adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Pozew do sądu pracy

Czy warto składać pozew do sądu pracy?

Zastanawiasz się, czy złożyć pozew do sądu pracy, ale boisz się wyniku sprawy? Powiem Ci to, co zawsze mówię moim Klientom. To dobrze przynajmniej raz w życiu wystąpić z pozwem do sądu pracy.

Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to są bardzo duże szanse na to, że to właśnie na etacie spędzisz wszystkie lata do emerytury. Tymczasem sprawa przed sądem pracy, to taki przyspieszony kurs prawa pracy i uprawnień pracownika. Występując z pozwem do sądu pracy zdobędziesz niepowtarzalne doświadczenia, z których będziesz korzystać do końca swojej kariery zawodowej.

Kiedy następnym razem pracodawca będzie łamał Twoje prawa, będziesz mieć świadomość tego, co możesz z tym zrobić. Takiego doświadczenia nie można zdobyć na szkoleniu, czy czytając książki.

Powiem Ci, że pracodawcy również boją się sądu pracy. Twój przełożony wcale nie będzie taki błyskotliwy i opanowany, kiedy będzie go przesłuchiwał sędzia w sądzie pracy. Co więcej w sądzie pracy nie będziesz już jego podwładnym. Oboje będziecie równymi sobie stronami procesu.

Nie widzę też nic złego w tym, żeby pracownik domagał się tego, co mu się prawnie należy. Zbyt wiele osób z tego rezygnuje. Nie bądź jedną z nich.

Jak napisać pozew do sądu pracy?

Nie przejmuj się. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak napisać pozew do sądu pracy. Na blogu umieściłem nawet dwa przykłady takich pozwów, które możesz sobie przeczytać i użyć ich jako wzór. Ponieważ blog dotyczy rozwiązania umowy o pracę udostępniane przeze mnie wzory to pozew do sądu pracy o przywrócenie do pracy i pozew o odszkodowanie.

Jeśli po przeczytaniu artykułu, a także wszystkich innych teksów, które wskaże Ci w jego treści będziesz mieć dodatkowe pytania, zadaj je w komentarzu. Postaram się w – oczywiście w miarę moich możliwości czasowych – na nie odpowiedzieć.

Do jakiego sądu wnieść pozew?

W przypadku pozwu (odwołania ) od rozwiązania umowy o pracę jest to stosunkowo proste zadanie, bo pracodawca powinien w oświadczeniu, którym rozwiązał umowę wskazać Tobie sąd, do którego masz się odwołać.

Jednak nawet wówczas możesz skierować pozew do innego sądu wg zasad, o których mówię w tym artykule: Do jakiego sądu pracy wnieść pozew?

Zasady opisane w powyższym tekście możesz zastosować w każdej sprawie, w której chcesz wnieść pozew do sądu pracy.

Jak oznaczyć strony w pozwie do sądu pracy?

Kolejnym elementem, który musi zawierać Twój pozew do sądu pracy jest oznaczenie stron (czyli Ciebie i pracodawcy). Podajesz imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Klienci często pytają mnie czy ma to być adres zamieszkania czy zameldowania. To nie istotne. Ważne jest to, żeby to był adres, pod którym odbierasz korespondencję. Na ten adres sąd będzie wysyłał do Ciebie różne pisma i zawiadomienia. Co więcej, będą to listy polecone, które tylko Ty będziesz mógł odebrać. Pamiętaj też, żeby w pozwie wpisać swój PESEL.

Z oznaczeniem pracodawcy może być trochę więcej problemów. W przypadku podmiotów prywatnych pracodawcą najczęściej jest albo osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jej dane możesz wyszukać na stronie CEIDG) albo spółka (również spółka cywilna). Dane wszystkich spółek (oprócz cywilnych) możesz znaleźć tutaj – KRS.

W przypadku pomiotów publicznych zasady są nieco bardziej skomplikowane. Można przyjąć, że pracodawcą jest wówczas jednostka, w która Cię zatrudnia (np. Urząd Gminy, a nie Gmina). Natomiast tak nie jest zawsze. Ostatnio formułowałem pozew dla Klienta, który był zatrudniony w Urzędzie Skarbowym, a jego pracodawcą – zgodnie z ustawą – była Izba Skarbowa, której ten Urząd podlegał.

W przypadku spraw dotyczących rozwiązania umowy o pracę najłatwiej ustalić pracodawcę dokładnie czytając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Tam powinien być wskazany pracodawca.

Można też sięgnąć do umowy o pracę, chociaż akurat w przypadku mojego pozwu przeciwko Urzędowi Skarbowemu ten sposób nie zadziałał, bo w umowie o pracę jako pracodawca figurował właśnie Urząd Skarbowy. Było tak dlatego, że zmiana pracodawcy wynikała ze zmiany ustawy, która nastąpiła już po zawarciu umowy o pracę. Pracownik z reguły zostaje zawiadomiony o takich zmianach, ale niekoniecznie przechowuje takie zawiadomienie w swoich dokumentach.

Wartość przedmiotu sporu w pozwie do sądu pracy

Kolejnym ważnym elementem pozwu jest określenie wartości przedmiotu sporu. Jeśli w pozwie będziesz wnosił o zapłatę jakiejś kwoty (np. wynagrodzenia za nadgodziny, odszkodowania itp.) to wartością przedmiotu sporu będzie dochodzona przez Ciebie kwota. Żądasz zapłaty 10 tyś. złotych, to wps (wartość przedmiotu sporu) określasz na 10 tyś.

Inaczej jest w sprawach, w których nie domagasz się pieniędzy (np. żądasz przywrócenia do pracy, czy ustalenia istnienia stosunku pracy). Wtedy zasady ustalania wps-u są inne. Będzie nim, przy umowach na czas określony – suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony – za okres jednego roku.

Czyli np. w przypadku przywrócenia do pracy wps to 12 – krotność Twojego wynagrodzenia. Natomiast jeśli będziesz żądać ustalenia istnienia stosunku pracy za okres np. 4 miesięcy, to wtedy wpsem będzie Twoje wynagrodzenie za 4 miesiące. Pamiętaj, że chodzi o wynagrodzenie brutto.

To istotne, żeby dobrze oznaczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie do sądu pracy, bo inaczej możesz otrzymać z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu.

Opłaty od pozwu do sądu pracy

Musisz wiedzieć, że niektóre sprawy z powództwa pracownika są płatne. Tzn. musisz wnieść do sądu opłatę, żeby sąd w ogóle zajął się Twoją sprawą.

To czy sprawa będzie płatna, czy nie zależy od wysokości wps. Jeśli wps nie przekracza 50 tyś. PLN wówczas pozew do sądu pracy nie podlega opłacie.

Jeśli wps jest wyższy niż 50 tyś. PLN to wtedy musisz wnieść opłatę sądową w kwocie 5% wps. Pamiętaj jednak, że w przypadku wygranej sprawy, pracodawca zwróci Ci tę kwotę, ale jeśli przegrasz sprawę, to opłata przepada.

Żądanie pozwu do sądu pracy

Równie istotnym elementem jest wskazanie żądania. Jeśli żądasz zapłaty określonej kwoty pieniężnej (np. tytułem odszkodowania) musisz ją dokładnie wskazać. Jeśli chcesz czegoś innego – np. przywrócenia do pracy, musisz zaznaczyć, że chodzi o przywrócenie do pracy na poprzednie stanowisko i na poprzednich warunkach.

Inne elementy pozwu do sądu pracy

Na poparcie swojego żądania powinieneś przedstawić dowody np. dokumenty, zeznania świadków czy opinie biegłych sądowych. Napisałem ciekawy tekst o dowodach w sądzie pracy, ale dotyczy on tylko spraw z odwołania od rozwiązania umowy o pracę: Kto ma przedstawiać dowody w sądzie pracy

Twój pozew do sądu pracy powinien zawierać uzasadnienie. Przykład uzasadnienia pozwu znajdziesz w obiecanych wzorach poniżej:

Wzory:

Inne koszty przed sądem pracy

Jak pracownik chcąc wystąpić z pozwem do sądu pracy musisz mieć świadomość, że przypadku przegranej sprawy będziesz musiał zapłacić wynagrodzenie adwokata Twojego pracodawcy. Chyba nie myślałeś, że pracodawca będzie bronił się w sądzie sam?

W przypadku niektórych spraw to wynagrodzenie nie będzie duże (180 – 360 PLN). Dotyczy to np. spraw o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy, o przywrócenie do pracy, czy ustalenie stosunku pracy.

Niestety w sprawach o wypłatę wynagrodzenia za pracę, czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych takie wynagrodzenie to najczęściej od 1350 PLN, przez 2700 (wps powyżej 10 tyś. PLN) i 4050 PLN (wps. powyżej 50 tyś.) nawet do 8100 (wps Powyżej 200 tyś. PLN)

Przeczytaj także:

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

12 Responses

 1. Czy zawsze w pozwie musi być wartość odszkodowania. Ja dostałem wypowiedzenie umowy bezterminowej z uzasadnieniem, z którym się nie zgadzam. Chcę walczyć o to by było z winy pracodawcy co skutkuje w moim przypadku 2 miesięczną odprawą. Czy wystarczy w pozwie zaprzeczyć powodom zwolnienia i nich sąd orzeknie o tym kto ma rację i konsekwencje tego wyroku będą automatyczne bo tak stanowi prawo czy koniecznie trzeba w pozwie napisać o odszkodowanie, tutaj równowartość dwóch pensji ?
  Pozdrawiam

  1. Dziękuję za komentarz. Po pierwsze odszkodowanie z tytułu bezprawnego zwolnienia, a odprawa to nie jest to samo. Proszę przeczytać ten wpis https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/odprawa-pieniezna/. Może tak być, że będzie Panu przysługiwać zarówno odszkodowanie jak i odprawa, czyli razem 5 pensji.
   W odwołaniu od wypowiedzenia – czyli w pozwie do sądu pracy dotyczącym odwołania – musi Pan wskazać swoje żądanie, inaczej sąd będzie wzywał Pana do uzupełnienia tego braku, a jeśli go Pan nie uzupełni, to odrzuci pozew na posiedzeniu niejawnym i wtedy przegra Pan sprawę z marszu.
   Czyli musi Pan wskazać w pozwie żądanie – albo odszkodowanie albo żądanie uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, albo przywrócenie do pracy. Więcej pisałem tutaj: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/odwolanie-od-wypowiedzenia/
   Zapłaty odprawy i odszkodowania z tytułu bezprawnego zwolnienia może Pan domagać się w jednym pozwie. Żądanie odszkodowania łatwiej uzasadnić, bo to pracodawca musi udowodnić, że miał powody, żeby Pana zwolnić. Natomiast w przypadku odprawy, to Pan musi udowodnić, że zwolnienie nastąpiło wyłącznie z przyczyn zależnych od pracodawcy (np. likwidacja stanowiska, problemy ekonomiczne, zwolnienia grupowe, czy restrukturyzacja zatrudnienia). Warto też przeczytać ten wpis: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/fikcyjna-przyczyna-wypowiedzenia-umowy-o-prace/. Wiem, że trochę to wszystko skomplikowane. Proszę po przeglądać mojego bloga. Ja to wszystko starałem się tutaj dokładnie wyjaśnić. Pozdrawiam i życzę powodzenia w sporze z pracodawcą.

 2. Witam,
  Czy pozew do sądu pracy przeciwko pracodawcy, który dopuścił się molestowania i dyskryminacji, o wartości przedmiotu sporu powyżej 50 tyś podlega również opłacie stosunkowej? Czy w tym przypadku może mieć zastosowanie art.97 ustawy o kosztach sądowych zwalniający pracownika z opłat sądowych?

  1. W przypadku pozwu do sądu pracy art 97 ustawy o kosztach trzeba czytać razem z art. 35 tej ustawy. Zatem w sprawach powyżej 50 tyś. pracownik płaci takie same opłaty, jak każdy inny powód w każdej innej sprawie. Pisałem o tym szerzej w artykule o kosztach odwołania, który może Pan przeczytać tutaj

 3. Zostałoi wręczone wypowiedzenie w trakcie zwolnienia lekarskiego kiedy oddawałam auto służbowe. Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie 3 m-ce z zachowaniem wynagrodzenia. Czy w pozwie o nieprawne wypowiedzenie umowy mam wpisać Wps? Nie chce przywrócenia na stanowisko pracy

  1. Jeśli nie domaga się Pan w pozwie do sądu pracy przywrócenia na stanowisko, to znaczy że chce Pan odszkodowania. Wtedy jako wps trzeba oznaczyć wysokość odszkodowania. Przypominam, że odpowiednia wielokrotność wynagrodzenia musi być podana w kwocie brutto. Odszkodowanie nie jest opodatkowane ani oskałdkowane.

 4. Witam.
  Czy w pozwie o odszkodowanie za bezzasadne zwolnienie z art.52 mogę domagać się również wypłaty za urlop oraz niewypłacone chorobowe wraz z odsetkami ?
  Pozdrawiam
  Magdalena

 5. Witam Panie Mecenasie,
  zamieścił Pan na stronie wzór pozwu o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. W Pana wzorze pozwany domaga się odszkodowania w wysokości 15.000 PLN. Skorzystałem z tego wzoru, ale wcześniej poradziłem się prawnika. Ku mojemu zdziwieniu prawnik ten powiedział, że taki pozew powinien być zgłoszony na formularzu, gdyż dochodzę zapłaty kwoty mniejszej niż 20 tys. PLN i sąd będzie prowadził procedurę uproszczoną i nie ma znaczenia, że to sad pracy. Jak to jest? Czy powinienem użyć formularza?

  1. Dzień dobry,
   Po zmianie przepisów pozew powinien być na formularzu do wps 20 000 PLN, choć w praktyce w sądzie pracy często na to nie zwraca się uwagi. Przynajmniej takie są moje doświadczenia.

  1. Panie Sebastianie,
   Właśnie aktualizujemy wzory w związku ze zmianami w KPC. Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *