adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www:

Więcej o nas: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Dyscyplinarka na wypowiedzeniu

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

dyscyplinarka na wypowiedzeniu

Pisałem już kilka razy o tym, że wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę (przez jedną lub drugą stronę) nie oznacza automatycznie, że pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Wręcz przeciwnie, jest on zobowiązany wykonywać pracę do czasu upływu okres wypowiedzenia (przeczytaj również: Ile wynosi okres wypowiedzenia).

W okresie wypowiedzenia obowiązki pracownika w zasadzie nie ulegają większej zmianie. (Więcej: Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?). Tym samym pracownik lekceważąc swoje obowiązki w tym okresie może narazić się na dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę.

Przykład:

Pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na trudności ekonomiczne. Po otrzymaniu takiego wypowiedzenia pracownik powinien świadczyć pracę do upływu okresu wypowiedzenia. Tymczasem rozżalony pracownik bez zgody przełożonego opuszcza miejsce pracy. W takim wypadku pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Co więcej, dopuszczalna jest także zmiana przez pracodawcę oceny zdarzenia, które było podstawą wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi.

Przykład:

Pracownik popełnił w dokumentacji z kontrahentem pracodawcy duży błąd, który kosztował pracodawcę kilkaset tysięcy złotych. Pracodawca w pierwszym momencie bez wahania wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę motywując je popełnieniem wskazanej pomyłki. Po zastanowieniu pracodawca wręczył pracownikowi ponowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę tym razem bez wypowiedzenia. Takie zachowanie pracodawcy można ocenić jako prawidłowe.

Na koniec warto zasygnalizować, że w przypadku otrzymania dyscyplinarki na wypowiedzeniu nieco inaczej wyglądają roszczenia pracownika w wypadku rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa, ale to temat na następny wpis.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!