adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Początek i koniec okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Zakończenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę powoduje rozwiązanie stosunku pracy, czyli zakończenie współpracy pracownika i pracodawcy. Warto zatem wiedzieć, kiedy okres wypowiedzenia się kończy.

Co więcej w czasie trwania okresu wypowiedzenia pracodawca oraz pracownik zyskują dodatkowe uprawnienia i obowiązki, wiec dobrze też wiedzieć, kiedy okres wypowiedzenia ma swój początek.

Właśnie o tym dowiesz się czytając ten artykuł.

Kiedy kończy się okres wypowiedzenia?

Należy zacząć od tego, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od tego, kiedy okres wypowiedzenia ma się skończyć, to nie może on być krótszy niż wskazany w odpowiednich przepisach

[su_box title=”Przeczytaj również:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Zatem jeśli pracownikowi przysługuje – powiedzmy – miesięczny okres wypowiedzenia, to musi on trwać co najmniej miesiąc i kończyć się z końcem miesiąca kalendarzowego.

Czyli jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostanie złożone na początku miesiąca np. 2 marca, to okres wypowiedzenia nie upłynie w dniu 31 marca, bo do tego czasu nie upłynie wymagany miesiąc. W takim wypadku okres wypowiedzenia skończy się dopiero z upływem dnia 30 kwietnia.

Analogicznie będzie w przypadku innych terminów wypowiedzenia (w wypadku 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, które zostało złożone 2 marca, zakończy ono swój bieg po 30 czerwca, czyli prawie po 4 miesiącach).

Dlatego najczęściej oświadczenia o wypowiedzeniu składane są na koniec miesiąca lub tygodnia. W takim wypadku okres wypowiedzenia będzie najkrótszy.

Oczywiście, jeśli pracodawcy lub pracownikowi zależy, żeby ten okres maksymalnie przedłużyć, wówczas należy złożyć oświadczenie o wypowiedzeniu na początku tygodnia lub miesiąca.

Kiedy zaczyna się okres wypowiedzenia?

W okresie wypowiedzenia prawa i obowiązki pracownika, a także pracodawcy, wyglądają nieco inaczej.

[su_box title=”Przeczytaj również:” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

Z wyjaśnień wskazanych w powyższym akapicie wynika, że miesięczny okres wypowiedzenia może skończyć się prawie dwa miesiące od chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę.

Skoro jednak – zgodnie z przepisami – ma on trwać jeden miesiąc, to nie wiadomo, czy okresem wypowiedzenia możemy nazywać ostatni miesiąc jego trwania, czy też cały okres od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu, aż do upływu jego okresu.

Czyli – cały czas rozważając przykład, w którym wypowiedzenie zostało złożone w dniu 2 marca – nie wiadomo, czy okres wypowiedzenia zaczyna się w dniu 2 marca i trwa do 30 kwietnia, czy też zaczyna się w dniu 1 kwietnia.

Jest to ważne, bo nie wiadomo, czy np. pracownik może żądać udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy już w marcu, czy musi czekać aż do kwietnia.

Stanowisko Sądu Najwyższego w tym zakresie ulegało zmianom, jednak obecnie za ustalony można uznać pogląd w myśl, którego okresem wypowiedzenia jest czas od dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę do dnia upływu okresu wypowiedzenia.

Czyli przenosząc tę zasadę na omawiany powyżej przykład, okres wypowiedzenia rozpocznie się w dniu 2 marca i upłynie 30 kwietnia i w tym okresie zarówno pracodawca jak i pracownik, będą mogli korzystać praw i przywilejów przysługujących im w okresie wypowiedzenia.

[su_box title=”Powinno Cię także zainteresować” box_color=”#1569ae”]

[/su_box]

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

59 thoughts on “Początek i koniec okresu wypowiedzenia umowy o pracę”

 1. Witam, przemierzam internet w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące mnie pytania związane z wypowiedzeniem umowy o pracę i Pana strona internetowa dostarczyła mi najkonkretniejsze informację.

  Mam dodatkowe pytania. Chciałbym złożyć wypowiedzenie umowy o pracę, obowiązuje mnie trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Wiem już, że wypowiedzenie najlepiej złożyć pod koniec miesiąca, żeby jego czas był najkrótszy, ale czy mogę bez negatywnych konsekwencji zrobić to np. w ostatnim dniu miesiąca, np. 31 grudnia 2014 r. o godz. 16.55? (pracuję w godz. 9.00-17.00) Czy w tym przypadku zakończenie okresu wypowiedzenia na pewno nastąpi w dniu 31 marca 2014? Czy może pracodawcy przysługuje jakiś okres do zapoznania się i przyjęcia mojego wypowiedzenia?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   Pracodawca musi mieć możliwość faktycznego zapoznania się z treścią Pańskiego oświadczenia, wiec o ile osoba uprawniona do reprezentacji pracodawcy będzie w zakładzie pracy o 16.55, to Pańskie oświadczenie będzie skuteczne. Wątpliwości mogłyby dotyczyć sytuacji, w której położyłby Pan na biurko takiej osoby oświadczenie o wypowiedzeniu umowy w ostatnim dniu miesiąca, a ona – w normalnym toku czynności – mogłaby zapoznać się z nim dopiero rano.

 2. Witam
  mam problem jak sie wlicza 2 dni na poszukiwanie pracy -czy zostaje ono wliczone w 2 tygodniowe wypowiedzenie -czy liczy sie osobno czyli 2 dni na poszukiwanie pracy i dopiero plus 14 dni wypowiedzenia

 3. Mam w związku z tym artykułem pytanie: 19.01.15 podpisałam z pracodawcą umowę o pracę na czas określony z dniem rozpoczęcia pracy 01.02.15. Jeśli w tym tygodniu — przed rozpoczęciem stosunku pracy — złożę wypowiedzenie, to dwutygodniowy okres wypowiedzenia ubiega 07.02.15, skoro jest uwzględniany od dnia złożenia wypowiedzenia, czy też 21.02.15 — czyli 2 tygodnie liczone od rozpoczęcia stosunku pracy, zakończone w sobotę? Będę wdzięczna za szybką odpowiedź.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziękuję za komentarz. Umowa ulegnie rozwiązaniu dwa tygodnie po złożeniu wypowiedzenia na koniec tygodnia, czyli w sobotę.

   1. Witam, potrzebuje pomocy. Wypowiadam umowe z 1 miesiecznym okresem.
    Do konca tego roku. CZyli wypowiedzenie musi zostac zlozone np. max 30.11. zeby byl spelniony okres 1 miesiaca ??

    1. adwokat Iwo Klisz

     Tak, musi wypowiedzenie musi zostać złożone do dnia 30 listopada tzn. musi ono dotrzeć do pracodawcy do tego dnia. Zgodnie z art 30 § 2(1) Kodeksy pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca.

 4. Witam,

  W w sobotę 28 luty będę wiedziała czy dostanę nową pracę. Mój okres wypowiedzenia wynosi jeden miesiąc a moja placówka/ kadry / szef pracujemy od poniedziałku do piątku. Czy mogę złożyć wypowiedzenie w innej placówce mojego pracodawcy czynnej w sobotę? Np drogą mailową – logując się na swoją pocztę służbową lub złożyć pismo i poprosić obojętnie jakiego pracownika wspomnianego oddziału czynnego w sobotę, aby mi potwierdził, że wpłynęło w sobotę? Oczywiście zmierzam do tego, że nową pracę muszę zacząć z dniem 1 kwietnia więc przy miesięcznym okresie wypowiedzenia muszę wypowiedzieć umowę jeszcze w lutym…

 5. prosze o informację – zlozyłam wypowiedzenie z dniem 20.04.2015r. umowy zawartej na czas nieokreslony i otrzymałam potwierdzenie jego złożenia przez pracodawce, na dn. zlozenia wypowiedzenia obowiązywał mnie 1-miesieczny okres wypowiedzenia. 3 –miesieczny okres wypowiedzenia zaczal obowiazywac mnie po przepracowaniu 3 lat tj. od dnia 23.04.2015. prosze o potwierdzenie, ze okres wypowiedzenia i rozwiazanie stosunku pracy nastapi z dniem 31.05.2015

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. W opisywanym przez Panią wypadku okres wypowiedzenia będzie wynosił 3 miesiące, albowiem staż pracy przy ustalaniu długości wypowiedzenia określa się na dzień rozwiązania umowy o pracę, a nie na dzień złożenia wypowiedzenia.

   1. Proszę powiedzieć, czy w przypadku stosunku pracy istniejącego np.: od 01.10.2014 z trzyletnim stażem (powodującym wydłużenie okresu wypowiedzenia do 3 miesięcy) będziemy mieli do czynienia już 30.09.2017? Innymi słowy., gdyby wypowiedzenie złożone w sierpniu miałoby, z założenia, skutkować rozwiązaniem umowy o pracę 30.09.2017 to wówczas mielibyśmy w dniu rozwiązania umowy o pracę trzyletni staż pracy co wiązałoby się z koniecznością rozwiązania umowy za wypowiedzeniem trzymiesięcznym?

 6. Witam
  Ktoś podpowiedział mi kiedyś , ze odpowiednio składając wypowiedzenie umowy o pracę mogę otrzymać wynagrodzenie za 4mce a nie 3 mce tak jak mi się należy. Dodam, ze jestem na urlopie wychowawczym i nie mam zamiaru powrócić do pracodawcy nawet na jeden dzień. Urlop wychowawczy kończy mi się w dniu 27.10.2015. Proszę o podpowiedź jak najkorzystniej złożyć wniosek o rozwiązanie umowy o pracę
  Pozdrawiam

 7. Witam!
  U mojego obecnego pracodawcy jestem zatrudniony od dnia 01.11.2012.
  Czy składając wypowiedzenie w dniu 30.10.2015 obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia. – licząc ze w dniu 30.10.2015 nie posiadam co najmniej trzech lat stażu zakładowego pracy. Czy tez trzymiesięczny okres wypowiedzenia?

 8. witam,proszę o pomoc,otrzymałam wypowiedzenie przez pracodawcę w niedzielę 8 maja 2016r z 2 tygodniowym okresem wypowiedzenie i z zakazem wykonywania świadczenia pracy,czyli rozwiązanie umowy nastapiło 21 maja 2016r,czy to jest prawidłowe,ponieważ doczytałam się,że wypowiedzenie zaczyna się od kolejnej niedzieli czyli zaczynałoby się od 15 maja i kończyło 29 maja 2016r,proszo o wyjaśnienie

 9. Mieczysław Kurland

  Witam,
  moja sytuacja jest następująca:
  A) w październiku 2015 roku przyznano mi umiarkowaną grupę niepełnosprawności
  B) jestem osobą pracującą, więc od października 2016 roku nabyłem prawo do dodatkowych 10 dni urlopu (do wykorzystania w roku 2016, jak sądzę)
  C) w listopadzie 2016 roku poinformowano nas, że zakład zostanie do końca czerwca 2017 roku zlikwidowany, produkcja przeniesiona do Bułgarii, a od połowy grudnia 2016 roku pracownikom (ponad 300 osób) zostaną wręczane wypowiedzenia umowy. Potwierdzono, że ja – osobiście – będę miał pracę do końca marca 2017 roku (a więc wypowiedzenie od 1 stycznia 2017 roku).
  D) Ważna informacja: pracodawca w związku z przenosinami nie rozważa wysłania pracowników na zaległe urlopy oraz urlopy bieżące – pracodawca chce płacić ekwiwalent…

