adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www:

Więcej o nas: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Pozew do sądu pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

pozew do sądu pracy

Czy warto składać pozew do sądu pracy?

Zastanawiasz się, czy złożyć pozew do sądu pracy, ale boisz się wyniku sprawy? Powiem Ci to, co zawsze mówię moim Klientom. To dobrze przynajmniej raz w życiu wystąpić z pozwem do sądu pracy.

Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to są bardzo duże szanse na to, że to właśnie na etacie spędzisz wszystkie lata do emerytury. Tymczasem sprawa przed sądem pracy, to taki przyspieszony kurs prawa pracy i uprawnień pracownika. Występując z pozwem do sądu pracy zdobędziesz niepowtarzalne doświadczenia, z których będziesz korzystać do końca swojej kariery zawodowej.

Kiedy następnym razem pracodawca będzie łamał Twoje prawa, będziesz mieć świadomość tego, co możesz z tym zrobić. Takiego doświadczenia nie można zdobyć na szkoleniu, czy czytając książki.

Powiem Ci, że pracodawcy również boją się sądu pracy. Twój przełożony wcale nie będzie taki błyskotliwy i opanowany, kiedy będzie go przesłuchiwał sędzia w sądzie pracy. Co więcej w sądzie pracy nie będziesz już jego podwładnym. Oboje będziecie równymi sobie stronami procesu.

Nie widzę też nic złego w tym, żeby pracownik domagał się tego, co mu się prawnie należy. Zbyt wiele osób z tego rezygnuje. Nie bądź jedną z nich.

Jak napisać pozew do sądu pracy?

Nie przejmuj się. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak napisać pozew do sądu pracy. Na blogu umieściłem nawet dwa przykłady takich pozwów, które możesz sobie przeczytać i użyć ich jako wzór. Ponieważ blog dotyczy rozwiązania umowy o pracę udostępniane przeze mnie wzory to pozew do sądu pracy o przywrócenie do pracy i pozew o odszkodowanie.

Jeśli po przeczytaniu artykułu, a także wszystkich innych teksów, które wskaże Ci w jego treści będziesz mieć dodatkowe pytania, zadaj je w komentarzu. Postaram się w – oczywiście w miarę moich możliwości czasowych – na nie odpowiedzieć.

Do jakiego sądu wnieść pozew?

W przypadku pozwu (odwołania ) od rozwiązania umowy o pracę jest to stosunkowo proste zadanie, bo pracodawca powinien w oświadczeniu, którym rozwiązał umowę wskazać Tobie sąd, do którego masz się odwołać.

Jednak nawet wówczas możesz skierować pozew do innego sądu wg zasad, o których mówię w tym artykule: Do jakiego sądu pracy wnieść pozew?

Zasady opisane w powyższym tekście możesz zastosować w każdej sprawie, w której chcesz wnieść pozew do sądu pracy.

Jak oznaczyć strony w pozwie do sądu pracy?

Kolejnym elementem, który musi zawierać Twój pozew do sądu pracy jest oznaczenie stron (czyli Ciebie i pracodawcy). Podajesz imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Klienci często pytają mnie czy ma to być adres zamieszkania czy zameldowania. To nie istotne. Ważne jest to, żeby to był adres, pod którym odbierasz korespondencję. Na ten adres sąd będzie wysyłał do Ciebie różne pisma i zawiadomienia. Co więcej, będą to listy polecone, które tylko Ty będziesz mógł odebrać. Pamiętaj też, żeby w pozwie wpisać swój PESEL.

Z oznaczeniem pracodawcy może być trochę więcej problemów. W przypadku podmiotów prywatnych pracodawcą najczęściej jest albo osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jej dane możesz wyszukać na stronie CEIDG) albo spółka (również spółka cywilna). Dane wszystkich spółek (oprócz cywilnych) możesz znaleźć tutaj – KRS.

W przypadku pomiotów publicznych zasady są nieco bardziej skomplikowane. Można przyjąć, że pracodawcą jest wówczas jednostka, w która Cię zatrudnia (np. Urząd Gminy, a nie Gmina). Natomiast tak nie jest zawsze. Ostatnio formułowałem pozew dla Klienta, który był zatrudniony w Urzędzie Skarbowym, a jego pracodawcą – zgodnie z ustawą – była Izba Skarbowa, której ten Urząd podlegał.

W przypadku spraw dotyczących rozwiązania umowy o pracę najłatwiej ustalić pracodawcę dokładnie czytając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Tam powinien być wskazany pracodawca.

Można też sięgnąć do umowy o pracę, chociaż akurat w przypadku mojego pozwu przeciwko Urzędowi Skarbowemu ten sposób nie zadziałał, bo w umowie o pracę jako pracodawca figurował właśnie Urząd Skarbowy. Było tak dlatego, że zmiana pracodawcy wynikała ze zmiany ustawy, która nastąpiła już po zawarciu umowy o pracę. Pracownik z reguły zostaje zawiadomiony o takich zmianach, ale niekoniecznie przechowuje takie zawiadomienie w swoich dokumentach.

Wartość przedmiotu sporu w pozwie do sądu pracy

Kolejnym ważnym elementem pozwu jest określenie wartości przedmiotu sporu. Jeśli w pozwie będziesz wnosił o zapłatę jakiejś kwoty (np. wynagrodzenia za nadgodziny, odszkodowania itp.) to wartością przedmiotu sporu będzie dochodzona przez Ciebie kwota. Żądasz zapłaty 10 tyś. złotych, to wps (wartość przedmiotu sporu) określasz na 10 tyś.

Inaczej jest w sprawach, w których nie domagasz się pieniędzy (np. żądasz przywrócenia do pracy, czy ustalenia istnienia stosunku pracy). Wtedy zasady ustalania wps-u są inne. Będzie nim, przy umowach na czas określony – suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony – za okres jednego roku.

Czyli np. w przypadku przywrócenia do pracy wps to 12 – krotność Twojego wynagrodzenia. Natomiast jeśli będziesz żądać ustalenia istnienia stosunku pracy za okres np. 4 miesięcy, to wtedy wpsem będzie Twoje wynagrodzenie za 4 miesiące. Pamiętaj, że chodzi o wynagrodzenie brutto.

To istotne, żeby dobrze oznaczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie do sądu pracy, bo inaczej możesz otrzymać z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu.

Opłaty od pozwu do sądu pracy

Musisz wiedzieć, że niektóre sprawy z powództwa pracownika są płatne. Tzn. musisz wnieść do sądu opłatę, żeby sąd w ogóle zajął się Twoją sprawą.

To czy sprawa będzie płatna, czy nie zależy od wysokości wps. Jeśli wps nie przekracza 50 tyś. PLN wówczas pozew do sądu pracy nie podlega opłacie.

Jeśli wps jest wyższy niż 50 tyś. PLN to wtedy musisz wnieść opłatę sądową w kwocie 5% wps. Pamiętaj jednak, że w przypadku wygranej sprawy, pracodawca zwróci Ci tę kwotę, ale jeśli przegrasz sprawę, to opłata przepada.

Żądanie pozwu do sądu pracy

Równie istotnym elementem jest wskazanie żądania. Jeśli żądasz zapłaty określonej kwoty pieniężnej (np. tytułem odszkodowania) musisz ją dokładnie wskazać. Jeśli chcesz czegoś innego – np. przywrócenia do pracy, musisz zaznaczyć, że chodzi o przywrócenie do pracy na poprzednie stanowisko i na poprzednich warunkach.

Inne elementy pozwu do sądu pracy

Na poparcie swojego żądania powinieneś przedstawić dowody np. dokumenty, zeznania świadków czy opinie biegłych sądowych. Napisałem ciekawy tekst o dowodach w sądzie pracy, ale dotyczy on tylko spraw z odwołania od rozwiązania umowy o pracę: Kto ma przedstawiać dowody w sądzie pracy

Twój pozew do sądu pracy powinien zawierać uzasadnienie. Przykład uzasadnienia pozwu znajdziesz w obiecanych wzorach poniżej:

Wzory:

Inne koszty przed sądem pracy

Jak pracownik chcąc wystąpić z pozwem do sądu pracy musisz mieć świadomość, że przypadku przegranej sprawy będziesz musiał zapłacić wynagrodzenie adwokata Twojego pracodawcy. Chyba nie myślałeś, że pracodawca będzie bronił się w sądzie sam?

W przypadku niektórych spraw to wynagrodzenie nie będzie duże (180 – 360 PLN). Dotyczy to np. spraw o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy, o przywrócenie do pracy, czy ustalenie stosunku pracy.

Niestety w sprawach o wypłatę wynagrodzenia za pracę, czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych takie wynagrodzenie to najczęściej od 1350 PLN, przez 2700 (wps powyżej 10 tyś. PLN) i 4050 PLN (wps. powyżej 50 tyś.) nawet do 8100 (wps Powyżej 200 tyś. PLN)

Przeczytaj także:

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!