adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Ile wynosi okres wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, jaka łączyła strony, a także od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

I tak:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Obliczając staż u danego pracodawcy należy liczyć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy (tzw. zakładowy staż pracy). Oznacza, to że jeśli pracownik miał przerwę w zatrudnieniu (np. pracował u innego pracodawcy), a po przerwie wrócił do poprzedniego zatrudnienia, to ustalając zakładowy staż pracy należy zsumować czas zatrudnienia przed przerwą i po powrocie do pracy.

Do tego stażu pracy liczy się także długość zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeśli przeszedł on na nowego pracodawcę w trybie art. 23 (1) kodeksu pracy oraz w innych wypadkach, gdy kolejny pracodawca jest prawnym następcą poprzedniego pracodawcy (np. w sytuacji przekształcenia spółki handlowej).

Warto także wspomnieć, że staż pracy będzie liczony do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Zatem nawet jeśli w chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik nie będzie miał jeszcze trzyletniego stażu pracy u danego pracodawcy, ale nabędzie go w czasie okresu wypowiedzenia, to umowa o pracę rozwiąże się po upływie trzech miesięcy od chwili otrzymania oświadczenia pracodawcy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

23 Responses

 1. Witam
  jeżeli pracowałem w tym samym zakładzie przez 2lata na czas określony i teraz leci mi 2 rok na czas nie określony to sumujemy i mój okres wypowiedzenia będzie trwał 3 miesiące, a nie 1 miesiąc?

 2. Witam jeżeli mam umowę na 3 miesiące to okres mojego wypowiedzenia trwa 2tygodnie? I czy mogę zmniejszyć to wypowiedzenie bo potrzebuje znaleźć nową pracę ?

 3. Panie Iwo,
  jeśli chcę rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony przed upływem 6 ciu miesięcy to ile w praktyce będzie to trwało dni? 2 tygodnie kalendarzowe od złożenia wypowiedzenia czy więcej jeśli np. złożę wypowiedzenie na początku miesiąca ?

 4. Witam,
  W sierpniu tego roku (dokładnie 1-go sierpnia) miną dokładnie 3 lata od kiedy podpisałem umowę o prace na czas nieokreślony. Do kiedy obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia? Czy jest to ostatni dzień lipca, czy sam okres wypowiedzenia również nie może przekroczyć umownych 3 lat (wtedy musiałbym złożyć wypowiedzenie ostatniego dnia czerwca)?

  1. Żeby w takim wypadku skorzystać z miesięcznego okresu wypowiedzenia, musi Pan złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem do ostatniego dnia czerwca.

 5. Witam
  Pracuje w zakładzie już 9 lat i chciałbym się zwolnic ze względu na zmianę pracy ,tylko nie wiem na jaki czas wypowiedzieć
  umowę,

 6. witam pana mam pytanie czy jest tez mozliwość ze składam wypowiedzenie miesięczne w dniu 13.07 czy ten okres wypowiedzenia kończy sie 15.08 czy tylko jest pelny miesiąc kaledażowy
  pozdrawiam

 7. Bardzo fajna i przydatna ta storna- dziekuje autorowi.
  Mamy pytanie odnosnie okresu wypowiedzenia.

  W mojej obecnej firmie pracuje od 8 miesiecy. Po 3 miesiecznym okresie probnym dostalem umowe z aneksem w ktorym byl zawarty okres wypowiedzenia okreslony na 3 miesiace. Oczywiscie aneks podpisalem. W tym moemncie chce zlozyc wypowiedzenie i zgodznie z 18 art. kodeksu pracy okres ten powinien wynosic miesiac. Czy w przypadku gdy firma bedzie robila mi klopoty i nie bedize chciala dac mi miesiecznego okresu wypowiedzenia jest jakas inna metoda( poza sadem pacy) zeby wyegzekwowac swoje prawa?

  Pozdrawiam.

 8. Pracuję ponad 3 lata na umowie na czas nieokreślony. Co mogę zrobić aby mieć miesięczny okres wypowiedzenia? Zależy mi na zmianie zaklepanej już nowej pracy

 9. Umowę podpisałem 24.10.2014 na czas nieokreślony z momentem rozpoczęcia pracy dnia 03.03.2014. 27.02.2017 chciałbym złożyć wypowiedzenie, jaki mam okres wypowiedzenia 1 m-c czy 3-m-ce?

  1. Trzy, bo w czasie wypowiedzenia staż pracy osiągnie pułap 3 lat i przez to przejdzie Pan z miesięcznego na trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nie każdy pracodawca ma taką świadomość. Jeśli to Panu pasuje może Pan twierdzić, że obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawcy też często nie znają się na prawie, a nie każdego stać na prawnika. Może się Panu uda go przekonać do krótszego okresu wypowiedzenia. Życzę powodzenia. Proszę napisać jak poszło.

 10. Dzien dobry,
  podpisalam umowe o prace na czas nieokreslony w dniu 2 maja 2014r od dnia 2 maja 2014.. Zlozylam wypowiedzenie w dniu 30 marca 2017r z zachowaniem miesiecznego (w moim mniemaniu) okresu wypowiedzenia. Moje rozumowanie bylo nastepujace: w dniu 30 kwietnia 2017 mina 3 lata mojego stazu u obecnego pracodawcy, w zwiazku z tym nie „zahacze” o 3-miesieczny okres wypowiedzenia.
  Wlasnie dostalam informacje, ze moj okres wypowiedzenia (kwiecien) wlicza sie juz w 3-letni staz pracy I obowiazuje mnie 3-miesieczny okres wypowiedzenia.
  Czy to sie zgadza? Bo wg moich obliczen – nie.

  1. Ostatnio analizowałem taki sam przypadek. Nie jest to w 100% jasne, jednak ja stoję na stanowisku, że Pani ma rację. Umowa rozwiązuje się po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli 30 kwietnia, a w tym dniu brakuje Pani 2 dni do wejścia w 3 miesięczny okres wypowiedzenia.

 11. Dzień dobry
  Pracuję w firmie od października 2010 na umowie na czas określony. Po 7 latach pracy dostaje umowę na czas nieokreślony. W 2016 roku weszła nowa ustawa z której wynika:
  Umowy na czas nieokreślony i określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi odpowiednio:

  2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
  1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
  3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat
  Czy lata pracy liczne od wejścia w życie nowej ustawy czy po podpisaniu umowy mam 3 miesięczne wypowiedzenie?

 12. Witam, mam zawartą umowę na czas nieokreślony od 01.11.2014r. W październiku 2017 chce złożyć wypowiedzenie. Czy będzie mnie jeszcze obejmował jednomiesięczny okres wypowiedzenie czy już trzy miesięczny?

 13. witam . potrzebuje pomocy . oto zatrudniono mnie na okres próbny 0d.02.10. 2017 do 31.12.2017 . Po czym dnia 10.11.2017r wreczono mi wypowiedzenie ( nie wiem dlaczego ?). I teraz jakie mam prawo .okres wypowiedzenia dali mi 1 tydzen , bo brakuje 2 dni do trzech trzech miesiecy /.? jak to jest ?

 14. Witam mam pytanie bo już się w tym pogubilam. Jeśli zostałam zatrudniona 1.06.2017 t. To kiedy minie pełne 6 miesięcy pracy czy z 01.12.2017r czy też z 31.12.2017.r. zależy mi na tym czy mam jeszcze 2 tygodniowe wypowiedzenie czy już miesięczne.

 15. Witam,

  Proszę o wskazanie poprawnego okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
  Pierwsza umowa na okres próbny 06.07.2017 – 30.09.2017
  Druga umowa na czas określony 30.09.2017 – 30.09.2019

  W dniu 20.12.2017 złożyłem wypowiedzenie umowy wskazując dwutygodniowy okres wypowiedzeniem z rozwiązaniem stosunku pracy 06.01.2017. Pracodawca odmówił podpisania wypowiedzenia twierdząc, że obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *