Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
okres wypowiedzenia

Ile wynosi okres wypowiedzenia?

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, jaka łączyła strony, a także od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

I tak:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Obliczając staż u danego pracodawcy należy liczyć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy (tzw. zakładowy staż pracy). Oznacza, to że jeśli pracownik miał przerwę w zatrudnieniu (np. pracował u innego pracodawcy), a po przerwie wrócił do poprzedniego zatrudnienia, to ustalając zakładowy staż pracy należy zsumować czas zatrudnienia przed przerwą i po powrocie do pracy.

Do tego stażu pracy liczy się także długość zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeśli przeszedł on na nowego pracodawcę w trybie art. 23 (1) kodeksu pracy oraz w innych wypadkach, gdy kolejny pracodawca jest prawnym następcą poprzedniego pracodawcy (np. w sytuacji przekształcenia spółki handlowej).

Warto także wspomnieć, że staż pracy będzie liczony do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Zatem nawet jeśli w chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik nie będzie miał jeszcze trzyletniego stażu pracy u danego pracodawcy, ale nabędzie go w czasie okresu wypowiedzenia, to umowa o pracę rozwiąże się po upływie trzech miesięcy od chwili otrzymania oświadczenia pracodawcy.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.


Powinno Cię też zainteresować:


Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

 

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

21 - Ilość komentarzy

 1. Adrian

  Witam
  jeżeli pracowałem w tym samym zakładzie przez 2lata na czas określony i teraz leci mi 2 rok na czas nie określony to sumujemy i mój okres wypowiedzenia będzie trwał 3 miesiące, a nie 1 miesiąc?

 2. seweryn

  Witam jeżeli mam umowę na 3 miesiące to okres mojego wypowiedzenia trwa 2tygodnie? I czy mogę zmniejszyć to wypowiedzenie bo potrzebuje znaleźć nową pracę ?

 3. Mikołaj

  Panie Iwo,
  jeśli chcę rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony przed upływem 6 ciu miesięcy to ile w praktyce będzie to trwało dni? 2 tygodnie kalendarzowe od złożenia wypowiedzenia czy więcej jeśli np. złożę wypowiedzenie na początku miesiąca ?

 4. Darek

  Witam,
  W sierpniu tego roku (dokładnie 1-go sierpnia) miną dokładnie 3 lata od kiedy podpisałem umowę o prace na czas nieokreślony. Do kiedy obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia? Czy jest to ostatni dzień lipca, czy sam okres wypowiedzenia również nie może przekroczyć umownych 3 lat (wtedy musiałbym złożyć wypowiedzenie ostatniego dnia czerwca)?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Żeby w takim wypadku skorzystać z miesięcznego okresu wypowiedzenia, musi Pan złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem do ostatniego dnia czerwca.

 5. Daniel

  Witam
  Pracuje w zakładzie już 9 lat i chciałbym się zwolnic ze względu na zmianę pracy ,tylko nie wiem na jaki czas wypowiedzieć
  umowę,

 6. wojtek

  witam pana mam pytanie czy jest tez mozliwość ze składam wypowiedzenie miesięczne w dniu 13.07 czy ten okres wypowiedzenia kończy sie 15.08 czy tylko jest pelny miesiąc kaledażowy
  pozdrawiam

 7. Rafal

  Bardzo fajna i przydatna ta storna- dziekuje autorowi.
  Mamy pytanie odnosnie okresu wypowiedzenia.

  W mojej obecnej firmie pracuje od 8 miesiecy. Po 3 miesiecznym okresie probnym dostalem umowe z aneksem w ktorym byl zawarty okres wypowiedzenia okreslony na 3 miesiace. Oczywiscie aneks podpisalem. W tym moemncie chce zlozyc wypowiedzenie i zgodznie z 18 art. kodeksu pracy okres ten powinien wynosic miesiac. Czy w przypadku gdy firma bedzie robila mi klopoty i nie bedize chciala dac mi miesiecznego okresu wypowiedzenia jest jakas inna metoda( poza sadem pacy) zeby wyegzekwowac swoje prawa?

  Pozdrawiam.

 8. Artur

  Pracuję ponad 3 lata na umowie na czas nieokreślony. Co mogę zrobić aby mieć miesięczny okres wypowiedzenia? Zależy mi na zmianie zaklepanej już nowej pracy

 9. marek

  Umowę podpisałem 24.10.2014 na czas nieokreślony z momentem rozpoczęcia pracy dnia 03.03.2014. 27.02.2017 chciałbym złożyć wypowiedzenie, jaki mam okres wypowiedzenia 1 m-c czy 3-m-ce?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Trzy, bo w czasie wypowiedzenia staż pracy osiągnie pułap 3 lat i przez to przejdzie Pan z miesięcznego na trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nie każdy pracodawca ma taką świadomość. Jeśli to Panu pasuje może Pan twierdzić, że obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawcy też często nie znają się na prawie, a nie każdego stać na prawnika. Może się Panu uda go przekonać do krótszego okresu wypowiedzenia. Życzę powodzenia. Proszę napisać jak poszło.

 10. Anna

  Dzien dobry,
  podpisalam umowe o prace na czas nieokreslony w dniu 2 maja 2014r od dnia 2 maja 2014.. Zlozylam wypowiedzenie w dniu 30 marca 2017r z zachowaniem miesiecznego (w moim mniemaniu) okresu wypowiedzenia. Moje rozumowanie bylo nastepujace: w dniu 30 kwietnia 2017 mina 3 lata mojego stazu u obecnego pracodawcy, w zwiazku z tym nie „zahacze” o 3-miesieczny okres wypowiedzenia.
  Wlasnie dostalam informacje, ze moj okres wypowiedzenia (kwiecien) wlicza sie juz w 3-letni staz pracy I obowiazuje mnie 3-miesieczny okres wypowiedzenia.
  Czy to sie zgadza? Bo wg moich obliczen – nie.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Ostatnio analizowałem taki sam przypadek. Nie jest to w 100% jasne, jednak ja stoję na stanowisku, że Pani ma rację. Umowa rozwiązuje się po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli 30 kwietnia, a w tym dniu brakuje Pani 2 dni do wejścia w 3 miesięczny okres wypowiedzenia.

 11. Szymon

  Dzień dobry
  Pracuję w firmie od października 2010 na umowie na czas określony. Po 7 latach pracy dostaje umowę na czas nieokreślony. W 2016 roku weszła nowa ustawa z której wynika:
  Umowy na czas nieokreślony i określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi odpowiednio:

  2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
  1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
  3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat
  Czy lata pracy liczne od wejścia w życie nowej ustawy czy po podpisaniu umowy mam 3 miesięczne wypowiedzenie?

 12. Angelika

  Witam, mam zawartą umowę na czas nieokreślony od 01.11.2014r. W październiku 2017 chce złożyć wypowiedzenie. Czy będzie mnie jeszcze obejmował jednomiesięczny okres wypowiedzenie czy już trzy miesięczny?

 13. Monika

  witam . potrzebuje pomocy . oto zatrudniono mnie na okres próbny 0d.02.10. 2017 do 31.12.2017 . Po czym dnia 10.11.2017r wreczono mi wypowiedzenie ( nie wiem dlaczego ?). I teraz jakie mam prawo .okres wypowiedzenia dali mi 1 tydzen , bo brakuje 2 dni do trzech trzech miesiecy /.? jak to jest ?

 14. Agga

  Witam mam pytanie bo już się w tym pogubilam. Jeśli zostałam zatrudniona 1.06.2017 t. To kiedy minie pełne 6 miesięcy pracy czy z 01.12.2017r czy też z 31.12.2017.r. zależy mi na tym czy mam jeszcze 2 tygodniowe wypowiedzenie czy już miesięczne.

 15. Grzegorz

  Witam,

  Proszę o wskazanie poprawnego okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
  Pierwsza umowa na okres próbny 06.07.2017 – 30.09.2017
  Druga umowa na czas określony 30.09.2017 – 30.09.2019

  W dniu 20.12.2017 złożyłem wypowiedzenie umowy wskazując dwutygodniowy okres wypowiedzeniem z rozwiązaniem stosunku pracy 06.01.2017. Pracodawca odmówił podpisania wypowiedzenia twierdząc, że obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia.

Zostaw komentarz