adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Odwołanie do sądu pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Odwołanie do Sądu Pracy

Jako adwokat, dla którego jedną z głównych specjalizacji jest prawo pracy, często mam okazje pisać pozwy i odwołania do sądu pracy. Czy autorem takiego odwołania koniecznie musi być zawodowy prawnik? Żaden przepis prawa nie nakłada takiego obowiązku. Pracownik może bronić się sam i własnoręcznie przygotować odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

Nie chcę pisać o tym, że z problemem napisania odwołania do sądu pracy koniecznie trzeba zgłosić się do prawnika, a najlepiej do adwokata, a już szczególnie do mnie. Powiem tylko tyle, że na blogu zamieściłem bezpłatne wzory takich odwołań, więc jeśli masz ochotę, to możesz z nich skorzystać.

Co trzeba wiedzieć przygotowując odwołanie do sądu pracy?

Na początku trzeba zauważyć, że proces przed sądem pracy, rozgrywa się wokoło przyczyn rozwiązania umowy o pracę, wskazanych przez pracodawcę w oświadczeniu o wypowiedzeniu tej umowy. Oczywiście chodzi tu tylko o te procesy, które dotyczą wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub też rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania za wypowiedzeniem umów terminowych (np. na czas określony), zasady sporządzania odwołań są inne, a proces sądowy jest z reguły dużo trudniejszy.

W związku z tym, że proces przed sądem pracy toczy się w około przyczyn wskazanych w wypowiedzeniu, pracownik w odwołaniu od wypowiedzenia nie musi bronić się przed zarzutami pracodawcy, które nie zostały wskazane w wypowiedzeniu. Podobnie, w toku sprawy, pracodawca nie będzie mógł powoływać się na to, że za rozwiązaniem umowy o pracę przemawiają jeszcze inne powody – oprócz tych, które zostały wskazany oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy.

Po drugie, warto powiedzieć o tym, że celem oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę jest poinformowanie pracownika o tym, za co został zwolniony. Jeśli pracodawca sformułuje wypowiedzenie w sposób niekonkretny, to pracownik nie ma obowiązku domyślać się, o co chodziło pracodawcy. Dlatego, jeśli naprawdę nie wiemy, o jakiej sytuacji wspomina treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy w odwołaniu do sądu pracy wystarczy napisać, że nie wiemy o co pracodawcy chodzi. Jak zaczniemy się naszymi przypuszczeniami, to może okazać się, że damy pracodawcy dodatkowe argumenty. Przepisy prawa pracy na pracodawcę nakładają ciężar udowodnienia, że miał istotne powody, aby zwolnić pracownika i że pracownik otrzymując wypowiedzenie zapoznał się z tymi powodami.

Ten specyficzny rozkład ciężaru dowodu (czyli fakt, że to pracodawca musi udowodnić istnienie przyczyn zwolnienia i dochowania wymogów formalnych) sprawia, że nawet jeśli odwołanie do sądu pracy przygotowuje adwokat, to i tak często jest ono stosunkowo krótkim pismem. Prawdziwa walka zaczyna się po tym, jak pracodawca złoży odpowiedź na pozew i powoła dowody świadczące za tym, że zwolnienie było uzasadnione.

Ważne: Pozew do sądu pracy

Bezpłatne wzory pozwów do sądu pracy

Piszę ciekawie? Czytaj dalej:

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!