adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Podstawowe informacje o zwolnieniu z pracy

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (rozwiązanie za wypowiedzeniem) jest naturalnym, normalnym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Czynność określana jako wypowiedzenie umowy o pracę jest w rzeczywistości oświadczeniem woli pracodawcy składanym pracownikowi. Treścią tego oświadczenia jest chęć (wola) rozwiązania stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że umowa o pracę rozwiązuje się natychmiast po złożeniu tego oświadczenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – co dalej?

Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Po złożeniu tego oświadczenia przez pracodawcę następuje tzw. okres wypowiedzenia. W tym okresie pracownik nadal świadczy pracę. Nie jest zatem tak, że samo złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy od razu kończy stosunek pracy. W tym czasie strony stosunku pracy – z małymi wyjątkami – nadal muszą wypełniać wszystkie obowiązku z umowy o pracę. Jest to istotne, ponieważ jeżeli pracownik np. przestanie w tym okresie świadczyć pracę twierdząc, że „i tak już jest na wypowiedzeniu” pracodawca będzie mógł z nim rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym (z winy pracownika). Wówczas w świadectwie pracy zostanie umieszczona informacja o tym, że stosunek pracy został rozwiązany z winy pracownika, co może znacznie utrudnić znalezienie nowej pracy.

Umowa o pracę zostanie rozwiązana dopiero po upływie okresu wypowiedzenia (więcej na ten temat – Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia?). Dopiero wówczas strony zostaną zwolnione z obowiązku jakichkolwiek świadczeń na swoją rzecz, z wyjątkiem świadczeń zaległych (np. zapłaty zaległego wynagrodzenia, czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).

W okresie wypowiedzenia można cofnąć – za zgodą drugiej strony – oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. W takim wypadku wypowiedzenie zostanie uznane za niebyłe, a umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu.

Jeśli pracownik nie zgadza się z zasadnością wypowiedzenia umowy o pracę i uważa, że fakt narusza ono przepisy prawa pracy, może dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy składając odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!