adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Pouczenie pracownika o prawie do odwołania się od otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkowym elementem oświadczenia pracodawcy rozwiązującego w ten sposób umowę o pracę.

To pouczenie jest ważne, ponieważ nie każdy pracownik wie o tym, że od każdego wypowiedzenia umowy o pracę można się odwołać.

Więcej na ten temat: Odwołanie do Sądu Pracy

Co jeśli pracodawca nie poinformuje pracownika przysługującym mu prawie złożenia odwołania?

Pisałem już o tym, że pewne formalne błędy pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę mogą spowodować, że pracownik będzie mógł domagać się wypłaty odszkodowania lub nawet przywrócenia do pracy.

Prawo pracy ma to do siebie, że dokonywanie określonych czynności w odpowiednim porządku i w odpowiedni sposób jest bardzo ważne.

Dla przykładu: brak wskazania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę powoduje, że pracownik w zasadzie zawsze (w przypadku umowy na czas nieokreślony lub przy zwolnieniu dyscyplinarnym) otrzyma odszkodowanie. Nawet jeśli jego zachowanie względem pracodawcy było oczywiście niewłaściwe, a decyzja pracodawcy o zwolnieniu była uzasadniona. W takim wypadku popełnienie przez pracodawcę (a najczęściej przez pracownika działu kadr lub księgową) błędu formalnego powoduje, że całe wypowiedzenie jest niezgodne z prawem.

Przeczytaj także: Przyczyny wypowiedzenia

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy też jest błędem formalnym pracodawcy. Stanowi przecież naruszenie przepisu art. 30 § 5 Kodeksu pracy. Zatem logicznie jest przyjąć, że również w takim wypadku pracownikowi należeć się będzie co najmniej odszkodowanie i to bez względu na przyczynę zwolnienia.

Rygory skrajnego formalizmu, przejawiającego się w niektórych przepisach prawa pracy, są bardzo często rozluźniane przez bardzo twórcze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Można nawet w uproszczeniu powiedzieć, że w zakresie prawa pracy wyroki Sądu Najwyższego tworzą swoiste „precedensy”, które są wiążące dla sądów niższych instancji.

W jednym z takich „precedensowych” wyroków Sąd Najwyższy uznał, że o ile brak pouczenia o możliwości odwołania się do Sądu Pracy jest naruszeniem przepisów prawa pracy, to jednak nie jest ono na tyle istotne, aby samo w sobie dawało pracownikowi prawo do odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

Czy zatem brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu od otrzymanego wypowiedzenia nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji dla pracodawcy? Nie do końca. Wyjaśniałem już, że pracownik ma 21 dni na wystąpienie z odwołaniem do sądu pracy i to nie zależnie czy chodzi o zwykłe wypowiedzenia umowy o pracę czy zwolnienie bez wypowiedzenia.

Brak zamieszczenia w treści oświadczenia pracodawcy pouczenia o prawie do odwołania się do Sądu Pracy będzie miało taki skutek, że jeżeli pracownik nie zdąży złożyć odwołania w powyżej wskazanych terminach i wystąpi do Sądu Pracy po czasie, jego odwołanie zostanie mimo to przyjęte i rozpatrzone przez Sąd Pracy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!