adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Art. 30 kp – czyli jak rozwiązać umowę o pracę?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Artykuł 30 kodeksu pracy, a możliwości rozwiązania umowy o pracę

Art. 30 kodeksu pracy przewiduje aż cztery sposoby rozwiązania umowy o pracę. Ale czy to znaczy, że rozwiązanie umowy o pracę jest łatwe?

– I tak, i nie.

Mogę powiedzieć, że gdyby to było proste, to nie pisałbym bloga na ten temat. Z drugiej strony, wiele osób, zarówno pracowników i pracodawców, przeszło przez to bez większych problemów. Więc jak jest naprawdę?

Prawda jest taka, że umowę o pracę można rozwiązać prosto i szybko. Często jednak brak podstawowej wiedzy prawniczej komplikuje ten proces. Co ciekawe, z reguły występuje on u pracodawców i pracowników, a popełnione błędy przez jedną ze stron nie są dostrzegane i właściwie wykorzystywane przez drugą stronę.

Czy każdą umowę o pracę można rozwiązać?

Tak.

Umowa o prace zawarta na czas nieokreślony może być w każdym czasie rozwiązana z inicjatywy każdej ze stron.

Zgodnie z art. 30 par 1 pkt 4 kp umowa o pracę zawarta na okres próbny lub czas określony ulega rozwiązaniu na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Takie umowy również można rozwiązać wcześniej.

Jakie są sposoby rozwiązania umowy o pracę – czyli art 30 kp.

Zgodnie z treścią art. 30 kp każdą z powyżej wskazanych umów o pracę można rozwiązać na trzy sposoby:

Art. 30 par 1 pkt 1 kodeksu pracy

Rozwiązanie za porozumieniem stron – czyli poprzez zawarcie dwustronnego porozumienie za zgodą pracownika i pracodawcy. Brak zgody, którejkolwiek ze stron uniemożliwia rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób.

Więcej informacji znajdziesz tutaj:

 

Art. 30 par 1 pkt 2 kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem – poprzez decyzję tylko jednej ze stron (pracownika lub pracodawcy). Brak zgody lub sprzeciw drugiej strony nie ma znaczenia. Wystarczy, że tylko jedna strona podejmie decyzję o rozwiązaniu umowy.

Po przekazaniu drugiej strony informacji o chęci rozwiązania umowy, umowa nie ulega natychmiastowemu rozwiązaniu, ale następuje okres przejściowy (okres wypowiedzenia), który ma dać stronom czas na przystosowanie się do nowej sytuacji (znalezienia innej pracy lub innego pracownika na zwalniane stanowisko)

Więcej informacji na ten temat:

Art. 30 par 1 pkt 3 kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – również poprzez decyzję tylko jednej ze stron, bez konieczności wyrażenia zgody przez drugą stronę stosunku pracy. W tym trybie umowa rozwiązuje się natychmiast po obwieszczeniu decyzji strony rozwiązującej umowę.

Jeśli szukasz dalszych informacji przeczytaj:

Jak widzisz art. 30 kp daje odpowiedź na pytanie jak rozwiązać umowę o pracę. Ale czy po lekturze tegi artykułu Ty już wiesz, jak możesz rozwiązać swoją umowę? Nie sądzę. Dlatego jeśli masz pytania zadaj je w komentarzu.

Treść artykułu 30 w kodeksie pracy
§ 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron;
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
4) z upływem czasu, na który była zawarta.
5) (uchylony)

 

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

40 thoughts on “Art. 30 kp – czyli jak rozwiązać umowę o pracę?”

  1. Tylko przypadku, jeśli artykuł 30 par 1 pkt 3 kp pozostaje w związku z art. 52 par. 1 pkt kodeksu pracy, czyli następuje z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika.

   1. Dzień dobry,
    pracownik nie stawił się w pracy 3 dni bez usprawiedliwienia nieobecności. W 3 dniu nieobecności napisał mejla, że ma pewne problemy i musi zrezygnować z pracy. Czy właściwe będzie w tym przypadku rozwiązanie na podstawie art. 30 par 1. pkt 3. Czy potrzeba formalnie jeszcze jakieś dokumenty potwierdzające takie rozwiązanie. Nadmienię, ze prawdopodobnie nie będzie juz bezpośredniego kontaktu z pracownikiem.
    Jakie jeszcze rozwiązanie wchodzi w grę w tym przypadku?

    1. adwokat Iwo Klisz

     W takim przypadku macie państwo następujące możliwości:
     1. możecie rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z uwagi na tzw. porzucenie pracy
     2. może przyjąć, że wiadomość e-mail była de facto wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracownika.
     W obu przypadkach istnieje szereg możliwości które można wykorzystać. Aby szczegółowo określić w jaki sposób proceduralnie przeprowadzić ustanie stosunku pracy i z jakimi wiąże się to konsekwencjami, zachęcam do konsultacji.

 1. Witam. Czy mimo tego że dałem wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron a pracodawca nie chce iść mi na rękę, mogę rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia ? Pozdrawiam

  1. Jeżeli są odpowiednie powody, które według kp dają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika, to tak.

 2. Mam umowę o pracę u jednego pracodawcy do końca czerwca 2018, w na początku maja podpisałam z tym pracodawcą kolejną umowę o ” terminie rozpoczęcia pracy z dniem 1 lipca”. W między czasie dostałam propozycję u innego pracodawcy na pracę od 1 sierpnia.( okres wypowiedzenia to miesiąc)
  Moje pytanie brzmi:
  czy mogę dać wypowiedzenie z końcem czerwca by móc zacząć nową pracę od 1 sierpnia przy zachowaniu miesięcznego okresu wypowiedzenia?

 3. Witam. Napisałem w pracy wypowiedzenie za porozumieniem stron rozwiązanie umowy nastąpiło 29 września. Na otrzymanym świadectwie pracy jest napisane stosunek pracy ustał w wyniku art 30 paragraf 1 punkt 3 kodeksu pracy wypowiedzenie przez pracownika.Czy to jest rozwiązanie za porozumieniem stron.

  1. Dzień dobry,
   art. 30 paragraf 1 punkt 3 stanowi o rozwiązaniu umowy o pracę przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia)
   Opisany przez pana stan faktyczny powinien znaleźć odzwierciedlenie w postaci wpisania w treści świadectwa pracy, jako podstawy art. 30 paragraf 1 punkt 1.

 4. Witam, czy umowa zawarta na okres próbny może zostać przedłużona przez pracodawcę? Np. umowa obowiązuje do 19.10.2018, czy pracodawca może ją „sztucznie” przedłużyć składając np. wypowiedzenie umowy 12.10.18 i od tego momentu liczone 2 tygodnie wypowiedzenia czyli zakończenie umowy 27.10.18? Takie działanie jest chyba niedopuszczalne?

  1. Dzień dobry panie Andrzeju,
   umowa zawarta na okres próbny może zostać maksymalnie na okres 3 miesięcy.
   nie ma możliwości jej sztucznego przedłużenia.

 5. Witam, Czy powinno się umieszczać w świadectwie pracy stosunek rozwiązania umowy o pracę w sensie wygaśnięcia umowy na czas określony wpisując art. 30 par 1 pkt 4 do świadectwa pracy czy nie trzeba wypełniać tej rubryki i powoływać się na powyższy art. z KP ?

  1. Dzień dobry,
   wskazany artykuł nie dotyczy wygaśnięcia umowy zawartej na czas określony, lecz o zakończeniu obowiązywania tej umowy z uwagi na upływ czasu na który została zawarta.
   W mojej ocenie taka informacja powinna zostać uwzględniona w treści świadectwa pracy

 6. Witam czy jeżeli moje stanowisko jest objęte zwolnieniem grupowym a ja zanazlam pracę w innym miejscu to mogę sama dać wypowiedzenie i rozwiązać umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia i uzyskać tym samym odprawę czy muszę czekać żeby dostać wypowiedzenie od pracodawcy.

 7. Czy jeżeli pracodawca nie zgodzi się na porozumienie stron (bo od tego chce zacząć), to mogę wypowiedzieć umowę bez okresu wypowiedzenia? Jakiego argumentu mam użyć w takim wypowiedzeniu? Nie chce pisać o sytuacji, w której moja szefowa dosłownie się na mnie wyżywała psychicznie, nie chce tez bawić się w sądy czy odszkodowania. Mam na umowę o pracę najniższą krajową, resztę pracodawca daje mi w gotówce na czarno. Czy fakt, że nie mam płaconego tego w ramach nadgodzin, a „oficjalne grafiki” różnią się od tych prawdziwych, których zdjęcia posiadam, może być moim argumentem do rozwiązania umowy?

  1. Dzień dobry,
   rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Oznacza to, że w treści wypowiedzenia musiałaby pani wskazać naruszenia jakich dokonał pracodawca wobec Pani.
   Analizując opisany stan faktyczny, trudno jest jednoznacznie stwierdzić czy wskazane przesłanki będą wystarczające i w razie sporu Sąd podzieli pani stanowisko w tej sprawie.

   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadności złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 8. Witam. Złożyłam wypowiedzenie za porozumieniem stron które zostało odrzucone. Okres wypowiedzenia 3mc. Nowa prace mam rozpocząć od nowego miesiąca czy mogę rozwiązać umowę bez wypowiedzenia?

  1. Dzien dobry,
   rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia stanowi szczególną formę ustania stosunku pracy, która jest uzależniona od spełnienia ustawowych warunków.
   Niestety, we wskazanym przez panią przypadku nie widzę podstaw uzasadniających skorzystanie z tej formy rozwiązania umowy o pracę. Dodam tylko, że w przypadku bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę w tym trybie naraża się pani na odpowiedzialność odszkodowawczą w wysokości wynagrodzenia przysługującego pani za cały okres wypowiedzenia

 9. Dlaczego nie wspomina Pan o mozliwosci wynikajacej z art.55 pkt1 ppkt1 ? Proszę odpowiedzieć, czy jesli pracodawca rozwiąże umowe o pracę za okresem wypowiedzenia, pracownik, na podstawie wyzej wymienionego przepisu, może rozwiązać tę umowe w dowolnym czasie podczas biegnącego okresu wypowiedzenia, jeśli okaże się, że pracodawca nagle oziębł w stosunkach i zaczął rażąco naruszać warunki umowy? Z poważaniem

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest szczególną formą ustania stosunku pracy. Niestety, aby oświadczenie było skuteczne pracownik musi wykazać, że pracodawca rażąco dopuścił się naruszenia swoich obowiązków pracowniczych. Trudno za takie uznać oziębłość stosunków.
   Nie wspominam o takim rozwiązaniu z uwagi na ryzyko poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej w wysokości okresu wypowiedzenia, którą to pracownik może ponieść w przypadku, gdyby pracodawca skierował spór do sądu pracy, a Sąd ustalił, że nie wystąpiły podstawy rozwiązania umowy o pracę w tym trybie

 10. Witam !
  Czy mógłby mi Pan poradzić? Czy należy mi się dodatek solidarnościowy jeśli w świadectwie pracy mam napisane :
  4. Stosunek pracy ustał w wyniku porozumienia stron-Art.30 § 1pkt1 kp. w nawiązaniu do ART.10 Ustawy z dnia 13 marca 2003r
  Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź!

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   wskazana podstawa umowy wypowiedzenia świadczy o rozwiązaniu stosunku pracy na mocy porozumienia stron z przyczyn nie leżących po stronie pracownika. Niestety, podano zbyt mało informacji, aby można było jednoznacznie stwierdzić czy przysługuje pani dodatek czy też nie.
   Aby odpowiedzieć na to pytanie konieczna jest analiza dokumentacji pod kątem:
   1. regulaminu wynagradzania u pracodawcy
   2. struktury zatrudnienia u pracodawcy
   3. zasad przyznawania tzw. dodatku solidarnościowego.
   Dopiero po kompleksowej analizie dokumentacji mogę odpowiedzieć na tak zadane pytanie

 11. Art 30 paragraf 1 pkt.1 w związku z art.30paragraf 4.co to oznacza dostałem takie wypowiedzenie umowy na czas nie określony

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Zgodnie z brzmienie artykułu 30 paragraf 1 punkt 1 ustanie stosunku pracy następuje na mocy porozumienia stron. Paragraf 4 tego samego artykułu wskazuje, że umowa ulega rozwiązaniu z upływem czasu na który została zawarta.
   W pierwszej kolejności wskazać należy, że dokument z taką podstawą prawną wskazuje na fakt rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Oznacza to, że nie otrzymał pan wypowiedzenia, a wyraził zgodę na rozwiązanie stosunku pracy mocą porozumienia stron. Nic pan nie pisze czy zostały wskazane przyczyny uzasadniające wręczenie dokumentu oraz jaki okres dalszej pracy został wskazany, dlatego też niezwykle trudno udzielić mi kompleksowej odpowiedzi na to pytanie. Celem pełnej weryfikacji prawidłowości wręczonego dokumentu, niezbędne jest przeprowadzenie analizy dokumentacji.

 12. Dobry wieczór

  Korzystam ze świadczenia rehabilitacyjnego i chciałabym ,żeby pracodawca sam mnie zwolnił po dwóch miesiącach świadczenia. Moje stanowisko jest już zajęte i nie ma żadnego innego zbliżonego do tego, które wykonywałam. Wolałabym zostać zwolniona , żeby uzyskać trzymiesięczną odprawę. Czy jest taka możliwość zgodnie z kodeksem pracy dla pracodawcy?
  Dziękuję za odpowiedź

  1. Pani Karolino,
   Odprawa przysługuje w ściśle określonych przypadkach. Rozumiem, że pani sytuacja faktyczna spełnia wymogi i kryterium żądania odprawy we wskazanej wysokości?
   Niestety, Kodeks Pracy nie przewiduje żadnych narzędzi umożliwiających pracownikowi „zmuszenie” pracodawcy do rozwiązania stosunku pracy. Dlatego też proponuje porozmawiać z pracodawcą czy widzi możliwość rozwiązania stosunku pracy w pożądanym przez panią trybie. W przypadku zaś, gdy podejmie pani samodzielną decyzję o wypowiedzeniu umowy o pracę, nie będzie pani przysługiwać żadne świadczenie, w tym także odprawa

 13. Witam, na jakiej podstawie można zwolnić pracownika tak aby przysługiwał mu zasiłek w urzędzie pracy. I czy zwolnienie pracownika na podstawie redukcji etatu blokuje pracodawcy możliwość zatrudnienia innego pracownika na takim samym stanowisku?

  1. Aby pracownikowi przysługował zasiłek dla bezrobotnych pracownik musi otrzymać wypowiedzenie umowy o pracę z inicjatywy pracodawcy. Oznacza to, że ani rozwiązanie umowy o pracę z inicjatywy pracownika ani na mocy porozumienia stron nie upoważnia pracowników do pozyskania tego świadczenia.
   Odnosząc się do drugiej części pytania, wiele zależy od sytuacji firmy. Jeżeli likwidacja stanowiska pracy miała charakter pozorny, może się pani liczyć ze skierowaniem przez pracownika pozwu o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy. Tak na prawdę wiele zależy od kontekstu i na podstawie tak sformułowanego pytania nie jestem w stanie kompleksowo wskazać wszelkich ewentualnych możliwości, które mogą się pojawić w przedstawionym stanie faktycznym

 14. Dzień dobry,
  pracownik nie stawił się w pracy 3 dni bez usprawiedliwienia nieobecności. W 3 dniu nieobecności napisał mejla, że ma pewne problemy i musi zrezygnować z pracy. Czy właściwe będzie w tym przypadku rozwiązanie na podstawie art. 30 par 1. pkt 3. Czy potrzeba formalnie jeszcze jakieś dokumenty potwierdzające takie rozwiązanie. Nadmienię, ze prawdopodobnie nie będzie juz bezpośredniego kontaktu z pracownikiem.
  Jakie jeszcze rozwiązanie wchodzi w grę w tym przypadku?

  1. adwokat Iwo Klisz

   W takim przypadku macie państwo następujące możliwości:
   1. możecie rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z uwagi na tzw. porzucenie pracy
   2. może przyjąć, że wiadomość e-mail była de facto wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracownika.
   W obu przypadkach istnieje szereg możliwości które można wykorzystać. Aby szczegółowo określić w jaki sposób proceduralnie przeprowadzić ustanie stosunku pracy i z jakimi wiąże się to konsekwencjami, zachęcam do konsultacji.

 15. Witam. Mam umowę na czas określony do sierpnia tego roku. W maju kończę 56lat. Mam 30lat pracy. Żeby otrzymać zasiłek przedemerytalny pracodawca musiał by mnie zwolnić z jego winy. Czy dla pracodawcy to taki wielki problem ? Nie chce mi iść na rękę tylko trzymać do końca umowy.

 16. Witam czy pracodawca postąpił zgodnie z prawem zostałem zwolniony na podstawie : bez wypowiedzenia przez pracodawcę ,z powodu wyczerpania okresu zasiłkowego ,pobierania świadczenia rehabilitacyjnego podstawa prawna art.30 $ 1 pkt 3 w związku z art. 53 $ 1 pkt 1 lit. A ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy. A byłem na zwolnieniu lekarskim nie zasiłku rehabilitacyjnym okres nieobecności 182 dni. O zasiłek bd się starał obecnie w ZUS.

  1. Jako podstawę wypowiedzenia stosunku pracy pracodawca wskazał art. 53 $ 1 pkt 1 lit. A zgodnie z którym, pracodawca ma możliwość rozwiązania stosunku pracy bez zachowania okresu wypowiedzenia jeżeli nieobecność pracownika trwa dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy. W tym przypadku nie ma znaczenia czy korzystał pan wyłącznie ze zwolnienia lekarskiego czy także ze świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli pracował pan krócej niz 6 miesięcy pracodawca ma możliwosć skorzystania z rozwiązania proponowanego przez ustawodawcę.

 17. Witam,
  czy jeśli pracując na umowę o pracę na czas określony pracodawca nie przedłuży ze mną współpracy (musi umową na czas nieokreślony już), mam rozumieć, że z dniem następującym po terminie zakończenia stosunku pracy wynikającego z umowy jestem osobą bezrobotną i mam prawo „bez słowa” nie przyjść do pracy? Czy z prawnego punktu widzenia nie muszę składać żadnej deklaracji/wypowiedzenia? Co wtedy się dzieje z przysługującym mi jeszcze urlopem wypoczynkowym?
  Z kolei jeśli pracodawca jednak się zreflektuje i przed terminem zakończeniem umowy przyniesie mi nową umowę, to oczywiście mam prawo jej nie podpisać, ale na jakiej zasadzie w takim momencie ustaje stosunek pracy? Z powodu wygaśnięcia umowy z winy pracownika? Zależy mi na tym by po zakończeniu pracy nie czekać 90 dni na przyznanie świadczenia z UP dla bezrobotnych.
  Dziękuję i pozdrawiam

  1. Panie Łukaszu,
   W sytuacji przez pana opisanej umowa o pracę rozwiązuje się z upływem czasu na który była zawarta. I taka podstawa prawna będzie wskazana w świadectwie pracy. W dniu następującym po zakonczeniu stosunku pracy jest pan bezrobotny i nie musi pan przychodzić do pracy.
   Oczywiście ma pan też prawo nie podpisać następnej umowy o pracę. Stosunek pracy jest dobrowolny i odmowa podpisania następnej umowy o pracę w żaden sposób nie wpływa na sposób ustania pana stosunku pracy

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *