adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Bardzo często czytelnicy bloga zwracają się do mnie z pytaniem, czy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę trzeba pracować. W takich wypadkach moja odpowiedź jest z reguły rozczarowująca. W okresie wypowiedzenia pracownik jest nadal zobowiązany świadczyć pracę, czyli do końca tego okresu musi pracować.

Jest to znacznym utrudnieniem w szczególności w przypadku, gdy pracownik znalazł już inne zatrudnienie i jego największym problemem jest jak najszybsze rozwiązanie dotychczasowego stosunku pracy.

W takiej sytuacji mamy przynajmniej kilka wariantów:

 1. Nawet po złożeniu oświadczenia o rozwiązaniu umowy za wypowiedzeniem (złożonym bądź przez pracownika bądź przez pracodawcę) strony umowy o pracę mogą ją rozwiązać w dowolnym czasie za porozumieniem stron. Oczywiście wymaga to wyrażenia zgody przez obie strony. W treści porozumienia należy ustalić, że strona, która złożyła oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę cofa je, a druga strona wyraża na to zgodę. W takim wypadku sposób rozwiązania umowy o pracę zmieni się na „za porozumieniem stron”
 2. W czasie kiedy okres wypowiedzenia już biegnie strony mogą w osobny wypowiedzeniu umówić się w zakresie wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę. Podstawą prawną takiego porozumienia jest art. 36 § 6 kodeksu pracy. W przypadku takiego porozumienia umowa o pracę ulega rozwiązaniu w terminie wskazanym w porozumieniu, jednak tryb rozwiązania umowy o pracę pozostaje bez zmian.
 3. W przypadku pracowników mających dostęp do szczególnie interesujących danych pracodawcy decydują się na zwolnienie pracownika w okresie wypowiedzenia z obowiązku świadczenia pracy. Jest to jednostronna decyzja pracodawcy, a nadto takie zwolnienie może zostać odwołane przez pracodawcę w każdej chwili.
 4. W praktyce w okresie wypowiedzenia często wykorzystywany jest urlop wypoczynkowy. Udzielając urlopu w okresie wypowiedzenia pracodawcy unikają konieczności wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, dlatego często korzystają z tego rozwiązania.

Najczęściej rekomendowanym przeze mnie rozwiązaniem jest szczera rozmowa z pracodawcą. Myślę, że w okresie wypowiedzenia motywacja pracownika jest wysoce niezadowalająca, dlatego pracodawcy z reguły chętnie rozstaną się z takim pracownikiem szybciej, niż przewiduje to kodeks pracy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

20 thoughts on “Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?”

 1. Mając 3 miesięczny okres wypowiedzenia i przebywając w tym czasie na chorobowym mogę wrócić na ostatnie 2 dni w celu rozliczenia karty obiegowej ? Kto wtedy wypłaca wynagrodzenie ZUS czy pracodawca ?

 2. Jeśli w danym zakładzie przepracowało się półtora roku i po pięcioletniej przerwie powróciło się do tego samego zakładu i ponownie chce się odejść to jaki jest okres wypowiedzenia (czy poprzedni okres jest wliczany?)

    1. Jeśli łącznie Pani zakładowy staż pracy nie przekroczył 3 lat to będzie Pani miała jedno miesięczny okres wypowiedzenia

 3. Witam ma pytanie zaklad pracy w ktorym pracuje przejela inna firma . Dostalismy informacje o przejeciu zakladu gdzie jest napisane ze w terminie 2 miesiecy od przejecia zakladu pracy moge bez wypowiedzwnia za 7 dniowy uprzedeniem rozwiazac stosunek pracy . W dniu dzisiejszym 15.01.2018 zlozylam pismo rozwiazanie umowy za siedmiodniowym urzedzeniem ? Kiedy ostatni dzien ide do pracy ?

  1. Stosunek pracy w tym trybie ulega rozwiązaniu po upływie 7 dni od dnia, w którym pracownik złożył oświadczenie woli. Oświadczenie z chwilą, kiedy dotarło do adresata w taki sposób, że mógł się on z oświadczeniem zapoznać. Do omawianego rozwiązania stosunku pracy nie stosuje się przepisów o terminach wypowiedzenia (art. 30 § 2(1) KP). Zatem jeśli pismo dotarło do pracodawcy 15 stycznia, to ostatnim dniem pracy jest dla Pani 22 stycznia. 23 nie musi już Pani iść do pracy.

 4. Dzień dobry, złożyłam wypowiedzenie w połowie grudnia i za porozumieniem stron został skrócony okres wypowiedzenia do 28.02.2018 (pracuję w firmie 10 lat). Tydzień temu firma ogłosiła zwolnienia grupowe, które będzie trwało od lutego do grudnia 2018. Czy moje odejście może jakoś się z tym wiązać? czy w takim przypadku należy mi się odprawa?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dziękuję za bardzo ciekawy komentarz. Czasem tak bywa, że pracodawca specjalnie tak się zachowuje, że pracownik sam się zwolnił. Natomiast, jeśli – nawet formalnie – jest to decyzja pracownika, to żadna odprawa się nie należy. Formalnie, to Pani chciała się zwolnić, a więc odprawa Pani nie przysługuje. Bardzo dziękuję, że Pani podzieliła się swoim przypadkiem, bo to wzbogaciło mój blog. Pozdrawiam

 5. Pracuje na produkcji jestem zatrudniony przez zakład – umowa o pracę cały etat czas określony, pracodawca stosuje praktykę że na koniec dnia dziękuje za współpracę i zwalnia ludzi (wszystko wskazuje że bez okresu wypowiedzenia) czy jest to legalne? Czy mam prawo domagać się odszkodowania jeśli mnie takie coś spotka (umowa na dwa lata-pół roku z niej przepracowane)

 6. Witam,
  chcę odejść z pracy, natomiast nie udało mi złożyć wypowiedzenia za porozumieniem stron. Pracodawca postawił sprawę jasno miesiąc wypowiedzenia, ja natomiast nie mogę czekać, gdyż następny pracodawca potrzebuje mnie już na 4 maja. Chcę złożyć wypowiedzenie ze skutkiem natychmiastowym, ale trochę boję się konsekwencji (dyscyplinarka lub postępowanie w sądzie) Czy pracodawca może zabronić mi wykorzystania zaległego urlopu w ramach wypowiedzenia? Chciałam go wykorzystać, żeby okres wypowiedzenia trwał, a w drugim miejscu pracy podjęłabym pracę na umowę zlecenie.

 7. Witam, zostalam zatrudniona na 3 stanowiskach w jednej firmie, otrzymujac jedna pensje (bank miedzynarodowy). Jestem w okresie wypowiedzenia, czy nadal obowiazuja mnie wszystkie zadania dla dwoch kierownikow i jednego analityka? Czy w okresie wypowiedzenia mam obowiaz k robienia ponad 40 nadgodzin miesiecznie dodatkowo? W jaki sposob uswiadomic pracodawce ze ktos powolu musi mnie zaczac zastepowac?

 8. A ja zapytam z drugiej strony: jak można uchronić się przed nieuczciwym pracownikiem który nie zachowuje terminu wypowiedzenia? Wszyscy się roztrząsają nad pracownikami którzy mają praktycznie same prawa i przywileje. Cokolwiek pracodawca źle zrobi to jest na niego haczyk, ale pracownikowi praktycznie nic nie mozna zrobić. Pracownik ma wypowiedzenie na koniec miesiąca i miesiac wypowiedzenia, ale oświadcza mi że jeszcze 2 tyg popracuje i odchodzi, a ja nie mam pracownika do zmiany i do nauczenia. Jak powiem, że się nie zgadzam na 2 tyg wypowiedzenia to w tej sytuacji ja jestem tym złym, a to mnie na lodzie zostawiają. Zrobienie tego w drugą stronę nie istnieje. I co mam zrobić? Albo nie przyjdzie do pracy i już w ogóle będę w czarnej *****, albo pójdzie na L4 i wyjdzie na to samo. Ludzie nie mają za grosz honoru a system polityczny ich do tego jeszcze nakłania i ułatwia.

 9. Witam , moja żona dnia 20.04.2018r podpisała umowę o pracę na czas określony z jednym z miejscowych pracodawców , niestety z powodu warunków jakich tam panują oraz wielu nieprzyjemnych sytuacji dnia 1.06.2018r złożyła wypowiedzenie ( okres dwutygodniowy ) czyli do 15.06 . Pracodawca stwierdził ze przez ten czas musi wypracować pełen zakres godzin czyli 160 ( wychodzi na to ze musiała by być w pracy codziennie przez cały okres wypowiedzenia ) . I tu moje pytanie czy żona musi wyrobić normę godzin ? W tym wypadku chodzić codziennie a pracują po 10 godzin

 10. Pracuje na kopalni. Dostałem po nocnej zmianie informacje że mam zgłosić się do nadsztygara. Wykapalem się I udałem się do niego. Tam otrzymałem rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Powiedziano mi że będę miał płacona przez 3 miesiące pensje i jestem zwolniony ze świadczenia pracy dla pracodawcy. Gdy powiedziałem że jestem zaskoczony i chciał bym się skonsultować z prawnikiem wyciagnieto mi drugie pismo. Oświadczenie wypowiedzenia przez pracodawcę. Wtedy już całkowicie byłem zaskoczony. Powiedziałem że nie podpisze ani jednego ani drugiego bo chce się skonsultować z prawnikiem.
  W wypowiedzeniu przez pracodawcę były tam zawarte podpunkty takie że nie zgłoszenie się na drogach przewozowych za Co byłem ukarany kara upomnienia. Że odpuściłem przed wcześniej stanowisko pracy. Ze nie umie żyć z kolegami na oddziele. Mam 15 lat pracy u tego pracodawcy w listopadzie tego roku. Poprostu chciano się mnie pozbyć. Powiedziano mi że muszę jedno z tych pism podpisać bo one i tak wejdą w życie. W tym roku dostał bym jubilata. Oświadczam że 15 lat nie byłem nigdy ukarany żadna kara. Podpisałem więc porozumienie stron. Jestem na urlopie wypoczynkowym 16 dni. Nie chodzę do pracy do 31. 07.2019.pracodawca powiedział że to jest po to abym nie zrobił jakiegoś wypadku. Rzekomo będzie mi płacił 3 miesiące pensje jak bym pracował. Moje pytanie jest takie czy wszystko jest zgodne z prawem i czy należała by mi się odprawa pieniężna z tytułu że pracodawca mi chce rozwiązać umowę. Te zarzuty oprócz tego że zostałem ukarany kara upomnienia są bezpodstawne. Kara z resztą też.

  1. adwokat Iwo Klisz

   W przypadku tak długiego stażu pracy pracodawca wręczając panu oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, powinien wskazać przyczyny uzasadniające rozwiązanie stosunku pracy. Następnie, jeżeli pan nie zgodziłby się z tym przyczynami należało wnieść odwołanie do Sądu Pracy.
   W przedmiotowej sprawie podpisał pan porozumienie stron, tym samym zamknął pan sobie drogę do wniesienia odwołania od wypowiedzenia.
   Jedyną możliwością którą widzę to weryfikacja czy nie przysługuje panu odprawa, ale to wymaga szerszego zbadania tematu.
   Roszczenie o wypłatę odprawy przedawnia się po upływie 3 lat od daty ustania stosunku pracy

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzien dobry,
   w takim razie zapraszam na umówienie się na spotkanie, ewentualnie poradę online celem weryfikacji

 11. Dzień dobry
  Po 13,5 roku pracy u jednego pracodawcy zachorowałam, po powrocie ze świadczenia rehabilitacyjnego pracodawca wysłał mnie do medycyny pracy- orzeczenie: utraciłam zdolność do wykonywania dotychczasowej pracy. Dostałam wypowiedzenie z art. 30 kp oraz 36 punkt 2 kp. Jednocześnie na wypowiedzeniu jest informacja ze w okresie wypowiedzenia nie dostanę wynagrodzenia. W jaki sposób rozwiązać sprzeczna treść tego dokumentu?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Pani Moniko,
   trudno jest mi odnieść czy prawidłowo zostało skonstruowane wypowiedzenie z uwagi na fakt, że art. 36 par 2 Kodeksu Pracy został uchylony i nie ma mocy obowiązującej. Podobnie, art. 36 nie zawiera żadnego punktu 2, który pasowałby do treści wypowiedzenia, że w okresie wypowiedzenia nie dostanie pani wynagrodzenia.
   W pani sytuacji, jeżeli utraciła pani zdolność do wykonywania pracy pracodawca winien rozważyć, czy utrata zdolności dotyczy tego konkretnego stanowiska, a jeżeli tak, to wtedy winien poszukać możliwości zatrudnienia pani na innym stanowisku. Nieprzyznanie pracownikowi wynagrodzenia w okresie wypowiedzenia w sytuacjach takich jak pani jest często spotykane, a zasadność przyjęcia takiego rozwiązania wymaga indywidualnej oceny. Należy bowiem pamiętać, że wynagrodzenie należne jest za pracę wykonaną- pani z kolei utraciła zdolność do świadczenia pracy- tj. pracodawca nie może pani powierzyć jej wykonywania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!