adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Pouczenie pracownika o prawie do odwołania się od otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkowym elementem oświadczenia pracodawcy rozwiązującego w ten sposób umowę o pracę.

To pouczenie jest ważne, ponieważ nie każdy pracownik wie o tym, że od każdego wypowiedzenia umowy o pracę można się odwołać.

Więcej na ten temat: Odwołanie do Sądu Pracy

Co jeśli pracodawca nie poinformuje pracownika przysługującym mu prawie złożenia odwołania?

Pisałem już o tym, że pewne formalne błędy pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę mogą spowodować, że pracownik będzie mógł domagać się wypłaty odszkodowania lub nawet przywrócenia do pracy.

Prawo pracy ma to do siebie, że dokonywanie określonych czynności w odpowiednim porządku i w odpowiedni sposób jest bardzo ważne.

Dla przykładu: brak wskazania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę powoduje, że pracownik w zasadzie zawsze (w przypadku umowy na czas nieokreślony lub przy zwolnieniu dyscyplinarnym) otrzyma odszkodowanie. Nawet jeśli jego zachowanie względem pracodawcy było oczywiście niewłaściwe, a decyzja pracodawcy o zwolnieniu była uzasadniona. W takim wypadku popełnienie przez pracodawcę (a najczęściej przez pracownika działu kadr lub księgową) błędu formalnego powoduje, że całe wypowiedzenie jest niezgodne z prawem.

Przeczytaj także: Przyczyny wypowiedzenia

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy też jest błędem formalnym pracodawcy. Stanowi przecież naruszenie przepisu art. 30 § 5 Kodeksu pracy. Zatem logicznie jest przyjąć, że również w takim wypadku pracownikowi należeć się będzie co najmniej odszkodowanie i to bez względu na przyczynę zwolnienia.

Rygory skrajnego formalizmu, przejawiającego się w niektórych przepisach prawa pracy, są bardzo często rozluźniane przez bardzo twórcze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Można nawet w uproszczeniu powiedzieć, że w zakresie prawa pracy wyroki Sądu Najwyższego tworzą swoiste „precedensy”, które są wiążące dla sądów niższych instancji.

W jednym z takich „precedensowych” wyroków Sąd Najwyższy uznał, że o ile brak pouczenia o możliwości odwołania się do Sądu Pracy jest naruszeniem przepisów prawa pracy, to jednak nie jest ono na tyle istotne, aby samo w sobie dawało pracownikowi prawo do odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

Czy zatem brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu od otrzymanego wypowiedzenia nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji dla pracodawcy? Nie do końca. Wyjaśniałem już, że pracownik ma 21 dni na wystąpienie z odwołaniem do sądu pracy i to nie zależnie czy chodzi o zwykłe wypowiedzenia umowy o pracę czy zwolnienie bez wypowiedzenia.

Brak zamieszczenia w treści oświadczenia pracodawcy pouczenia o prawie do odwołania się do Sądu Pracy będzie miało taki skutek, że jeżeli pracownik nie zdąży złożyć odwołania w powyżej wskazanych terminach i wystąpi do Sądu Pracy po czasie, jego odwołanie zostanie mimo to przyjęte i rozpatrzone przez Sąd Pracy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *