adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

W kilku miejscach na blogu pisałem o tym, że pracownik, który został zwolniony z pracy z naruszeniem przepisów prawa pracy może domagać się od pracodawcy m. in. wypłaty odszkodowania. W praktyce jest to najczęściej dochodzone roszczenie przed Sądem Pracy. Wysokość odszkodowania zależy od tego, czy chodzi o umowę zawartą na czas określony czy nieokreślony. Drugim elementem wpływającym na wysokość odszkodowania jest sposób rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę (za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia).

Wysokość odszkodowania w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony.

W pierwszym wypadku wypowiedzenia umowy o pracę (rozwiązania za wypowiedzeniem) wysokość odszkodowania, którego może domagać się pracownik wynosi tyle, ile wynagrodzenie pracownika za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy. Przepisy prawa pracy formułują przy tym jeszcze jedno zastrzeżenie. Odszkodowanie nie może być jednak niższe niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia. Pracownik może zatem domagać się odszkodowania w wysokości wyższej, niż wynagrodzenie za okres wypowiedzenia, ale nie więcej niż za trzy miesiące.

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Takie odszkodowanie może zostać przyznane tylko w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Z powyższego wynika także, że wysokość odszkodowania jest uzależniona od długości okresu wypowiedzenia, a tym samym od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

Przeczytaj również: Ile wynosi okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Wysokość odszkodowania w przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę zawartej na czas określony.

Jeżeli na skutek bezprawnego oświadczenia pracodawcy rozwiązano za wypowiedzeniem umowę zawartą na czas określony pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za czas, do upływu którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za 3 miesiące.

W sytuacji natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę wartość odszkodowania w wypadku rozwiązania umowy terminowej może wynosić tyle, ile wynagrodzenie należne pracownikowi za czas, do którego umowa miała trwać, nie więcej jednak niż za okres wypowiedzenia.

Brutto czy netto?

Warto zapamiętać, że pracownik otrzymuje odszkodowanie z tytułu bezprawnego rozwiązania umowy o pracę w wysokości brutto. To odszkodowanie nie podlega bowiem opodatkowaniu, ani nie są od niego naliczane składki ZUS – owskie.

Pozew o odszkodowanie

Uzyskanie odszkodowania wymaga złożenia pozwu o odszkodowanie do Sądu Pracy. Poniżej zamieszczam wzór pozwu o odszkodowanie. Myślę, że będziesz zainteresowany lekturą innych moich tekstów, które wiążą się ze sprawą o wypłatę odszkodowania za zwolnienie z pracy i pozwem.

Temat interesujący? Czytaj dalej:

Wzór pozwu o odszkodowanie dla pracownika

 

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

58 thoughts on “Odszkodowanie za bezprawne zwolnienie z pracy”

 1. Witam.
  Otrzymalem wypowiedzenie w 2012 roku z powodu utraty zaufania. Dopiero teraz dowiedziałem sie, że to było bezprawne. Byłem pół roku bez pracy. Czy moge sie domagac odszkodowania (nie minelo 3 lata)?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Teoretycznie jest możliwość wniesienia wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, ale nie liczyłbym, że sąd go przywróci po takim czasie.

 2. Witam serdecznie
  od Lipca 2014 roku jestem na chorobowym obecnie przebywam na zasiłku rehabilitacyjnym .
  Sprawa jest w sądzie ponieważ pracodawca wręczył rozwiązanie uowy z wypowiedzeniem 2 tygodniowym walczę o odszkodowanie ale pracodawca płaci za chorobowe proszę napisać czy pracodawca może żądać zwrotu pieniędzy, jeśli sąd przyzna o wypłatę odszkodowania ??

 3. Zwolnili mnie z pracy za wypowiedzeniem cytuje „rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem”…
  Nie podali żadnej przyczyny na umowie…. Jedynie co to kierownik mi powiedział słownie, że z przyczyn
  ekonomicznych, a po paru dniach przyjęli kogoś innego dodam, iż w chwili obecnej przebywam na
  zwolnieniu lekarskim czy mogę starać się o jakieś odszkodowanie skoro umowę miałem do 2019 roku?
  Czy mogli tak nagle z dnia na dzień mnie zwolnić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Sprawa nie jest oczywista, ale myślę, że ma Pan szanse na odszkodowanie. Należałoby przekonać sąd, że w rzeczywistości zawarta przez Pana umowa była na czas nieokreślony. Z reguły pracodawcy zawierają długoterminowe umowy na czas określony, żeby ominąć przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę bezterminowej.

 4. Mąż mój dostał rozwiązanie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia.Pracował w zakładzie pracy przez 2 lata na wypowiedzeniu nie ma powodu rozwiązania umowy aczkolwiek mistrz powiedział mu że jest zwolniony ponieważ w szatni( kopnął) przesunął koledze buty pod szafkę .ma okres wypowiedzenia 2 tyg. (w szatni są kamery) chcemy się odwołać do Sądu Pracy jakie mamy szanse i ewentualnie o jakie odszkodowanie w jakiej kwocie możemy się ubiegać . ostatnia umowa o pracę jest od 1.07.2015 do 30.06. 2020 r.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Musiałbym przeanalizować treść umów i oświadczenia pracodawcy.

 5. Proszę mi pomóc. W dniu 12.12.2014 dostałam rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Przyczyną było zamknięcie działalności przez pracodawcę. Dodam jeszcze że pracodawca nie wypłacił mi pieniędzy za trzy miesiące. Problem jest jeszcze taki że nie mam żadnych dowodów, pokwitowań za wszystkie wypłaty. Mam tylko świadectwo pracy i rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?

  1. adwokat Iwo Klisz

   „Zamknięcie działalności” to nie powód do zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia. Mogła Pani odwołać się do sądu pracy. W tej chwili – tj. po upływie ponad roku – nic się nie da moim zdaniem zrobić.

 6. Witam
  Jestem w trakcie macierzyńskiego kończy mi się 31kwietnia. Pracuje na umowę na czas nieokreślony, w firmie pracuje już prawie 6 lat .Byłam dobrym i pracowitym pracownikiem nigdy nie było ze mną problemu. Byłam na rozmowie, że chcę wrócić do pracy natomiast odpowiedz szefa była, że nie ma dla mnie miejsca . Chcę dodać ,że w czasie mojego macierzyńskiego zatrudnił osobę na moje miejsce.W rozmowie też powiedział że byłam za długo na macierzyńskim gdzie sam mi zaproponował żebym poszła na rok a teraz mnie chcę zwolnić. Co mogę w takim wypadku zrobić . Czy szef może w trakcie macierzyńskiego już mówić ,że nie mam powrotu do pracy ? Czy może mnie zwolnić z przyczyn że brak miejsc ?Jak mogę się ratować w tej sytuacji ? Z góry dziękuje za odpowiedz.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. To bardzo typowa sytuacja. Teoretycznie powrót do pracy za wszelką cenę jest możliwy, jednak praca w takiej atmosferze nie należy do przyjemnej. Ja w takich sytuacjach doradzam moim Klientkom wynegocjowanie od pracodawcy najwyższej możliwej odprawy (co najmniej kilka pensji). Z reguły wszystko kończy się podpisaniem porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę, a tym porozumieniu strony zawierają postanowienie przyznające pracownikowi odprawę. Proszę negocjować, a potem pochwalić się na blogu jak poszło:)

 7. Proszę o pomoc w następującej sprawie: Wypowiedziano mi umowę o pracę na czas określony (do stycznia 2017).
  W umowie tej nie przewidziano możliwości jej wypowiedzenia (art. 33 Kodeksu pracy), zatem wedle mojej wiedzy zwolniono mnie bezprawnie.

  Moje pytanie brzmi: Czy mogę odwołać się żądając od pracodawcy odszkodowania za bezprawne wypowiedzenie umowy i w jakiej kwocie?
  Dodam że nie chcę ubiegać się o przywrócenie do pracy, ponieważ panuje w niej mobbing. Od dnia wypowiedzenia nie minął jeszcze tydzień.
  Bardzo liczę na pomoc i z góry dziękuję.

 8. Dzień dobry, moja mama ubiega się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Zus odmówił renty, bo brakuje jej 3 miesięcy do okresu składkowego. W lutym 2015r odbyła się rozprawa o bezprawne zwolnienie mamy z pracy, którą wygrała. Dostała odszkodowanie w wys. 3-mies.wynagrodzenia. Czy jest szansa, że mama otrzyma rentę? Czy to odszkodowanie na pewno nie wlicza się do okresu składkowego?

 9. adwokat Iwo Klisz

  Pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

 10. Dzień dobry , moja sprawa wygląda następująco , obecnie jestem na macierzyńskim do konca września jednak na początku tego roku zmarła właścicielka firmy w której pracowałam 4 lata na czas nieokreślony i 3 lata na czas określony. Cały majątek przeszedł na męża szefowej który dostał kuratora sądowego , ponieważ nie jest zdolny umysłowo. Chciałabym dostać odszkodowanie które mi się należy , przynajmniej tak uważam Jak sie do tego zabrać. Z góry dziękuję za cenne porady

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Pani przypadek to materiał na cały nowy wpis. Postaram się go przygotować w tym tygodniu.

 11. Witam,
  9.10.2015r w obecności zarządu odczytano wypowiedzenie z dniem 15.11.2015 warunków pracy i płacy /obowiązuje mnie 3 m. okres wypowiedzenia/, w przyczyn ekonomicznych, którego nie przyjęłam ze względu na wadliwość, pisma wypowiadającego nie otrzymałam. W związku z odmową przyjęcia nowych warunków zaraz odczytano drugie wypowiedzenie, tym razem pracy z ustawowym 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia kończącym się 31.01.2016r.w związku z nieprzyjęciem nowych warunków pracy i płacy. Umowa uległa rozwiązaniu 31.01.2016r. W maju 2015 r osiągnęłam wiek emerytalny. Złożyłam w SP pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne i odszkodowanie. W chwili obecnej jestem na zasiłku chorobowym. Czy mogę rozszerzyć pozew o wypłatę 1 m. odprawy emerytalnej.

 12. Dzień dobry,
  mam pytanie: we wniosku do Sadu Pracy nie podałam pełnomocnika, bo sprawa wydaje się na tyle prosta, że liczę iż obejdzie się bez rozprawy. Gdyby jednak okazało się, ze nie, czy mogę jeszcze przed rozprawą powołać pełnomocnika i ile to ewentualnie kosztuje? byłabym wdzięczna za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Pełnomocnika można ustanowić na każdym etapie sprawy. Koszty zależą od konkretnego pełnomocnika:)

 13. Witam raz jeszcze.
  29 02.16 otrzymałam wypowiedzenie umowy zawartej na czas określony. Jestem więc na dwutygodniowym wypowiedzeniu bez możliwości świadczenia pracy.
  Mam pytanie:do kiedy pracodawca powinien wydać mi świadectwo pracy do 11.03, czy może to zrobić dopiero 18.03 (I w jakich przypadkach)?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 14. Witam,
  w przez 6m-cy leczyłam się na depresje która nabyłam na skutek pracy (nadmiar obowiązków i brak pomocy w w osobie dodatkowego pracownika w dziale, stres, niedotrzymywanie terminów, praca po nocach) co odbiło się nie tylko na zdrowiu psychicznym ale tez w kontaktach rodzinnych. Ludzie i sama praca była ok,, tylko ilośc jej była niedoprzerobienia przez 8h. Na czas mojej 6 m-cznej nieobecności została zatrudniona dodatkowa osoba do mojego działu.Czując się już na siłach, chciałam wrócić, mając nadzieje, że bedę miała szanse pracować wreszcie składzie powiększonym o dodatkowa głowe i może bedzie normalnie. Jednak z dniem powrotu zostałam zwolniona. Miałam umowę na czas okreslony i dostałam wypowiedzienie z 1m-cznym okresem wypowiedzenia. Czy w związku z tym, ze przez prace nabawiłam się depresji i przez to byłam długi czas nieobecna, to czy teraz moge ubiegać sie o odszkodowanie od pracodawcy?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Dziękuję za komentarz. Sprawa jest zbyt skomplikowana, żeby odpowiedzieć na Pani pytanie na blogu, bez poznania szczegółów sprawy.

 15. Proszę o poradę Od dwóch lat pracuje średnio 270godz w miesiącu za 1800zł (codziennie po 12godz,w poniedziałek i sobotę krócej).W związku z podwyżką płac od stycznia,widząc ,że moja pensja się nie zmienia,napomknelam Szefowi że taką pensję jaką ja otrzymuje to inni tyle dostaną za 8 godz (sklep mięsny-duży mieszczą się 3 lady , a ja jestem sama .W podobnych sklepach są po 2-3 ekspedientki a ja sama).Kocham tą pracę ,nie wyobrażam sobie innej.Mialam nadzieję że jak wspomnę że chyba odejdę ,jak mi nie da podwyżki.Odpowiedział że pomyśli.Po tygodniu spytał już podniesionym głosem czy nadal chcę pracować czy zmieniam pracę ,że podwyżki nie dostanę najwyżej może mi zrobić poniedziałek wolny(10godz)Prosiłam żeby zmienił na środę lub czwartek ale wtedy to już się nie hamowal bluznil zbliżał w końcu ja tez powiedziałam co o nim myślę,zrobiła się awantura.Stwierdził że mam wyjść i nie wracać że w poniedziałek mam przyjść po zwolnienie.Czy Szef miał prawo tak postąpić ?.Wiem że ja też nie powinnam tak zareagować,ale pracuje tam już 10 lat więc teraz woli przyjąć nowego pracownika a mnie zwolnić.Co mogę zrobić , Czy musiałby mnie spłacić?

 16. Dzień dobry,
  moja mama ukończyła 3.01.2017 56 lat. 23 maja 2017 otrzymała trzymiesięczne wypowiedzenie, które uzasadnione było likwidacja stanowiska sprzątaczki. W szkole zatrudnionych na takim stanowisku jest sześc osób, a zwolniono tylko moją mamę (to już budzi wątpliwości, czy uzasadnienie jest zasadne). Ponadto wydaje nam się, że mama zostało zwolniona w okresie ochronnym, a zatem pracodawca naruszył art. 39 KP. Pozew o przywrócenie na miejsce pracy jest niemożliwy ze względu na niechęć przełożonych do osoby mojej mamy, zatem najlepszym rozwiązaniem byłoby wnoszenie o o odszkodowanie. Jednakże, nie bardzo wiemy jak to zrobić i jak określić kwotę odszkodowania, a także kiedy taki pozew wnieść do sądu. Czy może Pan udzielić szerszych wskazówek? Za wszelka odpowiedź ślicznie dziękuję.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Kwota odszkodowania to 3 pensje brutto, a o tym jak wnieść odwołanie do sądu pracy jest ten blog:) Zachęcam do lektury innych wpisów.

 17. Dzień dobry.
  Rozwiązano ze mną umowę o pracę na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
  Bez podania jakiejkolwiek przyczyny.
  Byłem tam zatrudniony ponad dwa lata, a ostatnia umowa na czas określony miała obowiązywać jeszcze ponad 10 miesięcy.

  Na świadectwie mam napisane : Rozwiąznie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.
  Czy mogę się ubiegać o odprawę/odszkodowanie z tytułu zwolnienia?
  Dodam że zakład pracy zatrudnia powyżej 20 pracowników.
  Rozwiązania umowy o pracę była niezależna od pracownika.
  Pracodawca wystawił mi list referencyjny w którym mówi o mnie w superlatywach.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

 18. Witam, czy pracodawca może poszukiwać pracownika na moje stanowisko kiedy ja dalej pozostaję zatrudniony i nie wiem nic o planowanym zwolnieniu? Z pewnego źródła wiem nawet, że osoba na moje stanowisko została już zatrudniona. Podejrzewam również iż pracodawca będzie chciał wręczyć mi wypowiedzenie za porozumieniem stron ponieważ nie ma żadnego powodu do mojego zwolnienia,czy muszę takie wypowiedzenie podpisać? Jestem zatrudniony na umowę o pracę na czas określony

 19. Witam.
  Moja sytuacja jest dosyć dziwna nawet dla mnie. Otóż żona jednego kolegi z pracy któremu nie układało się w małżeństwie stwierdziła że mamy romans. Nigdy nic mnie nie łączył z tym człowiekiem oprócz rozmów i doradzania co powinien zrobić żeby uratować swoje małżeństwo. Żona kolegi przez weekend wydzwaniała po kolegach z pracy mówiąc że mam z romans z jej mężem, a następnie zadzwoniła do kierownika (jego kolegi) na drugi dzień zostałam zwolniona. W wypowiedzeniu nie ma wpisanej przyczyny mojego zwolnienia. Ona została zabrana do szpitala
  psychiatrycznego.
  Straciłam pracę a do tego mam zepsutą opinię wśród wszystkich pracowników.
  Bardzo proszę o odpowiedź.
  Pozdrawiam

 20. Witam….czy po długiej chorobie i orzeczeniu lekarza orzecznika pracy nie byłam zdolna do pracy.Zakład zwolnił mnie ust.kp53 z natychmiastowym zwolnieniem.Umowa była na czas nieokreslony a pracowałam tam 21 lat.
  Czy mogę sie ubiegać o odszkodowanie od byłego zakładu.Nadmieniam że obecnie nie pracuję od 3 mmiesiecy i przebywam na zasiłku dla bezrobotnych.

 21. Jeśli dobrze zrozumiałem wg informacji znalezionej na Pana stronie zwrócone w wyniku wyroku sądowego wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy (3 mce) przywróconemu do pracy jest zwolnione z podatku dochodowego i powinno być wypłacone przywróconemu do pracy w kwocie brutto. Czy tak jest?, czy jednak taka kwota podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Niestety nie. Z podatku zwolnione jest odszkodowanie za zwolnienie z pracy. Takie odszkodowanie jest przyznawane, jeśli pracownik nie chce wracać do pracy, ale żąda odszkodowania. Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy jest przyznawane wtedy, kiedy pracownik – po bezprawnym zwolnieniu – został przywrócony do pracy przez sąd. To wynagrodzenie jest niestety wypłacane w kwocie netto (tak, jak normalna pensja)

 22. Dzień dobry, mojemu mężowi wypowiedziano umowę o pracę na czas nieokreślony (najpierw wysłano go na urlop a następnie zwolniono go z obowiązku wykonywania pracy), jednakże jako powód przyczyny zwolnienia podano, iż wytypowano go z powodu niskiej wydajności pracy w porównaniu z innymi pracownikami zatrudnionymi na tym samym lub podobnym stanowisku.
  Mój mąż się z tym nie zgadza, ponieważ to nie był właściwy powód zwolnienia, faktycznie była po prostu redukcja etatu, ponieważ firma ma mniejsze zamówienia na produkty i słabszą sytuację ekonomiczną. Pracował na stanowisku na którym pracował w akordzie i podczas zapisywania ilości wykonanych produktów widział iż inni pracownicy robią znacznie mniejsza ilość produktów od niego. Czy można w takim przypadku odwołać się do Sądu Pracy o odszkodowanie za właśnie niewłaściwe wytypowanie pracownika? Na jakie okoliczności można powołać świadków.
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziękuję za komentarz. W podanym przez Panią przypadku można próbować dochodzić odszkodowania za bezprawne zwolnienie z pracy, ewentualnie przywrócenia do pracy. W zasadzie możliwe wydaje się też dochodzenie odprawy w związku ze zwolnieniem z przyczyn zależnych od pracodawcy, ale to już nieco bardziej skomplikowane. Świadków można powołać na okoliczność, że mąż wcale nie był pracownikiem o niskiej wydajności jak i na to, że prawdziwą przyczyną zwolnienia były trudności ekonomiczne pracodawcy (można zawnioskować, aby sąd zobowiązał pracodawcę do przedstawienia odpowiednich dokumentów, z których będzie wynikał zły stan finansów firmy – np. sprawozdanie finansowe itp)

 23. 30 czerwca zakończyłam urlop macierzyński, 29 czerwca udałam się do firmy żeby złożyć wniosek o urlop wypoczynkowy zaległy i bieżący bezpośrednio po macierzyńskim od 2 lipca do 18 września jednak zostałam wyproszona z firmy. Okazało się że pod moją nieobecność czyli urlop macierzyński zmieniła się nazwa, siedziba i właściciel firmy o czym nie zostałam poinformowana. W KRS znalazłam adres firmy i wysłałam mailem wniosek o urlop (29 czerwca), a 2 lipca osobiście dostarczyłam wniosek, dostałam potwierdzenie przyjęcia i oraz dodatkowo wysłałam wniosek poczta z zpo. 3 lipca otrzymałam wypowiedzenie umowy o pracę z zachowaniem okresu wypowiedzenia do 31 sierpnia z powodu likwidacji stanowiska pracy. Czy moje wypowiedzenie jest bezzasadne i mogę się od niego odwołać bo pracodawca musi bezwzględnie uznać mój urlop (tak stwierdził PIP). Czy powinnam otrzymać jakąś informację o przyjęciu urlopu. Dodam że nie mam żadnego innego kontaktu do nowego pracodawcy poza mailem i adresem pocztowym. Mój poprzedni pracodawca utrudnia mi wszelkie składanie wniosków i nie podaje żadnych informacji. Czy mogę dostać dyscyplinarke za nie stawienea się do pracy?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   przedmiotowa sprawa wymaga analizy dokumentów i wszystkich elementów stanu faktycznego.
   PIP prawidłowo stoi na stanowisku uznania za zasadne przyznanie pani urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu rodzicielskiego.
   W przedstawionej sytuacji problemem jest data doręczenia wniosku o urlop wypoczynkowy.
   Skoro pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu stosunku pracy należy skierować odwołanie do Sądu Pracy w terminie 21 dni od daty otrzymania oświadczenia o wypowiedzeniu.
   Moją wątpliwość budzi jedynie czy Sąd podzieli pani stanowisko, że wniosek o urlop został dostarczony w terminie, wszak mogła pani dużo wcześniej złożyć ten wniosek.

 24. Witam.
  Może najpierw opiszę sytuację.
  Osoba zatrudnia się w firmie:
  – I umowa na okres próbny 1 miesiąc
  – II umowa na czas określony na 1 rok
  – III umowa na czas nieokreślony
  W umowach jest ciągłość,gdyż nową umowa podpisywana jest w dniu zakończenia poprzedniej.

  Znajomy dostał pismo z ZUS z wykazem składek za rok 2017 i nie ma w niej składki za umowę z okresu próbnego. Następnie w jednym z miesięcy skladka wynosi 3 zł (umowa na czas określony).
  Znajomy oczywiście jutro będzie szedł do ZUS by wyjaśnić tą sprawę, ale czy w takim przypadku mozna złożyć wypowiedzenie umowy w trybie natychmiastowym bez okresu wypowiedzenia?

  Bardzo proszę o pomoc 😊

  1. Dzień dobry,
   oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest szczególną formą ustania stosunku pracy. Niestety, aby oświadczenie było skuteczne pracownik musi wykazać, że pracodawca rażąco dopuścił się naruszenia swoich obowiązków pracowniczych.
   Nie wiadomo, czy przesłane rozliczenie przez ZUS nie stanowi pomyłki. Dlatego też, w pierwszej kolejności rekomenduje skontaktowanie się z ZUSem celem wyjaśnienia sprawy.
   Należy dodać, że na pracowniku ciąży ryzyko poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej w wysokości okresu wypowiedzenia, którą to pracownik może ponieść w przypadku, gdyby pracodawca skierował spór do sądu pracy, a Sąd ustalił, że nie wystąpiły podstawy rozwiązania umowy o pracę w tym trybie

 25. Witam. Zostalam zwolniona dyscyplinarnie na urlopie bezpłatnym. Szef chciał skrocic ulop (jednak wcześniej nie zastrzegl takiej możliwości), we wskazanym dniu nie stawiłam się w pracy i dostałam swidectwo pracy. Wiem, ze mogę isc z tym do sadu. Chcialabym wnioskować o przywrócenie do pracy i o odszkodowanie. Ale jak mam wyliczyć wysokość kwoty od której obliczane jest to, czy powod musi placic koszty sadowe? Normalnie trzeba by liczyc 12razy wysokość wynagrodzenia, a ja miałam mieć kilka mscy urlopu bezpłatnego, a potem wrocic do pracy. Czy mam liczyc tylko te msce po teoretycznym urlopie bezpłatnym? np. 6razy wynagrodzenie? I co jeśli w trakcie procesu zaszłabym w ciaze? Czy otrzymam potem zasiłek z Zus jeśli wygram w sadzie?

  1. Dzień dobry,
   pani Moniko, przedstawiła pani skomplikowany stan faktyczny, który wymaga dogłębnej analizy sprawy.
   Rekomenduje o skorzystanie z porady profesjonalisty który przeanalizuje wielowątkowość zagadnienia i wskaże w jakim kierunku należy podążać.

 26. Witam. Pracowałam w pewnej firmie ponad rok. Dwukrotnie byłam na zwolnieniu lekarskim (1 raz 1,5 miesiąca drugi raz 2 tygodnie). Z tego powodu dostałam wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony. Jako przyczynę podano dezorganizacje pracę działu. Jednak z mojej wiedzy wynika, że moja nieobecność nie spowodowała potrzeby zatrudniania innych osób, szkolenia innych osób, zastepowania mnie w jaki kolwiek sposób i nie obciazyla pracy działu. Czy mogę mieć szansę na wygranie sprawy w sądzie?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   w mojej ocenie jak najbardziej tak.
   Ustawodawca przewidział możliwość wypowiedzenia umowy o pracę z uwagi na przedłużające się zwolnienie lekarskie wyłącznie w określonych przypadkach. Na podstawie przedstawionych informacji mogę stwierdzić że przypadki te nie wystąpiły u pani.

 27. Witam,

  Dostałam wypowiedzenie z powodu likwidacji stanowiska ,nie otrzymałam odprawy, nie wiem ile firma zatrudnia osób gdyż ja jestem z WRocławia , siedziba w innym mieście. Szef na formularzach dla klienta zawsze wypełniał izpracuje 40 0sób jest ale….., otóz posuada drugą powiązanąze sobą firme.. Co w takiej sytuacji jak mam się dowiedzieć nie pytając wprost pracodawcy ile osob jest zarudnionych i czy w sumie nie jest to 40 osób z tamta powiązana firma.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, sprawa jest wielowątkowa i wymaga przeprowadzenia analizy i konsultacji.
   Jeżeli zaś okaże się że zachodzą przesłanki uzasadniające dochodzenie odprawy, ma pani 3 lata od daty ustania stosunku pracy. Po tym okresie roszczenie ulega przedawnieniu

 28. Witam,
  nie mineły 2 lata od kąd pracodawca wypowiedział mi umowę o zlecenie podczas gdy przebywałem na zwolnieniu lekarskim. Dodam, że w ramach tej umowy odprowadzałem pełne składki społeczne oraz zdrowotne dlatego miałem możliwość udać się na płatne l4. Kiedy zapytałem telefonicznie Pani z agencji, która mnie zatrudniała dlaczego wypowiedzieli mi umowę podczas gdy przebywałem na zwolnieniu lekarskim Pani odpowiedziała, że o tym rzekomo nie wiedzieli. Kłamała, ponieważ otrzymałem potwierdzenie sms z informacją o doręczeniu do adresata mojego listu ze zwolnieniem lekarskim. Na dowód mam potwierdzenia sms doręczanych listów przez pocztę polską. Ponadto agencja ta wypowiedziała mi umowę z datą wsteczną o czym poinformowała mnie listownie już po fakcie (na dowód posiadam wydruk wiadomości mailowej od mojego kierownika z prośbą o rozwiązanie umowy ze mną) data rozwiązania umowy jest wsteczna w stosunku do daty wiadomości mailowej wysłanej przez mojego kierownika. Poza wydrukiem maila, potwierdzeniami sms posiadam również druki nadania listów ze zwolnieniem lekarskim do pracodawcy, zdjęcie zwolnienia lekarskiego, umowę z pracodawcą i wszystkie aneksy, list otrzymany od pracodawcy z informacją o rozwiązaniu umowy(data nadania listu też jest dużo późniejsza od daty rozwiązania w treści wypowiedzenia). Pytanie brzmi czy pracodawca mógł mi rozwiązać umowę o zlecenie podczas gdy przebywałem na zwolnieniu lekarskim i oni dobrze o tym wiedzieli? Drugie pytanie czy pracodawca mógł po zdecydowaniu o rozwiązaniu umowy zrobić to z datą o 14 dni wcześniejszą i poinformować mnie dopiero po tym fakcie? Czy mogę z tego tytułu otrzymać jakieś odszkodowanie? Jaka jest szansa na wygranie sprawy? Dodam, że moje zwolnienie lekarskie odesłał pracodawca spowrotem do mnie i ja osobiście musiałem zanosić je do ZUSU i tłumaczyć oraz udowadniać ZUSowi dlaczego dostarczam zwolnienie po terminie. Środki ZUS mi wypłacił ale nabiegałem się przy tym i uważam, że pracodawca mógł w tym wypadku naruszyć przepisy. Słyszałem też, że art 22 kodeksu pracy mówi o tym, że nawet jak jest umowa inna niż umowa o pracę a są przesłanki stosunku pracy to bez względu na nazwę umowy obowiązują przepisy kodeksu pracy. Jak Pan myśli? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   umowa zlecenia jest umową o charakterze cywilnoprawnym do której, w większości nie mają zastosowania przepisy z obszaru prawa pracy. Dlatego też, po przeczytaniu pana stanu faktycznego zachęcam do skorzystania z pomocy profesjonalisty. Pana stan faktyczny jest szczególny i skomplikowany i wymaga dogłębnej analizy zagadnienia.

 29. brutto/ netto….

  to jak podac w pozwie kwotę brutto skoro kwota odszkodowania nie podlega opodatkowaniu ?

  kwota to trzykrotność wysokości zarobków.

  11 100zł netto… to jak wyliczyć bruto skoro nie płaci się podatku ??

  z góry dziękuję za podpowiedz

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   w pozwie wskazuje pani wysokość wynagrodzenia brutto pomnożona przez okres wypowiedzenia.
   W pani przypadku wynagrodzenie wynosi 11.100 zł netto tj 15 834,67 zł brutto
   Kwotę tę mnoży pani razy 3 oraz zaokrągla w górę do pełnej złotówki co daje kwotę 50.605 zł
   I ta suma stanowi wysokość odszkodowania o którą pani się ubiega w Sądzie. Oznacza to, że w przypadku wygranej otrzyma pani wynagrodzenie w kwocie brutto, bez konieczności ponoszenia należności publicznoprawnych.
   Warto pamiętać, że w przypadku tak wysokiego WPS należy uiścić opłatę sądową w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu- w pani przypadku będzie to kwota 2531 zł

 30. Witaj . dostałem pismo z sondu i pytaja o,, konkretna kwote odszkodowania ” wczesniej pytali o roczne zarobki w firmie . czy to uzasadnia ze sad chce przyznać mi oddszkodowanie czy po prostu uzupełnia braki formalne pozwu ?

 31. Dzień Dobry,
  Chcę wnioskować o uznanie wypowiedzenia za bezkuteczne lub odszkodowanie za czas do końca umowy na czas określony (umowa miała trwać do 31/05/2021).
  Jak Pan ocenia szanse przed Sądem pracy w poniższej sytuacji:
  06.04. (wtorek o godz. 8.01) dodzwoniłam sie do lekarza i umówiłam na teleporade. Lekarz kontaktował się ze mną o godzinie 15 i ze względu na zgłoszony problem – silne uczulenie wyznaczył wizytę stacjonarną w dniu następnym, żeby zobaczyć objawy.
  Pracodawca zadzwonił do mnie tego samego dnia pytając o to czy jestem jeszcze na zwolnieniu lekarskim, bo przebywałam na zwolnieniu do 04/04 a 05/04 było święto, to odpowiedziałam że czekam jutro na wizyte osobistą. Później zadzwonił ponownie wieczorem prosząc bym zeszła przed klatkę bo musimy porozmawiać. Gdy zeszłam wręczono mi wypowiedzenie. Na wizycie osobistej 07/04 otrzymałam zwolnienie w ciągłości od 05/04 na 2 tygodnie.

  Rozumuję następująco: ponieważ proces otrzymania zwolnienia został zapoczątkowany przed otrzymaniem wypowiedzenia i jedynie formalne wystawienie ZLA, wymagające osobistej wizyty nastąpiło później (obłożenie służby zdrowia) mogę starać się o uznanie wypowiedzenia za nieskuteczne. Nie jest to sytuacja, gdzie po otrzymaniu wypowiedzenia idę do lekarza, żeby uciec przed wypowiedzeniem. Będę wdzięczna za opinię.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Myślę, że szanse są dosyć duże, bo o ile formalnie nie była Pan na zwolnieniu, pracodawca zdaje się nieco nadużywać prawa w rozumieniu art. 8 k.p.

 32. Dzień dobry. 31.08.2020 r. szantażem próbowano zmusić mnie do podpisania porozumienia zmieniającego warunki płacy i płacy w instytucji państwowej. Poinformowano mnie ze stosuje mobbing wobec pracowników, nękam ich i zastraszam, jednocześnie otrzymałam ustny zakaz zbliżania się do pracowników i budynku. Nie przedstawiono mi żadnych dowodów. Szef jednostki powiedział, że jeśli podpisze porozumienie to sprawy nie ma. Było to zrobione po to aby stanowisko mogła uzyskać krewna polityka. Na początku października 2021 r. moje stanowisko zostało zlikwidowane, w połowie października powołano komisje antymobbingowa i stanowisko mojego zastępcy otrzymała właśnie krewna polityka. Po wielu próbach manipulacji, przesłuchaniach pracowników w obecności krewnej polityka- otrzymałam anonim od zastraszonych pracownikow zostałam oczyszczona z zarzutow mobbingu. Próba odwołania odbyła się w czasie kiedy mój tata umierał na oiomie, o czym kierownictwo wiedziało. Odwoływać mnie powinien dyrektor generalny w obecności przełożonego, a zrobiła to nowo przyjęta zastępca szefa urzędu, z samym szefem, zastępca dyrektora generalnego i nieznana mi kobieta. Za to że nie podpisałam porozumienia otrzymalam pismo delegujące mnie do pracy ponad 200 km od domu . Nie bedac na siłach normalnie funkcjonować, ponadto 13.09.2020 mój tata zmarł poszłam na zwolnienie lekarskie, na którym obecnie przebywam. W mojej obronie stanął mój bezpośredni przełożony, który w momencie kiedy oficjalnie wystąpił o donosy wystosowane wobec mojej osoby, został odwołany z funksci Dyrektora. Mam dowody że donosów nie było na czas odwołania mnie. Były dyrektor jest mobbingowany, ja nie mam dokąd wrócić, moja koleżanka na rownozednym stanowisku powiedziała mi że nigdy nie uwierzyłaby że takie bezprawie może zaistnieć w instytucji państwowej, a po 7 miesiącach walki o prawdę stwierdzam że nie wierzę w sprawiedliwość. Nadmienię że jestem wieloletnim pracownikiem, tworzyłam wydziały zamiejscowe, dbałam o swoich pracownikow natomiast siostrze polityka wystarczyły znajomości i bez przygotowania merytorycznego zarządza teraz wydziałem.

 33. Dzień dobry,
  Zasadzono odszkodowanie za niezgodnie wypowiedzenie umowy na czas nieokreslony.Pozorna likwidacja stanowiska.Obowiazki nadal sa wykonywane.Praca w BOI podobne zakresy czynnosci.Brak doboru osób do zwolnienia ,zwolnienie indywidualne z przyczyn lezacych po stronie pracodawcy.Natomiast SR Okregowy orzekl iz dobor osob nie byl konieczny .Rzekomo doszlo do likwidacji ok.8 mies.po wreczeniu oswiadczenia czyli przyczyna fikcyjna. Oswiadczenie bylo nie
  jasne nie zrozumiale – likwidacja reorganizja nie z winy pracownika.Odprawe otrzymalam czy w wyniku zasadzenia odszkodowania należy się odprawa czy musze ja zwrócić Sad nie zasadzil zwrotu.Pracodawca chce rozliczyc ją przez potracenie .Czy w tej sprawie są przepisy dot.obowiązku zwrotu odprawy w zamian za zasadzone odszkodowanie.czy mozna otrzymac odprawe i odszkodowanie
  W pozwie żądano za uznanie wyp.za bezskuteczne w trakcie zmiana na odszkodowanie następnie przywrócenie do pracy.Pracod.nie wyrazil zgody.Sad orzekl odszkodowanie. Proszę o odpowiedź.
  Dziękuję

  1. adwokat Iwo Klisz

   Pani Krystyno,
   niestety pracodawca ma rację. W momencie kiedy kwestionowała pani podstawę przyznania odprawy (likwidacja stanowiska pracy), a sąd podzielił pani stanowisko, odpadła podstawa do wypłaty pani odprawy pieniężnej. Tym samym, pozyskane świadczenie staje się świadczeniem nienależnym.
   Pracodawca ma prawo żądać zwrotu w oparciu o przepisy kodeksu cywilnego dotyczące bezpodstawnego wzbogacenia się.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *