Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
czy pracodawca moze zwolnic za chorobowe

Czy za częste zwolnienia chorobowe można stracić pracę?

Korzystanie ze zwolnień chorobowych jest prawem i obowiązkiem pracownika. Nikogo nie można przecież zmuszać do pracy podczas choroby, poza tym praca podczas choroby jest dużo mniej wydajna i może prowadzić do dalszych powikłań, które na dłuższy czas mogą wyłączyć pracownika. Czy zatem można stracić pracę z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Oczywiste jest, że pracodawca organizujący, czy też już dysponujący już pewną strukturą zatrudnienia musi brać pod uwagę fakt nieobecności poszczególnych pracowników powodowany chorobą. Ryzyko takich nieobecności spoczywa na pracodawcy.

Kodeks pracy daje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania terminów wypowiedzenia w przypadku, gdy nieobecność pracownika trwa przez odpowiednio długi czas. Należy jednak wskazać, że nieobecność spowodowana chorobą może być uzasadnioną przyczyną rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem, zwłaszcza jeżeli takie nieobecności często się powtarzają.

Pracodawca chcąc usprawiedliwić takie zwolnienie powinien wykazać, że powtarzające się nieobecności pracownika dezorganizowały i zakłócały proces pracy, powodowały konieczność zatrudniania innych pracowników w godzinach nadliczbowych lub wręcz zwiększenie liczby osób zatrudnionych (w tym nie tylko w oparciu o umowę o pracę).

Czasem w orzecznictwie formułowane są wymagania, aby nieobecności pracownika stanowiły naruszenie uzasadnionych interesów pracodawcy, np. groziły powstaniem po stronie pracodawcy szkody.

Spełnienie tych wymagań pozwala zgodnie z prawem rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę nawet z takim pracownikiem, których wykonuje swoje obowiązki w sposób prawidłowy.

Warto zauważyć, że powyższe zasady dotyczą wszelkich usprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracownika, spowodowanych nie tylko jego stanem zdrowia, ale także stanem zdrowia innych osób, np. dzieci lub nieobecności zupełnie nie mających związku ze stanem zdrowia pracownika.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

1 - Ilość komentarzy

  1. Ewa

    W małym zakładzie pracy każda nieobecność dezorganizuje pracę firmy. Jestem pracującą mamą. dziecko chodzi do żłobka ale od 2 m-cy stale choruje. 2 tyg chory, tydz w żłobku i tak w kółko. babcia pracuje poza tym chore dziecko z gorączką i wymiotami powinno być z mamą. już dostaję sygnały że pracodawca jest niezadowolny bo jestem osobą nadzorującą pracę innych ludzi i nie mam zastępcy.
    teraz zastanawiam się nad urlopem wychowawczym-właściwie przymusowym bo rozumiem szefa że nie potrzebuje takiego pracownika, ale kto zabezpieczy moje interesy?

Zostaw komentarz