Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
wypowiedzenie umowy o prace w trybie natychmiastowym, Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia powoduje ustanie stosunku pracy niezwłocznie (w trybie natychmiastowym). Jest to sposób rozwiązania umowy o pracę dostępny zarówno dla pracownika i jak i dla pracodawcy. Jednak warunki, które pozwalają rozwiązać w tym trybie umowę o pracę są inne dla każdej ze stron stosunku pracy.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy – bez wypowiedzenia – czyli kiedy?

Po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia umowa zostaje rozwiązana z chwilą, w której oświadczenie jednej ze stron dotarło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się ona z nim zapoznać.

To, czy druga strona faktycznie zapoznała się z tym oświadczeniem nie ma znaczenia, wystarczy, że mogła to zrobić. Dlatego często stosowana przez pracowników technika polegająca na nieodbieraniu z poczty awizowanej przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest skuteczna. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyjaśniał, że w takiej sytuacji pracownik ma możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy.

Co więcej, stosowanie takich uników jest dla pracownika niekorzystne, albowiem może doprowadzić do upływu terminu na wystąpienie z odwołaniem do Sądu Pracy, ale o tym piszę w innym miejscu.

Warunki rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym (bez wypowiedzenia)

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest szczególnym trybem ustania stosunku pracy. Dlatego może być stosowane tylko i wyłącznie w przypadkach wskazanych szczegółowo w przepisach prawa pracy.

Kodeks pracy odrębnie formułuje te warunki (przyczyny) w stosunku do pracownika i pracodawcy.

Przyczyny niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę powinny być wskazane w oświadczeniu strony rozwiązującej umowę.

W oświadczeniu składanym przez pracodawcę, powody uzasadniające takie zwolnienie mogą być zawinione przez pracownika lub pozostawać od jego zachowania niezależne (niezawinione).

Tymczasem rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym będzie zawsze reakcją pracownika na nieprawidłowy sposób realizacji obowiązków pracodawcy.

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Poza tym, że przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie muszą zawierać się w katalogu wskazanym w Kodeksie pracy, jest on dopuszczalny również wówczas, gdy normalne wypowiedzenie umowy o pracę byłoby niemożliwe.

Zatem w trybie natychmiastowym można rozwiązać każdy typ umowy o pracę.

Co więcej, w ten sposób można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie pracy (urlop, L4).

W pewnych warunkach (o czym w innym miejscu bloga) w taki sposób można również rozwiązać umowę z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę (np. z pracownicą w ciąży, społecznym inspektor pracy, wskazanym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej).

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

25 - Ilość komentarzy

 1. Anna

  Witam,
  Czy jeżeli wręczyłam pracodawcy wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego jeden miesiąc, ale w trakcie jego trwania pojawiły się dodatkowe przesłanki do wypowiedzenia przeze mnie umowy ze skutkiem natychmiastowym, to czy mogę takie wypowiedzenie wręczyć?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Tylko, jeśli pozostaje w związku z art. 52 par. 1 pkt. kodeksu pracy, czyli następuje z powodu ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracownika.

 2. Kamil

  Witam chcę rozwiązać umowę w trybem natychmiastowym w umowie mam ze musze z dwu miesięcznym wypowiedzeniem czy mogę złożyć takie wypowiedzenie? ?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Żeby rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym muszą wystąpić odpowiednie powody. Proszę zapoznać się szczegółowo z powyższym artykułem oraz innymi, o których tam wspominam.

 3. Karolina

  Witam .
  Mam pracę od ponad 4 lat od pewnego czasu zaczęłam szukać nowej pracy i nie dawno otrzymałam telefon z innej firmy z zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną i tu zaczyna się problem ponieważ dalej pracuję a jeśli zostanę przyjęta do nowej firmy w jaki sposób mogę zrezygnować z teraźniejszej pracy skoro mam trzy miesięczny okres wypowiedzenia.?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Może Pani rozwiązać umowę za porozumieniem stron, nie ma innego wyjścia. Chyba, że pracodawca w sposób ciężki naruszy swoje podstawowe obowiązki, to wtedy może Pani rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym

 4. jacek

  Witam, czy moge rozwiązac umowe o prace w trybie natychmiastowym, z powodu nie przestrzegania godzin pracy. Pracuje od 4 lat i od samego poczatku jest z tym duży problem.

   1. jacek

    Opisze to bardziej dokładnie. Pracuje w cukierni jako kierowca/dostawca, na stałych trasach. Pracuje 4 dni w tygodniu (środy i weekendy wolne). Prace zaczynam np. w poniedziałek i czwartek o 2 w nocy i pracuje do około 15, wtorek i piątek zaczynam o 3 w nocy i pracuje do około 12. W tym czasie mam do objechania od kilkunastu do kilkudziesięciu klientów i do pokonania kilkaset kilometrów. Umowa o prace cały etata (40 godz. tyg.)

 5. jacek

  Dopisze jeszcze że szef od dwóch lat obiecuje nam unormowanie godzin pracy. Ale niestety jest coraz gorzej, dochodzą nowi klienci oraz nowe obowiązki co wydłuża czas pracy jeszcze bardziej.

 6. Sandra

  Witam,pracuje w dirmie od7lat,mam umowę na czas nieokreślony z 3miesięcznym okresie wypowiedzenia,od ponad roku moja pensja nie jest płacona na czas ,zawsze dostaje ja później niz jest to wskazane w umowie.Czytałam że mogę założyć wypowiedzenie o prace w trybie natychmiastowym,ponieważ pracodawca naruszyl prawa,proszę o porade.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Co do zasady tak. Jednak w ostatnich czasach sądy nieco zmieniły podejście do tego typu spraw. Jeśli są to drobne opóźnienia to może tak być, że sąd uzna takie rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym za nieuzasadnione. Zależy jak będzie Pani przedstawiać w trakcie procesu skutki tych opóźnień pracodawcy. Musi Pani wiedzieć, że jest tu pewne ryzyko, bo jeśli sąd uzna, że wypowiedziała Pani umowę o pracę w trybie natychmiastowym bez właściwego uzasadnienia, to może zasądzić od Pani na rzecz pracodawcy odszkodowanie.

 7. Pawel

  Witam, a jezeli chce rozwiazac umowa za porozumieniem stron, a pracodawca nie chce mnie zwolic w taki sposob, to jesli zloze o rozwiazanie bez okresu to pewnie rowniez sie nie zgodzi, czyli zostaje mi porzucenie pracy, (informuje go, ze porzucam w dniu dzisiejszym i nie chce byc juz tutaj pracownikiem) no tam warunki mam o niebo lepsze, wiec nie ma co sie zastanawiac, czy takie rozwiazanie=dyscyplinarka?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dokładnie tak. Będzie to skutkować wydaniem Panu świadectwa pracy z adnotacją, że umowa o pracę została rozwiązania bez wypowiedzenia przez pracodawcy z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracowniczych.

 8. Dorota

  Witam, chciałabym jutro złożyć wypowiedzenie o pracę z okresem dwutygodniowym. Nie mam jednak ochoty uczęszczać nadal do mojego zakładu pracy ze względów osobistych… Chcę pójść na L4. Czy pracodawca może mi jakoś zaszkodzić w takiej sytuacji?

  1. andzia

   Witam, chciałabym jutro złożyć wypowiedzenie o pracę z okresem dwutygodniowym. Nie mam jednak ochoty uczęszczać nadal do mojego zakładu pracy ze względów osobistych… Chcę pójść na L4. Czy pracodawca może mi jakoś zaszkodzić w takiej sytuacji?

   1. adwokat Iwo Klisz

    Jeśli z Pana wypowiedzi wynika, że chce się Pan posłużyć dokumentem poświadczającym nieprawdę co do Pana stanu zdrowia, to moja odpowiedź jest chyba oczywista:)

 9. KK

  Dzień dobry,
  Czy nieskierowanie pracownika na badania okresowe jest ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków przez pracodawcę? Moim zdaniem można to zakwalifikować do rażącego niedbalstwa pracodawcy, co jest właściwym powodem do rozwiązania umowy o pracę ze skutkiem natychmiastowym z winy pracodawcy. Proszę o fachową opinię.

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry. Oczywiście jestem w stanie przygotować na ten temat opinię prawną. Proszę o kontakt z kancelarią. Moja asystentka wyjaśni Pan zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

 10. Daria

  Witam, mam pytanie, czy jeśli zostałam napadnieta w swoim miejscu pracy czy mam jakieś prawa, jeśli chodzi o zwolnienie? Za żadne skarby nie chce tam wracać.

 11. Dorota

  Wita, obecnie jestem na urlopie a po tym czasie chcę złożyć wniosek o rozwiązaniu umowy w trybem natychmiastowym z powodu zmiany miejsca zamieszkania czy w dniu złozenia tego wniosku pracodawcy musze pojawic sie w pracy?

Zostaw komentarz