Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
.rozwiązanie umowy przed rozpoczęciem pracy

Rozwiązanie umowy o pracę przed rozpoczęciem okresu zatrudnienia

Na jednym z for internetowych natrafiłem na ciekawe zagadnienie, któremu postanowiłem poświęcić na blogu osobny wpis. Problem dotyczył możliwości oraz zasad wypowiedzenia umowy o pracę w okresie przed rozpoczęciem okresu zatrudniania.

Tytułem wstępu trzeba wyjaśnić, że strony mogą w treści umowy o pracę wskazać termin, od którego umowa będzie obowiązywać. Może zatem być tak, że strony zawierając umowę np. z datą styczniową postanowią, że pracownik zacznie wykonywać pracę dopiero od dnia 1 marca. Okres zatrudnienia rozpocznie się zatem dopiero w marcu, jednak już do stycznia strony będą związane umową o pracę. Należy bowiem oddzielić moment zawarcia umowy o pracę o rozpoczęcia okresu zatrudnienia.

Co jeśli w okresie pomiędzy zawarciem umowy, a rozpoczęciem okresu zatrudnienia jedna ze stron zdecyduje się na rozwiązanie umowy? Przyczyny mogą być różne. Pracodawca może w tym czasie znaleźć bardziej kompetentną osobę na to stanowisko, lub też pracownik może trafić na bardziej intratną ofertę pracy.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wskazano, że nie ma zakazu wypowiedzenia umowy o pracę jeszcze zanim rozpoczął się okres zatrudnienia. Umowę taką można rozwiązać za wypowiedzeniem. W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony jej rozwiązanie może to być stosunkowo trudne dla pracodawcy, który musi przecież takie wypowiedzenie uzasadnić. Skoro pracownik nie rozpoczął jeszcze wykonywania pracy, to przyczyna zwolnienia będzie musiała pozostawać po stronie pracodawcy.

Pracownik – który co do zasady nie musi wskazywać przyczyny wypowiedzenia – może taką umowę rozwiązać dużo łatwej.

Wskazując zasady określenia w takim wypadku długości okresu wypowiedzenia Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że o ile pracownik w takich okolicznościach nie zaczął jeszcze wykonywać pracy, to ma „zerowy” staż pracy. Będzie go zatem obowiązywał minimalny okres wypowiedzenia (dwutygodniowy).

Umowa o pracę również w opisywanych okolicznościach rozwiąże się zatem dopiero z upływem okresu wypowiedzenia. Określanie początku i końca biegu tego okresu w opisywanym przypadku nie odbiega od zasad ogólnych (o których możesz przeczytać tutaj).

Należy zatem zwrócić uwagę, czy – na skutek dokonanego wypowiedzenia – umowa o pracę rozwiąże się przed terminem, kiedy pracownik miał stawić się do pracy, czy już po tym terminie.

W tej drugiej sytuacji pracownik powinien stawić się do pracy, w przeciwnym razie ryzykuje, że pracodawca rozwiąże z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia z jego winy (z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy).

Z kolei jeśli na ten czas pracodawca zwolni pracownika z obowiązku wykonywania pracy, to pracownikowi będzie należeć się wynagrodzenie.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

50 - Ilość komentarzy

 1. Andrzej

  Szanowny Panie,

  Powyższy artykuł nie wyjaśnia sytuacji gdy pracownik otrzymuje na 3 tygodnie przed końcem drugiej umowy na czas określony propozycję umowy na czas nieokreślony z terminem jej rozpoczęcia za 3 tygodnie. Mam 14-miesięczny staż pracy w firmie na obu umowach terminowych. Jaki okres wypowiedzenia obowiązuje pracownika w momencie gdyby podpisał tą umowę i następnie wypowiedział ją w przeciągu najbliższego tygodnia?

  Pozdrawiam

 2. Jacek

  Witam,
  mam następujące pytanie uzupełniające do powyższej treści: w dniu wczorajszym podpisałem umowę na czas nieokreślony, która rozpocznie swój bieg od 01.10 (przyszła środa), w jaki sposób mogę ją wypowiedzieć i na jakich warunkach kiedy właśnie dowiedziałem się o tym, że pracodawca jest nierzetelny i nie zamierzam u niego pracować? Nie mam w zwyczaju porzucać pracy.

  Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Sposób wypowiedzenia się nie zmienia. Wystarczy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu umowy i odpracować dwutygodniowy okres wypowiedzenia.

 3. Ilona

  Witam serdecznie,
  Czy bedąc od 1 grudnia na umowę zlecenie lub dzieło zatrudnionym u pewnego pracodawcy, i mając w tym czasie podpisaną już z tym samym pracodawcą umowę o pracę, której rozpoczęcie ma nastąpić 15 stycznia, mogę złożyć wypowiedzenie w grudniu dotyczące się tej umowy o pracę? I czy ma to znaczenie czy umowa o pracę jest na czas określony, bądź nieokreślony?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Witam,
   Tak może Pani złożyć takie oświadczenie w przypadku umowy na czas nieokreślony. Jeśli chodzi o umowę o pracę zawartą na czas określony, to możliwość złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę zależy od tego czy treść umowy dopuszcza możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem.

 4. Karolina

  Proszę o wyjaśnienie pewnej kwestii. W trakcie obowiązywania umowy terminowej do 31.12.2014 r. (z klauzulą wypowiedzenia 2 tygodniowego), w dniu 1 grudnia została podpisana umowa na czas nieokreślony od 1 stycznia 2015 r. Pracodawca wypowiedział umowę terminową tą jeszcze obowiązującą. Co w tej sytuacji z drugą umową?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry, ciężko odpowiedź na takie pytanie bez szczegółowej analizy treści umów o pracę, ale uważam, że druga umowa normalnie obowiązuje. Proszę stawić się do pracy 1 stycznia 2015r. i jak pracodawca nie dopuści do pracy, to można bezie domagać się od niego wynagrodzenia za przestój.

 5. Teresa

  Witam, czy Pana zdaniem można rozwiązać umowę bez zachowania okresu wypowiedzenia (art. 52 k.p.), zanim umowa ta zacznie obowiązywać?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Witam. Ciekawe pytanie. Uważam, że nie bo skoro rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia następuje z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych, to skoro umowa nie zaczęła jeszcze obowiązywać, to pracownik nie mógł naruszyć żadnych obowiązków.

 6. sandraP

  Witam.
  Chciałabym zapytać co Pan myśli o takiej sytuacji: podpisałam umowę o pracę na czas nieokreślony. Pracę miałam rozpoczać po przejściu szkolenia. Jednak zrobiłam sobie „research” w internecie i przeczytałam bardzo negatywne opinie, typu że wykorzystują i oszukują pracowników. Czy mogę jeszcze zerwać umowę? Czy do umów o prace także obowiązuje prawo do zerwania w ciągu 14 dni? Dodam że nie podałam im jeszcze ani numeru konta, ani zaświadczenia o statusie studenta ani nie przesłałam skanu dowodu osobistego.
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  1. adwokat Iwo Klisz

   Taką umowę można normalnie wypowiedzieć. Prawo pracy nie przewiduje możliwości odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

 7. Ewelina

  Po przejsciu pozytywnie kilku etapow rekrutacji zawarto ze mna ustną umowę o pracę gdzie określono stanowisko, wynagrodzenie, okres zatrudnienia ( 6 miesiecy), forme zatrudnienia ( umowa o prace) itp.
  W dzien podpisania umowy odebralam telefon gdzie uslyszalam, że pracodawca jednak ze mnie nie podpisze umowy. Uzasadniajac to tym, ze zebral niepochlebne opinie na moj temat od nieznanej mi osoby u poprzedniego pracodawcy :/

  Czy w takim przypadku tez nalezy mi sie okres wypowiedzenia ? Ewentualnie odszkodowanie ?
  Dodam, że wybierając te firme z kolei ja wypowiedzialam umowe innej, która gwarantowala mi zatrudnienie w postaci listu intencyjnego.

 8. Aleksandra

  Witam,
  Mam takie pytanie. Podpisalam umowe zlecenie na czas nieokreslony z tygodniowym wyprzedzeniem jednakze po podpisaniu tejze umowy dostalam korzystniejsza propozycje pracy i czy w zwiazku z tym moge rozwiazac ta umowe zlecenie bez zadnych konsekwencji?
  Prosze o odpowiedz.

 9. Jakub Kozicki

  Witam serdecznie mam pytanie aktualnie pracuje na umowe o prace na czas określony do końca roku i podpisałem już umowę od 1 stycznia na czas nieokreślony przed jej obowiązywaniem czy mogę tą umowe wypowiedzieć i jaki mnie obowiązuje okres wypowiedzenia?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Witam, moim zdaniem może Pan wypowiedzieć tę umowę z okresem wypowiedzenia właściwym ze względu na obecny staż pracy. Zgodnie z artykułem 36 § 1 kodeksu pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
   1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
   2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
   3) 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 10. Ala

  Witam,
  ja mam sytuacje która tu jeszcze nie była poruszona, podpisałam umowę z firmą konkurencyjną do mojej obecnej, w umowie jest mowa że mam zakaz pracy przez pół roku w firmach konkurencyjnych (czyli również w mojej obecnej), pracę zaczynam za mięsiąc i zastanawiam się czy jak złoże wypowiedzenie teraz czyli w ogóle nie zacznę pracy w firmie to czy będę mogła zostać w mojej obecnej pracy (skoro w umowie miałam zakaz przez pół roku)

 11. kyziek

  Dzień dobry, bardzo proszę o odniesienie się do jeszcze jednego przypadku. Pracuję w pewnej firmie od 2,5 roku, mając umowę na czas określony, obowiązującą do roku 2017. Wczoraj (23 lutego), szef zaproponował mi podpisanie umowy na nowych (lepszych) warunkach, czas nieokreślony, na co się zgodziłem i umowę tę podpisałem. Nowa umowa ma zacząć obowiązywać od 1 marca. Dzisiaj, 24 lutego otrzymałem propozycję pracy w innej firmie, na jeszcze lepszych warunkach. Gdybym chciał zrezygnować z pracy w dotychczasowym miejscu zatrudnienia jeszcze przed 1 marca, to jak długi okres wypowiedzenia mnie obowiązuje. Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Okres wypowiedzenia będzie stosowny do zakładowego stażu pracy, czyli 2,5 lat. W takim wypadku to 1 miesiąc.

 12. Paulina11

  Dzień dobry. Bardzo proszę o poradę…zacznę od tego, że 3 dni temu (dokładnie 26 luty ) zawarłam umowę zlecenie przez internet dokładnie na miesiąc (od 1.03 do 31.03 16), jednak dzień później dostałam propozycję pracy na pełen etat – gdzie wiadomo jest to bardziej korzystny dla mnie wybór. Moje pytanie jest takie czy jeśli nie odbyłam jeszcze ani jednego dnia pracy na umowę zlecenie, czy mogę z niej zrezygnować bez żadnych konsekwencji? Dodam, że miałam dołączyć skan legitymacji (ponieważ studiuję) – jednak jeszcze tego nie zrobiłam. Czy mogę zerwać tą umowę telefonicznie w dzień, w którym mam się zjawić? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 13. Anna78

  Dzien dobry,

  Czytam odpowiedzi na pytania dotyczace rozwiazywania umow na czas nieokreslony, jak natomiast wyglada kwestia rozwiazania umowy na okres probny przed rozpoczeciem zatrudnienia? Ile wynosi okres wypowiedzenia w tym przypadku?

  Z gory bardzo dziekuje!

  Pozdrawiam,
  Anna

 14. Matek

  Witam,
  ostatnio podpisałem umowę o pracę na czas określony (1 rok), w której znajduję się zapis że w tym okresie czas wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc. Obecny pracodawca jednak jest skłonny zagwarantować mi lepsze warunki zatrudnienia.
  Czy mogę rozwiązać już podpisaną umowę jeśli data rozpoczęcia współpracy z nowym pracodawcą jest ustalona na 1 lipca? Czy obowiązuję mnie już teraz 1 miesięczny okres wypowiedzenia czy z racji że praca nie została rozpoczęta mogę ją rozwiązać bez żadnych komplikacji?

 15. Julia

  Dzień dobry, chciałam o coś dopytać: rozumiem, że jeżeli rozwiążę umowę zanim zacznie obowiązywać, mam dwutygodniowy okres wypowiedzenia. Co w sytuacji, kiedy mam również do wykorzystania urlop o takiej samej długości (chodzi o drugą umowę w tej samej firmie)? Czy jeśli zdecyduję się jednak nie zostawać w firmie już po podpisaniu drugiej umowy to czy mogę wykorzystać urlop na okres wypowiedzenia?

 16. nenuska

  Mam pytanie w piątek podpisałam u mowę o pracę na miesiąc ale jutro idę w sprawie innej pracy i jeśli ta druga by mi bardziej odpowiadała to mogę zrezygnować z tamtej wcześniejszej którą miała bym rozpocząć dopiero od 1 lutego bieżącego roku?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Może Pani wypowiedzieć tę pierwszą umowę ale ona ulegnie rozwiązaniu dopiero po upływie okresie wypowiedzenia. Proponuję szczerą rozmowę z pracodawcą.

 17. Anka

  Witam.
  Pierwsza umowa w firmie kończyła się z dniem 31.01.2017, kolejna-druga zaczynała od 1.02.2017, z tym, że ta druga została podpisana już w grudniu 2016 roku (a data podpisania umowy drugiej to właśnie 1.02.2017). Pracodawca kazał podpisać miesiąc przed czasem. W między czasie okazało się, że dostałam inną pracę i postanowiłam anulować umowę. Zrobiłam to 27.01.2017. Dział HR oddał umowę. Czy w takiej sytuacji zostało zrobione z mojej strony coś niezgodnie z prawem? Czy były pracodawca może pozwać o odszkodowanie?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Nie udzielam porad prawnych na blogu. Jeśli porada jest potrzebna może Pani skorzystać z bezpłatnych porad prawnych świadczonych przez Inspekcję Pracy, albo płatnych porad świadczonych przez moją kancelarię.

 18. Piotr

  Witam,

  Mam pytanie odnośnie momentu złożenia wypowiedzenia umowy o pracę.
  Mam miesięczny okres wypowiedzenia, dostałem nową pracę od 1szego sierpnia. Czy u aktualnego pracodawcy muszę złożyć wypowiedzenie dopiero w czerwcu aby zachować miesięczny okres wypowiedzenia w lipcu czy może mogę złożyć wypowiedzenie już teraz z zaznaczeniem że okres wypowiedzenia będzie trwał dopiero w miesiącu lipcu?
  Dziękuję za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Jak Pan złoży wypowiedzenie do końca czerwca, to umowa rozwiąże się 31 lipca, chyba że już wtedy wejdzie Pan w trzymiesięczny okres wypowiedzenia.

 19. pracowniczka

  Witam,
  20 lutego 2017 podpisałam umowę o pracę na 3 m-czny okres próbny w firmie konkurencyjnej do mojej obecnej. Stosunek pracy ma rozpocząć sie 1 kwietnia.
  Obecny pracodawca jednak proponuje mi korzystniejsze warunki pracy i chciałabym zrezygnować z umowy podpisanej w firmie konkurencyjnej. Poinformowałam wstępnie przyszłego pracodawcę, ale otrzymałam informację zwrotną, że powinnam liczyć się z kosztami jakie on poniósł – czyli zmiana stanowisk dwóch innych osób, oraz zakup dodatkowego samochodu służbowego dla trzeciej osoby. Czy jeśli wypowiedziałabym umowę, to czy taka firma mogłaby nałożyć na mnie karę pieniężną związaną z poniesionymi przez nią kosztami?

  1. adwokat Iwo Klisz

   W mojej ocenie nie ma takiej możliwości. To pracodawca ponosi ryzyko gospodarcze swojego przedsięwzięcia, a nie pracownik.

 20. pracownik

  Witam, co w przypadku umowy na okres próbny?. Jest to umowa podpisana z nowym pracodawcą jednak z obecnym pracodawcą wiąże mnie umowa o pracę na czas określony, gdzie wypowiedzenie umowy będzie działać miesiąc po teoretycznym rozpoczęciu pracy u nowego pracodawcy?

 21. ewelina

  witam podpisałam umowe zlecenie i zrezygnowałam listownie po jej otrzymaniu gdyż umowa nie zgadzała się z wcześniejszymi ustaleniami , moje pytanie : Czy związku z tym czekają mnie jakieś konsekwencje prawne?

 22. ewelina

  tak podpisałam umowe zlecenie lecz po dostaniu tej umowy listownie nic sie w niej nie zgadzało bo nie było tego co wczesniej czytałam i dlatego listownie zrezygnowałam

 23. adi

  Witam mam takie pytanie , jesli zatrudniłem pracownika 01.06.2017r
  i tego samego dnia go zwolniłem to czy musze zgłaszać ta umowę do zus ?

 24. SM

  Witam, a co w momencie jeżeli umowa została podpisana z datą w przód czyli 15.09 z datą 01.10. a chcę zrezygnować teraz tj. 25.09
  Czy także można ją w jakiś sposób wypowiedzieć?

 25. grek_ziom

  Witam, dziś podpisałem umowę o pracę na okres próbny. dostałem po podpisaniu umowy lepsza propozycje i chciałbym złożyć jutro wypowiedzenie czy obowiązuje mnie 3 dniowy okres wypowiedzenia czy można to zrobić za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 26. Anonim

  Dzień dobry, mam umowę na okres próbny obowiązującą do dnia 15.11.br. Kilka dni temu pracodawca zaproponował mi przedłużenie umowy – podpisałam umowę. Dziś natomiast odezwali się do mnie z innej firmy z lepszą propozycją i chciałabym zmienić pracę. Co w takiej sytuacji muszę zrobić? Nowa umowa zaczyna obowiązywać od dnia 16.11.br. Czy w takiej sytuacji pisząc wypowiedzenie wypowiadam obecnie obowiązującą umowę (na okres próbny) i kolejna umowa (od 16.11) automatycznie będzie też wypowiedziana? Czy istnieje możliwość porozumienia się z pracodawcą tak aby zakończyć współpracę z dniem wygaśnięcia pierwszej umowy?

 27. Andrzej

  Witam, zmylony informacjami podanymi w CV , pod wpływem małej presji podpisałme dzisiaj umowę o pracę na czas określony na okres 1 roku. Umowa podpisana została 27.11.2017 , a ma wejść w zycie 1.12.2017r. W przypadku kiedy informacje w złożonym CV były fikcyjne, i nie chciałbym zatrudniać tego człowieka co mogę zrobić. NIe ma jeszcze Zrobionych Badań ani szkoleń BHP. Prosze o pilną odpowiedź. pOZDRAWIAM

  1. adwokat Iwo Klisz

   Jeśli informacje w CV były fikcyjne, a to właśnie one zadecydowały o zatrudnieniu pracownika, to pracodawca może uchylić się od oświadczenia o zawarciu umowy o pracę z powołaniem się na błąd, a nawet podstęp ze strony pracownika. Można też rozważać zwolnienie dyscyplinarne, ale na tę chwilę nie mam 100% pewności, że będzie ono zgodne z prawem.

 28. d

  Witam chciała bym zrezygnowac z pracy po zawartej umowa o prace na 3 miesiące jak wygląda okres wypowiedzenia takiej pracy i ile trzeba wcześniej złożyć wypowiedzenie oraz czy w tym czasie przysługuje mi jakies wolne praca na 3 miesiace . Umowa o prace na 1/2 etatu .

 29. Magdalena

  Witam Pana,

  Ja z kolei mam pytanie z perspektywy pracodawcy. Zatrudniliśmy w firmie panią, która podpisała umowę na czas nieokreślony a za 2 miesiące miała rozpocząć pracę u nas. Jakiś tydzień po podpisaniu umowy napisała koledze który ją rekrutował, że przeprasza ale rezygnuje bo znalazła lepiej płatną pracę. Czy możemy mieć jakieś roszczenie w związku z zaistniałą sytuacją w stosunku do tej pani? Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Pracodawca nie ma żadnego roszczenia do pracownika w związku z porzuceniem przez niego pracy. Takie zachowanie Pani można potraktować jako ustne wypowiedzenie umowy o pracę, co w przypadku pracownika jest możliwe. Jeśli okres wypowiedzenia upłynie zanim umowa praca miała być wykonywana, to wówczas pracodawca nic nie może zrobić. Natomiast, jeśli okres wypowiedzenia zahaczy już o czas, w którym Pani miała stawić się do pracy wówczas możliwa jest dyscyplinarka (o ile będzie to stanowić pocieszenie dla pracodawcy).
   Generalnie w takim przypadku polecam pracodawcy podpisanie z pracownikiem przedwstępnej umowy o pracę i zabezpieczenie obowiązku podjęcia pracy przez karę umowną. Jeśli mieliby Państwo taką umowę, to wtedy można żądać od pracownika zapłaty stosownej kary umownej.

Zostaw komentarz