adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zmiana długości okresu wypowiedzenia – część II

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Była już mowa o tym, że można zmienić długość okresu wypowiedzenia już po złożeniu oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem (więcej przeczytasz tutaj). Bezpośrednio z treści przepisów prawa pracy nie wynika, że długość okresu wypowiedzenia może być zmieniana wolą stron wcześniej, np. już w treści umowy o pracę. Orzecznictwo Sądu Najwyższego przez dłuższy czas wahało się dopuścić taką możliwość.

Ostatecznie przyjęto jednak, że okresy ustawowe okresy wypowiedzenia nie są sztywne, czyli, że można je zmieniać wolą stron nawet w treści umowy o pracę lub w drodze późniejszych aneksów do tej umowy.

Ponieważ okres wypowiedzenia ma dla pracownika przede wszystkim znacznie ochronne (w tym czasie pracownik musi przecież znaleźć zatrudnienie u innego pracodawcy) uznano, że okresy wypowiedzenia wskazane w przepisach prawa pracy są okresami minimalnymi. Istnieje zatem kategoryczny zakaz skracania tych terminów.

Strony umowy o pracę mogą na mocy odpowiedniej klauzuli zawartej w umowie o pracę (bądź w aneksie) wydłużyć te okresy, nawet do 12 miesięcy. Należy jednak zwrócić uwagę, że nie w każdym przypadku i nie na każdych zasadach wydłużenie okresu wypowiedzenia będzie dopuszczalne. Sąd Najwyższy dopuścił bowiem skuteczność takich postanowień umownych pod warunkiem, że są one korzystne dla pracownika.

W większości przypadków takie uregulowanie będzie korzystne dla pracownika, ponieważ będzie mu gwarantowało dłuższy czas na poszukiwanie nowej pracy. Takie postanowienie będzie jednak mogło każdorazowo podlegać ocenie przez sąd pracy, ponieważ w niektórych przypadkach – np. szczególnego rodzaju specjalistów, którzy nie mają żadnych problemów ze znalezieniem zatrudnienia – taki wydłużony okres wypowiedzenia może okazać się niekorzystny, a co za tym idzie niedopuszczalny.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!