Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Art. 30 kp – czyli jak rozwiązać umowę o pracę?

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Obejrzyj video

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Art. 30 kp – czyli jak rozwiązać umowę o pracę?

Artykuł 30 kodeksu pracy, a możliwości rozwiązania umowy o pracę

Art. 30 kodeksu pracy przewiduje aż cztery sposoby rozwiązania umowy o pracę. Ale czy to znaczy, że rozwiązanie umowy o pracę jest łatwe?

– I tak, i nie.

Mogę powiedzieć, że gdyby to było proste, to nie pisałbym bloga na ten temat. Z drugiej strony, wiele osób, zarówno pracowników i pracodawców, przeszło przez to bez większych problemów. Więc jak jest naprawdę?

Prawda jest taka, że umowę o pracę można rozwiązać prosto i szybko. Często jednak brak podstawowej wiedzy prawniczej komplikuje ten proces. Co ciekawe, z reguły występuje on u pracodawców i pracowników, a popełnione błędy przez jedną ze stron nie są dostrzegane i właściwie wykorzystywane przez drugą stronę.

Czy każdą umowę o pracę można rozwiązać?

Tak.

Umowa o prace zawarta na czas nieokreślony może być w każdym czasie rozwiązana z inicjatywy każdej ze stron.

Zgodnie z art. 30 par 1 pkt 4 kp umowa o pracę zawarta na okres próbny lub czas określony ulega rozwiązaniu na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Takie umowy również można rozwiązać wcześniej.

Jakie są sposoby rozwiązania umowy o pracę – czyli art 30 kp.

Zgodnie z treścią art. 30 kp każdą z powyżej wskazanych umów o pracę można rozwiązać na trzy sposoby:

Art. 30 par 1 pkt 1 kodeksu pracy

Rozwiązanie za porozumieniem stron – czyli poprzez zawarcie dwustronnego porozumienie za zgodą pracownika i pracodawcy. Brak zgody, którejkolwiek ze stron uniemożliwia rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób.

Art. 30 par 1 pkt 2 kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem – poprzez decyzję tylko jednej ze stron (pracownika lub pracodawcy). Brak zgody lub sprzeciw drugiej strony nie ma znaczenia. Wystarczy, że tylko jedna strona podejmie decyzję o rozwiązaniu umowy.

Po przekazaniu drugiej strony informacji o chęci rozwiązania umowy, umowa nie ulega natychmiastowemu rozwiązaniu, ale następuje okres przejściowy (okres wypowiedzenia), który ma dać stronom czas na przystosowanie się do nowej sytuacji (znalezienia innej pracy lub innego pracownika na zwalniane stanowisko)

Więcej informacji na ten temat

Art. 30 par 1 pkt 3 kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – również poprzez decyzję tylko jednej ze stron, bez konieczności wyrażenia zgody przez drugą stronę stosunku pracy. W tym trybie umowa rozwiązuje się natychmiast po obwieszczeniu decyzji strony rozwiązującej umowę.

Jeśli szukasz dalszych informacji przeczytaj:

Jak widzisz art. 30 kp daje odpowiedź na pytanie jak rozwiązać umowę o pracę. Ale czy po lekturze tegi artykułu Ty już wiesz, jak możesz rozwiązać swoją umowę? Nie sądzę. Dlatego jeśli masz pytania zadaj je w komentarzu.

Treść artykułu 30 w kodeksie pracy
§ 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron;
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
4) z upływem czasu, na który była zawarta.
5) (uchylony)

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

4 thoughts on “Art. 30 kp – czyli jak rozwiązać umowę o pracę?”

  1. adwokat Iwo Klisz

   Tylko przypadku, jeśli artykuł 30 par 1 pkt 3 kp pozostaje w związku z art. 52 par. 1 pkt kodeksu pracy, czyli następuje z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika.

 1. Witam. Czy mimo tego że dałem wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron a pracodawca nie chce iść mi na rękę, mogę rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia ? Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Jeżeli są odpowiednie powody, które według kp dają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika, to tak.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *