Podstawowe informacje o zwolnieniu z pracy
Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (rozwiązanie za wypowiedzeniem) jest naturalnym, normalnym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Czynność określana jako wypowiedzenie umowy o pracę jest w rzeczywistości oświadczeniem woli pracodawcy składanym pracownikowi. Treścią tego oświadczenia jest chęć (wola) rozwiązania stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że umowa o pracę rozwiązuje się natychmiast po złożeniu tego oświadczenia.
Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – co dalej?
Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Po złożeniu tego oświadczenia przez pracodawcę następuje tzw. okres wypowiedzenia. W tym okresie pracownik nadal świadczy pracę. Nie jest zatem tak, że samo złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy od razu kończy stosunek pracy. W tym czasie strony stosunku pracy – z małymi wyjątkami – nadal muszą wypełniać wszystkie obowiązku z umowy o pracę. Jest to istotne, ponieważ jeżeli pracownik np. przestanie w tym okresie świadczyć pracę twierdząc, że „i tak już jest na wypowiedzeniu” pracodawca będzie mógł z nim rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym (z winy pracownika). Wówczas w świadectwie pracy zostanie umieszczona informacja o tym, że stosunek pracy został rozwiązany z winy pracownika, co może znacznie utrudnić znalezienie nowej pracy.
Umowa o pracę zostanie rozwiązana dopiero po upływie okresu wypowiedzenia (więcej na ten temat – Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia?). Dopiero wówczas strony zostaną zwolnione z obowiązku jakichkolwiek świadczeń na swoją rzecz, z wyjątkiem świadczeń zaległych (np. zapłaty zaległego wynagrodzenia, czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).
W okresie wypowiedzenia można cofnąć – za zgodą drugiej strony – oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. W takim wypadku wypowiedzenie zostanie uznane za niebyłe, a umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu.
Jeśli pracownik nie zgadza się z zasadnością wypowiedzenia umowy o pracę i uważa, że fakt narusza ono przepisy prawa pracy, może dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy składając odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.