Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Kto ma przedstawiać dowody przed Sądem Pracy?

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Obejrzyj video

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Kto ma przedstawiać dowody przed Sądem Pracy?

Często pracownicy nie chcą występować do Sądu Pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę z obawy przed tym, że nie posiadają odpowiednich dowodów, którymi mogliby wykazać, że rozwiązanie z nimi umowy o pracę było nieuzasadnione. Z reguły bowiem, w szczególności u większych pracodawców, pracownik z chwilą otrzymania wypowiedzenia ma blokowany dostęp do skrzynki mailowej i wszelkich dokumentów pracodawcy, które mogłyby służyć za dowód przed Sądem Pracy. Wbrew pozorom, nie jest to wcale sytuacja bez wyjścia.

W sprawach przed Sądem Pracy stosujemy zasady dotyczące procesu cywilnego. Zgodnie z tymi zasadami ta strona postępowania, która zgłasza twierdzenia co do stanu faktycznego (np. że, to pozwany uszkodził samochód powoda) musi te twierdzenia udowodnić. W przypadku sprawy dotyczącej odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest nieco inaczej.

Pisałem już o tym, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca musi wskazać przyczynę rozwiązania stosunku pracy. W przypadku odwołania się przez pracownika do Sądu Pracy, to pracodawca będzie musiał udowodnić prawdziwość tych przyczyn. Dlatego pracownik nie musi w toku procesu zgłaszać jakichkolwiek dowodów, ponieważ to pracodawca będzie musiał udowodnić zarzuty postawione pracownikowi w wypowiedzeniu. Jeśli ich nie udowodni, to pracownik wygra proces.

Jeśli jednak to pracownik przywołuje określone okoliczności faktyczne, z których ma wynikać, że wypowiedzenie było nieuzasadnione, to powinien je udowodnić. Warto pamiętać, że jeśli te okoliczności wynikają z dokumentów, w których posiadaniu jest pracodawca, to pracownik może żądać, aby Sąd Pracy zobowiązał pracodawcę do przedstawienia tych dokumentów. Jeśli pracodawca odmówi, to Sąd ma prawo przyjąć, że pracodawca nie przedstawia żądanych dokumentów z obawy o to, że przegra sprawę i uznać twierdzenia pracownika za udowodnione.

Biorąc powyższe pod uwagę można przyjąć, że w toku postępowania przed Sądem Pracy pracownik będzie miał sposobność wykazania określonych okoliczności lub podjęcia skutecznej obrony przed wypowiedzeniem, nawet jeśli to pracodawca będzie dysponował całą niezbędną dokumentacją.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

3 thoughts on “Kto ma przedstawiać dowody przed Sądem Pracy?”

  1. Witam, co sie dzieje w przypadku sytuacji, kiedy pracodawca oskarza pracownika o np nieprzesylanie raportow. Pracownik twierdzi, ze takie byly przesylane, a pracodawca stwierdzi, ze nie moze ich udostepnic, poniewaz one nie istnieja? Moglby rowniez np usunac z serwerow takie dokunenty.

    1. adwokat Iwo Klisz

      To faktycznie problem. Dlatego albo za wczasu żądać potwierdzeń otrzymania takich raportów, albo ryzykować i przesyłać taki maile UDW do siebie na osobną skrzynkę pocztową. Jeśli nie to, to pozostaje biegły sądowy informatyk, który być może będzie potrafił odtworzyć wykasowane dane.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *