adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Podstawowe informacje o zwolnieniu z pracy

Rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę (rozwiązanie za wypowiedzeniem) jest naturalnym, normalnym sposobem rozwiązania stosunku pracy. Czynność określana jako wypowiedzenie umowy o pracę jest w rzeczywistości oświadczeniem woli pracodawcy składanym pracownikowi. Treścią tego oświadczenia jest chęć (wola) rozwiązania stosunku pracy. Nie oznacza to jednak, że umowa o pracę rozwiązuje się natychmiast po złożeniu tego oświadczenia.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę – co dalej?

Otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę. Po złożeniu tego oświadczenia przez pracodawcę następuje tzw. okres wypowiedzenia. W tym okresie pracownik nadal świadczy pracę. Nie jest zatem tak, że samo złożenie oświadczenia o rozwiązaniu stosunku pracy od razu kończy stosunek pracy. W tym czasie strony stosunku pracy – z małymi wyjątkami – nadal muszą wypełniać wszystkie obowiązku z umowy o pracę. Jest to istotne, ponieważ jeżeli pracownik np. przestanie w tym okresie świadczyć pracę twierdząc, że „i tak już jest na wypowiedzeniu” pracodawca będzie mógł z nim rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym (z winy pracownika). Wówczas w świadectwie pracy zostanie umieszczona informacja o tym, że stosunek pracy został rozwiązany z winy pracownika, co może znacznie utrudnić znalezienie nowej pracy.

Umowa o pracę zostanie rozwiązana dopiero po upływie okresu wypowiedzenia (więcej na ten temat – Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia?). Dopiero wówczas strony zostaną zwolnione z obowiązku jakichkolwiek świadczeń na swoją rzecz, z wyjątkiem świadczeń zaległych (np. zapłaty zaległego wynagrodzenia, czy ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy).

W okresie wypowiedzenia można cofnąć – za zgodą drugiej strony – oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę. W takim wypadku wypowiedzenie zostanie uznane za niebyłe, a umowa o pracę nie ulegnie rozwiązaniu.

Jeśli pracownik nie zgadza się z zasadnością wypowiedzenia umowy o pracę i uważa, że fakt narusza ono przepisy prawa pracy, może dochodzić swoich praw w Sądzie Pracy składając odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *