Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?

Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?

Bardzo często czytelnicy bloga zwracają się do mnie z pytaniem, czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę trzeba pracować. W takich wypadkach moja odpowiedź jest z reguły rozczarowująca. W okresie wypowiedzenia pracownik jest nadal zobowiązany świadczyć pracę, czyli do końca tego okresu musi pracować.

Jest to znacznym utrudnieniem w szczególności w przypadku, gdy pracownik znalazł już inne zatrudnienie i jego największym problemem jest jak najszybsze rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy.

W takiej sytuacji mamy przynajmniej kilka wariantów:

 1. Nawet po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem (złożonym bądź przez pracownika bądź przez pracodawcę) strony umowy o pracę mogą ją rozwiązać w dowolnym czasie za porozumieniem stron. Oczywiście wymaga to wyrażenia zgody przez obie strony. W treści porozumienia należy ustalić, że strona, która złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę cofa je, a druga strona wyraża na to zgodę. W takim wypadku sposób rozwiązania umowy o pracę zmieni się na „za porozumieniem stron”
 2. W czasie kiedy okres wypowiedzenia już biegnie strony mogą w osobny wypowiedzeniu umówić się w zakresie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Podstawą prawną takiego porozumienia jest art. 36 § 6 kodeksu pracy. W przypadku takiego porozumienia umowa o pracę ulega rozwiązaniu w terminie wskazanym w porozumieniu, jednak tryb rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez zmian.
 3. W przypadku pracowników mających dostęp do szczególnie interesujących danych pracodawcy decydują się na zwolnienie pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Jest to jednostronna decyzja pracodawcy, a nadto takie zwolnienie może zostać odwołane przez pracodawcę w każdej chwili.
 4. W praktyce w okresie wypowiedzenia często wykorzystywany jest urlop wypoczynkowy. Udzielając urlopu w okresie wypowiedzenia pracodawcy unikają konieczności wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, dlatego często korzystają z tego rozwiązania.

Najczęściej rekomendowanym przeze mnie rozwiązaniem jest szczera rozmowa z pracodawcą. Myślę, że w okresie wypowiedzenia motywacja pracownika jest wysoce niezadowalająca, dlatego pracodawcy z reguły chętnie rozstaną się z takim pracownikiem szybciej, niż przewiduje to kodeks pracy.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

14 - Ilość komentarzy

 1. Luki

  Mając 3 miesięczny okres wypowiedzenia i przebywając w tym czasie na chorobowym mogę wrócić na ostatnie 2 dni w celu rozliczenia karty obiegowej ? Kto wtedy wypłaca wynagrodzenie ZUS czy pracodawca ?

 2. Monika

  Jeśli w danym zakładzie przepracowało się półtora roku i po pięcioletniej przerwie powróciło się do tego samego zakładu i ponownie chce się odejść to jaki jest okres wypowiedzenia (czy poprzedni okres jest wliczany?)

    1. adwokat Iwo Klisz

     Jeśli łącznie Pani zakładowy staż pracy nie przekroczył 3 lat to będzie Pani miała jedno miesięczny okres wypowiedzenia

 3. Marta

  Witam ma pytanie zaklad pracy w ktorym pracuje przejela inna firma . Dostalismy informacje o przejeciu zakladu gdzie jest napisane ze w terminie 2 miesiecy od przejecia zakladu pracy moge bez wypowiedzwnia za 7 dniowy uprzedeniem rozwiazac stosunek pracy . W dniu dzisiejszym 15.01.2018 zlozylam pismo rozwiazanie umowy za siedmiodniowym urzedzeniem ? Kiedy ostatni dzien ide do pracy ?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Stosunek pracy w tym trybie ulega rozwiązaniu po upływie 7 dni od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie woli. Oświadczenie z chwilą, kiedy dotarło do adresata w taki sposób, że mógł się on z oświadczeniem zapoznać. Do omawianego rozwiązania stosunku pracy nie stosuje się przepisów o terminach wypowiedzenia (art. 30 § 2(1) KP). Zatem jeśli pismo dotarło do pracodawcy 15 stycznia, to ostatnim dniem pracy jest dla Pani 22 stycznia. 23 nie musi już Pani iść do pracy.

 4. Katarzyna K

  Dzień dobry, złożyłam wypowiedzenie w połowie grudnia i za porozumieniem stron został skrócony okres wypowiedzenia do 28.02.2018 (pracuję w firmie 10 lat). Tydzień temu firma ogłosiła zwolnienia grupowe, które będzie trwało od lutego do grudnia 2018. Czy moje odejście może jakoś się z tym wiązać? czy w takim przypadku należy mi się odprawa?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz. Czasem tak bywa, że pracodawca specjalnie tak się zachowuje, że pracownik sam się zwolnił. Natomiast, jeśli – nawet formalnie – jest to decyzja pracownika, to żadna odprawa się nie należy. Formalnie, to Pani chciała się zwolnić, a więc odprawa Pani nie przysługuje. Bardzo dziękuję, że Pani podzieliła się swoim przypadkiem, bo to wzbogaciło mój blog. Pozdrawiam

 5. Xxx

  Pracuje na produkcji jestem zatrudniony przez zakład – umowa o pracę cały etat czas określony, pracodawca stosuje praktykę że na koniec dnia dziękuje za współpracę i zwalnia ludzi (wszystko wskazuje że bez okresu wypowiedzenia) czy jest to legalne? Czy mam prawo domagać się odszkodowania jeśli mnie takie coś spotka (umowa na dwa lata-pół roku z niej przepracowane)

 6. Marzena

  Witam,
  chcę odejść z pracy, natomiast nie udało mi złożyć wypowiedzenia za porozumieniem stron. Pracodawca postawił sprawę jasno miesiąc wypowiedzenia, ja natomiast nie mogę czekać, gdyż następny pracodawca potrzebuje mnie już na 4 maja. Chcę złożyć wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, ale trochę boję się konsekwencji (dyscyplinarka lub postępowanie w sądzie) Czy pracodawca może zabronić mi wykorzystania zaległego urlopu w ramach wypowiedzenia? Chciałam go wykorzystać, żeby okres wypowiedzenia trwał, a w drugim miejscu pracy podjęłabym pracę na umowę zlecenie.

 7. Agnes

  Witam, zostalam zatrudniona na 3 stanowiskach w jednej firmie, otrzymujac jedna pensje (bank miedzynarodowy). Jestem w okresie wypowiedzenia, czy nadal obowiazuja mnie wszystkie zadania dla dwoch kierownikow i jednego analityka? Czy w okresie wypowiedzenia mam obowiaz k robienia ponad 40 nadgodzin miesiecznie dodatkowo? W jaki sposob uswiadomic pracodawce ze ktos powolu musi mnie zaczac zastepowac?

 8. Justyna

  A ja zapytam z drugiej strony: jak można uchronić się przed nieuczciwym pracownikiem który nie zachowuje terminu wypowiedzenia? Wszyscy się roztrząsają nad pracownikami którzy mają praktycznie same prawa i przywileje. Cokolwiek pracodawca źle zrobi to jest na niego haczyk, ale pracownikowi praktycznie nic nie mozna zrobić. Pracownik ma wypowiedzenie na koniec miesiąca i miesiac wypowiedzenia, ale oświadcza mi że jeszcze 2 tyg popracuje i odchodzi, a ja nie mam pracownika do zmiany i do nauczenia. Jak powiem, że się nie zgadzam na 2 tyg wypowiedzenia to w tej sytuacji ja jestem tym złym, a to mnie na lodzie zostawiają. Zrobienie tego w drugą stronę nie istnieje. I co mam zrobić? Albo nie przyjdzie do pracy i już w ogóle będę w czarnej *****, albo pójdzie na L4 i wyjdzie na to samo. Ludzie nie mają za grosz honoru a system polityczny ich do tego jeszcze nakłania i ułatwia.

 9. Adrian

  Witam , moja żona dnia 20.04.2018r podpisała umowę o pracę na czas określony z jednym z miejscowych pracodawców , niestety z powodu warunków jakich tam panują oraz wielu nieprzyjemnych sytuacji dnia 1.06.2018r złożyła wypowiedzenie ( okres dwutygodniowy ) czyli do 15.06 . Pracodawca stwierdził ze przez ten czas musi wypracować pełen zakres godzin czyli 160 ( wychodzi na to ze musiała by być w pracy codziennie przez cały okres wypowiedzenia ) . I tu moje pytanie czy żona musi wyrobić normę godzin ? W tym wypadku chodzić codziennie a pracują po 10 godzin

Zostaw komentarz