fbpx

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy z Wrocławia

Czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o rozwiązaniu umowy o pracę

Chwila złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

O autorze:

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych. Z większością z nich współpracuję do dnia dzisiejszego.
Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy.

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Chwila złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę zostaje złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się chwili otrzymania pisma przez jego adresata. Może ono zostać doręczone osobiście drugiej stronie stosunku pracy, a także zostać wysłane pocztą czy przesyłką kurierską.

Dla skuteczności doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę wystarczy, że adresat pisma miał możliwość zapoznać się z jego treścią. Nie ma potrzeby,  żeby adresat w jakiś sposób kwitował lub zgadzał się na przyjęcie wypowiedzenia itd.

Nie ma zatem znaczenia dla skuteczności wypowiedzenia, że pracownik nie odebrał z poczty wysłanego mu przez pracodawcę i awizowanego oświadczenia o wypowiedzeniu. Nie ma także znaczenia fakt, że pracownik odmówił przyjęcia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy. W takim przypadku termin do złożenia odwołania do sądu pracy biegnie od chwili, w której pracownik mógł się zapoznać z awizowaną przesyłką lub przedstawionym mu oświadczeniem o rozwiązaniu stosunku pracy.

W sytuacji kiedy pracownik odmówi przyjęcia mu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę warto, aby pracodawca opatrzył swoje oświadczenie adnotacją, że pracownik odmówił jego przyjęcia oraz podpisami świadków tej sytuacji (innych pracowników).

W przypadku, kiedy oświadczenie ma zostać wysłane drogą pocztową warto nadać je za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO), a także jednocześnie za pośrednictwem firmy lub nawet kilku firm kurierskich.

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

2 thoughts on “Chwila złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę”

  1. cyt. „Wypowiedzenie umowy o pracę zostaje złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się chwili otrzymania pisma przez jego adresata”
    Czy to działa w drugą stronę również, tzn. czy złożenie wypowiedzenia pisemnie przez pracownika kilka dni wcześniej (np. w poniedziałek) niż wynosi czas wypowiedzenia, np. 2-tyg. przy umowie na czas określony (w piątek), ma moc prawną?

  2. cyt. „Wypowiedzenie umowy o pracę zostaje złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się od chwili otrzymania pisma przez jego adresata”
    Czy to działa w drugą stronę również, tzn. czy złożenie wypowiedzenia pisemnie przez pracownika kilka dni wcześniej (np. w poniedziałek) niż wynosi czas wypowiedzenia, np. 2-tyg. przy umowie na czas określony (w piątek), ma moc prawną?

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *