adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Obalamy mity – czy można zostać zwolnionym z pracy na L4

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

W opinii wielu pracowników najbardziej powszechnym sposobem na uniknięcie zwolnienia z pracy jest zwolnienie chorobowe (tzw. L4). Spotkałem się z sytuacjami, kiedy otrzymywałem telefon od osoby, która właśnie otrzymała oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu umowy o pracę i pytała, czy jeśli „załatwi” sobie na ten dzień zwolnienie lekarskie to polepszy swoją sytuację. Otóż … nie polepszy.

Jak to naprawdę jest z tym L4

Pierwszą ważną sprawą jaką należy wyjaśnić jest to, że usprawiedliwiona nieobecność w pracy (czy to spowodowaną urlopem czy właśnie niezdolnością do pracy będącej skutkiem stanu zdrowia) jest przeszkodą tylko dla rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem.

Pracodawca jest uprawniony do rozwiązania w czasie tej nieobecności umowy o pracę bez wypowiedzenia. Nie ma także przeszkód, ażeby w tym okresie strony rozwiązały łączącą je umowę za porozumieniem stron.

Czy wykonywanie pracy podczas zwolnienia chorobowego chroni przed zwolnieniem?

Typowa sytuacja: Pracownik ma informacje, że pracodawca zamierza rozwiązać z nim umowę o pracę (np. został ostrzeżony przez członków związku zawodowego, z którym pracodawca prowadził konsultacje przed zwolnieniem). W celu ochrony przed utratą pracy pracownik uzyskuje zwolnienie chorobowe, ale przychodzi do pracy. Pracodawca pojawia się wypowiedzeniem umowy o pracę, a pracownik okazuje mu L4. Jaki będzie wynik tej konfrontacji?

W świetle art. 41 Kodeksu pracy, o niedopuszczalności wypowiedzenia umowy o pracę nie decyduje niezdolność do pracy, ale faktyczna nieobecność pracownika w pracy, np. z powodu choroby. Pracownik, który był obecny w pracy (tj. wykonywał obowiązki pracownicze wynikające z umowy o pracę lub był gotów do ich wykonywania), nie korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę, nawet jeżeli posiada zaświadczenie lekarskie potwierdzające jego niezdolność do pracy.

Inna sytuacja: Pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby i jest nieobecny w zakładzie pracy. Pracodawca – chcąc rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę – kontaktuje się z nim i wzywa go do zakładu pracy pod pozorem konieczności załatwienia bardzo istotnych dla pracodawcy spraw. Pracownik – w trosce o dobro pracodawcy – stawia się w zakładzie pracy i podejmuje swoje czynności związane z załatwieniem istotnych spraw dla pracodawcy (np. spotkanie z ważnym kontrahentem pracodawcy, udział w zebraniu rady nadzorczej). Po wykonaniu tych czynności, albo w ich trakcie pracodawca wręcza pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę.

Jeżeli pracownik pozostaje w pracy lub przybywa do pracy w celu załatwienia spraw ważnych dla pracodawcy lub zakładu pracy, to sąd ma prawo ocenić, że wręczone mu wówczas wypowiedzenie umowy o pracę nie jest uzasadnione lub też jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego i zasądzić na rzecz pracownika odszkodowanie lub przywrócić go do pracy/uznać wypowiedzenie za bezskuteczne.

Jaki z tego wniosek? Cwaniaki mają ciężko w sądzie pracy 🙂

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *