adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Przywrócenie do pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Przywrócenie do pracy – o co w tym wszystkim chodzi

Przywrócenie do pracy przez sąd to jedno z żądań, które może w sądzie pracy zgłosić zwolniony pracownik. Spełnienie takiego żądania wymaga przeprowadzenia sprawy sądowej i wydania przez sąd odpowiedniego wyroku.

Żeby założyć sprawę sądową musisz skierować do sądu pozew o przywrócenie do pracy. Na końcu tego wpisu zamieściłem bezpłatny wzór takiego pozwu. Mam nadzieję, że Ci się przyda.

Sąd uwzględni wniosek (pozew) pracownika o przywrócenie do pracy, jeśli po rozpoznaniu sprawy ustali, że rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa pracy lub było nieuzasadnione. Wtedy pracownik zostanie przywrócony do pracy na poprzednie stanowisko.

Co ważne, przywrócenie pracownika do pracy nastąpi bez konieczności podpisania kolejnej umowy o pracę. Nie oznacza to jednak, że nastąpi ono automatycznie bez żadnych działań ze strony pracownika, ale o tym opowiem Ci w innym miejscu na blogu.

Więcej przeczytasz tutaj: Powrót do pracy po wyroku sądowym

Kiedy złożyć wniosek o przywrócenie do pracy?

Jak zapewne wiesz jest co najmniej kilka rodzajów umów o pracę, a także kilka sposobów ich rozwiązania. Nie w każdym wypadku żądanie przywrócenia do pracy jest możliwe.

Więcej na ten temat: Sposoby rozwiązania umowy umowę o pracę

Dobra wiadomość jest taka, że możesz złożyć pozew o przywrócenie do pracy niezależnie od tego, w jaki sposób została rozwiązana umowa o pracę. Co prawda w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem będzie to żądanie warunkowe. Więcej na ten temat wyjaśnię Ci przy okazji omawiania wzoru pozwu o przywrócenie do pracy, który zamieściłem na końcu tego artykułu.

Musisz pamiętać, że żądanie przywrócenia pracownika do pracy ograniczone jest tylko do tych sytuacji, które w ogóle przewidują możliwość wystąpienia z pozwem do sądu pracy. Będzie tak w przypadku rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę za wypowiedzeniem, jak i wówczas gdy umowa została rozwiązana bez wypowiedzenia (np. nastąpiło zwolnienie dyscyplinarne).

Więcej:

Nie będziesz mógł wystąpić z takim pozwem jeśli umowa o pracę została rozwiązana ze względu na upływ czasu, na jaki została zawarta, a także wtedy, gdy do rozwiązania umowy doszło za porozumieniem stron. W takich sytuacjach masz nieco inne możliwości.

Przeczytaj:

Przywrócenie do pracy przez sąd, a rodzaj umowy o pracę

Zawsze będziesz mógł domagać się przywrócenia do pracy przez sąd, jeśli łączyła Cię z pracodawcą umowa zawarta na czas nieokreślony.

W gorszej sytuacji będziesz, jeśli miałeś umowę na czas określony, bo wtedy żądanie przywrócenia do pracy nie zawsze będzie możliwe. Co więcej trochę inne zasady obowiązują w przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia.

W przypadku rozwiązania umowy za wypowiedzeniem o przywrócenie do pracy będzie trudniej. Z właściwym pozwem może wystąpić tylko:

  • pracownica w okresie ciąży lub urlopu macierzyńskiego,
  • pracownik – ojciec wychowujący dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,
  • pracownik w okresie korzystania z ochrony stosunku pracy na podstawie przepisów ustawy o związkach zawodowych.

Wszyscy pozostali pracownicy, którzy mieli umowę na czas określony będą mogli domagać się jedynie zasądzenia na swoją rzecz odszkodowania. Taka sama zasada obowiązuje (już bez żadnych wyjątków) osoby zatrudnione na umowę na okres próbny.

Więcej: Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

W przypadku rozwiązania umowy na czas określony bez wypowiedzenia zasady są nieco inne. Pracownik nie może żądać przywrócenia do pracy, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.

Przykład:

Jeśli Twoja umowa na czas określony została zawarta do dnia 31 lipca 2018r., zaś w czerwcu 2018r. zostałeś zwolniony dyscyplinarnie sąd z pewnością nie uwzględni Twojego pozwu o przywrócenie do pracy. Po przywróceniu do pracy pracowałbyś tylko kilka tygodni, a to jest właśnie krótki okres, o którym mowa powyżej.

Wbrew pozorom bardzo często mamy do czynienia z tym właśnie przepisem. Sąd będzie oceniał, czy okres Twojej pracy po przywróceniu będzie krótki nie z perspektywy dnia, w którym złożyłeś pozew o przywrócenie do pracy, ale z dnia, w którym będzie wydawać wyrok.

Pozwól, że wyjaśnię Ci to na następnym przykładzie:

Pracownik miał umowę zawartą na czas określony do dnia 31 lipca 2020roku. Został zwolniony dyscyplinarnie w czerwcu 2018r. Widzisz, że zostało mu ponad 2 lata pracy, a zatem nie może być mowy o tym, że to jest krótki okres, który uniemożliwia przywrócenie go do pracy…

Co jednak jeśli proces sądowy będzie trwała dwa lata? Jaki wyrok wyda sąd w dniu 25 czerwca 2020r, kiedy do końca okresu, na który została zawarta umowa pozostanie miesiąc? Dostrzegasz zmianę tej optyki?

A przecież trwające kilka lat procesy sądowe w naszym kraju nie są niczym zaskakującym. Co więcej, pracodawca znając ten przepis może właśnie w taki sposób sterować procesem, żeby on trwał jak najdłużej (wbrew pozorom, to wcale nie takie trudne).

Odmowa przywrócenia do pracy – furtka dla sądu pracy

Tak, sąd pracy w każdym wypadku kiedy wystąpisz z pozwem o przywrócenie do pracy ma pewną „furtkę”, która pozwala nie uwzględnić żądania przywrócenia do pracy. Często, z tej „furtki” korzystają pracodawcy, ale co to takiego?

Otóż sąd pracy może nie przywrócić pracownika do pracy, jeśli uzna takie przywrócenie za niemożliwe lub niecelowe. Ale o tym opowiem Ci w innym miejscu na blogu:

Przeczytaj: Kiedy sąd nie przywróci pracownika do pracy

A jeśli nie przywrócenie do pracy, to co?

Jeśli sąd pracy uzna, że w Twoim przypadku nie może zapaść przywracający Cię do pracy, nie to jeszcze nie znaczy, że wszystko stracone. Jeśli zostałeś zwolniony bez uzasadnienia lub w sposób sprzeczny z prawem sąd zasądzi po prostu odszkodowanie, nawet wtedy, jeśli nie będziesz tego żądał.

Więcej: Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

O tym co się dzieje, kiedy już zapadnie wyrok korzystny dla pracownika przeczytasz tutaj:

Jeśli będziesz zastanawiał się nad tym, czy w Twoim przypadku warto żądać przywrócenia do pracy czy po prostu odszkodowania przeczytaj ten tekst: Przywrócenie do pracy czy odszkodowanie

Na koniec chciałem zwrócić Twoją uwagę na jeszcze jedną rzecz. Otóż w przypadku, kiedy sąd pracy przywróci Cię do pracy możesz żądać od pracodawcy wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy. O tym pisałem w innym miejscu na moim blogu.

Przeczytaj: Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy

Pozew o przywrócenie do pracy – wzór

Poniżej obiecany bezpłatny wzór pozwu o przywrócenie do pracy. Pamiętaj, że ja nie daję Ci gwarancji, że korzystając z tego wzoru wygrasz swoją sprawę o przywrócenie do pracy. Potraktuj go jedynie jako wskazówkę, a nie jako podstawę swojej strategii na proces, bo prowadzenie sprawy sądowej to o wiele więcej, niż tylko sam pozew.

Pobierz: Wzór – pozew o przywrócenie do pracy

Przeczytaj również: Pozew do sądu pracy

Jak przygotować się do sprawy o przywrócenie do pracy?

Skoro czeka Cię już sprawa przed sądem pracy przeczytaj jeszcze kilka innych moich tekstów, w których wyjaśniam jak wyglądają sprawy przed sądem pracy i czym możesz zostać zaskoczony przez sąd.

Czy warto wracać do tej samej pracy?

Moje osobiste zdanie jest takie, że dwa razy do tej samej rzeki się nie wchodzi. Dlatego uważam, że zamiast wracać do pracy, z której ktoś Cię wyrzucił, lepiej poszukaj lepszej oferty. W tym celu możesz skorzystać ze strony naszego partnera – Serwisu „Jooble” – https://pl.jooble.org/

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!