adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia powoduje ustanie stosunku pracy niezwłocznie (w trybie natychmiastowym). Jest to sposób rozwiązania umowy o pracę dostępny zarówno dla pracownika i jak i dla pracodawcy. Jednak warunki, które pozwalają rozwiązać w tym trybie umowę o pracę są inne dla każdej ze stron stosunku pracy.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy – bez wypowiedzenia – czyli kiedy?

Po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia umowa zostaje rozwiązana z chwilą, w której oświadczenie jednej ze stron dotarło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się ona z nim zapoznać.

To, czy druga strona faktycznie zapoznała się z tym oświadczeniem nie ma znaczenia, wystarczy, że mogła to zrobić. Dlatego często stosowana przez pracowników technika polegająca na nieodbieraniu z poczty awizowanej przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest skuteczna. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyjaśniał, że w takiej sytuacji pracownik ma możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy.

Co więcej, stosowanie takich uników jest dla pracownika niekorzystne, albowiem może doprowadzić do upływu terminu na wystąpienie z odwołaniem do Sądu Pracy, ale o tym piszę w innym miejscu.

Warunki rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest szczególnym trybem ustania stosunku pracy. Dlatego może być stosowane tylko i wyłącznie w przypadkach wskazanych szczegółowo w przepisach prawa pracy.

Kodeks pracy odrębnie formułuje te warunki (przyczyny) w stosunku do pracownika i pracodawcy.

Przyczyny niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę powinny być wskazane w oświadczeniu strony rozwiązującej umowę.

W oświadczeniu składanym przez pracodawcę, powody uzasadniające takie zwolnienie mogą być zawinione przez pracownika lub pozostawać od jego zachowania niezależne (niezawinione).

[su_box title=”Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat czytając:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Tymczasem rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym będzie zawsze reakcją pracownika na nieprawidłowy sposób realizacji obowiązków pracodawcy.

[su_box title=”Przeczytaj także:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Poza tym, że przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie muszą zawierać się w katalogu wskazanym w Kodeksie pracy, jest on dopuszczalny również wówczas, gdy normalne wypowiedzenie umowy o pracę byłoby niemożliwe.

Zatem w trybie natychmiastowym można rozwiązać każdy typ umowy o pracę.

Co więcej, w ten sposób można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie pracy (urlop, L4).

W pewnych warunkach (o czym w innym miejscu bloga) w taki sposób można również rozwiązać umowę z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę (np. z pracownicą w ciąży, społecznym inspektor pracy, wskazanym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej).

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!