adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Pozew do sądu pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Czy warto składać pozew do sądu pracy?

Zastanawiasz się, czy złożyć pozew do sądu pracy, ale boisz się wyniku sprawy? Powiem Ci to, co zawsze mówię moim Klientom. To dobrze przynajmniej raz w życiu wystąpić z pozwem do sądu pracy.

Jeśli pracujesz w oparciu o umowę o pracę, to są bardzo duże szanse na to, że to właśnie na etacie spędzisz wszystkie lata do emerytury. Tymczasem sprawa przed sądem pracy, to taki przyspieszony kurs prawa pracy i uprawnień pracownika. Występując z pozwem do sądu pracy zdobędziesz niepowtarzalne doświadczenia, z których będziesz korzystać do końca swojej kariery zawodowej.

Kiedy następnym razem pracodawca będzie łamał Twoje prawa, będziesz mieć świadomość tego, co możesz z tym zrobić. Takiego doświadczenia nie można zdobyć na szkoleniu, czy czytając książki.

Powiem Ci, że pracodawcy również boją się sądu pracy. Twój przełożony wcale nie będzie taki błyskotliwy i opanowany, kiedy będzie go przesłuchiwał sędzia w sądzie pracy. Co więcej w sądzie pracy nie będziesz już jego podwładnym. Oboje będziecie równymi sobie stronami procesu.

Nie widzę też nic złego w tym, żeby pracownik domagał się tego, co mu się prawnie należy. Zbyt wiele osób z tego rezygnuje. Nie bądź jedną z nich.

Jak napisać pozew do sądu pracy?

Nie przejmuj się. Krok po kroku wyjaśnię Ci jak napisać pozew do sądu pracy. Na blogu umieściłem nawet dwa przykłady takich pozwów, które możesz sobie przeczytać i użyć ich jako wzór. Ponieważ blog dotyczy rozwiązania umowy o pracę udostępniane przeze mnie wzory to pozew do sądu pracy o przywrócenie do pracy i pozew o odszkodowanie.

Jeśli po przeczytaniu artykułu, a także wszystkich innych teksów, które wskaże Ci w jego treści będziesz mieć dodatkowe pytania, zadaj je w komentarzu. Postaram się w – oczywiście w miarę moich możliwości czasowych – na nie odpowiedzieć.

Do jakiego sądu wnieść pozew?

W przypadku pozwu (odwołania ) od rozwiązania umowy o pracę jest to stosunkowo proste zadanie, bo pracodawca powinien w oświadczeniu, którym rozwiązał umowę wskazać Tobie sąd, do którego masz się odwołać.

Jednak nawet wówczas możesz skierować pozew do innego sądu wg zasad, o których mówię w tym artykule: Do jakiego sądu pracy wnieść pozew?

Zasady opisane w powyższym tekście możesz zastosować w każdej sprawie, w której chcesz wnieść pozew do sądu pracy.

Jak oznaczyć strony w pozwie do sądu pracy?

Kolejnym elementem, który musi zawierać Twój pozew do sądu pracy jest oznaczenie stron (czyli Ciebie i pracodawcy). Podajesz imię, nazwisko i adres zamieszkania.

Klienci często pytają mnie czy ma to być adres zamieszkania czy zameldowania. To nie istotne. Ważne jest to, żeby to był adres, pod którym odbierasz korespondencję. Na ten adres sąd będzie wysyłał do Ciebie różne pisma i zawiadomienia. Co więcej, będą to listy polecone, które tylko Ty będziesz mógł odebrać. Pamiętaj też, żeby w pozwie wpisać swój PESEL.

Z oznaczeniem pracodawcy może być trochę więcej problemów. W przypadku podmiotów prywatnych pracodawcą najczęściej jest albo osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (jej dane możesz wyszukać na stronie CEIDG) albo spółka (również spółka cywilna). Dane wszystkich spółek (oprócz cywilnych) możesz znaleźć tutaj – KRS.

W przypadku pomiotów publicznych zasady są nieco bardziej skomplikowane. Można przyjąć, że pracodawcą jest wówczas jednostka, w która Cię zatrudnia (np. Urząd Gminy, a nie Gmina). Natomiast tak nie jest zawsze. Ostatnio formułowałem pozew dla Klienta, który był zatrudniony w Urzędzie Skarbowym, a jego pracodawcą – zgodnie z ustawą – była Izba Skarbowa, której ten Urząd podlegał.

W przypadku spraw dotyczących rozwiązania umowy o pracę najłatwiej ustalić pracodawcę dokładnie czytając oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. Tam powinien być wskazany pracodawca.

Można też sięgnąć do umowy o pracę, chociaż akurat w przypadku mojego pozwu przeciwko Urzędowi Skarbowemu ten sposób nie zadziałał, bo w umowie o pracę jako pracodawca figurował właśnie Urząd Skarbowy. Było tak dlatego, że zmiana pracodawcy wynikała ze zmiany ustawy, która nastąpiła już po zawarciu umowy o pracę. Pracownik z reguły zostaje zawiadomiony o takich zmianach, ale niekoniecznie przechowuje takie zawiadomienie w swoich dokumentach.

Wartość przedmiotu sporu w pozwie do sądu pracy

Kolejnym ważnym elementem pozwu jest określenie wartości przedmiotu sporu. Jeśli w pozwie będziesz wnosił o zapłatę jakiejś kwoty (np. wynagrodzenia za nadgodziny, odszkodowania itp.) to wartością przedmiotu sporu będzie dochodzona przez Ciebie kwota. Żądasz zapłaty 10 tyś. złotych, to wps (wartość przedmiotu sporu) określasz na 10 tyś.

Inaczej jest w sprawach, w których nie domagasz się pieniędzy (np. żądasz przywrócenia do pracy, czy ustalenia istnienia stosunku pracy). Wtedy zasady ustalania wps-u są inne. Będzie nim, przy umowach na czas określony – suma wynagrodzenia za pracę za okres sporny, lecz nie więcej niż za rok, a przy umowach na czas nieokreślony – za okres jednego roku.

Czyli np. w przypadku przywrócenia do pracy wps to 12 – krotność Twojego wynagrodzenia. Natomiast jeśli będziesz żądać ustalenia istnienia stosunku pracy za okres np. 4 miesięcy, to wtedy wpsem będzie Twoje wynagrodzenie za 4 miesiące. Pamiętaj, że chodzi o wynagrodzenie brutto.

To istotne, żeby dobrze oznaczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie do sądu pracy, bo inaczej możesz otrzymać z sądu wezwanie do uzupełnienia braków formalnych pozwu.

Opłaty od pozwu do sądu pracy

Musisz wiedzieć, że niektóre sprawy z powództwa pracownika są płatne. Tzn. musisz wnieść do sądu opłatę, żeby sąd w ogóle zajął się Twoją sprawą.

To czy sprawa będzie płatna, czy nie zależy od wysokości wps. Jeśli wps nie przekracza 50 tyś. PLN wówczas pozew do sądu pracy nie podlega opłacie.

Jeśli wps jest wyższy niż 50 tyś. PLN to wtedy musisz wnieść opłatę sądową w kwocie 5% wps. Pamiętaj jednak, że w przypadku wygranej sprawy, pracodawca zwróci Ci tę kwotę, ale jeśli przegrasz sprawę, to opłata przepada.

Żądanie pozwu do sądu pracy

Równie istotnym elementem jest wskazanie żądania. Jeśli żądasz zapłaty określonej kwoty pieniężnej (np. tytułem odszkodowania) musisz ją dokładnie wskazać. Jeśli chcesz czegoś innego – np. przywrócenia do pracy, musisz zaznaczyć, że chodzi o przywrócenie do pracy na poprzednie stanowisko i na poprzednich warunkach.

Inne elementy pozwu do sądu pracy

Na poparcie swojego żądania powinieneś przedstawić dowody np. dokumenty, zeznania świadków czy opinie biegłych sądowych. Napisałem ciekawy tekst o dowodach w sądzie pracy, ale dotyczy on tylko spraw z odwołania od rozwiązania umowy o pracę: Kto ma przedstawiać dowody w sądzie pracy

Twój pozew do sądu pracy powinien zawierać uzasadnienie. Przykład uzasadnienia pozwu znajdziesz w obiecanych wzorach poniżej:

Wzory:

Inne koszty przed sądem pracy

Jak pracownik chcąc wystąpić z pozwem do sądu pracy musisz mieć świadomość, że przypadku przegranej sprawy będziesz musiał zapłacić wynagrodzenie adwokata Twojego pracodawcy. Chyba nie myślałeś, że pracodawca będzie bronił się w sądzie sam?

W przypadku niektórych spraw to wynagrodzenie nie będzie duże (180 – 360 PLN). Dotyczy to np. spraw o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy, o przywrócenie do pracy, czy ustalenie stosunku pracy.

Niestety w sprawach o wypłatę wynagrodzenia za pracę, czy wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych takie wynagrodzenie to najczęściej od 1350 PLN, przez 2700 (wps powyżej 10 tyś. PLN) i 4050 PLN (wps. powyżej 50 tyś.) nawet do 8100 (wps Powyżej 200 tyś. PLN)

Przeczytaj także:

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

64 thoughts on “Pozew do sądu pracy”

 1. Czy zawsze w pozwie musi być wartość odszkodowania. Ja dostałem wypowiedzenie umowy bezterminowej z uzasadnieniem, z którym się nie zgadzam. Chcę walczyć o to by było z winy pracodawcy co skutkuje w moim przypadku 2 miesięczną odprawą. Czy wystarczy w pozwie zaprzeczyć powodom zwolnienia i nich sąd orzeknie o tym kto ma rację i konsekwencje tego wyroku będą automatyczne bo tak stanowi prawo czy koniecznie trzeba w pozwie napisać o odszkodowanie, tutaj równowartość dwóch pensji ?
  Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziękuję za komentarz. Po pierwsze odszkodowanie z tytułu bezprawnego zwolnienia, a odprawa to nie jest to samo. Proszę przeczytać ten wpis https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/odprawa-pieniezna/. Może tak być, że będzie Panu przysługiwać zarówno odszkodowanie jak i odprawa, czyli razem 5 pensji.
   W odwołaniu od wypowiedzenia – czyli w pozwie do sądu pracy dotyczącym odwołania – musi Pan wskazać swoje żądanie, inaczej sąd będzie wzywał Pana do uzupełnienia tego braku, a jeśli go Pan nie uzupełni, to odrzuci pozew na posiedzeniu niejawnym i wtedy przegra Pan sprawę z marszu.
   Czyli musi Pan wskazać w pozwie żądanie – albo odszkodowanie albo żądanie uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, albo przywrócenie do pracy. Więcej pisałem tutaj: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/odwolanie-od-wypowiedzenia/
   Zapłaty odprawy i odszkodowania z tytułu bezprawnego zwolnienia może Pan domagać się w jednym pozwie. Żądanie odszkodowania łatwiej uzasadnić, bo to pracodawca musi udowodnić, że miał powody, żeby Pana zwolnić. Natomiast w przypadku odprawy, to Pan musi udowodnić, że zwolnienie nastąpiło wyłącznie z przyczyn zależnych od pracodawcy (np. likwidacja stanowiska, problemy ekonomiczne, zwolnienia grupowe, czy restrukturyzacja zatrudnienia). Warto też przeczytać ten wpis: https://wypowiedzenie-umowy-o-prace.pl/fikcyjna-przyczyna-wypowiedzenia-umowy-o-prace/. Wiem, że trochę to wszystko skomplikowane. Proszę po przeglądać mojego bloga. Ja to wszystko starałem się tutaj dokładnie wyjaśnić. Pozdrawiam i życzę powodzenia w sporze z pracodawcą.

 2. Witam,
  Czy pozew do sądu pracy przeciwko pracodawcy, który dopuścił się molestowania i dyskryminacji, o wartości przedmiotu sporu powyżej 50 tyś podlega również opłacie stosunkowej? Czy w tym przypadku może mieć zastosowanie art.97 ustawy o kosztach sądowych zwalniający pracownika z opłat sądowych?

  1. adwokat Iwo Klisz

   W przypadku pozwu do sądu pracy art 97 ustawy o kosztach trzeba czytać razem z art. 35 tej ustawy. Zatem w sprawach powyżej 50 tyś. pracownik płaci takie same opłaty, jak każdy inny powód w każdej innej sprawie. Pisałem o tym szerzej w artykule o kosztach odwołania, który może Pan przeczytać tutaj

   1. Witam , dostałem wypowiedzenie umowy o prace z art. 30 1 pkt 2 kodeksu pracy.

    Na spotkaniu z pracodawcą powiedział mi ze klient z którym współpracowalem nie zapłacił za faktury i ma straty finansowe I chce mnie zwolnić. Tyle ze ja nie mam wplywu na uczciwosc klienta , druga sprawa gdy zaczeły się problemy z płatnosciami to zakazał mi brac zlecen od tego klienta I ja nie bralem wiecej zlecen od tego klienta.

    Na wypowiedzeniu umowy napisal powod rozwiazania umowy: pracownik nie spełnił oczekiwań pracodawcy. To byla umowa o prace na czas nieokreslony.

    Czy w tej sytuacji moge się odwolac do sadu pracy o odszkodowanie ? Bo uwazam ze ja nie zawinilem w niczym , nie mam wplywu na uczciwosc klienta , wyniki moje odnosnie marzy nie byly gorsze . Teoretycznie troche gorsze byly w grudniu , ale to ze wzgledu na swieta ( zamiast 4 tygodni to jest jakies 2- 2,5 tygodnia pracy gdzie sa zlecenia) I poczatek stycznia slaby na rynku byl..
    Jakie kwoty odszkodowania moge rządać ? Wartosc 3 mc pensji? Jest to jakos uregulowane?

    Moim zdaniem powod zwolnienia nie jest dokońca jasny , bo nie wynika z niego , że źle wykonywałem prace oraz że firma redukuje etat.
    Równiez nie jest prawdziwy ze stanem faktycznym. Jak oceniasz ta kwestie?
    Termin na to jest 21 dni? Czy 7 dni ? Bo nie chce przekroczyc terminu.

    1. adwokat Iwo Klisz

     Dzień dobry,
     w przypadku odwołania do Sądu Pracy od wypowiedzenia wręczonego przez pracodawcę, termin wynosi 21 dni. Termin ten powinien być wskazany w pouczeniu w treści wypowiedzenia. Jeżeli tego pouczenia nie ma a pan nie dotrzymał tego terminu, za zasadne uważam wniesienie wniosku o przywrócenie terminu- właśnie z uwagi na brak prawidłowego pouczenia.
     Wysokość odszkodowania której pan chce się domagać jest uzależniona od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, stąd też nie mam wiedzy czy będzie to 3 miesięczne wynagrodzenie.
     Jeżeli zaś podejrzewa pan, że pana zwolnienie jest związane z likwidacją stanowiska pracy, warto przyjrzeć się czy zachodzą okoliczności uzasadniające domagania się przez pana odprawy

 3. Zostałoi wręczone wypowiedzenie w trakcie zwolnienia lekarskiego kiedy oddawałam auto służbowe. Umowa na czas nieokreślony, wypowiedzenie 3 m-ce z zachowaniem wynagrodzenia. Czy w pozwie o nieprawne wypowiedzenie umowy mam wpisać Wps? Nie chce przywrócenia na stanowisko pracy

  1. adwokat Iwo Klisz

   Jeśli nie domaga się Pan w pozwie do sądu pracy przywrócenia na stanowisko, to znaczy że chce Pan odszkodowania. Wtedy jako wps trzeba oznaczyć wysokość odszkodowania. Przypominam, że odpowiednia wielokrotność wynagrodzenia musi być podana w kwocie brutto. Odszkodowanie nie jest opodatkowane ani oskałdkowane.

 4. Witam.
  Czy w pozwie o odszkodowanie za bezzasadne zwolnienie z art.52 mogę domagać się również wypłaty za urlop oraz niewypłacone chorobowe wraz z odsetkami ?
  Pozdrawiam
  Magdalena

 5. witam ,w dniu 13,06,18 uległem wypadkowi w pracy w Niemczech brygadzista zawiózł mnie do szpitala gdzie udzielono mi pierwszej pomocy zrobiono wszystkie badania ,po powrocie na zakwaterowanie pracodawca zadzwonił i kazał wracać do polski by kontynuować leczenie nie miałem jak się dostać do domu w tym dniu ,dopiero na 15,06,18 zmalałem transport do kraju i 17,06,18 udałem się do lekarza gdzie stwierdził złamanie dłoni i otrzymałem zwolnienie l4 do 31,07,18 a w dniu 22,06,18 dostałem świadectwo pracy z dniem 13,06,18 ,[nie sporządzono protokołu powypadkowego ] i teraz nie wiem co mam dalej robić ,proszę o doradzenie ,z góry dziękuję

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   sprawa wymaga analizy dokumentów
   Rekomenduje skontaktowanie się z profesjonalistą który wytłumaczy wszelkie aspekty i wskaże kierunek postępowania

 6. Witam,
  Głównie jest tu mowa o umowie na czas nieokreślony.
  A jak się ma sytuacja z umową na czas określony?
  Jakie mam prawa, czy warto iść do sondu i walczyć o odszkodowanie, jakie są szanse?
  Dodam tylko, że powody mojego zwolnienia zostały mi tylko przedstawione ustnie podczas wręczania wypowiedzenia i nie były to żadne konkrety, raczej ogólnikowo.

  Pozdrawiam
  Artur

  1. adwokat Iwo Klisz

   Panie Arturze,
   co do zasady wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas określony nie wymaga sporządzenia uzasadnienia i wskazania przyczyn wypowiedzenia.
   Dlatego też, pracodawca nie naruszył obowiązujących przepisów prawa przez to, że nie otrzymał pan pisemnie przyczyn wypowiedzenia umowy o pracę.
   W przypadku umów zawartych na czas określony jak najbardziej może pan skierować sprawę do Sądu Pracy.
   Niestety, to czy są jakieś szanse powodzenia, można stwierdzić dopiero po analizie dokumentów i zapoznaniu się ze stanem faktycznym

 7. Witam Panie Mecenasie,
  zamieścił Pan na stronie wzór pozwu o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę. W Pana wzorze pozwany domaga się odszkodowania w wysokości 15.000 PLN. Skorzystałem z tego wzoru, ale wcześniej poradziłem się prawnika. Ku mojemu zdziwieniu prawnik ten powiedział, że taki pozew powinien być zgłoszony na formularzu, gdyż dochodzę zapłaty kwoty mniejszej niż 20 tys. PLN i sąd będzie prowadził procedurę uproszczoną i nie ma znaczenia, że to sad pracy. Jak to jest? Czy powinienem użyć formularza?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Po zmianie przepisów pozew powinien być na formularzu do wps 20 000 PLN, choć w praktyce w sądzie pracy często na to nie zwraca się uwagi. Przynajmniej takie są moje doświadczenia.

   1. Niestety Sąd Rejonowy IV Wydział Pracy w Człuchowie podchodzi do tej kwestii rygorystycznie i trzeba składać pozwy o odszkodowanie za niezgodne z prawem wypowiedzenie umowy o pracę na urzędowym formularzu, co jest czasochłonne i niestety wg mojej oceny mniej czytelne, niż złożenie pozwu w wersji, jaką Pan udostępnia.

    1. adwokat Iwo Klisz

     Dzień dobry,
     składnie pozwu na urzędowym formularzu jest możliwe w tzw. postępowaniach uproszczonych, czyli wyłącznie w sytuacji gdy:
     Wartość przedmiotu sporu nie przekracza 20 tys złotych
     Sprawę może rozpatrzyć skład jednego sędziego, z pominięciem składu ławniczego.
     Zgodzę się z Panią, że wypełnianie formularza może powodować pewne komplikacje, niemniej jednak wolą ustawodawcy było uproszczenie i przyspieszenie postępowania

 8. Witam,
  jak prawidłowo wskazać WPS w pozwie o odszkodowanie w przypadku, gdy wynagrodzenie było wypłacane w różnej wysokości. Ostatni aneks do umowy z niższym wynagrodzeniem podpisałam dwa miesiące temu. Czy będzie to trzykrotność tego wynagrodzenia brutto, czy jednak będzie to średnie wynagrodzenie brutto liczone z ostatnich 12 miesięcy? Zaznaczam, że nie otrzymywałm od pracodawcy co miesiąc RMUA więc nie wiem w jakiej wysokości brutto było to wynagrodzenie. W jaki sposób mam to wyliczyć.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   w takim przypadku ja liczę średnie miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, następnie ustalam wartość brutto i mnożę przez okres wypowiedzenia.
   Kolejny krok to zobowiązanie pracodawcy do wskazania średniomiesięcznego wynagrodzenia i ewentualna zmiana roszczenia już w toku postępowania

 9. Dzień dobry,

  Jaki jest czas na wniesienie sprawy o niewypłacone odszkodowanie po rozwiązaniu umowy z winy pracodawcy?

 10. Proszę o informacje od czego zacząć składając pozew o wypłatę należnego ekwiwalentu za niewykorzystany urlop . czy jest mozłiwość załatwienia sprawy przez internet a przynajmniej złożenia pozwu

  1. Dzień dobry,
   w chwili obecnej nie ma możliwości złożenia pozwu do Sądu Pracy w trybie elektronicznym.
   Pozew należy zacząć od ustalenia liczby dni urlopu i wysokości ekwiwalentu a następnie należy wskazać strony postępowania i skonkretyzować swoje roszczenie

 11. małgorzata Łatacz

  Dzień dobry,
  Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie w treści wpisując „likwidacja stanowiska pracy związana z reorganizacją pracodawcy”. Moje obowiązki zostały przypisane dwóm innym osobom pracującym w naszej instytucji. Postanowiłam złożyć do sądu pozew o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia stosunku pracy, gdyż pracodawca ciągle ogłasza nabory, w tym też prowadzi nabór na stanowisko sekretarki, które zajmowałam zaraz po przyjęciu się do pracy w 2011 roku. Od 2013 roku jestem…byłam specjalistą ale często pod nieobecność sekretarki zastępowałam ją.
  Kilka dni temu dostałam z sądu wezwanie do usunięcia braków formalnych i podania wps. Podałam mój roczny dochód (ponad 70 tysięcy) bo tak wyczytałam na różnych portalach. Moje pytanie brzmi czy mogę zmienić wps np. do kwoty 49 tysięcy żeby uniknąć opłaty sądowej na którą mnie na najzwyklej nie stać. Dodam tylko że napisałam wniosek o zwolnienie mnie z opłaty ale obawiam się że zostanie odrzucony gdyż moja koleżanka jest w takiej samej sytuacji i jej wniosek został odrzucony.
  z góry bardzo dziękuję za pomoc.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   niestety, w przypadku żądania uznania wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia do pracy Wartość przedmiotu sporu ustala się w oparciu o 12 miesięczne wynagrodzenie pracownika.
   Takie zasady wynikają wprost z przepisów KPC.
   Warto w takiej sytuacji rozważyć dokładne uzasadnienie wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych

 12. Witam.
  Jak powinienem postąpić w sytuacji gdy pracodawca mimo nalegań nie przedstawił mi umowy zatrudnienia po czym nie wypłacił żadnych pieniędzy? Konflikt ciągnie się ponad pół roku, zgłosiłem skargę do PiP ale nic z tym nie zrobili bo pracodawca skłamał że nikogo nie zatrudniał (mam pobrane logi ze strony internetowej sklepu w którym pracowałem gdzie widać ze byłem pracownikiem i wykonywałem działania na rzecz firmy) Byłem też w urzędzie skarbowym gdzie potwierdzili że żadne zgłoszenie w mojej sprawie od pracodawcy nie było złożone (miałem być ubezpieczony).
  Pozdrawiam 😉

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   w takim przypadku pozostaje panu wystąpienie do Sądu pracy o ustalenie istnienia stosunku pracy.

 13. Witam Panie Mecenasie;
  W wyniku wykrycia nieprawidłowości w miejscu pracy i ich zgłoszenia zostałem w trybie expresowym (z czystej zemsty) zwolniony z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia bez świadczenia pracy. Odwołałem się do Sądu Pracy o odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy (3-miesięczne wynagrodzenie) oraz wypłatę należnej odprawy (2-miesięczne wynagrodzenie). Po dwóch miesiącach czyli jeszcze w trakcie okresu wypowiedzenia, podczas spotkania informacyjnego w Sądzie Pracy pracodawca wręczył mi zwolnienie dyscyplinarne z fikcyjnych, wymyślonych „na siłę” powodów, a faktycznie była to kolejna zemsta za złożenie odwołania do Sądu Pracy.
  Oczywiście chcę się odwołać od tej kolejnej skandalicznej decyzji pracodawcy, tylko w tym przypadku nie do końca wiem czego mam się domagać? Sędzia na wspomnianym spotkaniu poinformowała mnie, że w tej sytuacji moje odwołanie staje się już nieważne i muszę napisać nowe (?). Czy mogę więc na jednym pozwie do Sądu Pracy żądać uznania dyscyplinarnego wypowiedzenia za bezskuteczne oraz jednocześnie domagać się odszkodowania i odprawy, o które wnosiłem we wcześniejszym odwołaniu?

  Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  Arek

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   w przypadku otrzymania drugiego zwolnienia tym razem dyscyplinarnego w dalszym ciągu może pan domagać się odszkodowania we wskazanej uprzednio wysokości i może żądać pan odprawy.
   Sąd powinien połączyć obie sprawy do jednego rozpoznania i niezależnie badać dwa wypowiedzenia.
   Natomiast pan musi sporządzić pozew do Sądu Pracy odwołujący się od wypowiedzenia dyscyplinarnego w terminie 21 dni od daty jego otrzymania

 14. Dzień dobry Panu.
  Dostałem wczoraj wypowiedzenie z treścią że pracodawca w czasie mojego miesięcznego wypowiedzenia domaga się ode mnie wykorzystania 8 dni zaległego urlopu oraz że w ciągu tego miesiąca nie muszę świadczyć stosunku pracy.
  Wypowiedzenie dostałem po godzinach pracy oraz po męczącej zmianie nocnej która zakończyła się o 6 rano.
  Jest w nim także napisane że mam 21 dni na odwołanie do sądu pracy.Gdzies czytałem że mam chyba 7 dni.
  Dodam że umowę mam na czas określony do dnia 31.12.2020.
  Najlepsze jest to że nawet nie wiem dlaczego dostałem takie wypowiedzenie,nie miałem żadnych nagan,zawsze punktualnie w pracy.Po pytaniu dlaczego zwolnienie,dostałem tylko „firma straciła do mnie zaufanie….”

  Proszę o poradę jakie odszkodowanie mogę się domagać?Czy pracodawca dobrze wskazał 21 dni?Czy pracodawca może mi wręczyć wypowiedzenie po godzinach pracy?

  Przywrócenia do pracy nie chcę.Dziekuję z góry za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Pracodawca prawidłowo wskazał termin 21 dniowy jako termin na wniesienie odwołania do Sądu Pracy.
   Przepisy nie regulują także pory kiedy pracodawca ma panu wręczyć wypowiedzenie- ważna jest data w której pan zapoznał się z treścią oświadczenia.
   Jeżeli chodzi o pozostałe zapisy w wypowiedzeniu, to jak najbardziej pracodawca, w okresie wypowiedzenia może skierować pana na urlop, jak również może pana zwolnić z obowiązku świadczenia pracy

 15. Szanowny Panie Mecenasie,
  Jestem jedynym żywicielem rodziny. Bylam wzorowym pracownikiem instytucji budzetowej na stanowisku kierowniczym. Od momentu, kiedy zasygnalizowalam nieprawidlowości – rok przed ich stwierdzeniem raportem NIK – zaczely sie represje wobec mojej osoby, obnizenie pensji, odebranie premii. Bardzo odbilo sie to na moim zdrowiu, byłam na zwolnieniu 6 , nastepnie ZUS przyznal mi swiadczenie rehabilitacyjne 3 miesiace.
  Stawilam sie do pracy z dopuszczeniem przez lekarza orzecznika. Trzy dni pracy mialam zablokowany komputer, ignorowano mnie.
  Trzeciego dnia wieczorem doreczono mi zwolnienie bez wypowiedzenia z art 53 pomimo, iz stawilam sie do pracy a w momencie doreczenia zwolnienia – pracowalam.
  Proszę o pomoc, pozostalam bez srodkow do zycia, mam na utrzymaniu 2 dzieci i splacam kredyt za bylego męza.
  Czy takie dzialanie pracodawcy nie jest nie tylko niezgodne z prawem, ale z zasadami współzycia spolecznego ?
  Pracodawca jest duża instytucja naukowa.
  Pozdrawiam,

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Dyspozycja art. 53 par 3 KP wskazuje, że rozwiązanie umowy o pracę w tym trybie jest niezgodne z prawem jeżeli nastąpiło po powrocie pracownika do pracy z uwagi na ustanie przyczyny nieobecności.
   Pracodawca dopuścił się naruszenia tego przepisu wręczając pani wypowiedzenie po powrocie do pracy, dlatego też winna pani wnieść odwołanie do Sądu Pracy o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i przywrócenia panią do pracy

 16. Dzień dobry,
  jak określić datę wymagalności dochodzonego odszkodowania za bezprawne zwolnienie. Czy będzie to data otrzymania wypowiedzenia? Data rozwiązania umowy? Data na wypowiedzeniu? Jakaś inna?
  pozdrawiam
  Wiktor

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   datą wymagalności odszkodowania za bezprawne zwolnienie jest data uprawomocnienia się wyroku Sądowego zasądzającego żądaną kwotę.

  1. Dzień dobry,
   jak najbardziej.
   Proszę tylko dopilnować aby wartość przedmiotu sporu mieściła się we właściwości Sądu Rejonowego, gdyż tylko ten Sąd jest władny do orzekania w sprawach o sprostowanie świadectwa pracy

 17. Dzień dobry,

  31.07 był mój ostatni dzień w pracy. Do tej pory (12.08) nie dostarczono mi świadectwa pracy, przez co nie mogę zarejestrować się w Urzędzie Pracy.
  Bardzo proszę o informację, na jakie postępowanie należy się przygotować po zgłoszeniu tej sprawy do Sądu Pracy?
  (umowa o pracę)
  Czy sąd wezwie mnie na przesłuchanie? Czy w przesłuchaniu będę uczestniczyć razem z pracodawcą?
  Można przegrać taką sprawę i wówczas ponieść koszty postępowania?

  Z góry dziękuję za pomoc,
  Pozdrawiam!

  1. Dzień dobry,
   w pierwszej kolejności musi Pani skierować do pracodawcy wezwanie o wystawienie świadectwa pracy.
   Dopiero po bezskutecznym upływie terminu kieruje pani pozew do Sądu pracy.
   W toku postępowania Sąd jak najbardziej wezwie panią do stawiennictwa na rozprawie, gdyż występując bez profesjonalnego pełnomocnika odpowiada pani za jej prowadzenie i przebieg postępowania.
   Niestety, jeżeli w toku postępowania okaże się, że bezzasadnie wniosła pani pozew, jak najbardziej sąd może uznać, że przegrała pani sprawę i zasądzić koszty postępowania na rzecz drugiej strony.

 18. witam,Czy mogę wnieść sprawę do Sądu Pracy i żądać odszkodowania za to,że pracodawca utrudnia mi załatwienie świadczenia macierzyńskiego i złośliwie nie przesyła wniosku o mój urlop macierzyński do zusu ? Dodatkowo mimo wysłania pisma do pracodawcy z prośbą o przesłanie mojej umowy o prace i odesłania jej pod mój adres w ciągu 7 dni nadal nie otrzymałam w.w umowy. Czy mogę z takim powodem żądać odszkodowania i złożyć sprawę do sadu za utrudnianie mi życia przez co nie mam za co żyć?

  1. Dzień dobry,
   z przedstawionego przez panią stanu faktycznego nie wynikają żadne podstawy uzasadniające żądanie od pracodawcy odszkodowania.
   Dopiero po głębszej analizie sprawy mógłbym jednoznacznie stwierdzić czy jest taka szansa czy też jej nie ma.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Panie Sebastianie,
   Właśnie aktualizujemy wzory w związku ze zmianami w KPC. Proszę jeszcze o chwilę cierpliwości. Pozdrawiam

 19. Pracodawca wręczył mi wypowiedzenie zmieniające w czasie trwania postoju firmy czy jest ono skuteczne ?
  Czego mogę się domagać od pracodawcy ?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Panie Krzysztofie,
   niestety podane przez pana informacje są niewystarczające do jednoznacznego stwierdzenia. Są pewne okoliczności kiedy takie wypowiedzenie jest skuteczne i sytuacje kiedy pracodawca nie powinien wręczać takiego dokumentu.
   Zachęcam do skorzystania z porady prawnej, na której dojdzie do kompleksowej analizy sytuacji i prawnik rozwieje pana wątpliwości w tym obszarze

 20. Witam Panie Mecenasie
  Mam zamiar złożyć pozew do sądu pracy o zaległe wynagrodzenia po rozwiązaniu umowy, wiem już , że mam go złożyć na formularzu, choć do końca nie wiem, czy muszę, czy mogę napisać swoje pismo, jeżeli musi być formularz, czy ma Pan jakiś wzór wypełnienia takiego formularza, chętnie obejrzę taki przykład. Dziękuję, pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   skierowanie do Sądu Pracy pozwu na formularzu jest zasadne wyłącznie w przypadku, kiedy prowadzone jest tzw. postępowanie uproszczone. Możliwość przeprowadzenia tego postępowania występuje, gdy kwota dochodzonego roszczenia nie przekracza 20.000 zł
   W przypadku prawa pracy postępowanie uproszczone jest niedopuszczalne w sprawach które są rozpoznawane z udziałem ławników. Stąd też, w pierwszej kolejności powinna pani ustalić czy zakres sprawy będzie rozpatrywany przez jednego sędziego czy też skład sędziowski z udziałem ławników.
   Jeżeli ustali pani, że wartość dochodzonego roszczenia nie przekracza tej kwoty i spełnia pani inne przepisane prawem wymagania, wtedy też zasadne jest złożenie pozwu na formularzu.
   Wzory formularzy powinny być dostępne na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości.
   W przypadku, jeżeli zdecyduje się pani na skierowanie pozwu na „swoim piśmie” wtedy też automatycznie postępowanie będzie prowadzone w tzw. trybie zwykłym.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   nie ma problemu,
   proszę o kontakt z sekretariatem kancelarii pod numerem 695 560 425. Pani Alicja umówi pana na spotkanie

 21. W pierwszym dniu powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i kilku dniach L4 otrzymałam wypowiedzenie umowy z przyczyn nieleżących po stronie pracownika z powodu likwidacji stanowiska pracy ma podstawie zwolnień grupowych. W piśmie zawarta jest i formacja należnej trzymiesięcznej odprawie. W związku z tym mam pytanie czy w wypowiedzeniu powinna być informacja dlaczego ja zostałam wytypowana do zwolnienia? Czy zwolnienia grupowe muszą odbywać się w tej samej spółce? Z tego co mi wiadomo zwolnienia są ale w firmie, która jest grupa spółki i została wykupiona przez mojego pracodawcę. Czy w tej sytuacji mogę wniesc pozew o odszkodowanie? Wypowiedzenie zostało mi dostarczone z chwilą pojawienia się w pracy natomiast data na dokumencie jest sprzed miesiąca. Czy to ma jakieś znaczenie? W momencie sporządzenia wypowiedzenia przebywałam na L4. Pozdrawiam

  1. Pani Katarzyno,
   wypowiedzenie jest skuteczne od daty zapoznania się z jego treścią przez pracownika. Data figurująca na wypowiedzeniu nie ma znaczenia, zwłaszcza, że w momencie otrzymania wypowiedzenia winna pani złożyć własnoręczny podpis i datę jego otrzymania. I to właśnie data jego otrzymania jest kluczowa dla obliczania wszelkich terminów związanych z ustaniem stosunkiem pracy.
   W treści wypowiedzenia nie musi być wskazana informacja z jakich przyczyn to pani została wytypowana, natomiast pracodawca winien zawrzeć porozumienie ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników, w którym zostaną wskazane jakie stanowiska podlegają likwidacji.
   Niestety, przedstawiony stan faktyczny nie pozwala mi na jednoznaczne stwierdzenie czy w tym przypadku istnieje możliwość skutecznego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

 22. Dzień dobry,
  30.09.2020 otrzymałam wypowiedzenie z pracy, a za przyczynę podano likwidację stanowiska pracy z przyczyn ekonomicznych związanych z występowaniem w kraju wirusa COVID-19. Na danym stanowisku, pracowałyśmy we dwie z koleżanką. Zostałam jednak zwolniona tylko ja, stąd stanowisko dalej istnieje. Nie wiem również jakie były kryteria wybrania do zwolnienia właśnie mnie, gdyż na danym stanowisku byłam zatrudniona dłużej. Czy ze względu na podanie takiej przyczyny (likwidacja stanowiska, które w rzeczywistości istnieje dalej) mogę odwoływać się do sądu pracy o przywrócenie mnie z powrotem do pracy lub o odszkodowanie-trzymiesięczne wynagrodzenie?

  1. Dzień dobry,
   pracodawca- podejmując decyzję o likwidacji jednego z kilku tożsamych stanowisk pracy, winien zaprezentować obiektywne kryteria z jakich przyczyn podjął decyzję o likwidacji tego konkretnego stanowiska. W przypadku gdy nie zostało to pani wskazane, może pani dochodzić swoich roszczeń przed sądem pracy. Sąd wskaże czy zastosowane kryteria mają charakter obiektywny i czy likwidacja pani stanowiska pracy była zasadna. Na odwołanie do sądu pracy ma pani 21 dni od daty otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę- tj. termin mija 21 października 2020 roku

 23. 9.09.2020 pracodawca podpisał ze mną umowę zlecenie. Ta „umowa zlecenie” miała wszystkie cechy umowy o pracę. Byłam podporządkowana co do sposobu, miejsca i czasu świadczenia pracy, umowa była odpłatna. Naruszało to zapis w kodeksie pracy, że: „art 22 kodeksu pracy – § 12. Nie jest dopuszczalne zastąpienie umowy o pracę umową cywilnoprawną przy zachowaniu warunków wykonywania pracy, określonych w § 1”; oraz „Art. 281. § 1.53) Kto, będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu: 1) zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, – podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.”
  1.10.2020 otrzymałam wypowiedzenie bez powodu i czuję się pokrzywdzona tą sytuacją. Czytałam, że takie wypowiedzenie miało cechy mobbingu, bo nie miało żadnego uzasadnienia, przyczyna zwolnienia była wypowiedziana w sposób mający mnie poniżyć i ośmieszyć, nie miała żadnych racjonalnych powodów, pisałam odwołanie do zarządu tej firmy, ale nie otrzymałam odpowiedzi. Po prostu potraktowano mnie w sposób bezczelny, chamski i krzywdzący.
  Myślę o skierowanie sprawy do sądu, i wiem, że trzeba będzie zrobić ustalenie stosunku pracy z tą firmą, aby dalej dochodzić odszkodowania lub przyjęcia do pracy z powrotem.
  Proszę jednak o poradę prawną pana Iwo Klisza, ponieważ będzie to pierwsza firma, jaką zamierzam pozwać do sądu (jestem osobą młodą, ale już nie studentką). mam kilka pytań, tylko nie wiem, czy mogę zadać je na forum, czy osobno panu prawnikowi. jednym z tych pytań byłoby – do którego sądu i w jakim terminie złożyć wniosek – jeśli siedziba główna pracodawcy jest we Wrocławiu, a pracę wykonywałam w oddziale w Gdyni, pismo powinno być złożone do sądu pracy w Gdyni czy we Wrocławiu? potrzebuję też zapytać w sprawie poprawnego wypełnienia urzędowego formularza. proszę o informacje, ile pomoc w wypełnieniu formularza będzie kosztować. i z tego, co czytałam, jeśli wartość sporu sięga do pewnej kwoty, pozew można złożyć bezpłatnie. czy przy składaniu formularza do sądu jednak coś trzeba zapłacić, np. znaczek sądowy?
  dziękuję za odpowiedź

  1. Dzień dobry,
   w przypadku gdy dąży pani do dochodzenia należności właściwych umowie o pracę przy zatrudnieniu na umowę zlecenie, pierwszym krokiem jest skierowanie sprawy do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy. Dopiero po otrzymaniu prawomocnego wyroku sądu, może pani dochodzić dalszych roszczeń.
   Jeżeli byłaby pani zainteresowana pomocą ze strony mojej kancelarii, zapraszam do kontaktu.

 24. Witam! Panie Mecenasie mam pytanie odnośnie zawierania umów. Były pracodawca zawarl umowę o prowadzenie PPK z Funduszem podając moje dane i ustanawiając mnie osobą odpowiedzialną za jej wykonanie. Kategorycznie pisałam mu że się nie zgadzam i że nie życze sobie żeby mnie tam podawał.. co teraz zrobić? Czy to tez sprawa dla Sądu Pracy?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   skoro nie kontynuuje pani już zatrudnienia u byłego pracodawcy, jest on zobowiązany do poinformowania funduszu, że nie jest już pani osobą odpowiedzialną za kontakt z ramienia pracodawcy. W momencie kiedy pracodawca uchyla się od tego obowiązku, należy wezwać go do usunięcia pani danych, a dopiero w dalszych krokach podejmować ewentualne działania na drodze postępowania sądowego

 25. Dzień Dobry,
  Od 29.03 do 04.04 przebywałam na zwolnieniu lekarskim. 05.04.2021 było święto i poradnie nie pracowały. 06.04. w godzinach porannych miałam telewizytę, na której lekarz zalecił osobiste przyjście do poradni. Wizyta odbyła się ze względów covidowych dopiero 07.04.2021 i otrzymałam zwolnienie w ciągłości, czyli od 05.04.2021.06.04 w godzinach wieczornych przyjechała do mnie szefowa i wręczyła wypowiedzenie. Ze względu na fakt, że proces związany z otrzymaniem ZLA rozpoczął się wcześniej niż zostało wręczone wypowiedzenie czy mogę dochodzić roszczeń przed Sądem Pracy? Nie mam wpływu na terminy w poradniach, mogę udowodnić, że wizytę miałam wyznaczoną przed wręczeniem wypowiedzenia i nie jest to „ucieczka” przed wypowiedzeniem. Wizyta lekarska wynikała z konieczności leczenia silnych podrażnień skórnych od środków chemicznych stosowanych w zakładzie, a moje prośby o ich zmianę ze względu na silne uczulenie spełzły na niczym.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Myślę, że szanse są dosyć duże, bo o ile formalnie nie była Pan na zwolnieniu, pracodawca zdaje się nieco nadużywać prawa w rozumieniu art. 8 k.p.

 26. Dzień dobry panie Mecenasie,
  na 4 miesiące przed wygaśnięciem umowy na czas określony otrzymałem rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, a przyczyna jaką podał pracodawca to utrata zaufania do pracownika (niewywiązywanie się z obowiązków oraz niewykonywanie poleceń pracodawcy), co jest nieprawdą. Pracodawca powiedział mi, że nie ma do mnie żadnych zastrzeżeń, ale musiał coś napisać jako przyczynę, bo chce zmienić skład pracowniczy… Czy w tej sytuacji warto zgłosić ten fakt do Sądu Pracy jeśli nie ma żadnych konkretnych dowodów na poparcie tych przyczyn i uznać, że powodem jest restrukturyzacja firmy?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry panie Stanisławie,
   przy umowie zawartej na czas określony pracodawca nie ma obowiązku wskazywanie przyczyny rozwiązania umowy o pracę. W przypadku zaś gdy przyczyna została podana winna ona być prawdziwa, zasadna, konkretna i rzeczywista. Z tego co pan napisał wynika, że nie dysponuje pan żadnym materiałem dowodowym potwierdzającym nieprawdziwość podanej przyczyny. Wniesienie pozwu do Sądu pracy wiąże się z koniecznością przeprowadzenia postępowania dowodowego, na podstawie którego Sąd następnie wyda orzeczenie. Brak materiału dowodowego może spowodować przegranie postępowania i poniesienie kosztów postępowania. Jeżeli jest pan zainteresowany zapraszam na konsultację, podczas której szczegółowo zostaną omówione szanse i zagrożenia w pana sprawie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *