Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Wypowiedzenie umowy o pracę

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym

Rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia powoduje ustanie stosunku pracy niezwłocznie (w trybie natychmiastowym). Jest to sposób rozwiązania umowy o pracę dostępny zarówno dla pracownika i jak i dla pracodawcy. Jednak warunki, które pozwalają rozwiązać w tym trybie umowę o pracę są inne dla każdej ze stron stosunku pracy.

Natychmiastowe rozwiązanie umowy – czyli kiedy?

Po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia umowa zostaje rozwiązana z chwilą, w której oświadczenie jednej ze stron dotarło do drugiej strony w taki sposób, że mogła się ona z nim zapoznać.

To, czy druga strona faktycznie zapoznała się z tym oświadczeniem nie ma znaczenia, wystarczy, że mogła to zrobić. Dlatego często stosowana przez pracowników technika polegająca na nieodbieraniu z poczty awizowanej przesyłki zawierającej oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę nie jest skuteczna. Sąd Najwyższy wielokrotnie wyjaśniał, że w takiej sytuacji pracownik ma możliwość zapoznania się z oświadczeniem pracodawcy.

Co więcej, stosowanie takich uników jest dla pracownika niekorzystne, albowiem może doprowadzić do upływu terminu na wystąpienie z odwołaniem do Sądu Pracy, ale o tym piszę w innym miejscu.

Warunki rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia jest szczególnym trybem ustania stosunku pracy. Dlatego może być stosowane tylko i wyłącznie w przypadkach wskazanych szczegółowo w przepisach prawa pracy.

Kodeks pracy odrębnie formułuje te warunki (przyczyny) w stosunku do pracownika i pracodawcy.

Przyczyny niezwłocznego rozwiązania umowy o pracę powinny być wskazane w oświadczeniu strony rozwiązującej umowę.

W oświadczeniu składanym przez pracodawcę, powody uzasadniające takie zwolnienie mogą być zawinione przez pracownika lub pozostawać od jego zachowania niezależne (niezawinione).

Więcej:

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn zawinionego zachowania pracownika

Rozwiązanie umowy o pracę przez pracodawcę z przyczyn niezawinionych przez pracownika

Tymczasem rozwiązanie umowy o pracę w trybie natychmiastowym będzie zawsze reakcją pracownika na nieprawidłowy sposób realizacji obowiązków pracodawcy.

Przeczytaj:

Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia przez pracownika

Kiedy można rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Poza tym, że przyczyny rozwiązania umowy w tym trybie muszą zawierać się w katalogu wskazanym w Kodeksie pracy, jest on dopuszczalny również wówczas, gdy normalne wypowiedzenie umowy o pracę byłoby niemożliwe.

Zatem w trybie natychmiastowym można rozwiązać każdy typ umowy o pracę.

Co więcej, w ten sposób można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem podczas jego usprawiedliwionej nieobecności w zakładzie pracy (urlop, L4).

W pewnych warunkach (o czym w innym miejscu bloga) w taki sposób można również rozwiązać umowę z pracownikiem podlegającym szczególnej ochronie przed rozwiązaniem umowy o pracę (np. z pracownicą w ciąży, społecznym inspektor pracy, wskazanym członkiem zarządu zakładowej organizacji związkowej).

adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

2 - Ilość komentarzy

  1. Anna

    Witam,
    Czy jeżeli wręczyłam pracodawcy wypowiedzenie z zachowaniem okresu wypowiedzenia wynoszącego jeden miesiąc, ale w trakcie jego trwania pojawiły się dodatkowe przesłanki do wypowiedzenia przeze mnie umowy ze skutkiem natychmiastowym, to czy mogę takie wypowiedzenie wręczyć?

Zostaw komentarz

Top

Zapisz się na nasz newsletter

FreshMail.pl