Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Rozwiązanie umowy o pracę ze związkowcem

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Obejrzyj video

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Rozwiązanie umowy o pracę ze związkowcem

Związki zawodowe i związkowcy są z pewnością na liście podstawowych problemów sporej ilości pracodawców. Z tymi problemami często trzeba radzić sobie inaczej niż zwalniając niewygodnych pracowników.

Czy każdy związkowiec podlega szczególnej ochronie przed zwolnieniem?

Na szczęście pracodawców – nie. Procedura zwolnienia większości pracowników będących członkami związku zawodowego lub objętych jego ochroną podlega tylko obowiązkowej konsultacji z organizacją związkową.

W toku takiej konsultacji wyrażana jest tylko niewiążąca pracodawcę opinia o co do zwolnienia konkretnego pracownika. Więcej na ten temat pisałem we wpisie: Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi.

Organizacja związkowa może jednak skutecznie zablokować pracodawcy możliwość rozwiązania z niektórymi spośród pracowników odmawiając zgodny na rozwiązanie lub zmianę treści ich umowy pracę. Dotyczy to imiennie wskazanych uchwałą zarządu organizacji związkowej:

  • członków zarządu tej organizacji,
  • innych pracowników będącym członkami danej zakładowej organizacji związkowej, upoważnionym do reprezentowania tej organizacji wobec pracodawcy albo organu lub osoby dokonującej za pracodawcę czynności w sprawach z zakresu prawa pracy.

Zakres ochrony działaczy związkowych

Z osobami chronionymi, które zostały wskazane zgodnie z powyżej opisanymi zasadami pracodawca nie może – bez zgody odpowiedniej organizacji związkowej – rozwiązać umowy o pracę za wypowiedzeniem oraz bez wypowiedzenia (nawet w wypadku dopuszczenia się przez pracownika ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych).

Brak zgody organizacji związkowej wyklucza także możliwość wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Czas trwania ochrony

Ochrona, o której mowa powyżej zaczyna obowiązywać od momentu zawiadomienia pracodawcy.

Szczególne zasady obowiązują w zakresie zakończenia okresu ochronnego. Obowiązuje on nawet po zaprzestaniu pełnienia funkcji zapewniającej udzielenie ochronę i po upływie okresu ochronnego wskazanego w uchwale. Ochrona trwa nadal przez czas odpowiadający połowie okresu określonego uchwałą, nie dłużej jednak niż rok po jego upływie.

O tym ilu członków związku może podlegać ochronie opowiem w kolejnym wpisie.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *