fbpx

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi

W przypadku, gdy w danym zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa procedura rozwiązania przez pracodawcę z pracownikiem umowy o pracę wymaga konsultacji z tą organizacją.

W niektórych wypadkach możliwość rozwiązania umowy o pracę z konkretnym pracownikiem będzie uzależniona od wyrażenia zgody właściwej organizacji związkowej, ale o tym będę pisał w inny wpisie.

Czy każda działająca u pracodawcy organizacja związkowa jest uprawniona od udziału w procedurze konsultacyjnej?

Po pierwsze trzeba wskazać, że pracodawca jest zobowiązany współdziałać przy rozwiązaniu umowy o pracę tylko z taką organizacją związkową, która zrzesza co najmniej 10 członków.

Po drugie, obowiązek konsultacji obejmuje zamiar wypowiedzenia umów o pracę pracownikom reprezentowanym przez związek zawodowy będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw.

Kiedy rozwiązanie umowy o pracę wymaga konsultacji związkowej?

Obowiązek prowadzenia konsultacji z odpowiednią organizacją związkową dotyczy przypadku gdy:

  • pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony za wypowiedzeniem
  • pracodawca zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas nieokreślony
  • pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (dotyczy to zarówno, gdy podstawą zwolnienia są przyczyny zawinione przez pracownika jaki i niezawinione)

Kiedy rozwiązanie umowy o pracę nie wymaga konsultacji związkowej?

Prowadzenie konsultacji związkowych nie jest potrzebne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także w przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje w ramach procedury zwolnień grupowych na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, w przypadku gdy pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie regulujące sposób zwolnienia pracowników.

Nie ma również potrzeby konsultowania zamiaru rozwiązani umowy o pracę w tych przypadkach, kiedy pracodawca musi uzyskać zgodę organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy.

Pracodawca nie ma również obowiązku prowadzenia konsultacji związkowych w przypadku, gdy umowa o pracę ma zostać rozwiązana za porozumieniem stron.

Zainteresowany? Czytaj dalej: Procedura konsultacji związkowej przy rozwiązaniu umowy o pracę

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *