Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
konsultacja związkowa

Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi

W przypadku, gdy w danym zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa procedura rozwiązania przez pracodawcę z pracownikiem umowy o pracę wymaga konsultacji z tą organizacją.

W niektórych wypadkach możliwość rozwiązania umowy o pracę z konkretnym pracownikiem będzie uzależniona od wyrażenia zgody właściwej organizacji związkowej, ale o tym będę pisał w inny wpisie.

Czy każda działająca u pracodawcy organizacja związkowa jest uprawniona od udziału w procedurze konsultacyjnej?

Po pierwsze trzeba wskazać, że pracodawca jest zobowiązany współdziałać przy rozwiązaniu umowy o pracę tylko z taką organizacją związkową, która zrzesza co najmniej 10 członków.

Po drugie, obowiązek konsultacji obejmuje zamiar wypowiedzenia umów o pracę pracownikom reprezentowanym przez związek zawodowy będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw.

Kiedy rozwiązanie umowy o pracę wymaga konsultacji związkowej?

Obowiązek prowadzenia konsultacji z odpowiednią organizacją związkową dotyczy przypadku gdy:

  • pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony za wypowiedzeniem
  • pracodawca zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas nieokreślony
  • pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (dotyczy to zarówno, gdy podstawą zwolnienia są przyczyny zawinione przez pracownika jaki i niezawinione)

Kiedy rozwiązanie umowy o pracę nie wymaga konsultacji związkowej?

Prowadzenie konsultacji związkowych nie jest potrzebne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także w przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje w ramach procedury zwolnień grupowych na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, w przypadku gdy pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie regulujące sposób zwolnienia pracowników.

Nie ma również potrzeby konsultowania zamiaru rozwiązani umowy o pracę w tych przypadkach, kiedy pracodawca musi uzyskać zgodę organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy.

Pracodawca nie ma również obowiązku prowadzenia konsultacji związkowych w przypadku, gdy umowa o pracę ma zostać rozwiązana za porozumieniem stron.

Zainteresowany? Czytaj dalej: Procedura konsultacji związkowej przy rozwiązaniu umowy o pracę

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz