adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Czy za częste zwolnienia chorobowe można stracić pracę?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Korzystanie ze zwolnień chorobowych jest prawem i obowiązkiem pracownika. Nikogo nie można przecież zmuszać do pracy podczas choroby, poza tym praca podczas choroby jest dużo mniej wydajna i może prowadzić do dalszych powikłań, które na dłuższy czas mogą wyłączyć pracownika. Czy zatem można stracić pracę z powodu przebywania na zwolnieniu lekarskim?

Oczywiste jest, że pracodawca organizujący, czy też już dysponujący już pewną strukturą zatrudnienia musi brać pod uwagę fakt nieobecności poszczególnych pracowników powodowany chorobą. Ryzyko takich nieobecności spoczywa na pracodawcy.

Kodeks pracy daje możliwość rozwiązania umowy o pracę bez zachowania terminów wypowiedzenia w przypadku, gdy nieobecność pracownika trwa przez odpowiednio długi czas. Należy jednak wskazać, że nieobecność spowodowana chorobą może być uzasadnioną przyczyną rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem, zwłaszcza jeżeli takie nieobecności często się powtarzają.

Pracodawca chcąc usprawiedliwić takie zwolnienie powinien wykazać, że powtarzające się nieobecności pracownika dezorganizowały i zakłócały proces pracy, powodowały konieczność zatrudniania innych pracowników w godzinach nadliczbowych lub wręcz zwiększenie liczby osób zatrudnionych (w tym nie tylko w oparciu o umowę o pracę).

Czasem w orzecznictwie formułowane są wymagania, aby nieobecności pracownika stanowiły naruszenie uzasadnionych interesów pracodawcy, np. groziły powstaniem po stronie pracodawcy szkody.

Spełnienie tych wymagań pozwala zgodnie z prawem rozwiązać za wypowiedzeniem umowę o pracę nawet z takim pracownikiem, których wykonuje swoje obowiązki w sposób prawidłowy.

Warto zauważyć, że powyższe zasady dotyczą wszelkich usprawiedliwionych nieobecności pracownika w pracownika, spowodowanych nie tylko jego stanem zdrowia, ale także stanem zdrowia innych osób, np. dzieci lub nieobecności zupełnie nie mających związku ze stanem zdrowia pracownika.

Bezpłatne wzory pozwów do sądu pracy

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

1 thought on “Czy za częste zwolnienia chorobowe można stracić pracę?”

  1. W małym zakładzie pracy każda nieobecność dezorganizuje pracę firmy. Jestem pracującą mamą. dziecko chodzi do żłobka ale od 2 m-cy stale choruje. 2 tyg chory, tydz w żłobku i tak w kółko. babcia pracuje poza tym chore dziecko z gorączką i wymiotami powinno być z mamą. już dostaję sygnały że pracodawca jest niezadowolny bo jestem osobą nadzorującą pracę innych ludzi i nie mam zastępcy.
    teraz zastanawiam się nad urlopem wychowawczym-właściwie przymusowym bo rozumiem szefa że nie potrzebuje takiego pracownika, ale kto zabezpieczy moje interesy?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!