adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Zmiana długości okresu wypowiedzenia – część II

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Była już mowa o tym, że można zmienić długość okresu wypowiedzenia już po złożeniu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem (więcej przeczytasz tutaj). Bezpośrednio z treści przepisów prawa pracy nie wynika, że długość okresu wypowiedzenia może być zmieniana wolą stron wcześniej, np. już w treści umowy o pracę. Orzecznictwo Sądu Najwyższego przez dłuższy czas wahało się dopuścić taką możliwość.

Ostatecznie przyjęto jednak, że okresy ustawowe okresy wypowiedzenia nie są sztywne, czyli, że można je zmieniać wolą stron nawet w treści umowy o pracę lub w drodze późniejszych aneksów do tej umowy.

Ponieważ okres wypowiedzenia ma dla pracownika przede wszystkim znacznie ochronne (w tym czasie pracownik musi przecież znaleźć zatrudnienie u innego pracodawcy) uznano, że okresy wypowiedzenia wskazane w przepisach prawa pracy są okresami minimalnymi. Istnieje zatem kategoryczny zakaz skracania tych terminów.

Strony umowy o pracę mogą na mocy odpowiedniej klauzuli zawartej w umowie o pracę (bądź w aneksie) wydłużyć te okresy, nawet do 12 miesięcy. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym przypadku i nie na każdych zasadach wydłużenie okresu wypowiedzenia będzie dopuszczalne. Sąd Najwyższy dopuścił bowiem skuteczność takich postanowień umownych pod warunkiem, że są one korzystne dla pracownika.

W większości przypadków takie uregulowanie będzie korzystne dla pracownika, ponieważ będzie mu gwarantowało dłuższy czas na poszukiwanie nowej pracy. Takie postanowienie będzie jednak mogło każdorazowo podlegać ocenie przez sąd pracy, ponieważ w niektórych przypadkach – np. szczególnego rodzaju specjalistów, którzy nie mają żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia – taki wydłużony okres wypowiedzenia może okazać się niekorzystny, a co za tym idzie niedopuszczalny.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

2 thoughts on “Zmiana długości okresu wypowiedzenia – część II”

 1. witam,
  a co w sytuacji kiedy mamy w umowie zapisany 3 miesięczny okres wypowiedzenia a chcemy szybciej odejść z pracy?
  Pracuje w firmie 7 miesięcy, chciałam odejść ale na umowie mam 3 miesiące wypowiedzenia a pracodawca nie chce się zgodzić na krótszy okres.
  Dziękuję za pomoc

  1. adwokat Iwo Klisz

   Pani Karolino,
   pracując u jednego pracodawcy przez okres 7 miesięcy przysługuje pani miesięczny okres wypowiedzenia.
   Domniemywam, że doszło tutaj do tzw. wydłużenia okresu wypowiedzenia. Należy nadmienić, że skuteczne wprowadzenie dłuższych okresów wypowiedzenia należy każdorazowo ocenić nie tylko w aspekcie zgodności z prawem, ale także zgodności z zasadami współżycia społecznego. Należy także zbadać kryterium korzystności dla pracownika, służącego ocenie dopuszczalności odstępstw od norm prawa pracy. Dlatego też, w mojej ocenie powinna pani skorzystać z porady profesjonalisty, który dokona pogłębionej analizy postanowień umownych i wskaże czy wydłużenie okresu wypowiedzenia jest zasadne

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *