adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Szczegółowe zasady ustalania wysokości wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

W poprzednim tekście na ten temat: Wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy wyjaśniłem Ci podstawowe zasady ustalania wysokości tego świadczenia. Teraz pora na zajęcia dla zaawansowanych.

Kto ma prawo do wyższego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Podstawowe zasady, że wynagrodzenie przysługuje tylko za ograniczony okres pozostawania bez pracy nie znajdują zastosowania do kilku grup zwolnionych pracowników.

Chodzi o osoby podlegające ochronie przedemerytalnej z art. 39 KP (więcej o tym: Przedemerytalna ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę), kobiety w okresie ciąży i oraz pracownika (bez względu na płeć) w urlopu macierzyńskiego więcej o tym w materiale video: tutaj) oraz o innych pracowników, którym przysługuje ochrona przed rozwiązaniem umowy o pracę (np. społecznemu inspektorowi pracy, wskazanemu uchwałą członkowi zarządu zakładowej organizacji związkowej itp.)

Jakie są różnice?

Ogromne. Wskazanym powyżej osobom po przywróceniu do pracy przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy.

Czy to znaczna różnica? Oczywiście, że tak. Musisz wiedzieć, że większość spornych procesów przed sądem pracy, tj. takich w których trzeba przesłuchać kilku świadków trwa mniej więcej rok, może trochę dłużej. W tym czasie – mimo, że taki pracownik nie świadczy pracy – będzie otrzymywał normalne wynagrodzenie. Co więcej, w tym samym czasie pracownik może być zatrudniony w innym miejscu pracy i tam też zarabiać (oczywiście nie dotyczy to osób korzystających z uprawnień związanych z macierzyństwem). Nie ma to wpływu na wysokość wynagrodzenia przysługującego za pozostawania bez pracy u poprzedniego pracodawcy.

Co ma wpływ na obniżenie wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy

Pisałem już o tym, że pracownik ma prawo do wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy nawet wówczas, jeśli w tym czasie pracował u innego pracodawcy, albo dorabiał w oparciu o inną umowę (np. zlecenie), albo nawet pobierał zasiłek dla bezrobotnych (to ostatnie jest jednak różnie interpretowane przez różne sądy). Pamiętaj, że te zasady dotyczą wszystkich pracowników, a nie tylko tych, którzy mogą domagać się wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy.

Są jednak takie sytuacje, w których sąd obniży wysokość tego wynagrodzenia, a pracodawcy często dążą do wykazania tych sytuacji w sprawie sądowej.

Pracownik nie będzie miła prawa do wynagrodzenia za okres, w którym był niezdolny do pracy i pobierał zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne. Podobnie będzie w wypadku pobierania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, choć w tym przypadku trafiłem na rozbieżne orzeczenia Sądu Najwyższego.

Co więcej, w przypadku kiedy w związku z rozwiązaniem umowy o pracę pracownikowi wypłacono odprawę z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych, pracodawca będzie miał prawo pomniejszyć zasądzone na rzecz pracownika wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy o kwotę wypłaconej odprawy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!