Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
Kiedy pracodawca musi pytać o zgodę przed zwolnieniem pracownika

Kiedy pracodawca musi pytać o zgodę przed zwolnieniem pracownika?

Czy pracodawca zawsze sam decyduje o zwolnieniu?

W pewnych wypadkach rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę wymaga uzyskania przez pracodawcę zgody odpowiedniego organu lub podmiotu. Pisałem już na blogu o zasadach rozwiązania umowy o pracę z przedstawicielem związków zawodowych.

Przeczytaj również: Rozwiązanie umowy o pracę ze związkowcem

Brak wystąpienia z odpowiednim zapytaniem, a także brak zgody będzie z reguły powodował bezprawność rozwiązania umowy o pracę i powodował powstanie po stronie pracownika określonych roszczeń w stosunku do pracodawcy.

Zobacz też:

Kiedy potrzebna zgoda?

Poniżej wskazałem większość przykładów, w których pracodawca rozpoczynając procedurę rozwiązania umowy o pracę ma obowiązek wystąpić o udzielenie zgody do określonych podmiotów:

  1. obowiązek uzyskania zgody organizacji związkowej na rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy, w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego (dotyczy to również pracownika-ojca wychowującego dziecko w okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego);
  2. obowiązek uzyskania zgody organizacji związkowej na rozwiązanie stosunku pracy bez wypowiedzenia z przyczyn zawinionych przez pracownika pełniącego funkcję społecznego inspektora pracy;
  3. obowiązek uzyskania zgody rady pracowników na wypowiedzenie lub rozwiązanie bez wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi będącemu członkiem rady pracowników w okresie jego członkostwa w radzie
  4. obowiązek uzyskania zgody rady gminy, rady powiatu lub sejmiku województwa w przypadku rozwiązania umowy o pracę z radnym
  5. obowiązek uzyskania zgody Prezydium Sejmu lub Prezydium Senatu na rozwiązanie umowy o pracę z posłem lub senatorem przez okres trwania jego kadencji i dwa lata po jej zakończeniu.
  6. Obowiązek uzyskania zgody właściwej rady lekarskiej na rozwiązanie umowy o pracę z lekarzem pełniącym funkcję z wyboru w organach izb lekarskich przez okres sprawowania tej funkcji.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


Może zainteresuje Cię także:


Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz