fbpx

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Forma wypowiedzenia umowy o pracę

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Forma wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z przepisami prawa pracy oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę powinno zostać złożone w formie pisemnej (czyli, na dokumencie opatrzonym własnoręcznym podpisem pracodawcy lub pracownika).

Co ciekawe, kodeks pracy nie zastrzega formy pisemnej pod rygorem nieważności. To znaczy, że nawet jeśli oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę zostanie złożone w innej formie (np. ustnej), to jest ono ważne i skuteczne. Tzn. skutecznie doprowadzi do rozwiązania stosunku pracy. Niezachowanie formy pisemnej będzie miało jednak inne, bardzo istotne skutki. Skutki te są inne w przypadku, gdy oświadczenie składa pracownik i kiedy występuje z nim pracodawca.

Ustaliliśmy już, że jeśli pracownik lub pracodawca złoży oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę w formie ustnej, to stosunek pracy i tak ulegnie rozwiązaniu.

W przypadku pracownika nie dochowanie formy pisemnej tego oświadczenia nie niesie za sobą w zasadzie żadnych konsekwencji. Pracownik może zatem złożyć takie oświadczenie w dowolnej formie żeby skutecznie doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę.

Zupełnie odmiennie wygląda sprawa, kiedy to pracodawca złoży oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy w innej formie, niż zastrzeżona w przepisach prawa pracy. Naruszenie przez pracodawcę przepisów o formie oświadczenia o wypowiedzenia umowy o pracę oznacza, że wypowiedzenie było bezprawne.

W takim wypadku pracownik powinien odwołać się od wypowiedzenia do sądu pracy i zażądać uznania wypowiedzenia za bezskuteczne, ewentualnie przywrócenia do pracy albo odszkodowania (więcej we wpisie Czego pracownik może się domagać w odwołaniu od wypowiedzenia od umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony?). W przypadku tak ewidentnego naruszenia przepisów pracownik na pewno wygra sprawę sądową.

Warto jeszcze powiedzieć, że zdaniem Sądu Najwyższego wysłanie pracownikowi oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę faksem także nie spełnia wymogów formy pisemnej.

Pracodawca chcąc złożyć zgodnie z prawem oświadczenie o rozwiązaniu stosunku pracy powinien sporządzić je na piśmie, podpisać oraz wręczyć je pracownikowi (ewentualnie wysłać pocztą). Warto zachować sobie kopię wypowiedzenia opatrzonego parafą pracownika lub dowód nadania go do pracownika za pośrednictwem poczty lub kuriera.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *