Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Wypowiedzenie umowy o pracę

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę przez pracodawcę

Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę – potocznie zwane też wymówieniem – to czynność, która zmierza do zakończenia stosunku pracy. Dla pracownika otrzymanie wypowiedzenia umowy o pracę jest z reguły sporym zaskoczeniem oraz zwiastunem dużych zmian w życiu zawodowym, a czasem i osobistym. Pracownik ma jednak możliwość podjęcia obrony przed działaniem pracodawcy składając odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę do Sądu Pracy lub innych żądań przewidzianych w przepisach prawa pracy. Jednym ze sposobów obrony jest kwestionowanie zasadności wypowiedzenia.

Przepisy prawa pracy w zakresie umowy o pracę na czas nieokreślony przewidują, że pracodawca musi mieć powód, żeby zwolnić pracownika, czyli wypowiedzieć mu umowę o pracę. Podobnie jest w przypadku rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

Taki powód – określany jako przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – musi być konkretnyrzeczywisty i  pracownik powinien o niej wiedzieć.

Przyczyna rozwiązania umowy o pracę musi być konkretna, tzn. musi zostać wskazana pracownikowi w sposób dla niego zrozumiały i odnosić się do sprawdzalnych i faktycznych zdarzeń. Pracownik musi wiedzieć, które z jego zachowań było podstawą do rozwiązania z nim stosunku pracy. Dla przykładu można podać, że wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę niewłaściwego sposobu wywiązywania się z obowiązków pracowniczych z reguły nie będzie wystarczającym wskazaniem przyczyny wypowiedzenia.

Przyczyna musi być rzeczywista, czyli – innymi słowy – prawdziwa. Jeśli w toku procesu sądowego okaże się, że zarzucone pracownikowi zachowanie nie miało miejsca, wypowiedzenie zostanie uznane za nieuzasadnione.

Jest również drugie znacznie zwrotu „rzeczywista przyczyna rozwiązania umowy o pracę”. Rzeczywista, tzn. ta która faktycznie była powodem rozwiązania umowy. Czasem pracodawca zwalania pracownika z pewnych powodów (które niekoniecznie muszą uzasadniać rozwiązanie umowy np. jakieś względy osobiste), ale w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy wskazuje jakiś inny powód (np. częste spóźnienia do pracy). Jeśli pracodawca przez długi czas nie wyciągał z zarzuconego pracownikowi zachowania żadnych konsekwencji, co więcej tolerował go także w stosunku do innych pracowników, można twierdzić, że wskazana pracownikowi przyczyna rozwiązania umowy o pracę była nierzeczywista, tzn. to nie ona była prawdziwym powodem rozwiązania umowy. Takie wypowiedzenie jest również wadliwe.

Wreszcie pracownik musi znać przyczynę rozwiązania z nim stosunku pracy. Przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę – zgodnie z art. 30 § 2 Kodeksu pracy – musi być wskazana w treści pisemnego oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy o pracę lub rozwiązaniu jej bez wypowiedzenia. Jeśli pracodawca jej nie wskaże, a jedynie poinformuje pracownika ustnie o tej przyczynie, wypowiedzenie również będzie nieuzasadnione.

Warto pamiętać, że pracodawca może wskazać kilka przyczyn rozwiązania stosunku pracy, a jeśli choćby jedna z nich będzie spełniać powyżej wskazane wymogi, wówczas wypowiedzenie okaże się zasadne.

adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

2 - Ilość komentarzy

  1. Joanna

    Jestem pełna uznania.Wszystko napisane jest jasno i czytelnie.Szkoda że nie jestem z Wrocławia bo z wielką przyjemnością oddałabym swoją sprawę w ręce takiego profesjonalisty.Pozdrawiam serdecznie 😊 Może mógłby mi Pan polecić dobrego prawnika specjalizującego się w prawie pracy w Warszawie?

Zostaw komentarz

Top

Zapisz się na nasz newsletter

FreshMail.pl