adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro we Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Zwolnienia grupowe

W dniu dzisiejszym Gazeta Wrocławska poinformowała o planowaniu masowych zwolnień pracowników we wrocławskiej fabryce Volvo.

Duża ilość pracowników, którzy mogą stracić pracy oznacza prawdopodobnie, że pracodawca będzie zmuszony do przeprowadzenia zwolnień grupowych w ramach ustawy z 2003 roku o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

W związku z tym postanowiłem nakreślić kilka słów o uprawnieniach pracowników i obowiązkach pracodawców podczas dokonywania zwolnień grupowych.

Należy zacząć od tego, że powołana powyżej ustawa, zwana często „ustawą o zwolnieniach grupowych” obowiązuje jedynie wobec pracodawców zatrudniających co najmniej 20 osób.

Ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia w przypadku gdy pracodawca dokonuje wypowiedzenia umowy o pracę określonej liczbie pracowników w ciągu 30 kolejnych dni. Liczba pracowników kwalifikujących zwolnienie jako zwolnienie grupowe zależy od całkowitej liczby zatrudnianych pracowników przez danego pracodawcę.

Ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia w przypadku gdy:

 • pracodawca zatrudniający nie więcej niż 100 pracowników rozwiązał umowy o pracę z grupą 10 pracowników,
 • pracę utraciło 10 % pracowników, w przypadku gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100 pracowników, ale nie więcej niż 300,
 • pracodawca, który zatrudnia co najmniej 300 pracowników zwolnił przynajmniej 30 osób.

Jeśli pracodawca rozwiązał umowy o pracę z jego inicjatywy za porozumieniem stron z co najmniej pięcioma osobami, tych pracowników dolicza się do osób, którym pracodawca wypowiedział umowę o pracę, a jeśli łączna liczna tych osób przekroczy powyżej wskazane wartości również mamy do czynienia ze zwolnieniem grupowym. W ten sposób należy kwalifikować zwolnienie, jeśli np. pracodawca rozwiąże umowy o pracę za wypowiedzeniem z pięcioma pracownikami, a z kolejnymi pięcioma rozwiąże umowy za porozumieniem stron.

Kolejny warunkiem przyjęcia, że ma miejsce zwolnienie grupowe jest to, że przyczyny rozwiązania umów o pracę są zależne jedynie od pracodawcy.

W ramach procedury zwolnień grupowych pracodawca musi zawrzeć odpowiednie porozumienie z działającymi u niego organizacjami związkowymi bądź sporządzić regulamin zwolnień grupowych. Pracodawca jest także zobowiązany do dokonania odpowiednich zgłoszeń  dokonywanych zwolnieniach do powiatowego urzędu pracy.

Pracownicy, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę w ramach zwolnienia grupowego mają możliwość dochodzenia odprawy pieniężnej w wysokości:

 • 1-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
 • 2-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy 2–8 lat,
 • 3-miesięcznego wynagrodzenia – jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawa nie może jednak przekraczać kwoty 15 – krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Warto także wspomnieć, że jeśli pracodawca w ciągu roku po przeprowadzeniu zwolnienia grupowego będzie zamierzał zatrudnić nowych pracowników, to jest on zobowiązany do zatrudnienia w pierwszej kolejności pracowników objętych zwolnieniem grupowym, jeśli tylko zgłoszą oni zamiar powrotu do pracy.
adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

4 Responses

 1. A czy pracownik musi podpisać wypowiedzenie z pracodawcą? Jeśli tego nie zrobi jakie są konsekwencje? Termin wypowiedzenia biegnie, ale czy pracownik musi świadczyć pracę pomimo że syndyk zajął mienie i nie ma możliwości jej wykonywania. Co jeśli w wypowiedzeniu są postanowienia ograniczające jego prawa?

  1. Pracownik nie musi godzić się na zwolnienie z pracy w trybie za wypowiedzeniem przez pracodawcę. Wystarczy, że pracodawca zakomunikuje mu swoją decyzję. W kilku miejscach na blogu wyjaśniałem już, że w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik musi świadczyć pracę, chyba że pracodawca zwolni go z tego obowiązku. Jeśli w sprawie jest syndyk to polecam się kontaktować bezpośrednio z nim. W toku postępowania upadłościowego prowadzonego wobec pracodawcy pracownicy są dosyć mocno uprzywilejowani.

 2. Witam serdecznie…Chciałam Państwu podziękować z bardzo rzetelne informacje i wskazówki dotyczące różnych problemów prawnych,a zwłaszcza z dziedziny Prawa Kodeksu Pracy.Bardzo pomogły mi przeczytane na Państwa blogu wyjaśnienia różnych zagadnień dotyczących zwolnień grupowych w zakładzie pracy.Wszystko jest wytłumaczone bardzo czytelnie i komunikatywnie.Zainteresowanie Państwa blogiem sprowokowane zostało właśnie zwolnieniami grupowymi w zakładzie pracy,w którym zatrudniony jest [ jeszcze do końca stycznia] mój syn.Problem polega na tym że syn właśnie dziś podpisał zwolnienie za porozumieniem stron,które tak na prawdę zostało sprowokowane wyraźnie przez pracodawcę.Na państwa blogu dowiedziałam się że jeszcze nie wszystko stracone i że można żądać od zakładu pracy odprawy.Dodam że syn przepracował w zakładzie ponad dwa lata.domniemam że zakład pracy aby uniknąć wypłacenia odprawy „zamydlił” synowi oczy tym że może jeszcze pracować do końca stycznia i że jeśli nie wykorzysta możliwości pójścia na L-4 to wypłacą mu za ten przepracowany a nie „przechorowany” miesiąc dodatkowe 500 zł…No cóż,jeśli rzeczywiście ta odprawa będzie mu się w świetle prawa należała to 500 zł oferowane przez pracodawcę byłoby formą jałmużnej dla kogoś,kto nie zna swoich praw jako pracownik.Dwumiesięczna odprawa wyniosłaby ok.5000 zł,a to co oferuje zakład pracy to dosłownie 10 % z tego co by mu się należało.Nie jestem jeszcze do końca pewna czy rzeczywiście taka odprawa mu się należy,więc aby się upewnić nie omieszkam skontaktować się z Państwa kancelarią w najbliższych kilku dniach.Raz jeszcze dziękuję za wszystkie zamieszczone na tym blogu rzetelne,prawne informacje i objaśnienia.W przyszłości z pewnością jeszcze nie raz skorzystam z Państwa blogu.Pozdrawiam serdecznie…Iwona

  1. Bardzo dziękuję za niezwykle miły komentarz. To bardzo cieszy, kiedy okazuje się, że mój blog jest czytany, a jeszcze więcej radości daje fakt, że dzięki niemu można komuś pomóc. Zapraszam także do kontaktu oraz skorzystania z indywidualnej porady dotyczącej prawa pracy. W ramach komercyjnych płatnych porad wyjaśniamy znacznie więcej, niż bezpłatnie na blogu. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *