Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
co to jest okres wypowiedzenia

Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia?

Wielokrotnie już pisałem, że złożenie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (czyli z reguły przekazanie dokumentu, z którego wynika chęć rozwiązania stosunku pracy) nie prowadzi automatycznie do rozwiązania umowy o pracę. Umowa rozwiązuje się ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której wypowiedzenie złożył pracodawca a także, kiedy zrobił to pracownik.

Co to jest okres wypowiedzenia?

W okresie wypowiedzenia strony mają co do zasady takie same obowiązki jak w trakcie obowiązywania umowy o pracę. Oznacza to, że pracownik musi w tym okresie wykonywać pracę, natomiast pracodawca jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia. Oczywiście strony mogą na ten czas inaczej uregulować swoje prawa i obowiązki, a także rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Nawet jeśli pracodawca nie chce, aby pracownik świadczył pracę w okresie wypowiedzenia, to może zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy, jednaki tak musi mu zapłacić za ten czas wynagrodzenie.

Uprawnienia stron umowy o pracę w okresie wypowiedzenia

W tym okresie powstają zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy określone uprawnienia. Pracodawca może bowiem w okresie wypowiedzenia wysłać pracownika na przymusowy urlop. Uprawnienie to ma uchronić pracodawcę przed koniecznością wypłaty na rzecz pracownika ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Dlatego pracodawca może udzielić urlopu w zakresie, w jakim będzie on przysługiwał pracownikowi do końca zatrudnienia u danego pracodawcy. Czyli, jeżeli umowa o pracę ma rozwiązać się z końcem czerwca, a pracownikowi – który w tym roku nie korzystał jeszcze z urlopu wypoczynkowego – przysługuje 26 dni urlopu, to pracodawca w okresie wypowiedzenia może mu udzielić maksymalnie 13 dni urlopu. Chodzi o to, aby nie skracać pracownikowi urlopu, do którego nabędzie prawa u kolejnego pracodawcy.

Pracownik zaś może domagać się w tym okresie udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy. Ilość takich wolnych dni zależy od tego jak długi jest okres wypowiedzenia. Jeśli wypowiedzenie jest dwutygodniowe lub miesięczne, to pracownikowi przysługują dwa dni wolnego na poszukiwanie pracy. W przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia, ilość takich dni wzrasta do trzech.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

8 - Ilość komentarzy

 1. Dominik

  Witam,

  jestem na wypowiedzeniu. Z szefem uzgodniliśmy, że w ostatnich dniach wypowiedzenia wykorzystam przysługujący urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop został zatwierdzony i podpisany. Czy w takim przypadku pracodawca może zmienić zdanie i zażądać abym jednak nie szedł na urlop, za co dostanę ekwiwalent? Czy zmiana decyzji zależy tylko od niego, czy w przypadku kiedy zostało wszystko już uzgodnione, zmiana sposobu rozliczenia zaległego urlopu będzie wymagać zgody dwóch stron?

 2. Agnieszka

  Dzień dobry, rozważam zmianę pracy. W umowie mam wpisany okres wypowiedzenia 1 miesiąc. Kolejne aneksy podpisywane w kolejnych latach tego zapisu (moja inicjatywa) nie zmieniały. Czy pracodawca ma prawo nie zgodzić się na okres wypowiedzenia krótszy niż ustawowe 3 miesiące?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Tutaj prawo jest po Pani stronie. Jeśli w danym przypadku ten jednomiesięczny okres wypowiedzenia jest Pani na rękę, to taki zapis w umowie jest skuteczny. Natomiast, jeśli w konkretnej sytuacji, wolałaby Pani skorzystać z 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, to też Pani może.

 3. Bart

  Witam,
  Bardzo dziękuję za ciekawe wpisy.
  Jak się domyślam te dodatkowe dni na poszukiwanie pracy są dniami odejmowanymi z urlopu? Czy to są to może ekstra dni wolne? Jeżeli ekstra to jak się domyślam są to dni bezpłatne acz liczące się do stażu pracy? Jeżeli urlop już został w pełni wykorzystany to na jakich zasadach udzielane są dni na poszukiwanie pracy? I ostatnie pytanie, czy pracodawca może odmówić udzielenia dnia wolnego na poszukiwanie pracy? (potrafię sobie wyobrazić sytuację w której pracownik ma umówione spotkanie z potencjalnym nowym pracodawcą a obecny pracodawca mniej lub bardziej złośliwie nie zgadza się na udzielenie dnai wolnego).
  Z góry dziękuję za wyjaśnienia i za ciekawy blog.

 4. Anna

  Mam tygodniowy okres wypowiedzenia – jak go policzyc, zeby prawidowo zlozyc wypowiedzenie. Pracuje w jednym miejscu, gdzie miejsce pracy jest gdzie indziej, a glowna siedziba gdzie indziej

Zostaw komentarz