adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Bardzo często czytelnicy bloga zwracają się do mnie z pytaniem, czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę trzeba pracować. W takich wypadkach moja odpowiedź jest z reguły rozczarowująca. W okresie wypowiedzenia pracownik jest nadal zobowiązany świadczyć pracę, czyli do końca tego okresu musi pracować.

Jest to znacznym utrudnieniem w szczególności w przypadku, gdy pracownik znalazł już inne zatrudnienie i jego największym problemem jest jak najszybsze rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy.

W takiej sytuacji mamy przynajmniej kilka wariantów:

  1. Nawet po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem (złożonym bądź przez pracownika bądź przez pracodawcę) strony umowy o pracę mogą ją rozwiązać w dowolnym czasie za porozumieniem stron. Oczywiście wymaga to wyrażenia zgody przez obie strony. W treści porozumienia należy ustalić, że strona, która złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę cofa je, a druga strona wyraża na to zgodę. W takim wypadku sposób rozwiązania umowy o pracę zmieni się na „za porozumieniem stron”
  2. W czasie kiedy okres wypowiedzenia już biegnie strony mogą w osobny wypowiedzeniu umówić się w zakresie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Podstawą prawną takiego porozumienia jest art. 36 § 6 kodeksu pracy. W przypadku takiego porozumienia umowa o pracę ulega rozwiązaniu w terminie wskazanym w porozumieniu, jednak tryb rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez zmian.
  3. W przypadku pracowników mających dostęp do szczególnie interesujących danych pracodawcy decydują się na zwolnienie pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Jest to jednostronna decyzja pracodawcy, a nadto takie zwolnienie może zostać odwołane przez pracodawcę w każdej chwili.
  4. W praktyce w okresie wypowiedzenia często wykorzystywany jest urlop wypoczynkowy. Udzielając urlopu w okresie wypowiedzenia pracodawcy unikają konieczności wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, dlatego często korzystają z tego rozwiązania.

Najczęściej rekomendowanym przeze mnie rozwiązaniem jest szczera rozmowa z pracodawcą. Myślę, że w okresie wypowiedzenia motywacja pracownika jest wysoce niezadowalająca, dlatego pracodawcy z reguły chętnie rozstaną się z takim pracownikiem szybciej, niż przewiduje to kodeks pracy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!