Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy a zasiłek chorobowy

Szczegółowe zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy

W poprzednim tekście na ten temat: Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy wyjaśniłem Ci podstawowe zasady ustalania wysokości tego świadczenia. Teraz pora na zajęcia dla zaawansowanych.

Kto ma prawo do wyższego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Podstawowe zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za ograniczony okres pozostawania bez pracy nie znajdują zastosowania do kilku grup zwolnionych pracowników.

Chodzi o osoby podlegające ochronie przedemerytalnej z art. 39 KP (więcej o tym: Przedemerytalna ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę), kobiety w okresie ciąży i oraz pracownika (bez względu na płeć) w urlopu macierzyńskiego więcej o tym w materiale video: tutaj) oraz o innych pracowników, którym przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę (np. społecznemu inspektorowi pracy, wskazanemu uchwałą członkowi zarządu zakładowej organizacji związkowej itp.)

Jakie są różnice?

Ogromne. Wskazanym powyżej osobom po przywróceniu do pracy przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Czy to znaczna różnica? Oczywiście, że tak. Musisz wiedzieć, że większość spornych procesów przed sądem pracy, tj. takich w których trzeba przesłuchać kilku świadków trwa mniej więcej rok, może trochę dłużej. W tym czasie – mimo, że taki pracownik nie świadczy pracy – będzie otrzymywał normalne wynagrodzenie. Co więcej, w tym samym czasie pracownik może być zatrudniony w innym miejscu pracy i tam też zarabiać (oczywiście nie dotyczy to osób korzystających z uprawnień związanych z macierzyństwem). Nie ma to wpływu na wysokość wynagrodzenia przysługującego za pozostawania bez pracy u poprzedniego pracodawcy.

Co ma wpływ na obniżenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Pisałem już o tym, że pracownik ma prawo do wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy nawet wówczas, jeśli w tym czasie pracował u innego pracodawcy, albo dorabiał w oparciu o inną umowę (np. zlecenie), albo nawet pobierał zasiłek dla bezrobotnych (to ostatnie jest jednak różnie interpretowane przez różne sądy). Pamiętaj, że te zasady dotyczą wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy mogą domagać się wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Są jednak takie sytuacje, w których sąd obniży wysokość tego wynagrodzenia, a pracodawcy często dążą do wykazania tych sytuacji w sprawie sądowej.

Pracownik nie będzie miła prawa do wynagrodzenia za okres, w którym był niezdolny do pracy i pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Podobnie będzie w wypadku pobierania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, choć w tym przypadku trafiłem na rozbieżne orzeczenia Sądu Najwyższego.

Co więcej, w przypadku kiedy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracownikowi wypłacono odprawę z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, pracodawca będzie miał prawo pomniejszyć zasądzone na rzecz pracownika wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy o kwotę wypłaconej odprawy.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz