adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Kto ma przedstawiać dowody przed Sądem Pracy?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Często pracownicy nie chcą występować do Sądu Pracy z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę z obawy przed tym, że nie posiadają odpowiednich dowodów, którymi mogliby wykazać, że rozwiązanie z nimi umowy o pracę było nieuzasadnione. Z reguły bowiem, w szczególności u większych pracodawców, pracownik z chwilą otrzymania wypowiedzenia ma blokowany dostęp do skrzynki mailowej i wszelkich dokumentów pracodawcy, które mogłyby służyć za dowód przed Sądem Pracy. Wbrew pozorom, nie jest to wcale sytuacja bez wyjścia.

W sprawach przed Sądem Pracy stosujemy zasady dotyczące procesu cywilnego. Zgodnie z tymi zasadami ta strona postępowania, która zgłasza twierdzenia co do stanu faktycznego (np. że, to pozwany uszkodził samochód powoda) musi te twierdzenia udowodnić. W przypadku sprawy dotyczącej odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę jest nieco inaczej.

Pisałem już o tym, że w oświadczeniu pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę na czas nieokreślony lub rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca musi wskazać przyczynę rozwiązania stosunku pracy. W przypadku odwołania się przez pracownika do Sądu Pracy, to pracodawca będzie musiał udowodnić prawdziwość tych przyczyn. Dlatego pracownik nie musi w toku procesu zgłaszać jakichkolwiek dowodów, ponieważ to pracodawca będzie musiał udowodnić zarzuty postawione pracownikowi w wypowiedzeniu. Jeśli ich nie udowodni, to pracownik wygra proces.

Jeśli jednak to pracownik przywołuje określone okoliczności faktyczne, z których ma wynikać, że wypowiedzenie było nieuzasadnione, to powinien je udowodnić. Warto pamiętać, że jeśli te okoliczności wynikają z dokumentów, w których posiadaniu jest pracodawca, to pracownik może żądać, aby Sąd Pracy zobowiązał pracodawcę do przedstawienia tych dokumentów. Jeśli pracodawca odmówi, to Sąd ma prawo przyjąć, że pracodawca nie przedstawia żądanych dokumentów z obawy o to, że przegra sprawę i uznać twierdzenia pracownika za udowodnione.

Biorąc powyższe pod uwagę można przyjąć, że w toku postępowania przed Sądem Pracy pracownik będzie miał sposobność wykazania określonych okoliczności lub podjęcia skutecznej obrony przed wypowiedzeniem, nawet jeśli to pracodawca będzie dysponował całą niezbędną dokumentacją.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

7 thoughts on “Kto ma przedstawiać dowody przed Sądem Pracy?”

 1. Witam, co sie dzieje w przypadku sytuacji, kiedy pracodawca oskarza pracownika o np nieprzesylanie raportow. Pracownik twierdzi, ze takie byly przesylane, a pracodawca stwierdzi, ze nie moze ich udostepnic, poniewaz one nie istnieja? Moglby rowniez np usunac z serwerow takie dokunenty.

  1. To faktycznie problem. Dlatego albo za wczasu żądać potwierdzeń otrzymania takich raportów, albo ryzykować i przesyłać taki maile UDW do siebie na osobną skrzynkę pocztową. Jeśli nie to, to pozostaje biegły sądowy informatyk, który być może będzie potrafił odtworzyć wykasowane dane.

 2. Witam. Pracodawca oskarża mnie o popełnienie szkody na jego stronę i każe mi oddać pieniądze, które stracił. Byłam na stanowisku kierownika biura, ale został mi zabrany pracownik z całego etatu na pół i po kilkukrotnych moich prośbach o zwrócenie pracownika , prezes się nie ustosunkowała do mojej prośby. Podkreślę , że nie dostałam jasno określonych obowiązków przez objęciem stanowiska, a jedynie miałam zastąpić dziewczynę która pracowała na tym stanowisku ( do jej obowiązków nie należało robienie unieszkodliwień ,które nakazano mi robić, a jedynie wystawianie faktur) . Oczywiście mam świadków na to ,że Pani Prezes wprowadzała zmiany pracownicze nie biorąc mojego zdania pod uwagę, i że było brak rąk do pracy. Co mi za to grozi?? będę musiała oddać pieniądze.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   nie mam możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytania. W pierwszej kolejności nalezy ustalić jaki był to rodzaj szkody i z czego on wynikał. Na czym polega ta szkoda dla pracodawcy.
   Dopiero potem można wypowiedzieć się o pani ewentualnej odpowiedzialności

 3. Witam. Posiadam dowody na to że zostalam bezpodstawnie zwolniona z pracy. Na wypowiedzeniu są klamstwa. Dowodami są wydruki bazy postoi maile itp. Jesli dostalam do podpisu dokument ze nie moge wynosic dokumentow, robic zdjec itp i przedstawie swoje dowody w sadzie to pracodawca moze pozniej wyciagac ode mnie za to konsekwencje? Nie wiem jak sie bronic bo dowody są no ale też jest zakaz ze wlasciwie nie powinnam ich wyniesc z pracy. Prosze o pomoc.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   niestety przedstawiony stan faktyczny nie pozwala mi jednoznacznie udzielić pani odpowiedzi. Musiałbym przeanalizować treść tego dokumentu zakazującego wynoszenie zdjęć pod kątem ewentualnej pani odpowiedzialności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *