adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

Biuro w Warszawie
ul. Zamieniecka 62/64
tel. 695 560 425

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy
prawo pracy wrocław
adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Kiedy wypowiedzenie warunków pracy i płacy jest nieuzasadnione?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Wypowiedzenie zmieniające powinno wskazywać rzeczywistą, konkretną i zrozumiałą dla pracownika przyczynę decyzji pracodawcy. Sposób wskazania tej przyczyny powinien umożliwić pracownikowi zrozumienie motywów działania pracodawcy. Dzięki temu pracownik będzie mógł stwierdzić, czy działanie pracodawcy było uzasadnione, czy też powinien wystąpić do Sądu Pracy z odwołaniem od wypowiedzenia zmieniającego.

Ponieważ do wypowiedzenia warunków pracy i płacy stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę (wypowiedzeniu definitywnym) przyjmuje się, że jeśli konkretna przyczyna będzie usprawiedliwiać wypowiedzenie definitywne, to również będzie uzasadnioną podstawą wypowiedzenia warunków pracy i płacy.

Stosunkowo skomplikowane zasady dotyczące wypowiedzenia zmieniającego, a także fakt, że w pewnych warunkach może ono przekształcić się w wypowiedzenie definitywne sprawia, że pracodawcy często wykorzystują je w celu zwolnienia pracownika.

W orzecznictwie Sądu Najwyższego wykształcił się pogląd, że należy uznać za bezprawne wypowiedzenie zmieniające, w którym pracodawca proponuje warunki zatrudnienia zupełnie niedopasowane do kwalifikacji i umiejętności danego pracownika. Dotyczy to sytuacji, w której u pracodawcy istniały warunki do zatrudnienia pracownika na bardziej odpowiednich warunkach.

Przyjmuje się bowiem, że pracodawca celowo proponuje takie warunki, żeby pracownik nie zgodził się na ich przyjęcie, a tym samym doprowadził do rozwiązania umowy o pracę.

W przypadku otrzymania takiego wypowiedzenia pracownik może odwołać się do Sądu Pracy z żądaniem uznania go za bezskuteczne lub przywrócenia poprzednich warunków pracy i płacy bądź wnosząc o zasądzenie odszkodowania.

Należy przypomnieć, że niezależnie od tego, czy pracownik wystąpił do Sądu Pracy, nie może zapomnieć o złożeniu pracodawcy odpowiedniego oświadczenia o nieprzyjęciu nowych warunków. W przeciwnym razie po upływie okresu wypowiedzenia zaczną obowiązywać go nowe zaproponowane przez pracodawcę warunki pracy i płacy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Potrzebujesz pomocy specjalisty?
Zadzwoń do mnie: 695 560 425

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!