Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Obejrzyj video

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi

W przypadku, gdy w danym zakładzie pracy działa zakładowa organizacja związkowa procedura rozwiązania przez pracodawcę z pracownikiem umowy o pracę wymaga konsultacji z tą organizacją.

W niektórych wypadkach możliwość rozwiązania umowy o pracę z konkretnym pracownikiem będzie uzależniona od wyrażenia zgody właściwej organizacji związkowej, ale o tym będę pisał w inny wpisie.

Czy każda działająca u pracodawcy organizacja związkowa jest uprawniona od udziału w procedurze konsultacyjnej?

Po pierwsze trzeba wskazać, że pracodawca jest zobowiązany współdziałać przy rozwiązaniu umowy o pracę tylko z taką organizacją związkową, która zrzesza co najmniej 10 członków.

Po drugie, obowiązek konsultacji obejmuje zamiar wypowiedzenia umów o pracę pracownikom reprezentowanym przez związek zawodowy będącym członkami zakładowej organizacji związkowej lub pracownikom, którzy zwrócili się do związku zawodowego, a związek ten wyraził zgodę na obronę ich praw.

Kiedy rozwiązanie umowy o pracę wymaga konsultacji związkowej?

Obowiązek prowadzenia konsultacji z odpowiednią organizacją związkową dotyczy przypadku gdy:

  • pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony za wypowiedzeniem
  • pracodawca zamierza wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas nieokreślony
  • pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia (dotyczy to zarówno, gdy podstawą zwolnienia są przyczyny zawinione przez pracownika jaki i niezawinione)

Kiedy rozwiązanie umowy o pracę nie wymaga konsultacji związkowej?

Prowadzenie konsultacji związkowych nie jest potrzebne w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także w przypadku, gdy rozwiązanie umowy o pracę następuje w ramach procedury zwolnień grupowych na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, w przypadku gdy pracodawca zawarł ze związkami zawodowymi porozumienie regulujące sposób zwolnienia pracowników.

Nie ma również potrzeby konsultowania zamiaru rozwiązani umowy o pracę w tych przypadkach, kiedy pracodawca musi uzyskać zgodę organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy.

Pracodawca nie ma również obowiązku prowadzenia konsultacji związkowych w przypadku, gdy umowa o pracę ma zostać rozwiązana za porozumieniem stron.

Zainteresowany? Czytaj dalej: Procedura konsultacji związkowej przy rozwiązaniu umowy o pracę

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *