adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Jak podważyć porozumienie o rozwiązaniu umowy o pracę?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

W odróżnieniu rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem i bez wypowiedzenia, od zawartego porozumienia nie można odwołać się do sądu pracy.

Nie oznacza to, że nie można podważać przed sądem zawartego porozumienia, ale jest to dużo trudniejsze.

Pracownik może udowodnić, że zawarte porozumienie jest np. nieważne, albowiem podpisując je działał w stanie wyłączającym swobodne lub świadome wyrażenie woli (np. był chwilowo niepoczytalny).

W tym kontekście warto wskazać, że zgodnie z poglądem Sądu Najwyższego, nie można w tym celu powoływać się na brak poczytalności spowodowany faktem zdenerwowania towarzyszącego rozwiązaniu umowy o pracę.

Brak świadomości lub swobody może być spowodowany chorobą psychiczną lub np. być związany z zażywaniem silnych leków przez pracownika.

Istnieje również możliwości uchylenia się przez pracownika od zawartego porozumienia.

Możliwość taka powstaje wówczas, gdy pracownik podpisując porozumienie działał pod wypływem błędu lub groźby.

Typowym przykładem błędu jest sytuacja, w której pracownica nieświadoma swojej ciąży podpisuje porozumienie w przedmiocie rozwiązania umowy o pracę.

Z kolei z działaniem pod wpływem groźby będziemy mieli do czynienia, gdy pracodawca zmusza pracownika do podpisania porozumienia grożąc mu dyscyplinarnym rozwiązaniem umowy o pracę. Wielokrotnie spotkałem się z ofiarami takiego postępowania pracodawcy. W tego typu sprawach z reguły istnieją bardzo poważne trudności dowodowe, które zwykle zniechęcają pracowników do procesu.

Należy pamiętać, że pracownik musi złożyć oświadczenie o uchyleniu się od porozumienia rozwiązującego umowę o pracę w odpowiednim czasie. Uprawnienie do uchylenia się wygasa w razie błędu – z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby – z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał.

Skutki podważenia porozumienia o rozwiązaniu umowy o pracę

Jeśli pracodawca zgodzi się z pracownikiem i uzna, że zawarte porozumienie było nieważne lub też, że pracownik skutecznie się od niego uchylił, pracownik może powrócić do pracy. Często bezsporne są sytuacje, w których do zawartego porozumienia uchyla się pracownica w ciąży.

W przeciwnym wypadku, pracownik winien wytoczyć odpowiednie powództwo do sądu pracy. Wygrana w trudnym procesie sądowym dotyczącym podważenia porozumienia będzie skutkować ustaleniem, że stosunek pracy trwa nadal pomimo zawartego porozumienia.

Jeśli wraz z rozpoczęciem sporu pracownik zgłosi pracodawcy gotowość do pracy (przecież wg niego porozumienie jest nieskuteczne, wobec czego umowa o pracę nadal obowiązuje) po wygranym procesie będzie mógł żądać wypłaty wynagrodzenia za czas trwania procesu jak za przestój, którego przyczyny pozostają po stronie pracodawcy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!