adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Odprawa przy umowie zawartej na czas określony i nieokreślony

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Pisałem już o tym, że odprawa z ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych przysługuje pracownikowi bez względu na to, jaki rodzaj umowy wiąże go z pracodawcą.

Podstawą zasądzenia odprawy (oprócz tego, żeby pracodawca zatrudniał co najmniej 20 pracowników) jest to, że wyłączna przyczyna rozwiązania umowy o pracę nie może leżeć po stronie pracownika.

Umowa zawarta na czas nieokreślony.

W przypadku rozwiązania umowy zawartej na czas nieokreślony pracodawca musi w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy wskazać przyczyny swojej decyzji. Jeśli w tym oświadczeniu pracodawca wskaże powody, które nie dotyczą pracownika, wówczas droga do dochodzenia odprawy jest stosunkowo prosta.

Nie oznacza to oczywiście, że w takim wypadku zawsze będzie należała się odprawa.

Moim zdaniem – choć jak dotąd nie trafiłem na żaden wyrok Sądu Najwyższego, który by ten pogląd potwierdzał (w razie czego proszę o informację w komentarzu) – pracodawca może w toku procesu o zapłatę odprawy podnosić, że istniała jeszcze jedna lub nawet kilka innych przyczyn (leżących po stronie pracownika), które uzasadniały rozwiązanie z nim umowy o pracę, ale nie wspomniał o tym w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy. Pewnie w toku sprawy przekonanie co do tego sądu orzekającego nie będzie łatwe, ale myślę, że co do zasady, nie niemożliwe.

Taka strategia może okazać się skuteczna, albowiem w przypadku, gdy część spośród przyczyn zwolnienia pozostaje po stronie pracownika nie możemy mieć do czynienia z wypłatą odprawy. Przepisy mówią przecież o tym, że odprawa należy się, gdy wyłączne przyczyny rozwiązania umowy o pracę nie dotyczą pracownika. Odprawa nie jest należna, jeśli te okoliczności są jedynie współprzyczyną zwolnienia.

Umowa zawarta na czas określony

W przypadku tej umowy sytuacja wygląda nie co gorzej dla pracownika, a to dlatego, że pracodawca rozwiązując taką umowę nie musi się tłumaczyć co do powodów, z których podjął taką decyzję.

Po stronie pracownika rodzi to niepewność co do tego, dlaczego został zwolniony. Jeśli jednak pracownik zdecyduje się na wytoczenie procesu w takiej sytuacji istnieją możliwości, ażeby wykazać, że przyczyna rozwiązania umowy o pracę była niezależna od pracownika (wystarczy zobowiązać pracodawcę do przedstawienia dokumentacji finansowej jako dowodu na okoliczność trudności ekonomicznych, bądź też zobowiązać go, ażeby wskazał, czy na miejsce zwolnionego pracownika został przyjęty ktoś inny.)

Nawet jednak wykazanie tych okoliczności nie musi uzasadniać zasądzenie odprawy. Pracodawca może przecież twierdzić, że przyczyny pozostające po jego stronie częściowo uzasadniały zwolnienie, jednak pewne negatywne zachowania pracownika były współprzyczyną rozwiązania stosunku pracy. Tymczasem – o czym już wspominałem – odprawa jest nienależna.

Nie zawsze wygrana pracownika w takim procesie jest możliwa, a nawet jeśli, to jej osiągnięcie z reguły nie bywa łatwe. Z całą pewnością można stwierdzić, że w takich sytuacjach wiele zależy od sposobu prowadzenia sprawy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

8 thoughts on “Odprawa przy umowie zawartej na czas określony i nieokreślony”

 1. A odprawa powinna mieć wysokość pensji podstawowej czy podstawowej i premii? Bo spotkałem się z taką opinią i nie powiem podoba mi się ale pytanie czy to prawda?
  Dziękuję Panu za odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Ustalając wysokość odprawy należy mieć na uwadze wysokość średnich zarobków pracownika (podstawa + premie + nagrody itp.) z ostatnich trzech miesięcy, ew. jeśli były duży wahania w zakresie wypłaconego wynagrodzenia w poszczególnych miesiącach, to może być nawet średnia z 12 ostatnich miesięcy.

   1. Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeśli może Pan jeszcze jedno mi napisać. Średnią oblicza się normalnie trzy ostatnie miesiące netto dodajemy, dzielimy na trzy i już czy jest na to jakiś specjalny wzór który oblicza średnią ale uwzględniając kilka rzeczy po drodze?

 2. Dzień dobry, pracuję na uczelni państwowej od 9 lat na umowie terminowej, przedłużanej co roku lub co dwa lata. W 2015 r. z chwilą zakończenia stosunku o pracę (umowy terminowej), pracodawca zrobił przerwę miesiąc i jeden dzień, po czym podpisał ze mną nową kolejną umowę terminową. Czy w takiej sytuacji należała mi się odprawa? i czy teraz po kolejnym roku pracy i ustaniu umowy terminowej mam prawo do odprawy? Bardzo proszę o pomoc.

 3. Dzień dobry.
  Rozwiązano ze mną umowę o pracę na czas określony z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia.
  Bez podania jakiejkolwiek przyczyny.
  Byłem tam zatrudniony ponad dwa lata, a ostatnia umowa na czas określony miała obowiązywać jeszcze ponad 10 miesięcy.

  Na świadectwie mam napisane : Rozwiąznie umowy o pracę za wypowiedzeniem przez pracodawcę.
  Czy mogę się ubiegać o odprawę/odszkodowanie z tytułu zwolnienia?
  Dodam że zakład pracy zatrudnia powyżej 20 pracowników.
  Rozwiązania umowy o pracę była niezależna od pracownika.
  Pracodawca wystawił mi list referencyjny w którym mówi o mnie w superlatywach.
  Z góry dziękuję za odpowiedz

  1. W pana przypadku wydaje mi się, że okres wypowiedzenia był za krótki, więc może Pan wnosić o wypłatę wynagrodzenia. Jeśli chodzi o odszkodowanie, to raczej, nie ale myślę, że odprawa może wchodzić w grę.

 4. Ale czy przesłanką zatrudniania 20 pracowników jest wystarczająca, aby domagać się odprawy? a co z wymogiem zwalniania 10 procent pracowników jeśli zatrudnia od 100 do 300?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   ten wymóg o której pan wspomina dotyczy zwolnien grupowych które rządzą się swoimi prawami tj. wymagane jest zachowanie stosownych procedur
   Niemniej jednak, odprawa nalezy się także przy zwolnieniach indywidualnych

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *