adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia powoduje ustanie stosunku pracy niezwłocznie (w trybie natychmiastowym). Jest to sposób rozwiązania umowy o pracę dostępny zarówno dla pracownika i jak i dla pracodawcy. Jednak warunki, które pozwalają rozwiązać w tym trybie umowę o pracę są inne dla każdej ze stron stosunku pracy.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy – bez wypowiedzenia – czyli kiedy?

Po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia umowa zostaje rozwiązana z chwilą, w której oświadczenie jednej ze stron dotarło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się ona z nim zapoznać.

To, czy druga strona faktycznie zapoznała się z tym oświadczeniem nie ma znaczenia, wystarczy, że mogła to zrobić. Dlatego często stosowana przez pracowników technika polegająca na nieodbieraniu z poczty awizowanej przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest skuteczna. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyjaśniał, że w takiej sytuacji pracownik ma możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy.

Co więcej, stosowanie takich uników jest dla pracownika niekorzystne, albowiem może doprowadzić do upływu terminu na wystąpienie z odwołaniem do Sądu Pracy, ale o tym piszę w innym miejscu.

Warunki rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest szczególnym trybem ustania stosunku pracy. Dlatego może być stosowane tylko i wyłącznie w przypadkach wskazanych szczegółowo w przepisach prawa pracy.

Kodeks pracy odrębnie formułuje te warunki (przyczyny) w stosunku do pracownika i pracodawcy.

Przyczyny niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę powinny być wskazane w oświadczeniu strony rozwiązującej umowę.

W oświadczeniu składanym przez pracodawcę, powody uzasadniające takie zwolnienie mogą być zawinione przez pracownika lub pozostawać od jego zachowania niezależne (niezawinione).

[su_box title=”Możesz dowiedzieć się więcej na ten temat czytając:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Tymczasem rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym będzie zawsze reakcją pracownika na nieprawidłowy sposób realizacji obowiązków pracodawcy.

[su_box title=”Przeczytaj także:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Poza tym, że przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie muszą zawierać się w katalogu wskazanym w Kodeksie pracy, jest on dopuszczalny również wówczas, gdy normalne wypowiedzenie umowy o pracę byłoby niemożliwe.

Zatem w trybie natychmiastowym można rozwiązać każdy typ umowy o pracę.

Co więcej, w ten sposób można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie pracy (urlop, L4).

W pewnych warunkach (o czym w innym miejscu bloga) w taki sposób można również rozwiązać umowę z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę (np. z pracownicą w ciąży, społecznym inspektor pracy, wskazanym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej).

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

68 thoughts on “Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)”

 1. Witam,
  Czy jeżeli wręczyłam pracodawcy wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego jeden miesiąc, ale w trakcie jego trwania pojawiły się dodatkowe przesłanki do wypowiedzenia przeze mnie umowy ze skutkiem natychmiastowym, to czy mogę takie wypowiedzenie wręczyć?

  1. Tylko, jeśli pozostaje w związku z art. 52 par. 1 pkt. kodeksu pracy, czyli następuje z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika.

 2. Witam chcę rozwiązać umowę w trybem natychmiastowym w umowie mam ze musze z dwu miesięcznym wypowiedzeniem czy mogę złożyć takie wypowiedzenie? ?

  1. Żeby rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym muszą wystąpić odpowiednie powody. Proszę zapoznać się szczegółowo z powyższym artykułem oraz innymi, o których tam wspominam.

 3. Witam .
  Mam pracę od ponad 4 lat od pewnego czasu zaczęłam szukać nowej pracy i nie dawno otrzymałam telefon z innej firmy z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną i tu zaczyna się problem ponieważ dalej pracuję a jeśli zostanę przyjęta do nowej firmy w jaki sposób mogę zrezygnować z teraźniejszej pracy skoro mam trzy miesięczny okres wypowiedzenia.?

  1. Może Pani rozwiązać umowę za porozumieniem stron, nie ma innego wyjścia. Chyba, że pracodawca w sposób ciężki naruszy swoje podstawowe obowiązki, to wtedy może Pani rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym

    1. adwokat Iwo Klisz

     Dzień dobry,
     na moim blogu jest szereg darmowych wzorów wraz z opracowaniem. Proszę poszukać czy wśród udostępnionych znajdzie się taki, który pani odpowiada. Tworzenie personalizowanego porozumienia jest usługą płatną, gdyż wymaga nakładu pracy i czasu prawnika.

 4. Witam, czy moge rozwiązac umowe o prace w trybie natychmiastowym, z powodu nie przestrzegania godzin pracy. Pracuje od 4 lat i od samego poczatku jest z tym duży problem.

   1. Opisze to bardziej dokładnie. Pracuje w cukierni jako kierowca/dostawca, na stałych trasach. Pracuje 4 dni w tygodniu (środy i weekendy wolne). Prace zaczynam np. w poniedziałek i czwartek o 2 w nocy i pracuje do około 15, wtorek i piątek zaczynam o 3 w nocy i pracuje do około 12. W tym czasie mam do objechania od kilkunastu do kilkudziesięciu klientów i do pokonania kilkaset kilometrów. Umowa o prace cały etata (40 godz. tyg.)

     1. adwokat Iwo Klisz

      Pani Ewo,
      Wypowiedzenie bez zachowanie okresu wypowiedzenia jest dopuszczalnie wyłącznie w sytuacjach prawem przepisanych. Zmiana miejsca zamieszkania nie znajduje się w katalogu wydarzeń uzasadniających taką formę rozwiązania stosunku pracy.
      Rekomenduję rozmowę z pracodawcę i rozwiązanie stosunku pracy w trybie porozumienia stron (strony mogą wtedy dowolnie kształtować datę ustania zatrudnienia)

   2. Dzień dobry mam pytanie czy w sytuacji pracy oddelegowanym za granice (wiec ludzie celowo chcą mieć godzinki) pracodawca który dzien w dzień realizuje nadgodziny w pracy np. od 14.00 do 2.00-4 rano, do tego soboty czasami trzy w miesiącu. Łamie prawo co do nadmiarowych nadgodzin w taki sposób by można zerwać prace w trybie natychmiastowym. Mam inne firmy na oku, mogą poczekać ale teoretycznie czy można po prostu odejść? Jako technik w tej fabryce, teoretycznie plan pracy produkcji zawsze jest przewidziany od 8 do 0.00 ale nigdy nie kończy się prawidłowo po 8h, ja zaczynam o 14 końce zazwyczaj godzinę po zakończeniu produkcji czyli po 12h pracy conajmniej i tak dzień w dzień. Był moment pracy na trzy zmiany któy niejako wymusiłem było nas 4 osoby, szef – pakistańczyk, i belgijscy managerowie uważają że 3 wystarczy.. pakowanie kończy czesto ok 4rano im to pasuje mają pieniądze robią po 6 dni co dwa tygodnie. Typowo każdy robi ok 220h w miesiącu bez odbiorów, jest to płacone 110% nie 150%. Dodam że rejestracja czasu pracy jest prowadzona w firmie, ale rejestracja dla firmy delegującej to np. praca od 8.00 do 16.00 każdego dnia w razie kontroli są kryci. Tak czy owak są firma polską czy to można jakoś udowodnić, jak się zwolnić żeby nie czekać kolejnego miesiąca i jednoczesnie nie ryzykować że wytoczą proces o odszkodowanie.. zostałoby 2 techników praca nie polega na usuwaniu awarii, głównie polega na niańczeniu operatorów we wszystkich działach… więc nie podlega pod ratowanie życia, maszyn ani też nagłe potrzeby tylko rutynowe działanie. Czy maile wysyłane pracodawcy z godzinami i papiery ze zleceniodawcy to wystarczający dowód?

    1. adwokat Iwo Klisz

     Dzień dobry,
     Panie Michale przedstawił pan dwie odrębne kwestie.
     Pierwsza dotyczy możliwości rozwiązania umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy.
     Z uwagi jednak na szczególny tzw. dyscyplinarny charakter tego trybu rozwiązania umowy o pracę , niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
     Z drugiej strony jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata ustalonego wynagrodzenia. Jako element wynagrodzenia bez wątpienia należy uznać wynagrodzenie wraz z dodatkiem przysługującym za pracę w godzinach nadliczbowych.
     Pomimo, że ustalenia powyższe jednoznacznie wskazują na przewinienie pracodawcy, na względzie należy mieć także czy praca w godzinach nadliczbowych była pracą zleconą przez pracodawcę?
     Dlatego też nie mam możliwości jednoznacznego wskazania czy zachodzą tutaj wszelkie przesłanki uzasadniające prawidłowe wypowiedzenie pracodawcy umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Niezbędna jest kompleksowa analiza dokumentów związanych z zatrudnieniem pani u pracodawcy.
     W pierwszej kolejności proponuję wezwać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a następnie dopiero ewentualnie rozważyć kwestię złożenia wypowiedzenia.
     Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadnego złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.
     Odnosząc się do drugiej kwestii tzn. czy zgromadzona dokumentacja jest wystarczająca do dochodzenia wypłaty zaległego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, wskazać należy, że kwestię tę zazwyczaj rozstrzyga Sąd Pracy i to on dokona weryfikacji czy dane dokumenty są wystarczające.

 5. Dopisze jeszcze że szef od dwóch lat obiecuje nam unormowanie godzin pracy. Ale niestety jest coraz gorzej, dochodzą nowi klienci oraz nowe obowiązki co wydłuża czas pracy jeszcze bardziej.

 6. Witam,pracuje w dirmie od7lat,mam umowę na czas nieokreślony z 3miesięcznym okresie wypowiedzenia,od ponad roku moja pensja nie jest płacona na czas ,zawsze dostaje ja później niz jest to wskazane w umowie.Czytałam że mogę założyć wypowiedzenie o prace w trybie natychmiastowym,ponieważ pracodawca naruszyl prawa,proszę o porade.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Co do zasady tak. Jednak w ostatnich czasach sądy nieco zmieniły podejście do tego typu spraw. Jeśli są to drobne opóźnienia to może tak być, że sąd uzna takie rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym za nieuzasadnione. Zależy jak będzie Pani przedstawiać w trakcie procesu skutki tych opóźnień pracodawcy. Musi Pani wiedzieć, że jest tu pewne ryzyko, bo jeśli sąd uzna, że wypowiedziała Pani umowę o pracę w trybie natychmiastowym bez właściwego uzasadnienia, to może zasądzić od Pani na rzecz pracodawcy odszkodowanie.

 7. Witam, a jezeli chce rozwiazac umowa za porozumieniem stron, a pracodawca nie chce mnie zwolic w taki sposob, to jesli zloze o rozwiazanie bez okresu to pewnie rowniez sie nie zgodzi, czyli zostaje mi porzucenie pracy, (informuje go, ze porzucam w dniu dzisiejszym i nie chce byc juz tutaj pracownikiem) no tam warunki mam o niebo lepsze, wiec nie ma co sie zastanawiac, czy takie rozwiazanie=dyscyplinarka?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dokładnie tak. Będzie to skutkować wydaniem Panu świadectwa pracy z adnotacją, że umowa o pracę została rozwiązania bez wypowiedzenia przez pracodawcy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych.

 8. Witam, chciałabym jutro złożyć wypowiedzenie o pracę z okresem dwutygodniowym. Nie mam jednak ochoty uczęszczać nadal do mojego zakładu pracy ze względów osobistych… Chcę pójść na L4. Czy pracodawca może mi jakoś zaszkodzić w takiej sytuacji?

  1. Witam, chciałabym jutro złożyć wypowiedzenie o pracę z okresem dwutygodniowym. Nie mam jednak ochoty uczęszczać nadal do mojego zakładu pracy ze względów osobistych… Chcę pójść na L4. Czy pracodawca może mi jakoś zaszkodzić w takiej sytuacji?

   1. adwokat Iwo Klisz

    Jeśli z Pana wypowiedzi wynika, że chce się Pan posłużyć dokumentem poświadczającym nieprawdę co do Pana stanu zdrowia, to moja odpowiedź jest chyba oczywista:)

 9. witam obecnie jestem na l4 i nie chciałbym wracać już do tej pracy czy będąc na l4 mogę takie wypowiedzenie przedstawic

 10. Dzień dobry,
  Czy nieskierowanie pracownika na badania okresowe jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków przez pracodawcę? Moim zdaniem można to zakwalifikować do rażącego niedbalstwa pracodawcy, co jest właściwym powodem do rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z winy pracodawcy. Proszę o fachową opinię.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Oczywiście jestem w stanie przygotować na ten temat opinię prawną. Proszę o kontakt z kancelarią. Moja asystentka wyjaśni Pan zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

   1. Dzień dobry. Napisałem już jeden komentarz, naruszenie czasu pracy, widze inny kwiatek co do badań okresowych. Mam dokładnie taką samą sytuacje. Badania skończyły mi się wkrótce po powrocie do firmy (dwa razy nie wchodzi się do tej samej wody – tyż prawda) poniewaz to była ta sama firma, przerwa, podobno nie było potrzeby ich robić tak się dowiedziałem. Ponadto żeby się o to nie martwić, faktycznie laryngolog końćzy się w 2019 (co dwa lata) ale ogólne badanie ważne było rok. Sądząc po komentarzu jest to sytuacja rokująca nadzieje?!

    1. adwokat Iwo Klisz

     Dzień dobry,
     cieszę się bardzo panie Michale, że treści znajdujące się na blogu spotykają się z pana uznaniem i zainteresowaniem

 11. Witam, mam pytanie, czy jeśli zostałam napadnieta w swoim miejscu pracy czy mam jakieś prawa, jeśli chodzi o zwolnienie? Za żadne skarby nie chce tam wracać.

 12. Wita, obecnie jestem na urlopie a po tym czasie chcę złożyć wniosek o rozwiązaniu umowy w trybem natychmiastowym z powodu zmiany miejsca zamieszkania czy w dniu złozenia tego wniosku pracodawcy musze pojawic sie w pracy?

 13. Witam czy jeżeli wręczę wypowiedzenie z miesięcznym wyprzedzeniem a okaże się
  że będę musiał zrezygnować wcześniej z powodu przeprowadzki (w trybie natychmiastowym) czy jest to możliwe i pracodawca musi przyjąć ?

 14. Mam umowę na czas nieokreślony. Właśnie trafiła mi się okazja otrzymania pracy na miejscu zamieszkania. Obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Raczej nie wchodzi w grę rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Pracodawca w niczym nie zawinił: wypłata na czas, nie byłam wyzywana w pracy czy zmusza do robienia czegoś, co nie było w moim zakresie obowiązków. Czy mogę dać w tej sytuacji wypowiedzenie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia? Czy pracodawca może ubiegać się o odszkodowanie w tej sytuacji?

 15. Czy niepłacenie przez mojego pracodawcę składek na ZUS jest ciężkim naruszeniem i mogę skorzystać a art. 55, nawet gdy pracodawca ma podpisany układ z ZUS-em ? Jestem w okresie ochronnym 62 lata.

  1. Dzień dobry,
   nie bardzo wiem co to znaczy układ z ZUSem? Kwestia ta wymaga rozwinięcia i doprecyzowania, żeby można było odpowiedzieć na tak postawione pytanie
   Pracodawca jest zobowiązany do uiszczenia wszelkich należności publicznoprawnych, jeżeli tego nie czyni jest to niewykonanie podstawowych obowiązków pracowniczych
   Niemniej jednak, rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadności złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 16. Dzień dobry,
  Czy zabranie pracownikowi narzędzi pracy (komputera, telefonu) którymi dotychczas się posługiwał (oddanie go nowemu pracownikowi) i wyrzuceniem go z biura do pustego pokoju nie zapewniając narzędzi do wykonywania swoich obowiązków to wystarczający powód do wypowiedzenia natychmiastowego? Sytuacja trwa tydzień. Dodatkowo od 22 grudnia pracownik jest obrażany – jest nikim, nie potrzebny w instytucji, klamie itp.
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

  1. Dzień dobry,
   rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Oznacza to, że w treści wypowiedzenia musiałby pan wskazać naruszenia jakich dokonał pracodawca wobec Pana.
   Opisany stan faktyczny jest niewystarczający do jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie
   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadności złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 17. jestem zatrudniony na tzw. umowie śmieciowej , pensje jednak dostaje dwukrotnie wyzszą, mam propozycję dobrej pracy na normalnych zasadach ale pracodawca nie godzi sie na porozumienie stron . czy mogę wypowiedziec umowe bez okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy ,że nie odprowadza pełnych składek na Zus

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry
   tzw. umowa śmieciowa to nazwa dla umów o charakterze cywilnoprawnym.
   należy dokonkretyzować czy jest pan zatrudniony na podstawie umowy o pracę czy na postawie umowy cywilnoprawnej.
   Dodatkowo, rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Oznacza to, że w treści wypowiedzenia musiałby pan wskazać naruszenia jakich dokonał pracodawca wobec Pana.
   Analizując opisany stan faktyczny z dużą dozą ostrożności wskazywałbym taką przyczynę rozwiązania umowy o pracę.

   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadności złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 18. Witam
  Czy da sie cos zrobic ?
  W firmie ktorej robie mam okres wypowiedzenia 3 miesiące
  Na pocztku lutego poinformowalem kierownika ze sie zwalnia do końca miesiąca
  Zlozylem wypowiedzenje tydzien temu ale za porozumoeniam stron ale nie zostalo przyjete .
  Zwalniam sie bo juz nie mam sily tam pracować a pozatym mam 2 grupe niepełnosprawności i ona mi nie pozwala mi kontynuowanie tam pracy .Ale pracodawca wiedział o tym ze mam grupe i lekaz mnie dopuścił do pracy i ja sam tez wyraziłem taka zgode . Czy moge dac wypowiedzenie natychmiastowe ze wzgledu na stan zdrowia nie pozwalajacy mi pracowac dalej fizycznie w tej firmie.?????

 19. Witam
  Czy da sie cos zrobic ?
  W firmie ktorej robie mam okres wypowiedzenia 3 miesiące
  Na pocztku lutego poinformowalem kierownika ze sie zwalnia do końca miesiąca
  Zlozylem wypowiedzenje tydzien temu ale za porozumoeniam stron ale nie zostalo przyjete .
  Zwalniam sie bo juz nie mam sily tam pracować a pozatym mam 2 grupe niepełnosprawności i ona mi nie pozwala mi kontynuowanie tam pracy .Ale pracodawca wiedział o tym ze mam grupe i lekaz mnie dopuścił do pracy i ja sam tez wyraziłem taka zgode . Czy moge dac wypowiedzenie natychmiastowe ze wzgledu na stan zdrowia nie pozwalajacy mi pracowac dalej fizycznie w tej firmie.?????

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Panie Krystianie,
   skoro, w pana ocenie, jest pan niezdolny do świadczenia pracy, warto zastanowić się nad udaniem się do lekarza celem ponownej weryfikacji pana zdolności do pracy. Dodatkowo, powinien pan złożyć pracodawcy wypowiedzenie z ewentualnym wnioskiem o skrócenie okresu wypowiedzenia.
   Niezwykle trudno znaleźć mi rozwiązanie tej sytuacji przy posiadaniu tak niewielkiej liczby danych.

 20. Jesli zostala ze mna rozwiazana umowa w trybie art.52 dnia 26 lutego, to czy dostane wynagrodzenie za miesiac luty za dni przepracowane?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   jak najbardziej.
   Z kolei oświadczenie jest skuteczne od dnia w którym zapoznał się pan z jego treścią.

 21. Witam mam na imie Dorota jestem zatrudniona w firmie od 6 lat chcialam zmienic prace zlozylam do pracodawcy wypowiedzenie z 2 tyg.okresem ale szef sie nie zgodzil

 22. Witam mam na imie Dorota jestem zatrudniona w firmie od 6 lat chcialam zmienic prace zlozylam do pracodawcy wypowiedzenie z 2 tyg.okresem ale szef sie nie zgodzil po rozmowie z szefowa telefonicznie i przedstawieniu jej swoich argumentow zgodzila sie kazala zlozyc nowe wypowiedzenie z 3 miesiecznymokresem wypowiedzenia ,gdy zlozylam szefowa sie rozmyslila i powiedziala ze musze je wyrobic.Chciala bym zwolnic sie w trybie natychmiastowym bo niedlugo mam zaczasc nowa prace, jakie mnie czekaja konsekwencje.

  1. Dzień dobry,
   rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Oznacza to, że w treści wypowiedzenia musiałaby pani wskazać naruszenia jakich dokonał pracodawca wobec Pani.
   Analizując opisany stan faktyczny z przykrością muszę stwierdzić, że nie widzę podstaw do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie

   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadności złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 23. Witam,
  Będąc po urlopie macierzyńskim na urlopie wypoczynkowym nie otrzymalam wynagrodzenia za 1,5mca. Aktualnie firma zostala postawiona w stan likwidacji a pracownicy otrzymaja wypowiedzenia w trybie natychmiastowym.
  Jak wyglada sprawa wypłacenia świadczeń za wynagrodzenie, urlop i nalezne zwyczajowo 3 mce okresu wypowiedzenia ?

  Ewelina

  1. Dzień dobry,
   nie pisze pani jaka jest forma prawna pracodawcy, przez co nie wiem,czy wobec pracodawcy ogłoszono upadłość czy wyznaczono likwidatorów do przeprowadzenia likwidacji. W Każdym z tych przypadków musi pani dopilnować aby znaleźć się na liście wierzycieli.
   Jakkolwiek roszczenia pracowników są zaspokajane niemalże w pierwszej kolejności, to to, czy pani świadczenie zostanie spełnione jest uzależnione od tego jakimi środkami dysponuje likwidator/ syndyk po przeprowadzeniu postępowania.

 24. Dostałam umowe na czas okreslony 3 miesiace. W umowie jest zaznaczone, ze obowiazuje mnie 30 dniowe wypowiedzenie. Czy jest to zgodne z kodeksem? Czy obowiazuje mnie 2 tygodniowe czy miesieczne wypowiedzenie?

  1. Dzień dobry,
   kodeks pracy nie zna 30 dniowego okresu wypowiedzenia, są wypowiedzenia:
   1. dwutygodniowe
   2. miesięczne
   3.3 miesięczne
   Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Nie pisze pani czy ta umowa jest pani pierwszą umową czy kolejną, przez co nie mam możliwości wskazania czy pracodawca prawidłowo uznał miesięczny okres wypowiedzenia za prawidłowy ( domniemywam, że ten okres 30 dniowy to jest miesięczny okres wypowiedzenia

 25. Kazimiera Stachewicz

  Muszę rozwiązać umowę o pracę w trybie natychmiastowym ze szpitalem. Jestem pielęgniarką. zgodnie z ostatnim zarządzeniem Ministra Zdrowia nie mogę pracować w dwóch szpitalach. Jedyny ratunek to tryb natychmiastowy. W jednym pół etatu, w drugim kontrakt. decyduję się na drugi. Jakie mogą byc konsekwencje? czy uzasadnieniem może być Zarządzenie?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   zarządzenie o którym pani wspomina to Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie standardów w zakresie ograniczeń przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom innym niż z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 przez osoby wykonujące zawód medyczny mające bezpośredni kontakt z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem tym wirusem.
   Rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Oznacza to, że w treści wypowiedzenia musiałaby pani wskazać naruszenia jakich dokonał pracodawca wobec Pani.
   Analizując opisany stan faktyczny z przykrością muszę stwierdzić, że nie widzę podstaw do rozwiązania umowy o pracę w tym trybie. Warto natomiast zwrócić się do pracodawcy z inicjatywą rozwiązania umowy o pracę mocą porozumienia stron z uwagi na treść rozporządzenia. Ewentualnie, może warto zawnioskować o udzielenie bezpłatnego urlopu na czas obowiązywania rozporządzenia? Najlepiej będzie wprost porozmawiać z pracodawcą.

   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadności złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 26. Witam,
  Czy jeśli pracodawca nie płaci w ogóle za nadgodziny to mogę złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   rozwiązanie umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia z winy pracodawcy jest jedną z form zakończenia stosunku pracy.
   Z uwagi jednak na jej szczególny tzw. dyscyplinarny charakter, niezbędne jest zachowanie szczególnej ostrożności.
   Z drugiej strony jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest terminowa wypłata ustalonego wynagrodzenia. Jako element wynagrodzenia bez wątpienia należy uznać wynagrodzenie wraz z dodatkiem przysługującym za pracę w godzinach nadliczbowych.
   Pomimo, że ustalenia powyższe jednoznacznie wskazują na przewinienie pracodawcy, na względzie należy mieć także czy praca w godzinach nadliczbowych była pracą zleconą przez pracodawcę?
   Dlatego też nie mam możliwości jednoznacznego wskazania czy zachodzą tutaj wszelkie przesłanki uzasadniające prawidłowe wypowiedzenie pracodawcy umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia. Niezbędna jest kompleksowa analiza dokumentów związanych z zatrudnieniem pani u pracodawcy.
   W pierwszej kolejności proponuję wezwać pracodawcę do wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych, a następnie dopiero ewentualnie rozważyć kwestię złożenia wypowiedzenia.
   Warto nadmienić, że w przypadku bezzasadnego złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia, pracodawcy przysługuje roszczenie o wypłatę odszkodowania w wysokości pani okresu wypowiedzenia.

 27. Witam, otrzymałam rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia . Przyczyną jest Art 30 paragraf 1 pkt 3 KP przez oświadczenie jednej że stron bez zachowania okresu wypowiedzenia . Czy to jest ok? Dodam że tego samego dnia chciałam złożyć wypowiedzenie za porozumieniem stron.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Wskazana przez panią przyczyna nie stanowi przyczynę a podstawę prawną przyjętego rozwiązania stosunku pracy. Pracodawca, w treści wypowiedzenia winien wskazać z jakiej przyczyny zdecydował się na wręczeniu pani wypowiedzenia w trybie dyscyplinarnym. jeżeli nie zgadza się pani z tą przyczyną i uważa, że pracodawca niesłusznie wręczył pani wypowiedzenie w tym trybie, pozostaje odwołanie do Sądu Pracy na które ma pani 21 dni od daty otrzymania wypowiedzenia.
   Niestety, sam fakt, że chciała pani tego dnia złożyć wypowiedzenie w żaden sposób nie wpływa na ważność dokumentu otrzymanego od pracodawcy

 28. Dzień dobry
  Pod koniec marca złożyłem wypowiedzenie natychmiastowe z racji nie wypłacenia należności za luty które powinno być do 10.03
  Na chwile obecna otrzymałem tylko 1/3 wypłaty za luty. Za marzec na kwitku wyplatowym mam wynagrodzenie za okres 1-23.03 oraz ekwiwalent za nie wykorzystany urlop. Pieniądze oczywiście do 10.04 nie wpłynęły. Czy z racji przepracowanych 16 lat i umowy na czas nieokreślony powinienem się domagać 3 miesięcznej odprawy od pracodawcy ? Gdzie szukać pomocy w celu odzyskania zaległych pieniędzy ?
  Pozdrawiam

   1. Witam ponownie
    W firmie zatrudnionych jest ponad 70 osób. Powodem zwolnienia było ciężkie naruszenie czyli brak wynagrodzenia za miesiąc luty które powinno być do 10. 03. W kwietniu za marzec również nic nie wpłynęło
    Wypowiedzenie natychmiastowego rozwiązania umowy dałem 22.03. W związku z tym mam pytanie czy należy mi się odprawa skoro przepracowałem tam ponad 16 lat na umówię ma czas nieokreślony ? Oraz gdzie szukać pomocy w celu odzyskania zaległych pieniędzy?

    1. Kodeks pracy nie reguluje kwestii odprawy dla pracowników. Odprawa uregulowana jest w przepisach tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych, gdzie wyraźnie wskazano, że przysługuje ona w przypadku ustania stosunku pracy z wyłącznej winy pracodawcy. Jakkolwiek zarówno kodeks pracy jak i ustawa nie regulują kwestii dochodzenia odprawy w przypadku wypowiedzenia dyscyplinarnego złożonego przez pracownika, to Sąd Najwyższy wyraził stanowisko, że uzasadnione rozwiązanie stosunku w tym trybie stanowi podstawę dochodzenia odprawy pieniężnej.
     Aby odzyskać zaległe wynagrodzenie i otrzymać odprawę, należy w pierwszej kolejności wezwać pracodawcę do zapłaty kwoty, a następnie skierować sprawę na drogę postępowania sądowego.

 29. Witam,
  Pracodawca zmusza do pracy w niedziele 'na czarno’. Niestety nie mam na to dowodu w formie tekstowej, czy fotografii. Chcę złożyć wypowiedzenie w trybie natychmiastowym. Czy bez fizycznego dowodu na to mogę podac ten powód? Jedynym dowodem mogą być świadkowie tego, że byłam wtedy w pracy, jednak dokumentacja firmową tego nie odwzorowuje.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Złożenie wypowiedzenia w trybie natychmiastowym tj. bez zachowania okresu wypowiedzenia wiąże się z pewnymi konsekwencjami. W takiej sytuacji zarówno pani jak i pracodawca może żądać odszkodowania w wysokości okresu wypowiedzenia za bezzasadne rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie. Dopiero Sąd Pracy będzie badał czy pani zasadnie złożyła wypowiedzenie.
   Z doświadczenia procesowego wynika, że najlepiej dysponować takimi „twardymi”dowodami w postaci fotografii, wiadomości e-mail. Oczywiście, Sąd będzie brał też pod uwagę zeznania świadków.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *