adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www:

Więcej o nas: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, a zwrot odprawy.

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

zwrot odprawy

Dzisiaj poruszam stosunkowo skomplikowany temat, jednak ważny i niezwykle ciekawy. Na końcu wpisu zawarłem krótkie podsumowanie, które rozstrzyga całą istotę problemu.

Pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie pracodawcy, należy się – zgodnie z przepisami tzw. ustawy o zwolnieniach grupowych – odprawa pieniężna. Oczywiście dotyczy to sytuacji, w której pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników.

W pewnych sytuacjach wygrana przed Sądem Pracy może spowodować, że pracownik będzie musiał oddać otrzymaną odprawę.

Dlatego należy gruntownie przekalkulować, czy występowanie z odwołaniem od wypowiedzenia umowy o pracę jest opłacalne, ewentualnie należy się zastanowić w jaki sposób, kwestionować zwolnienie lub jakie wybrać roszczenie.

Zasada jest stosunkowo prosta:

odprawa należy się, jeśli stosunek pracy został rozwiązany wyłącznie z przyczyn pozostających po stronie pracodawcy.

Jeśli zatem pracodawca w treści oświadczenia o wypowiedzeniu wskaże, że przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę była likwidacja stanowiska pracy, zaś pracownik kwestionując wypowiedzenie doprowadzi do ustalenia przez Sąd Pracy, że ta przyczyna jest nierzeczywista, to będzie musiał oddać odprawę. W szczególności będzie tak, jeśli pracownik wykaże, że jego zwolnienie w ogóle nie było uzasadnione.

W takim wypadku nie jest przecież spełniony warunek, aby przyczyna rozwiązania umowy o pracę pozostawała po stronie pracodawcy.

Inaczej będzie w przypadku, gdy wskazana przez pracodawcę przyczyna rozwiązania umowy o pracę była rzeczywista, jednak wypowiedzenie było bezprawne z innych względów (np. formalnych). W takiej sytuacji – skoro przyczyna rozwiązania stosunku pracy rzeczywiście pozostaje wyłącznie po stronie pracodawcy – odprawa jest świadczeniem w pełni należnym. Zatem wygrana przed Sądem Pracy w sprawie z odwołania się od wypowiedzenia, nie będzie powodować obowiązku zwrotu odprawy.

Moim zdaniem, powyższa zasada powinna dotyczyć jedynie przypadku, w którym pracownik będzie występował z roszczeniem o wypłatę odszkodowania. Jeśli pracownik zażąda przywrócenia do pracy, a roszczenie to zostanie uwzględnione, to moim zdaniem powinien zwrócić odprawę.

Warunkiem wypłaty odprawy jest przecież rozwiązanie stosunku pracy. Jeśli stosunek pracy został przywrócony, to ten warunek nie zostaje spełniony.

Podsumowując:

– obowiązek zwrotu odprawy powstanie w sytuacji, jeśli okaże się wyłączna przyczyna zwolnienia nie pozostawała po stronie pracodawcy lub wypowiedzenie było zupełnie nie uzasadnione;

– pracownik będzie zobowiązany do zwrotu odprawy także w przypadku, gdy wyłączna przyczyna wypowiedzenia pozostawała co prawda po stronie pracodawcy, jednak pracownik został przywrócony do pracy;

–  obowiązek zwrotu odprawy nie powstanie w sytuacji, gdy wyłączna przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę będzie pozostawać po stronie pracodawcy, natomiast wypowiedzenie okaże się bezprawne z innych przyczyn, zaś pracownik zażąda wypłaty odszkodowania.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!