Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, jaka łączyła strony, a także od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.
I tak:
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:
- 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
- 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
- 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.
Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:
- 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
- 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
- 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
Obliczając staż u danego pracodawcy należy liczyć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy (tzw. zakładowy staż pracy). Oznacza, to że jeśli pracownik miał przerwę w zatrudnieniu (np. pracował u innego pracodawcy), a po przerwie wrócił do poprzedniego zatrudnienia, to ustalając zakładowy staż pracy należy zsumować czas zatrudnienia przed przerwą i po powrocie do pracy.
Do tego stażu pracy liczy się także długość zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeśli przeszedł on na nowego pracodawcę w trybie art. 23 (1) kodeksu pracy oraz w innych wypadkach, gdy kolejny pracodawca jest prawnym następcą poprzedniego pracodawcy (np. w sytuacji przekształcenia spółki handlowej).
Warto także wspomnieć, że staż pracy będzie liczony do dnia rozwiązania stosunku pracy.
Zatem nawet jeśli w chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik nie będzie miał jeszcze trzyletniego stażu pracy u danego pracodawcy, ale nabędzie go w czasie okresu wypowiedzenia, to umowa o pracę rozwiąże się po upływie trzech miesięcy od chwili otrzymania oświadczenia pracodawcy.