adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

W kilku miejscach na blogu pisałem o tym, że pracownik, który został zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa pracy może domagać się od pracodawcy m. in. wypłaty odszkodowania. W praktyce jest to najczęściej dochodzone roszczenie przed Sądem Pracy. Wysokość odszkodowania zależy od tego, czy chodzi o umowę zawartą na czas określony czy nieokreślony. Drugim elementem wpływającym na wysokość odszkodowania jest sposób rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia).

Wysokość odszkodowania w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W pierwszym wypadku wypowiedzenia umowy o pracę (rozwiązania za wypowiedzeniem) wysokość odszkodowania, którego może domagać się pracownik wynosi tyle, ile wynagrodzenie pracownika za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Przepisy prawa pracy formułują przy tym jeszcze jedno zastrzeżenie. Odszkodowanie nie może być jednak niższe niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Pracownik może zatem domagać się odszkodowania w wysokości wyższej, niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ale nie więcej niż za trzy miesiące.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie odszkodowanie może zostać przyznane tylko w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Z powyższego wynika także, że wysokość odszkodowania jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia, a tym samym od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

Przeczytaj również: Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Wysokość odszkodowania w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony.

Jeżeli na skutek bezprawnego oświadczenia pracodawcy rozwiązano za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas określony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

W sytuacji natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę wartość odszkodowania w wypadku rozwiązania umowy terminowej może wynosić tyle, ile wynagrodzenie należne pracownikowi za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Brutto czy netto?

Warto zapamiętać, że pracownik otrzymuje odszkodowanie z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę w wysokości brutto. To odszkodowanie nie podlega bowiem opodatkowaniu, ani nie są od niego naliczane składki ZUS – owskie.

Pozew o odszkodowanie

Uzyskanie odszkodowania wymaga złożenia pozwu o odszkodowanie do Sądu Pracy. Poniżej zamieszczam wzór pozwu o odszkodowanie. Myślę, że będziesz zainteresowany lekturą innych moich tekstów, które wiążą się ze sprawą o wypłatę odszkodowania za zwolnienie z pracy i pozwem.

Temat interesujący? Czytaj dalej:

Wzór pozwu o odszkodowanie dla pracownika

 

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!