fbpx

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Jakie roszczenia przysługują pracownikowi w razie bezprawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jakie roszczenia przysługują pracownikowi w razie bezprawnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia?

W przypadku bezprawnego rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia pracownik ma prawo wystąpić do Sądu Pracy z odpowiednimi roszczeniami.

Termin na wystąpienie z powództwem jest dłuższy, niż w przypadku rozwiązania umowy o pracę za wypowiedzeniem, bo wynosi aż 14 dni od chwili otrzymania przez pracownika oświadczenia pracodawcy.

W treści pozwu pracownik może domagać się dwóch rodzajów roszczeń tj: przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Sąd Pracy nie jest jednak związany żądaniem pracownika i może samodzielnie ocenić, które z dochodzonych roszczeń jest bardziej uzasadnione. W szczególności Sąd Pracy nie przywróci pracownika do pracy, jeśli uzna, że jest niemożliwe lub niecelowe (więcej o tym przeczytaj tutaj).

W przypadku uwzględnienia roszczenia pracownika o przywrócenie do pracy, pracownikowi przysługuje roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, jednak nie więcej niż za trzy miesiące i nie mniej niż za miesiąc. Wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy przysługuje w przypadku, gdy stosunek pracy rozwiązano z:

– pracownicą w ciąży lub w czasie urlopu macierzyńskiego,

– pracownikiem – ojcem wychowującym dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego,

– pracownikiem podlegającym przedemerytalnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę,

– pracownikiem, który podlegał ochronie przed rozwiązaniem umowy o prace na podstawie przepisów szczególnych.

Roszczenie o przywrócenie do pracy nie przysługuje pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy, jeżeli upłynął już termin, do którego umowa miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu.

Pracownik może również zamiast przywrócenia do pracy, domagać się od pracodawcy zapłaty odszkodowania. Jego wysokość zależy od  rodzaju łączącej strony umowy o pracę.

W przypadku umowy zawartej na czas nieokreślony odszkodowanie wynosi równowartość wynagrodzenia pracownika za okres wypowiedzenia. Zatem jego wysokość będzie uzależniona od stażu pracy danego pracownika (przeczytasz o tym tutaj).

Z kolei jeśli strony łączyła umowa o pracę na czas określony, wysokość odszkodowania stanowi wartość wynagrodzenia za okres, do którego umowa miała trwać, jednak nie więcej niż za 3 miesiące.

Zarówno odszkodowanie jak i roszczenie o zapłatę wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy przysługuje pracownikowi niezależnie od tego, czy poniósł jakąkolwiek szkodę. Zatem nawet jeśli pracownik na drugi dzień po zwolnieniu znalazł sobie lepiej płatną pracę, to i tak może dochodzić od byłego pracodawcy opisanych roszczeń pieniężnych.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *