Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
brak pouczenia w wypowiedzeniu

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy

Pouczenie pracownika o prawie do odwołania się od otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkowym elementem oświadczenia pracodawcy rozwiązującego w ten sposób umowę o pracę.

To pouczenie jest ważne, ponieważ nie każdy pracownik wie o tym, że od każdego wypowiedzenia umowy o pracę można się odwołać.

Więcej na ten temat: Odwołanie do Sądu Pracy

Co jeśli pracodawca nie poinformuje pracownika przysługującym mu prawie złożenia odwołania?

Pisałem już o tym, że pewne formalne błędy pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę mogą spowodować, że pracownik będzie mógł domagać się wypłaty odszkodowania lub nawet przywrócenia do pracy.

Prawo pracy ma to do siebie, że dokonywanie określonych czynności w odpowiednim porządku i w odpowiedni sposób jest bardzo ważne.

Dla przykładu: brak wskazania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę powoduje, że pracownik w zasadzie zawsze (w przypadku umowy na czas nieokreślony lub przy zwolnieniu dyscyplinarnym) otrzyma odszkodowanie. Nawet jeśli jego zachowanie względem pracodawcy było oczywiście niewłaściwe, a decyzja pracodawcy o zwolnieniu była uzasadniona. W takim wypadku popełnienie przez pracodawcę (a najczęściej przez pracownika działu kadr lub księgową) błędu formalnego powoduje, że całe wypowiedzenie jest niezgodne z prawem.

Przeczytaj także: Przyczyny wypowiedzenia

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy też jest błędem formalnym pracodawcy. Stanowi przecież naruszenie przepisu art. 30 § 5 Kodeksu pracy. Zatem logicznie jest przyjąć, że również w takim wypadku pracownikowi należeć się będzie co najmniej odszkodowanie i to bez względu na przyczynę zwolnienia.

Rygory skrajnego formalizmu, przejawiającego się w niektórych przepisach prawa pracy, są bardzo często rozluźniane przez bardzo twórcze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Można nawet w uproszczeniu powiedzieć, że w zakresie prawa pracy wyroki Sądu Najwyższego tworzą swoiste „precedensy”, które są wiążące dla sądów niższych instancji.

W jednym z takich „precedensowych” wyroków Sąd Najwyższy uznał, że o ile brak pouczenia o możliwości odwołania się do Sądu Pracy jest naruszeniem przepisów prawa pracy, to jednak nie jest ono na tyle istotne, aby samo w sobie dawało pracownikowi prawo do odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

Czy zatem brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu od otrzymanego wypowiedzenia nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji dla pracodawcy? Nie do końca. Wyjaśniałem już, że pracownik ma 21 dni na wystąpienie z odwołaniem do sądu pracy i to nie zależnie czy chodzi o zwykłe wypowiedzenia umowy o pracę czy zwolnienie bez wypowiedzenia.

Brak zamieszczenia w treści oświadczenia pracodawcy pouczenia o prawie do odwołania się do Sądu Pracy będzie miało taki skutek, że jeżeli pracownik nie zdąży złożyć odwołania w powyżej wskazanych terminach i wystąpi do Sądu Pracy po czasie, jego odwołanie zostanie mimo to przyjęte i rozpatrzone przez Sąd Pracy.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz