Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
rozwiązanie umowy o pracę ze związkowcem

Rozwiązanie umowy o pracę ze związkowcem

Związki zawodowe i związkowcy są z pewnością na liście podstawowych problemów sporej ilości pracodawców. Z tymi problemami często trzeba radzić sobie inaczej niż zwalniając niewygodnych pracowników.

Czy każdy związkowiec podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem?

Na szczęście pracodawców – nie. Procedura zwolnienia większości pracowników będących członkami związku zawodowego lub objętych jego ochroną podlega tylko obowiązkowej konsultacji z organizacją związkową.

W toku takiej konsultacji wyrażana jest tylko niewiążąca pracodawcę opinia o co do zwolnienia konkretnego pracownika. Więcej na ten temat pisałem we wpisie: Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi.

Organizacja związkowa może jednak skutecznie zablokować pracodawcy możliwość rozwiązania z niektórymi spośród pracowników odmawiając zgodny na rozwiązanie lub zmianę treści ich umowy pracę. Dotyczy to imiennie wskazanych uchwałą zarządu organizacji związkowej:

  • członków zarządu tej organizacji,
  • innych pracowników będącym członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Zakres ochrony działaczy związkowych

Z osobami chronionymi, które zostały wskazane zgodnie z powyżej opisanymi zasadami pracodawca nie może – bez zgody odpowiedniej organizacji związkowej – rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia (nawet w wypadku dopuszczenia się przez pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych).

Brak zgody organizacji związkowej wyklucza także możliwość wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Czas trwania ochrony

Ochrona, o której mowa powyżej zaczyna obowiązywać od momentu zawiadomienia pracodawcy.

Szczególne zasady obowiązują w zakresie zakończenia okresu ochronnego. Obowiązuje on nawet po zaprzestaniu pełnienia funkcji zapewniającej udzielenie ochronę i po upływie okresu ochronnego wskazanego w uchwale. Ochrona trwa nadal przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

O tym ilu członków związku może podlegać ochronie opowiem w kolejnym wpisie.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


Może zainteresuje Cię także:


Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz