adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Odmowa wykonania polecenia służbowego – czy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Wykonywanie poleceń służbowych jako podstawowy obowiązek pracownika

Wykonywanie poleceń pracodawcy (poleceń służbowych) jest jednym z podstawowych obowiązków pracownika. Możliwość wydawania takich poleceń przez pracodawcę to przejaw podporządkowania pracownika, a właśnie to podporządkowanie jest podstawową cechą stosunku pracy. Podporządkowanie pracownika odróżnia umowę o pracę od umowy zlecenia, czy innych umów cywilnoprawnych.

Więcej: Cechy umowy o pracę

W związku z tym odmowa wykonania polecenia służbowego może być podstawą do udzielenia pracownikowi kary porządkowej lub rozwiązania umowy o pracę. Co więcej, w niektórych wypadkach, może skutkować nawet dyscyplinarnym zwolnieniem.

Więcej: Zwolnienie dyscyplinarne

Kiedy mamy do czynienia z poleceniem służbowym?

Musisz wiedzieć, że pojęcie polecenie służbowe, czy polecenie pracodawcy jest bardzo szerokie.

Poleceniem służbowym będzie prośba czy też zlecenie wykonania pewnej czynności w procesie pracy (np. prośba o skserowanie dokumentów, opróżnienie szafy, przewiezienia towarów).

Jako polecenie pracodawcy musisz traktować także przeniesienie Cię do innej odpowiedniej pracy na okres 3 miesięcy (więcej: Czasowe powierzenie innej pracy), zobowiązanie Cię do pracy w godzinach nadliczbowych, odwołanie Cię z urlopu wypoczynkowego, w pewnych warunkach też zmiana godzin wykonywania pracy, systemu czasu pracy, albo nawet obowiązek wykonywania pracy w innej miejscowości.

W tym trybie (polecenia służbowego) pracodawca może zobowiązać Cię do przejścia odpowiednich badań lekarskich, udzielenia określonych informacji (np. aktualnego miejsca zamieszkania, czy numeru PESEL), stawienia się w konkretnym miejscu w konkretnym celu (np. w biurze przełożonego w celu odebrania wypowiedzenia umowy o pracę).

Co istotne, polecenie służbowe może zostać wydane w każdej formie. Nie tylko w drodze pisemnego zarządzenia, czy maila, ale także ustnie.

Odmowa wykonania polecenia służbowego – czy w ogóle jest możliwa

Tak, są przypadki, w których pracownik może – bez konsekwencji – odmówić wykonania określonych poleceń służbowych. Co oczywiste dotyczy to poleceń sprzecznych z prawem.

Mam tutaj na myśli po pierwsze polecenie zachowania się sprzecznego z prawem (np. naruszenia nietykalności osobistej czy naruszenie godności osobistej innego pracownika). W takim przypadku pracownik nie tylko może, ale i powinien odmówić wykonania takiego polecenia. Co ciekawe bezrefleksyjne i bezkrytyczne wykonywanie takich poleceń przełożonego może być powodem do rozwiązania umowy o pracę z pracownikiem, w tym również w trybie dyscyplinarnym.

Sprzeczność z prawem polecenia służbowego zachodzi również wtedy, kiedy pracodawca wymaga od pracownika czegoś, do czego nie ma prawa. Np. chce czasowo przenieść go do wykonywania innej pracy, ale poniżej jego kwalifikacji, albo wyznacza mu zadanie, które nie wynika z jego umowy o pracę.

Właśnie to są najbardziej sporne sytuacje. Pracownik odmawiając wykonania takiego polecenia ryzykuje zwolnienie z pracy. Dopiero po odwołaniu się do sądu pracy, pracownik będzie mógł udowadniać, że nie miał obowiązku wykonać tego polecenia pracodawcy i żądać odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

Nie mniej sprawa sądowa to koszty i stresy. Czy to znaczy, że masz zacisnąć zęby i wykonać takie polecenie? Absolutnie nie. Właśnie po to piszę tego bloga, żebyś wiedział co wtedy robić i jak się bronić.

Więcej:

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

4 thoughts on “Odmowa wykonania polecenia służbowego – czy uzasadnia rozwiązanie umowy o pracę?”

 1. Dzień dobry, interesuje mnie jak to jest w przypadku, gdy kierownik działu wydaje podwładnemu polecenie sprzeczne z poleceniem dyrektora? czy odmowa natychmiastowego wykonania również stanowi naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych? pozdrawiam i dziękuję za fantastyczny blog i profesjonalne źródło wiedzy.

  1. Dzień dobry pani Olu,
   niestety przedstawiła pani zbyt mało okoliczności faktycznych abym mógł jednoznacznie stwierdzić, czy dana sytuacja może być sklasyfikowana pod kątem naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych.

 2. Dostałam 2 wypowiedzenia. 1sze z powodu zmiany organizacji pracy z 3 miesięcznym wypowiedzeniem, 3 miesięczna odprawa oraz ustaniem świadczenia pracy. Zostało mi odczytane przez szefowa kadr w towarzystwie mojego przełożonego. Nie zdazylam go podpisać z powodu silnego ataku paniki na które się lecze od 7 lat, tak bardzo się źle czułam że opuściłam biuro kadr i firmę. Pojechałam do mojej lekarz prowadzącej. Dostałam na kilka dni L4. W międzyczasie skontaktowałam się z pracodawcą celem przeslania mi wypowiedzenia jako że dostałam informację że jest aktywne. W odpowiedzi szefowa kadr powiedziała że nie ma o czym że mną rozmawiać i rzuciła słuchawka, nie odpowiadała też na moje smsy. Mój przełożony wysyłał mnie do kadr. I w kółko Macieja. Kilka dni później otrzymałam poczta dyscyplinarka z art 52 w związku z nie wykonaniem polecenia służbowego szefa powrotu do firmy. Czy mam szansę wygrać ta sprawę? Nie posiadam fizycznie 1szego wypowiedzenia.

  1. Dzień dobry,
   pani Stefanio, jeżeli nie pojawiła się pani w pracy podczas posiadania zwolnienia chorobowego, zdarzenie to nie może uzasadniać rozwiązania umowy o pracę w trybie tzw. dyscyplinarki. Aby tryb ustania stosunku pracy był zasadny musi dojść do naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Trudno, aby pracodawca wymagał od pracownika obecności w pracy, jeżeli ten legitymuje się zaświadczeniem o braku zdolności do świadczenia pracy.
   Tym samym, w mojej ocenie nie ma tutaj podstaw do sporządzenia wypowiedzenia dyscyplinarnego.
   Natomiast wszelkie inne okoliczności wymagają analizy dokumentów i dogłębniejszego zapoznania się ze sprawą.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *