Pisałem już kilka razy o tym, że wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę (przez jedną lub drugą stronę) nie oznacza automatycznie, że pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Wręcz przeciwnie, jest on zobowiązany wykonywać pracę do czasu upływu okres wypowiedzenia (przeczytaj również: Ile wynosi okres wypowiedzenia).
W okresie wypowiedzenia obowiązki pracownika w zasadzie nie ulegają większej zmianie. (Więcej: Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?). Tym samym pracownik lekceważąc swoje obowiązki w tym okresie może narazić się na dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę.
Przykład:
Pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na trudności ekonomiczne. Po otrzymaniu takiego wypowiedzenia pracownik powinien świadczyć pracę do upływu okresu wypowiedzenia. Tymczasem rozżalony pracownik bez zgody przełożonego opuszcza miejsce pracy. W takim wypadku pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Co więcej, dopuszczalna jest także zmiana przez pracodawcę oceny zdarzenia, które było podstawą wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi.
Przykład:
Pracownik popełnił w dokumentacji z kontrahentem pracodawcy duży błąd, który kosztował pracodawcę kilkaset tysięcy złotych. Pracodawca w pierwszym momencie bez wahania wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę motywując je popełnieniem wskazanej pomyłki. Po zastanowieniu pracodawca wręczył pracownikowi ponowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę tym razem bez wypowiedzenia. Takie zachowanie pracodawcy można ocenić jako prawidłowe.
Na koniec warto zasygnalizować, że w przypadku otrzymania dyscyplinarki na wypowiedzeniu nieco inaczej wyglądają roszczenia pracownika w wypadku rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa, ale to temat na następny wpis.