Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
art. 30 kp Jak rozwiązać umowę o pracę?rt 30 1 pkt 1 kp i art 30 par 1 pkt 1 oraz kodeks pracy art 30 par 1 pkt 2 art 30 par 1 pkt 1 kp art 30 par 1 pkt 3 kodeks pracy art 30 par 1 art 30 par 1 kp

Art. 30 kp – czyli jak rozwiązać umowę o pracę?

Artykuł 30 kodeksu pracy, a możliwości rozwiązania umowy o pracę

Art. 30 kodeksu pracy przewiduje aż cztery sposoby rozwiązania umowy o pracę. Ale czy to znaczy, że rozwiązanie umowy o pracę jest łatwe?

– I tak, i nie.

Mogę powiedzieć, że gdyby to było proste, to nie pisałbym bloga na ten temat. Z drugiej strony, wiele osób, zarówno pracowników i pracodawców, przeszło przez to bez większych problemów. Więc jak jest naprawdę?

Prawda jest taka, że umowę o pracę można rozwiązać prosto i szybko. Często jednak brak podstawowej wiedzy prawniczej komplikuje ten proces. Co ciekawe, z reguły występuje on u pracodawców i pracowników, a popełnione błędy przez jedną ze stron nie są dostrzegane i właściwie wykorzystywane przez drugą stronę.

Czy każdą umowę o pracę można rozwiązać?

Tak.

Umowa o prace zawarta na czas nieokreślony może być w każdym czasie rozwiązana z inicjatywy każdej ze stron.

Zgodnie z art. 30 par 1 pkt 4 kp umowa o pracę zawarta na okres próbny lub czas określony ulega rozwiązaniu na skutek upływu czasu, na który była zawarta. Takie umowy również można rozwiązać wcześniej.

Jakie są sposoby rozwiązania umowy o pracę – czyli art 30 kp.

Zgodnie z treścią art. 30 kp każdą z powyżej wskazanych umów o pracę można rozwiązać na trzy sposoby:

Art. 30 par 1 pkt 1 kodeksu pracy

Rozwiązanie za porozumieniem stron – czyli poprzez zawarcie dwustronnego porozumienie za zgodą pracownika i pracodawcy. Brak zgody, którejkolwiek ze stron uniemożliwia rozwiązanie umowy o pracę w ten sposób.

Art. 30 par 1 pkt 2 kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem – poprzez decyzję tylko jednej ze stron (pracownika lub pracodawcy). Brak zgody lub sprzeciw drugiej strony nie ma znaczenia. Wystarczy, że tylko jedna strona podejmie decyzję o rozwiązaniu umowy.

Po przekazaniu drugiej strony informacji o chęci rozwiązania umowy, umowa nie ulega natychmiastowemu rozwiązaniu, ale następuje okres przejściowy (okres wypowiedzenia), który ma dać stronom czas na przystosowanie się do nowej sytuacji (znalezienia innej pracy lub innego pracownika na zwalniane stanowisko)

Więcej informacji na ten temat

Art. 30 par 1 pkt 3 kodeksu pracy

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia – również poprzez decyzję tylko jednej ze stron, bez konieczności wyrażenia zgody przez drugą stronę stosunku pracy. W tym trybie umowa rozwiązuje się natychmiast po obwieszczeniu decyzji strony rozwiązującej umowę.

Jeśli szukasz dalszych informacji przeczytaj:

Jak widzisz art. 30 kp daje odpowiedź na pytanie jak rozwiązać umowę o pracę. Ale czy po lekturze tegi artykułu Ty już wiesz, jak możesz rozwiązać swoją umowę? Nie sądzę. Dlatego jeśli masz pytania zadaj je w komentarzu.

Treść artykułu 30 w kodeksie pracy
§ 1. Umowa o pracę rozwiązuje się:
1) na mocy porozumienia stron;
2) przez oświadczenie jednej ze stron z zachowaniem okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem);
3) przez oświadczenie jednej ze stron bez zachowania okresu wypowiedzenia (rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia);
4) z upływem czasu, na który była zawarta.
5) (uchylony)

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

4 - Ilość komentarzy

  1. adwokat Iwo Klisz

   Tylko przypadku, jeśli artykuł 30 par 1 pkt 3 kp pozostaje w związku z art. 52 par. 1 pkt kodeksu pracy, czyli następuje z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika.

 1. jacek

  Witam. Czy mimo tego że dałem wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron a pracodawca nie chce iść mi na rękę, mogę rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia ? Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Jeżeli są odpowiednie powody, które według kp dają prawo do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika, to tak.

Zostaw komentarz