adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel.697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Dominikańska 7/4
tel. 697 945 000

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 697 945 000

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Początek i koniec okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Zakończenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę powoduje rozwiązanie stosunku pracy, czyli zakończenie współpracy pracownika i pracodawcy. Warto zatem wiedzieć, kiedy okres wypowiedzenia się kończy.

Co więcej w czasie trwania okresu wypowiedzenia pracodawca oraz pracownik zyskują dodatkowe uprawnienia i obowiązki, wiec dobrze też wiedzieć, kiedy okres wypowiedzenia ma swój początek.

Właśnie o tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Kiedy kończy się okres wypowiedzenia?

Należy zacząć od tego, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, kiedy okres wypowiedzenia ma się skończyć, to nie może on być krótszy niż wskazany w odpowiednich przepisach

[su_box title=”Przeczytaj również:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Zatem jeśli pracownikowi przysługuje – powiedzmy – miesięczny okres wypowiedzenia, to musi on trwać co najmniej miesiąc i kończyć się z końcem miesiąca kalendarzowego.

Czyli jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostanie złożone na początku miesiąca np. 2 marca, to okres wypowiedzenia nie upłynie w dniu 31 marca, bo do tego czasu nie upłynie wymagany miesiąc. W takim wypadku okres wypowiedzenia skończy się dopiero z upływem dnia 30 kwietnia.

Analogicznie będzie w przypadku innych terminów wypowiedzenia (w wypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, które zostało złożone 2 marca, zakończy ono swój bieg po 30 czerwca, czyli prawie po 4 miesiącach).

Dlatego najczęściej oświadczenia o wypowiedzeniu składane są na koniec miesiąca lub tygodnia. W takim wypadku okres wypowiedzenia będzie najkrótszy.

Oczywiście, jeśli pracodawcy lub pracownikowi zależy, żeby ten okres maksymalnie przedłużyć, wówczas należy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu na początku tygodnia lub miesiąca.

Kiedy zaczyna się okres wypowiedzenia?

W okresie wypowiedzenia prawa i obowiązki pracownika, a także pracodawcy, wyglądają nieco inaczej.

[su_box title=”Przeczytaj również:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Z wyjaśnień wskazanych w powyższym akapicie wynika, że miesięczny okres wypowiedzenia może skończyć się prawie dwa miesiące od chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Skoro jednak – zgodnie z przepisami – ma on trwać jeden miesiąc, to nie wiadomo, czy okresem wypowiedzenia możemy nazywać ostatni miesiąc jego trwania, czy też cały okres od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu, aż do upływu jego okresu.

Czyli – cały czas rozważając przykład, w którym wypowiedzenie zostało złożone w dniu 2 marca – nie wiadomo, czy okres wypowiedzenia zaczyna się w dniu 2 marca i trwa do 30 kwietnia, czy też zaczyna się w dniu 1 kwietnia.

Jest to ważne, bo nie wiadomo, czy np. pracownik może żądać udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy już w marcu, czy musi czekać aż do kwietnia.

Stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie ulegało zmianom, jednak obecnie za ustalony można uznać pogląd w myśl, którego okresem wypowiedzenia jest czas od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę do dnia upływu okresu wypowiedzenia.

Czyli przenosząc tę zasadę na omawiany powyżej przykład, okres wypowiedzenia rozpocznie się w dniu 2 marca i upłynie 30 kwietnia i w tym okresie zarówno pracodawca jak i pracownik, będą mogli korzystać praw i przywilejów przysługujących im w okresie wypowiedzenia.

[su_box title=”Powinno Cię także zainteresować” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!