adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

W kilku miejscach na blogu pisałem o tym, że pracownik, który został zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa pracy może domagać się od pracodawcy m. in. wypłaty odszkodowania. W praktyce jest to najczęściej dochodzone roszczenie przed Sądem Pracy. Wysokość odszkodowania zależy od tego, czy chodzi o umowę zawartą na czas określony czy nieokreślony. Drugim elementem wpływającym na wysokość odszkodowania jest sposób rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia).

Wysokość odszkodowania w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W pierwszym wypadku wypowiedzenia umowy o pracę (rozwiązania za wypowiedzeniem) wysokość odszkodowania, którego może domagać się pracownik wynosi tyle, ile wynagrodzenie pracownika za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Przepisy prawa pracy formułują przy tym jeszcze jedno zastrzeżenie. Odszkodowanie nie może być jednak niższe niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Pracownik może zatem domagać się odszkodowania w wysokości wyższej, niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ale nie więcej niż za trzy miesiące.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie odszkodowanie może zostać przyznane tylko w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Z powyższego wynika także, że wysokość odszkodowania jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia, a tym samym od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

Przeczytaj również: Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Wysokość odszkodowania w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony.

Jeżeli na skutek bezprawnego oświadczenia pracodawcy rozwiązano za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas określony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

W sytuacji natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę wartość odszkodowania w wypadku rozwiązania umowy terminowej może wynosić tyle, ile wynagrodzenie należne pracownikowi za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Brutto czy netto?

Warto zapamiętać, że pracownik otrzymuje odszkodowanie z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę w wysokości brutto. To odszkodowanie nie podlega bowiem opodatkowaniu, ani nie są od niego naliczane składki ZUS – owskie.

Pozew o odszkodowanie

Uzyskanie odszkodowania wymaga złożenia pozwu o odszkodowanie do Sądu Pracy. Poniżej zamieszczam wzór pozwu o odszkodowanie. Myślę, że będziesz zainteresowany lekturą innych moich tekstów, które wiążą się ze sprawą o wypłatę odszkodowania za zwolnienie z pracy i pozwem.

Temat interesujący? Czytaj dalej:

Wzór pozwu o odszkodowanie dla pracownika

 

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

36 Responses

 1. Witam.
  Otrzymalem wypowiedzenie w 2012 roku z powodu utraty zaufania. Dopiero teraz dowiedziałem sie, że to było bezprawne. Byłem pół roku bez pracy. Czy moge sie domagac odszkodowania (nie minelo 3 lata)?

  1. Teoretycznie jest możliwość wniesienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, ale nie liczyłbym, że sąd go przywróci po takim czasie.

 2. Witam serdecznie
  od Lipca 2014 roku jestem na chorobowym obecnie przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym .
  Sprawa jest w sądzie ponieważ pracodawca wręczył rozwiązanie uowy z wypowiedzeniem 2 tygodniowym walczę o odszkodowanie ale pracodawca płaci za chorobowe proszę napisać czy pracodawca może żądać zwrotu pieniędzy, jeśli sąd przyzna o wypłatę odszkodowania ??

 3. Zwolnili mnie z pracy za wypowiedzeniem cytuje „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem”…
  Nie podali żadnej przyczyny na umowie…. Jedynie co to kierownik mi powiedział słownie, że z przyczyn
  ekonomicznych, a po paru dniach przyjęli kogoś innego dodam, iż w chwili obecnej przebywam na
  zwolnieniu lekarskim czy mogę starać się o jakieś odszkodowanie skoro umowę miałem do 2019 roku?
  Czy mogli tak nagle z dnia na dzień mnie zwolnić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. Sprawa nie jest oczywista, ale myślę, że ma Pan szanse na odszkodowanie. Należałoby przekonać sąd, że w rzeczywistości zawarta przez Pana umowa była na czas nieokreślony. Z reguły pracodawcy zawierają długoterminowe umowy na czas określony, żeby ominąć przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę bezterminowej.

 4. Mąż mój dostał rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.Pracował w zakładzie pracy przez 2 lata na wypowiedzeniu nie ma powodu rozwiązania umowy aczkolwiek mistrz powiedział mu że jest zwolniony ponieważ w szatni( kopnął) przesunął koledze buty pod szafkę .ma okres wypowiedzenia 2 tyg. (w szatni są kamery) chcemy się odwołać do Sądu Pracy jakie mamy szanse i ewentualnie o jakie odszkodowanie w jakiej kwocie możemy się ubiegać . ostatnia umowa o pracę jest od 1.07.2015 do 30.06. 2020 r.

 5. Proszę mi pomóc. W dniu 12.12.2014 dostałam rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przyczyną było zamknięcie działalności przez pracodawcę. Dodam jeszcze że pracodawca nie wypłacił mi pieniędzy za trzy miesiące. Problem jest jeszcze taki że nie mam żadnych dowodów, pokwitowań za wszystkie wypłaty. Mam tylko świadectwo pracy i rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

  1. „Zamknięcie działalności” to nie powód do zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia. Mogła Pani odwołać się do sądu pracy. W tej chwili – tj. po upływie ponad roku – nic się nie da moim zdaniem zrobić.

 6. Witam
  Jestem w trakcie macierzyńskiego kończy mi się 31kwietnia. Pracuje na umowę na czas nieokreślony, w firmie pracuje już prawie 6 lat .Byłam dobrym i pracowitym pracownikiem nigdy nie było ze mną problemu. Byłam na rozmowie, że chcę wrócić do pracy natomiast odpowiedz szefa była, że nie ma dla mnie miejsca . Chcę dodać ,że w czasie mojego macierzyńskiego zatrudnił osobę na moje miejsce.W rozmowie też powiedział że byłam za długo na macierzyńskim gdzie sam mi zaproponował żebym poszła na rok a teraz mnie chcę zwolnić. Co mogę w takim wypadku zrobić . Czy szef może w trakcie macierzyńskiego już mówić ,że nie mam powrotu do pracy ? Czy może mnie zwolnić z przyczyn że brak miejsc ?Jak mogę się ratować w tej sytuacji ? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  1. Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. To bardzo typowa sytuacja. Teoretycznie powrót do pracy za wszelką cenę jest możliwy, jednak praca w takiej atmosferze nie należy do przyjemnej. Ja w takich sytuacjach doradzam moim Klientkom wynegocjowanie od pracodawcy najwyższej możliwej odprawy (co najmniej kilka pensji). Z reguły wszystko kończy się podpisaniem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, a tym porozumieniu strony zawierają postanowienie przyznające pracownikowi odprawę. Proszę negocjować, a potem pochwalić się na blogu jak poszło:)

 7. Proszę o pomoc w następującej sprawie: Wypowiedziano mi umowę o pracę na czas określony (do stycznia 2017).
  W umowie tej nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy), zatem wedle mojej wiedzy zwolniono mnie bezprawnie.

  Moje pytanie brzmi: Czy mogę odwołać się żądając od pracodawcy odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie umowy i w jakiej kwocie?
  Dodam że nie chcę ubiegać się o przywrócenie do pracy, ponieważ panuje w niej mobbing. Od dnia wypowiedzenia nie minął jeszcze tydzień.
  Bardzo liczę na pomoc i z góry dziękuję.

 8. Dzień dobry, moja mama ubiega się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zus odmówił renty, bo brakuje jej 3 miesięcy do okresu składkowego. W lutym 2015r odbyła się rozprawa o bezprawne zwolnienie mamy z pracy, którą wygrała. Dostała odszkodowanie w wys. 3-mies.wynagrodzenia. Czy jest szansa, że mama otrzyma rentę? Czy to odszkodowanie na pewno nie wlicza się do okresu składkowego?

 9. Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

 10. Dzień dobry , moja sprawa wygląda następująco , obecnie jestem na macierzyńskim do konca września jednak na początku tego roku zmarła właścicielka firmy w której pracowałam 4 lata na czas nieokreślony i 3 lata na czas określony. Cały majątek przeszedł na męża szefowej który dostał kuratora sądowego , ponieważ nie jest zdolny umysłowo. Chciałabym dostać odszkodowanie które mi się należy , przynajmniej tak uważam Jak sie do tego zabrać. Z góry dziękuję za cenne porady

 11. Witam,
  9.10.2015r w obecności zarządu odczytano wypowiedzenie z dniem 15.11.2015 warunków pracy i płacy /obowiązuje mnie 3 m. okres wypowiedzenia/, w przyczyn ekonomicznych, którego nie przyjęłam ze względu na wadliwość, pisma wypowiadającego nie otrzymałam. W związku z odmową przyjęcia nowych warunków zaraz odczytano drugie wypowiedzenie, tym razem pracy z ustawowym 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia kończącym się 31.01.2016r.w związku z nieprzyjęciem nowych warunków pracy i płacy. Umowa uległa rozwiązaniu 31.01.2016r. W maju 2015 r osiągnęłam wiek emerytalny. Złożyłam w SP pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i odszkodowanie. W chwili obecnej jestem na zasiłku chorobowym. Czy mogę rozszerzyć pozew o wypłatę 1 m. odprawy emerytalnej.

 12. Dzień dobry,
  mam pytanie: we wniosku do Sadu Pracy nie podałam pełnomocnika, bo sprawa wydaje się na tyle prosta, że liczę iż obejdzie się bez rozprawy. Gdyby jednak okazało się, ze nie, czy mogę jeszcze przed rozprawą powołać pełnomocnika i ile to ewentualnie kosztuje? byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  1. Dzień dobry. Pełnomocnika można ustanowić na każdym etapie sprawy. Koszty zależą od konkretnego pełnomocnika:)

 13. Witam raz jeszcze.
  29 02.16 otrzymałam wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. Jestem więc na dwutygodniowym wypowiedzeniu bez możliwości świadczenia pracy.
  Mam pytanie:do kiedy pracodawca powinien wydać mi świadectwo pracy do 11.03, czy może to zrobić dopiero 18.03 (I w jakich przypadkach)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 14. Witam,
  w przez 6m-cy leczyłam się na depresje która nabyłam na skutek pracy (nadmiar obowiązków i brak pomocy w w osobie dodatkowego pracownika w dziale, stres, niedotrzymywanie terminów, praca po nocach) co odbiło się nie tylko na zdrowiu psychicznym ale tez w kontaktach rodzinnych. Ludzie i sama praca była ok,, tylko ilośc jej była niedoprzerobienia przez 8h. Na czas mojej 6 m-cznej nieobecności została zatrudniona dodatkowa osoba do mojego działu.Czując się już na siłach, chciałam wrócić, mając nadzieje, że bedę miała szanse pracować wreszcie składzie powiększonym o dodatkowa głowe i może bedzie normalnie. Jednak z dniem powrotu zostałam zwolniona. Miałam umowę na czas okreslony i dostałam wypowiedzienie z 1m-cznym okresem wypowiedzenia. Czy w związku z tym, ze przez prace nabawiłam się depresji i przez to byłam długi czas nieobecna, to czy teraz moge ubiegać sie o odszkodowanie od pracodawcy?

  1. Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. Sprawa jest zbyt skomplikowana, żeby odpowiedzieć na Pani pytanie na blogu, bez poznania szczegółów sprawy.

 15. Proszę o poradę Od dwóch lat pracuje średnio 270godz w miesiącu za 1800zł (codziennie po 12godz,w poniedziałek i sobotę krócej).W związku z podwyżką płac od stycznia,widząc ,że moja pensja się nie zmienia,napomknelam Szefowi że taką pensję jaką ja otrzymuje to inni tyle dostaną za 8 godz (sklep mięsny-duży mieszczą się 3 lady , a ja jestem sama .W podobnych sklepach są po 2-3 ekspedientki a ja sama).Kocham tą pracę ,nie wyobrażam sobie innej.Mialam nadzieję że jak wspomnę że chyba odejdę ,jak mi nie da podwyżki.Odpowiedział że pomyśli.Po tygodniu spytał już podniesionym głosem czy nadal chcę pracować czy zmieniam pracę ,że podwyżki nie dostanę najwyżej może mi zrobić poniedziałek wolny(10godz)Prosiłam żeby zmienił na środę lub czwartek ale wtedy to już się nie hamowal bluznil zbliżał w końcu ja tez powiedziałam co o nim myślę,zrobiła się awantura.Stwierdził że mam wyjść i nie wracać że w poniedziałek mam przyjść po zwolnienie.Czy Szef miał prawo tak postąpić ?.Wiem że ja też nie powinnam tak zareagować,ale pracuje tam już 10 lat więc teraz woli przyjąć nowego pracownika a mnie zwolnić.Co mogę zrobić , Czy musiałby mnie spłacić?

 16. Dzień dobry,
  moja mama ukończyła 3.01.2017 56 lat. 23 maja 2017 otrzymała trzymiesięczne wypowiedzenie, które uzasadnione było likwidacja stanowiska sprzątaczki. W szkole zatrudnionych na takim stanowisku jest sześc osób, a zwolniono tylko moją mamę (to już budzi wątpliwości, czy uzasadnienie jest zasadne). Ponadto wydaje nam się, że mama zostało zwolniona w okresie ochronnym, a zatem pracodawca naruszył art. 39 KP. Pozew o przywrócenie na miejsce pracy jest niemożliwy ze względu na niechęć przełożonych do osoby mojej mamy, zatem najlepszym rozwiązaniem byłoby wnoszenie o o odszkodowanie. Jednakże, nie bardzo wiemy jak to zrobić i jak określić kwotę odszkodowania, a także kiedy taki pozew wnieść do sądu. Czy może Pan udzielić szerszych wskazówek? Za wszelka odpowiedź ślicznie dziękuję.

  1. Kwota odszkodowania to 3 pensje brutto, a o tym jak wnieść odwołanie do sądu pracy jest ten blog:) Zachęcam do lektury innych wpisów.

 17. Dzień dobry.
  Rozwiązano ze mną umowę o pracę na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
  Bez podania jakiejkolwiek przyczyny.
  Byłem tam zatrudniony ponad dwa lata, a ostatnia umowa na czas określony miała obowiązywać jeszcze ponad 10 miesięcy.

  Na świadectwie mam napisane : Rozwiąznie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.
  Czy mogę się ubiegać o odprawę/odszkodowanie z tytułu zwolnienia?
  Dodam że zakład pracy zatrudnia powyżej 20 pracowników.
  Rozwiązania umowy o pracę była niezależna od pracownika.
  Pracodawca wystawił mi list referencyjny w którym mówi o mnie w superlatywach.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

 18. Witam, czy pracodawca może poszukiwać pracownika na moje stanowisko kiedy ja dalej pozostaję zatrudniony i nie wiem nic o planowanym zwolnieniu? Z pewnego źródła wiem nawet, że osoba na moje stanowisko została już zatrudniona. Podejrzewam również iż pracodawca będzie chciał wręczyć mi wypowiedzenie za porozumieniem stron ponieważ nie ma żadnego powodu do mojego zwolnienia,czy muszę takie wypowiedzenie podpisać? Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony

 19. Witam.
  Moja sytuacja jest dosyć dziwna nawet dla mnie. Otóż żona jednego kolegi z pracy któremu nie układało się w małżeństwie stwierdziła że mamy romans. Nigdy nic mnie nie łączył z tym człowiekiem oprócz rozmów i doradzania co powinien zrobić żeby uratować swoje małżeństwo. Żona kolegi przez weekend wydzwaniała po kolegach z pracy mówiąc że mam z romans z jej mężem, a następnie zadzwoniła do kierownika (jego kolegi) na drugi dzień zostałam zwolniona. W wypowiedzeniu nie ma wpisanej przyczyny mojego zwolnienia. Ona została zabrana do szpitala
  psychiatrycznego.
  Straciłam pracę a do tego mam zepsutą opinię wśród wszystkich pracowników.
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

 20. Witam….czy po długiej chorobie i orzeczeniu lekarza orzecznika pracy nie byłam zdolna do pracy.Zakład zwolnił mnie ust.kp53 z natychmiastowym zwolnieniem.Umowa była na czas nieokreslony a pracowałam tam 21 lat.
  Czy mogę sie ubiegać o odszkodowanie od byłego zakładu.Nadmieniam że obecnie nie pracuję od 3 mmiesiecy i przebywam na zasiłku dla bezrobotnych.

 21. Jeśli dobrze zrozumiałem wg informacji znalezionej na Pana stronie zwrócone w wyniku wyroku sądowego wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (3 mce) przywróconemu do pracy jest zwolnione z podatku dochodowego i powinno być wypłacone przywróconemu do pracy w kwocie brutto. Czy tak jest?, czy jednak taka kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  1. Niestety nie. Z podatku zwolnione jest odszkodowanie za zwolnienie z pracy. Takie odszkodowanie jest przyznawane, jeśli pracownik nie chce wracać do pracy, ale żąda odszkodowania. Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest przyznawane wtedy, kiedy pracownik – po bezprawnym zwolnieniu – został przywrócony do pracy przez sąd. To wynagrodzenie jest niestety wypłacane w kwocie netto (tak, jak normalna pensja)

 22. Dzień dobry, mojemu mężowi wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony (najpierw wysłano go na urlop a następnie zwolniono go z obowiązku wykonywania pracy), jednakże jako powód przyczyny zwolnienia podano, iż wytypowano go z powodu niskiej wydajności pracy w porównaniu z innymi pracownikami zatrudnionymi na tym samym lub podobnym stanowisku.
  Mój mąż się z tym nie zgadza, ponieważ to nie był właściwy powód zwolnienia, faktycznie była po prostu redukcja etatu, ponieważ firma ma mniejsze zamówienia na produkty i słabszą sytuację ekonomiczną. Pracował na stanowisku na którym pracował w akordzie i podczas zapisywania ilości wykonanych produktów widział iż inni pracownicy robią znacznie mniejsza ilość produktów od niego. Czy można w takim przypadku odwołać się do Sądu Pracy o odszkodowanie za właśnie niewłaściwe wytypowanie pracownika? Na jakie okoliczności można powołać świadków.
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. Dziękuję za komentarz. W podanym przez Panią przypadku można próbować dochodzić odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy, ewentualnie przywrócenia do pracy. W zasadzie możliwe wydaje się też dochodzenie odprawy w związku ze zwolnieniem z przyczyn zależnych od pracodawcy, ale to już nieco bardziej skomplikowane. Świadków można powołać na okoliczność, że mąż wcale nie był pracownikiem o niskiej wydajności jak i na to, że prawdziwą przyczyną zwolnienia były trudności ekonomiczne pracodawcy (można zawnioskować, aby sąd zobowiązał pracodawcę do przedstawienia odpowiednich dokumentów, z których będzie wynikał zły stan finansów firmy – np. sprawozdanie finansowe itp)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *