?

Po uzyskaniu pozytywnego wyroku sądu pracy nie musisz podpisywać z pracodawcą nowej umowy o pracę. Musisz jednak dokonać pewnych czynności, żeby ponownie połączyła Cię z pracodawcą umowa o pracę.

Ponowne nawiązaniu stosunku pracy pomiędzy pracodawcą, a przywróconym do pracy pracownikiem zależy od kilku czynników.

Pierwszym jest uprawomocnienie się wyroku przywracającego do pracy. Zasady uprawomocnienia się wyroku sądu są różne w zależności od tego, czy chodzi o wyrok sądu pierwszej, czy drugiej instancji.

Kiedy wyrok sądu pracy staje się prawomocny?

Wyrok pierwszej instancji staje się prawomocny po upływie terminu do złożenia środka zaskarżenia (czyli apelacji). Sporządzenie apelacji od wyroku sądu pracy jest możliwe w terminie 14 dni od chwili doręczenia pracodawcy wyroku sądu z pisemnym uzasadnieniem. Doręczenie wyroku następuje na wniosek pracodawcy złożony w terminie 7 dni od jego ogłoszenia. Oczywiście sąd musi najpierw sporządzić pisemne uzasadnienie wyroku, na co ma 30 dni, ale w praktyce zdarza się, że sądy potrzebują na to więcej czasu.

Jeśli pracodawca nie złożył wniosku o uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji w terminie 7 dni od jego ogłoszenia, może złożyć apelację w terminie 21 dni od jego ogłoszenia.

Może zdarzyć się tak, że pracodawca złoży wniosek o uzasadnienie wyroku, ale nie zdecyduje się na jego zaskarżenie. Dlatego pracownik powinien – telefonicznie lub podczas osobistej wizyty w Sądzie Pracy – dowiadywać się, czy powyższe terminy zostały przez pracodawcę dochowane.

Wyrok sądu drugiej instancji jest prawomocny od chwili jego ogłoszenia lub wydania.

Ile czasu na stawienie się od pracy?

Określenie momentu prawomocności wyroku jest bardzo ważne, ponieważ od tej chwili pracownik ma 7 dni, aby stawić się do pracy. Jeśli pracownik nie stawi się w tym dniu do pracy, to pomimo pozytywnego dla niego wyroku, stosunek pracy nie zostanie wznowiony.

Pracownik powinien zadbać o uzyskanie dowodu, że w przepisanym powyżej terminie faktycznie stawił się do pracy. Może być bowiem tak, że pracodawca nie będzie chciał przyjąć pracownika do pracy. W takim przypadku wystarczy, aby pracownik doręczył pracodawcy swoje oświadczenie o gotowości do pracy i uzyskał dowód jego doręczenia pracodawcy.

Warto także pamiętać, że na czas procesu pracownik zatrudnił się u innego pracodawcy, ale na skutek przywracającego go do pracy orzeczenia Sądu Pracy zamierza wrócić do poprzedniego pracodawcy, może – w terminie 7 dni od uprawomocnienia się tego orzeczenia – rozwiązać bez wypowiedzenia wiążącą go z „tymczasowym pracodawcom” umowę o pracę za 3 dniowym uprzedzeniem.

Na jakie stanowisko wracam do pracodawcy?

Po pierwsze należy wskazać, że w wyniku wydania wyroku o przywrócenie do pracy, pracodawca jest zobowiązany przywrócić pracownika na to samo stanowisko pracy, jakie pracownik zajmował przed zwolnieniem. Obowiązek pracodawcy nie będzie zatem spełniony, jeśli przyjmie pracownika na stanowisko równorzędne. Należy bowiem zwrócić uwagę, że ma on zapewnić pracownikowi tą samą, a nie taką samą pracę.

Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że nawet jeśli pracodawca zlikwidował stanowisko pracy, na którym pracownik był zatrudniony przed rozwiązaniem stosunku pracy, to po zapadnięciu wyroku w przedmiocie przywrócenia do pracy, pracodawca ma obowiązek takie stanowisko utworzyć i przyjąć na nie pracownika.

Czy pracodawca może odmówić przyjęcia do pracy?

Pracodawca może odmówić przyjęcia pracownika do pracy tylko w przypadku, gdy ten nie stawi się w gotowości do pracy w terminie 7 dni od chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu pracy.

Bezpłatne wzory pozwów do sądu pracy

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!