  Moje pytania są następujące:
  1) czy urlop dodatkowy (10 dni) za rok 2017 przysługuje mi całości czy w części (jakiej)?
  2) czy trzy dni na poszukiwanie nowej pracy (mam trzymiesięczny okres wypowiedzenia) są dodatkowo płatne?

  pozdrawiam

 10. Witam,
  jeżeli mam miesięczny okres wypowiedzenia w pracy i złożę takie wypowiedzenie pracodawcy w dniu 06.02.2017 to do kiedy muszę jeszcze pracować, kiedy mija ten miesięczny okres wypowiedzenia?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Nie udzielam bezpłatnych porad prawnych na blogu. Mogę pomóc w ramach płatnej porady prawnej na rozmowie w kancelarii.

 11. Witam. Posiadam umowe na czas okreslony do 30.04, zostala dla mnie przygotowana nowa umowa ktora, jak twierdzi pracodawca, powinnam podpisac najpozniej do 27.04.
  Czy jesli jednak nie zechce juz pracowac, moge tak poprostu 27.04 poinformowac pracodawce o tym ze nie podpisuje nowej umowy i zwyczajnie moj stosunek pracy wygasa z tytulu zakonczonej umowy 30.04 ?

 12. Witam. Mam umowę na czas nieokreślony ( okres wypowiedzenia mam na 3 miesiące ). Chciałbym dać wypowiedzenie pracodawcy pod koniec 2017 roku. Czy jeżeli dam wypowiedzenie pod koniec grudnia 2017 roku, to czy w roku 2018 w okresie wypowiedzenia należy mi się urlop ( 26 dni), który mógłbym wykorzystać „do skrócenia” okresu wypowiedzenia ?

 13. Dzień dobry! Jeśli obowiązuje mnie jednomiesięczny okres wypowiedzenia i takie wypowiedzenie złożę w dniu 31.05.2017 r. (środek tygodnia) to czy zacznie ono obowiązywać od dnia 01.06.2017 r. do dnia 30.06.2017 r.?

 14. Dzień dobry. W mojej umowie o pracę nie została zawarta informacja na temat okresu wypowiedzenia. Przeczytałam, że do 6 miesięcy od momentu jej podpisania (umowa na czas określony) są to dwa tygodnie, a później 1 miesiąc. Chciałabym złożyć wypowiedzenie w lipcu, ale niestety nie mogę czekać do końca sierpnia z podjęciem kolejnej pracy. Czy prawo pracy dopuszcza zmiany w zachowaniu okresu wypowiedzenia na podstawie indywidualnych ustaleń z pracodawcą? I czy faktycznie przy braku zapisu o okresie wypowiedzenie kształtuje się to tak, jak opisałam powyżej?

  1. Tak, jeśli pracodawca się zgodzi można umowę rozwiązać wcześniej – za porozumieniem stron – ale ma prawo się nie zgodzić.

 15. Dzień Dobry,

  Mam pytanie – jeśli umowa została podpisana 1 grudnia 2014 roku, to żeby uniknąć 3miesięcznego okresu wypwoiedzenia to wypowiedzenie trzeba zlożyć w ostateczności z końcem października czy można też z końcem listopada ?
  Nie wiem czy okres wypowiedzenia wlicza się w okres pracy.

  Pozdrawiam,
  Karolina

 16. Witam
  Posiadam umowę na okres próbny
  Okres wypowiedzenia wynosi jeden tydzień
  Czy jeśli złoże wypowiedzenie np 23.10.2017
  to od kiedy jest on ważny i do kiedy trwa okres wypowiedzenia?

  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam

 17. Czy mając L4 do 31 grudnia mogę dać wypowiedzenie 31 grudnia (obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia)? Czy dopiero po L4 ? Wtedy obowiązywało by mnie okresem końca lutego?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Pracownik może złożyć wypowiedzenie w trakcie L4. Tylko trzeba uważać, żeby nie złamać jego wymogów, tzn. jeśli wg zaleceń lekarza nie można wychodzić z domu, to wtedy lepiej wysłać L4 do pracodawcy pocztą lub kurierem, albo przekazać przez kogoś bliskiego, a nie przychodzić osobiście do zakładu pracy. Oczywiście trzeba zadbać o to, żeby L4 wysłane pocztą lub kurierem dotarło do pracodawcy jeszcze w grudniu, bo jeśli będzie inaczej, to okres wypowiedzenia będzie liczony od końca stycznia, a nie od końca grudnia

 18. Witam,
  Pracuję w pewnej firmie od 06.06.2016r. Najpierw była umowa na okres próbny, potem kolejna na 4 miesiące, następna na rok, 20.12.2017 podpisałam nową na kolejny rok, która obowiązuje od 01.01.2018. Pytanie jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje w takiej sytuacji?
  Gdzieś przeczytałam, że liczy się ostatnio podpisana umowa, a na tej nie przepracowalam jeszcze 6 miesięcy- czy okres wynosi 2 tyg czy miesiąc ?

 19. Witam. Czy okres wypowiedzenia musi być wystawiony z dniem pierwszego miesiąca czy może być wystawiony od dnie 10 przy okresie wypowiedzenia miesięczny. Pozdrawiam

 20. Pracuje od listopada na umowę o pracę ( czas nieokreślony)30 kwietnia minie mi 6 miesiecy czyli od 1 maja okres wypowiedzenia będzie miesiąc. Jeśli złoże wypowiedzenie jutro tj 27 kwietnia to będe mieć jeszcze okres dwa tygodnie?

 21. Witam czy w przypadku umowy cywilnoprawnej okres 3-miesięcznego wypowiedzenia liczy się od dnia złożenia pisma?

   1. Dzień dobry dziękuję za obszerny artykuł bardzo mi pomógł mam umowę na 4 lata jestem nauczycielem i pracuje 9 miesięcy czyli mam 1 miesiąc wypowiedzenia. Czy mogę złożyć 1.07 wypowiedzenie żeby rozwiązać tj. 31.08? Czy muszę złożyć dn. np . 2.07 i każdy inny dzień lipca ? Bardzo proszę o odp.

    1. adwokat Iwo Klisz

     Dzień dobry,
     może pani złożyć w każdym dowolnym dniu lipca. Najważniejsze, aby wypowiedzenie dotarło do pracodawcy najpóźniej do dnia 31.07.

 22. Witam,
  W obecnej pracy mam jednomiesięczny okres wypowiedzenia. Mam krótkie pytanie: czy jeśli złożę wypowiedzenie 1.08. 2018 to zakończę pracę z końcem sierpnia czy jednak będzie ono obejmować także wrzesień.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

 23. Witam, złożyłem wypowiedzenie umowy 28.06.2018, obowiązuje mnie okres wypowiedzenia miesiąc, a na wypowiedzeniu napisałem „z zachowaniem okresu wypowiedzenia 3 miesiące”, bo wtedy jeszcze nie wiedziałem, że mam miesiąc… W tym miesiącu dowiedziałem się o tym od kierownika. Pytanie: czy mogę zakończyć pracę już teraz, z ostatnim dniem miesiąca, czy muszę napisać kolejne wypowiedzenie z okresem miesięcznym i czekać kolejny miesiąc? Proszę o szybką odp. Pozdrawiam

 24. Witam. Wypowiedziałam umowę 24.08.2018. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony… Obowiązuje mnie 3 miesięczny okres wypowiedzenia.. I mam pytanie kiedy kończy mi się wtedy wypowiedzenie?

 25. Witam serdecznie,
  w umowie na czas nieokreślony mam zapisany 3-miesięczny okres wypowiedzenia, jednak pracuję w firmie niecały rok. W związku z tym ile faktycznie wynosi mój okres wypowiedzenia? Dowiedziałam się, że okres wypowiedzenia nie może być niekorzystny dla pracownika i że to przepisy go ustalają. W moim przypadku powinien więc to być 1 miesiąc. Czy faktycznie tak jest? Będę wdzięczna za odpowiedź.

  1. Dzień dobry,
   pracując u jednego pracodawcy przez okres roku przysługuje pani miesięczny okres wypowiedzenia.
   Domniemywam, że doszło tutaj do tzw. wydłużenia okresu wypowiedzenia. Należy nadmienić, że skuteczne wprowadzenie dłuższych okresów wypowiedzenia należy każdorazowo ocenić nie tylko w aspekcie zgodności z prawem, ale także zgodności z zasadami współżycia społecznego. Należy także zbadać kryterium korzystności dla pracownika, służącego ocenie dopuszczalności odstępstw od norm prawa pracy. Dlatego też, w mojej ocenie powinna pani skorzystać z porady profesjonalisty, który dokona pogłębionej analizy postanowień umownych i wskaże czy wydłużenie okresu wypowiedzenia jest zasadne

 26. Witam. Mam pytanie i proszę o poradę. Chce złożyć wypowiedzenie z 1 miwsięcznym okresem wypowiedzenia. Chcę żeby zakończyło się z dniem 30.06.2019r.
  Kiedy muszę je złożyć? Nie wiem czy 01.05.2019 czy np 28.05.2019?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry pani Natalio,
   niezależnie czy złoży pani wypowiedzenie 01.05. czy 28.05 i tak będzie ono skuteczne dopiero na dzień 30.06.
   Należy tylko dopilnować, aby pracodawca zapoznał się z pani oświadczeniem w miesiącu maj

 27. Jestem pod ogromnym wrażeniem prostoty i jednocześnie kompleksowości umieszczonych na blogu tekstów. Czytam wiele artykułów i informacji pisanych przez prawników, adwokatów, radców prawnych i rzadko zdarza się tak przejrzysty język! Chapeau bas! Będę tu częstym gościem! <3

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziękuje bardzo,
   wkładam wiele wysiłku w to, aby prawnicze treści przekładać na prosty, zrozumiały- ale ciągle merytoryczny język. Dlatego też, tak bardzo cieszą mnie dowody uznania ze strony moich czytelników.

 28. Witam. 4 dni przed końcem urlopu pracodawca powiadomił mnie ze za 2 dni zamyka zakład pracy.
  Po 7 letnim stażu pracy u niego nie otrzymałem żadnego odszkodowania,odprawy.oraz rozwiązanie umowy za porozumieniem stron z końcem miesiąca czyli 13 dni po tym jak został zamknięty zakład pracy.
  Czy to jest zgodne z prawem?

  1. Dzień dobry,
   z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika niestety czy przysługuje panu odprawa.
   Z kolei przyjęcie rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron może (niestety) skutecznie zamykać drogę sądową do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.
   Nie wskazał pan także jakie przyczyny spowodowały zamkniecie zakładu pracy przez pracodawcę. Nie mam również wiedzy jaka była jego forma prawna. Stąd też, dla udzielenia kompleksowej odpowiedzi niezbędne jest pozyskanie wiedzy dotyczącej całokształtu okoliczności danej sprawy

 29. Witam, wypowiedziałam umowę na czas określony 31.10 pracując 5 miesięcy i 27 dni czy mój okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie czy 1 miesiąc. Czy istnieje możliwość wydłużenia okresu wypowiedzenia (bez zgody pracownika) do 1 miesiąca, ponieważ w okresie wypowiedzenia będę już zatrudniona co najmniej 6 miesięcy?

  1. Dzień dobry,
   we wskazanym przypadku pani okres wypowiedzenia wynosi 1 miesiąc
   Do okresu wypowiedzenia zalicza się cały okres pracy u danego pracodawcy, także ten przypadający w okresie wypowiedzenia. Skoro pracowała pani 5 miesiecy i 27 dni do tego okresu należy doliczyć 2 tygodnie i wychodzi, że pracowała pani 6 miesięcy i 11 dni. A okres wypowiedzenia dla pracowników zatrudnionych co najmniej 6 miesięcy wynosi 1 miesiąc.
   W tym przypadku nie doszło do wydłużenia okresu wypowiedzenia bez zgody pracownika

 30. Przysługuje mi 1-mies okres wypowiedzenia .
  moje pytanie brzmi: Czy mogę w wypowiedzeniu określić dłuższy okres wypowiedzenia ? np. 45 dni
  np. złożę wypowiedzenie 28.01
  czy mogę napisać że mam 1 miesięczny termin wypowiedzenia a mimo to chcę rozwiązać umowę np. 15.03?

  1. Dzień dobry panie Krzysztofie
   Takie rozwiązanie jest jak najbardziej możliwe, ale wymaga ono zgody pracodawcy.
   Ewentualnie należy rozważyć kwestię ustania stosunku pracy na mocy porozumienia stron. Wtedy dowolnie może pan kształtować termin ustania stosunku pracy

 31. Dzień dobry. Na jakiej podstawie twierdzi Pan, że okres wypowiedzenia 1-miesięcznego biegnie aż do końca następnego miesiąca po złożeniu wypowiedzenia,
  skoro w przepisie jest podane, że jego koniec jest ustalony na sobotę LUB ostatni dzień miesiąca?
  Proszę zwrócić uwagę na LUB
  i przytoczyć ewentualne orzeczenia w tej sprawie, potwierdzające Pana wersję. Z poważaniem

  1. adwokat Iwo Klisz

   Pani Izoldo,
   okres wypowiedzenia jednomiesięcznego biegnie do końca następnego miesiąca, wynika to wprost z brzmienia obowiązujących przepisów prawa. Koniec ustalony na sobotę dotyczy dwutygodniowego okresu wypowiedzenia, który zastrzeżony jest dla krótszego okresu zatrudnienia.
   jeżeli chciałaby pani poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie zachęcam do skorzystania z portalu orzeczeń Sądów Okręgowych, będących darmowym zbiorem orzecznictwa sądowego

 32. Dzień dobry,
  pracę u obecnego pracodawcy rozpoczęłam 15.10.2018. Obecnie mam umowę na czas nieokreślony. Czy 3-miesięczny okres wypowiedzenia będzie liczony od 15.10.2021, czy od początku 11.2021?
  Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry pani Aleksandro,
   3 miesięczny okres wypowiedzenia rozpocznie się już we wrześniu 2021 roku, z tego względu, że pierwszy miesiąc wypowiedzenia wręczonego we wrześniu upłynie w dniu 31 października 2021 roku, a więc po upływie 3 lat zatrudnienia u pracodawcy. Sąd Najwyższy podkreślił, że w takiej sytuacji, gdy do 3 letniego upływu okresu zatrudnienia dojdzie w okresie wypowiedzenia, stosuje się dłuższy- tj. 3 miesięczny okres wypowiedzenia

 33. Dzień dobry,
  15.10.2018 rozpoczęłam prace u obecnego pracodawcy. Umowę mam na czas nieokreślony. Czy 3 miesięczny okres wypowiedzenia rozpocznie się 16.10.2021, czy od początku 11.2021?
  Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry pani Aleksandro,
   3 miesięczny okres wypowiedzenia rozpocznie się już we wrześniu 2021 roku, z tego względu, że pierwszy miesiąc wypowiedzenia wręczonego we wrześniu upłynie w dniu 31 października 2021 roku, a więc po upływie 3 lat zatrudnienia u pracodawcy. Sąd Najwyższy podkreślił, że w takiej sytuacji, gdy do 3 letniego upływu okresu zatrudnienia dojdzie w okresie wypowiedzenia, stosuje się dłuższy- tj. 3 miesięczny okres wypowiedzenia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *