fbpx

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Procedura konsultacji związkowej przy rozwiązaniu umowy o pracę

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Procedura konsultacji związkowej przy rozwiązaniu umowy o pracę

Pisałem o tym kiedy pracodawca musi przeprowadzić konsultacje związkową w przypadku zamiaru rozwiązania umowy o pracę (Konsultacja rozwiązania umowy o pracę ze związkami zawodowymi).

W tym wpisie wyjaśnię jak powinna przebiegać procedura konsultacji i jakie są konsekwencje jej przeprowadzenia lub zaniechania tego obowiązku przez pracodawcę.

Jeżeli pracodawca jest świadom istnienia w zakładzie pracy organizacji związkowej zrzeszającej odpowiednią ilość osób pierwszym krokiem jaki powinien wykonać, jest skierowanie do takiej organizacji zapytania, czy dany pracownik jest jej członkiem lub też został objęty przez nią ochroną.

Jeśli u danego pracodawcy działa kilka organizacji, pracodawca powinien zwrócić się z takim pytaniem do wszystkich, które posiadają określoną powyżej liczbę członków.

Nieudzielenie takich informacji przez 5 dni powoduje zakończenie procesu konsultacji. Warto jednak wskazać, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego takie pytanie może dotyczyć tylko takich pracowników, co do których pracodawca planuje rozwiązania umowy o pracę lub wypowiedzenie warunków pracy i płacy.

W przypadku, gdyby pracownik podlegał ochronie organizacji związkowej, pracodawca musi przedstawić tej organizacji powody, które uzasadniają jego zamiar rozwiązania umowy o pracę.

Udzielenie takiej informacji powinno nastąpić na piśmie. Jest to istotne, ponieważ przyczyny rozwiązania umowy o pracę pracownikowi winny być tożsame z tymi, które pracodawca wskazał organizacji związkowej podczas konsultacji. W toku procesu przed sądem pracy pracodawca będzie musiał tą okoliczność wykazać, czemu ma służyć prowadzenie konsultacji związkowych w formie pisemnej.

Organizacja związkowa może wyrazić swoją opinie

  • w ciągu 5 dni w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę oraz wypowiedzenia warunków płacy i pracy
  • w ciągu 3 dni w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Związek zawodowy nie musi czekać pełnych pięciu lub trzech dni dla przedstawienia pracodawcy swojego stanowiska w sprawie zamierzonego rozwiązania umowy o pracę . Może zgłosić zastrzeżenia przed upływem tego terminu. W takim wypadku pracodawca natychmiast po otrzymaniu stanowiska związku zawodowego ma prawo podjąć decyzję w sprawie zamierzonego wypowiedzenia.

Jeśli związek zawodowy nie zajmie stanowiska w odpowiedzi na informację pracodawcy pracodawca może złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę dopiero po upływie odpowiedni pięcio lub trzydniowego okresu.

Zakończenie procedury i konsekwencje braku jej przeprowadzenia

Pracodawca nie jest związany opinią wyrażoną przez organizację związkową. Może on zwolnić pracownika, mimo uzyskania negatywnej opinii w trakcie konsultacji.

Istotne jest to, żeby pracodawca poprawnie ją przeprowadził, albowiem wszelkie błędy w tym zakresie spowodują, że sąd pracy zasądzi na rzecz pracownika stosowne odszkodowanie z tytułu naruszającego przepisy prawa pracy rozwiązania umowy o pracę lub też przywróci go do pracy/uzna wypowiedzenie za bezskuteczne.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *