Blog adwokata Iwo Klisz z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Jak podważyć porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę?

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy z Wrocławia oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro Kancelarii Adwokackiej we Wrocławiu

ul. Joachima Lelewela 23/7

tel. 71 740 50 00

tel. kom 695 560 425

strona www: adwokat-wroclaw.biz.pl

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Jak podważyć porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę?

W odróżnieniu rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia, od zawartego porozumienia nie można odwołać się do sądu pracy.

Nie oznacza to, że nie można podważać przed sądem zawartego porozumienia, ale jest to dużo trudniejsze.

Pracownik może udowodnić, że zawarte porozumienie jest np. nieważne, albowiem podpisując je działał w stanie wyłączającym swobodne lub świadome wyrażenie woli (np. był chwilowo niepoczytalny).

W tym kontekście warto wskazać, że zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, nie można w tym celu powoływać się na brak poczytalności spowodowany faktem zdenerwowania towarzyszącego rozwiązaniu umowy o pracę.

Brak świadomości lub swobody może być spowodowany chorobą psychiczną lub np. być związany z zażywaniem silnych leków przez pracownika.

Istnieje również możliwości uchylenia się przez pracownika od zawartego porozumienia.

Możliwość taka powstaje wówczas, gdy pracownik podpisując porozumienie działał pod wypływem błędu lub groźby.

Typowym przykładem błędu jest sytuacja, w której pracownica nieświadoma swojej ciąży podpisuje porozumienie w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę.

Z kolei z działaniem pod wpływem groźby będziemy mieli do czynienia, gdy pracodawca zmusza pracownika do podpisania porozumienia grożąc mu dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę. Wielokrotnie spotkałem się z ofiarami takiego postępowania pracodawcy. W tego typu sprawach z reguły istnieją bardzo poważne trudności dowodowe, które zwykle zniechęcają pracowników do procesu.

Należy pamiętać, że pracownik musi złożyć oświadczenie o uchyleniu się od porozumienia rozwiązującego umowę o pracę w odpowiednim czasie. Uprawnienie do uchylenia się wygasa w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Skutki podważenia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę

Jeśli pracodawca zgodzi się z pracownikiem i uzna, że zawarte porozumienie było nieważne lub też, że pracownik skutecznie się od niego uchylił, pracownik może powrócić do pracy. Często bezsporne są sytuacje, w których do zawartego porozumienia uchyla się pracownica w ciąży.

W przeciwnym wypadku, pracownik winien wytoczyć odpowiednie powództwo do sądu pracy. Wygrana w trudnym procesie sądowym dotyczącym podważenia porozumienia będzie skutkować ustaleniem, że stosunek pracy trwa nadal pomimo zawartego porozumienia.

Jeśli wraz z rozpoczęciem sporu pracownik zgłosi pracodawcy gotowość do pracy (przecież wg niego porozumienie jest nieskuteczne, wobec czego umowa o pracę nadal obowiązuje) po wygranym procesie będzie mógł żądać wypłaty wynagrodzenia za czas trwania procesu jak za przestój, którego przyczyny pozostają po stronie pracodawcy.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *