Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Wypowiedzenie umowy o pracę

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
Likwidacja stanowiska pracy

Likwidacja stanowiska pracy jako przyczyna rozwiązania umowy o pracę

Likwidacja stanowiska pracy to często wskazywana przyczyna wypowiedzenia umowy o pracę. Pracodawcy chętnie wskazują ją jako przyczynę zakończenia współpracy z pracownikiem sądząc, że pracownik w żaden sposób nie będzie mógł takiego zwolnienia podważyć w Sądzie Pracy. Czy na pewno?

Zacznijmy od tego, że w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę z jakiejkolwiek przyczyny pracownik może wystąpić z odwołaniem do Sądu Pracy żądając odszkodowania lub umożliwienia powrotu do pracy. W toku takiego procesu Sąd zbada, czy wypowiedzenie było uzasadnione i zgodne z prawem.

Więcej: Przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę

Uzasadnienie zwolnienia likwidacją stanowiska pracy ma swoje zalety. W razie ewentualnego sporu, Sąd Pracy nie będzie mógł badać, czy w danych okolicznościach decyzja pracodawcy była uzasadniona. To pracodawca decyduje w jaki sposób prowadzi swoją działalność. Jeśli chce redukować personel, to nie można mu tego zabronić.

Pozorna likwidacja stanowiska pracy

Pospolitym błędem pracodawców jest to, że w rzeczywistości – pomimo treści uzasadnienia wypowiedzenia umowy o pracę – do likwidacji stanowiska pracy wcale nie dochodzi.

Będzie tak w przypadku, kiedy na miejsce zwalnianego pracownika zatrudniana jest inna osoba z takim samym zakresem obowiązków.

Bardziej przemyślany sposób, to powierzenie obowiązków zwalnianego pracownika innemu pracownikowi i przyjęcie na jego miejsce nowej osoby.

W takich przypadkach likwidacja stanowiska pracy nie następuje. Jest ona wówczas pozorna. Wskazanie pracownikowi pozornej przyczyny rozwiązania umowy sprawia, że dokonane wypowiedzenie jest niezgodne z prawem, a pracownikowi należy się odszkodowanie lub przywrócenie do pracy.

Więcej: Czego może żądać pracownik jeśli został zwolniony niezgodnie z prawem

Które stanowisko jest likwidowane?

Innym problemem jest sytuacja, kiedy stanowisko podlegające likwidacji jest jednym z kilku takich samych stanowisk w zakładzie pracy.

W takim wypadku pracodawca musi dokonać wyboru, który z pracowników (np. która spośród 5 osób zatrudnionych na stanowisku Specjalista ds. kontaktu z klientem) straci pracę.

Mało kto wie, że w takim wypadku pracodawca wybierając pracownika do zwolnienia powinien kierować się uzasadnionymi kryteriami. Zwalniany pracownik powinien mieć np. najkrótszy staż pracy, najgorsze wyniki, najniższe kwalifikacje. Dobór kryteriów zależy od pracodawcy.

Po drugie, zastosowane kryteria powinny być wskazane w treści pisemnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę. Brak w tym zakresie będzie skutkował przegraną sprawą pracodawcy.

Odprawa z tytułu zwolnienia

Należy pamiętać, że w przypadku gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników, a jako przyczynę zwolnienia wskazał likwidację stanowiska pracy, to zwalnianemu pracownikowi należy się odprawa.

Przeczytaj: Kiedy pracownikowi należy się odprawa z tytułu rozwiązania umowy o pracę?

Co więcej, w pewnych wypadkach istnieje możliwość uzyskania zarówno odprawy jak i odszkodowania z tytułu bezprawnego zwolnienia z pracy.

Więcej: Odszkodowanie a odprawa

adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

4 - Ilość komentarzy

 1. Bea

  Witam,

  chcialabym upewnic sie w kwestii likwidacji stanowiska i odprawy.

  Czy jesli moje stanowsiko jest likwidowane w polskim biurze (nie bedzie osoby z moimi obowiazkami) i pracodawca zapropoznuje mi inne stanowisko (lekko zblizone obowiazki) a ja go nie podejme to czy odprawa nadal sie nalezy?

  Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   To zależy od tego, czy te warunki były dla Pani obiektywnie „do przyjęcia”. Wygląda na to, że tak, a w takim wypadku odprawa się nie należy, bo Pani odmawiając słusznej oferty pracodawcy, współprzyczynia się do rozwiązania umowy o pracę.

 2. Basia

  Witam
  Przedstawię w skrócie sytuację, która za chwilę będzie mnie dotyczyć.
  Jestem zatrudniona u obecnego pracodawcy od marca 2015 r. Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim, które trwa nieprzerwanie 99 dni i może zostać jeszcze przedłużone ze względu na stan mojego zdrowia.
  Pracodawca poinformował mnie o tym, że moje stanowisko pracy zostanie zlikwidowane i tym samym chce rozwiązać ze mną umowę o pracę zawartą na czas określony.
  Stanowisko będzie likwidowane ze względu na przekazanie części majątku innemu właścicielowi w tym sklepu, w którym pracuję ja i moja koleżanka.
  Proszę o informację czy w takiej sytuacji mogę dostać wypowiedzenie podczas gdy przebywam nadal na zwolnieniu ?
  Interesuje mnie jeszcze jedna kwestia, a mianowicie:
  czy będzie przysługiwała mi odprawa pieniężna przy takim wypowiedzeniu przez pracodawcę(pracuję ponad 2 lata, umowa na czas określony, miesięczny okres wypowiedzenia) a także jak wygląda w takiej sytuacji wypłata ekwiwalentu za niewykorzystany urlop?
  Jak postąpić prawidłowo w takiej sytuacji aby pracodawca nie skrzywdził mnie, jako pracownika?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam
  Basia

  1. adwokat Iwo Klisz

   Chętnie Pani pomogę, ale nie udzielam porad prawnych na łamach bloga. Proszę o kontakt z sekretariatem kancelarii celem umówienia terminu spotkania. Uprzedzam, że spotkanie jest płatne, ponieważ w ten sposób zarabiam na życie. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Top

Zapisz się na nasz newsletter

FreshMail.pl