adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Wielokrotnie już pisałem, że złożenie oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy o pracę (czyli z reguły przekazanie dokumentu, z którego wynika chęć rozwiązania stosunku pracy) nie prowadzi automatycznie do rozwiązania umowy o pracę. Umowa rozwiązuje się ale dopiero po upływie okresu wypowiedzenia. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której wypowiedzenie złożył pracodawca a także, kiedy zrobił to pracownik.

Co to jest okres wypowiedzenia?

W okresie wypowiedzenia strony mają co do zasady takie same obowiązki jak w trakcie obowiązywania umowy o pracę. Oznacza to, że pracownik musi w tym okresie wykonywać pracę, natomiast pracodawca jest zobowiązany do zapłaty wynagrodzenia. Oczywiście strony mogą na ten czas inaczej uregulować swoje prawa i obowiązki, a także rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Nawet jeśli pracodawca nie chce, aby pracownik świadczył pracę w okresie wypowiedzenia, to może zwolnić go z obowiązku świadczenia pracy, jednaki tak musi mu zapłacić za ten czas wynagrodzenie.

Uprawnienia stron umowy o pracę w okresie wypowiedzenia

W tym okresie powstają zarówno po stronie pracownika jak i pracodawcy określone uprawnienia. Pracodawca może bowiem w okresie wypowiedzenia wysłać pracownika na przymusowy urlop. Uprawnienie to ma uchronić pracodawcę przed koniecznością wypłaty na rzecz pracownika ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Dlatego pracodawca może udzielić urlopu w zakresie, w jakim będzie on przysługiwał pracownikowi do końca zatrudnienia u danego pracodawcy. Czyli, jeżeli umowa o pracę ma rozwiązać się z końcem czerwca, a pracownikowi – który w tym roku nie korzystał jeszcze z urlopu wypoczynkowego – przysługuje 26 dni urlopu, to pracodawca w okresie wypowiedzenia może mu udzielić maksymalnie 13 dni urlopu. Chodzi o to, aby nie skracać pracownikowi urlopu, do którego nabędzie prawa u kolejnego pracodawcy.

Pracownik zaś może domagać się w tym okresie udzielenia dni wolnych na poszukiwanie pracy. Ilość takich wolnych dni zależy od tego jak długi jest okres wypowiedzenia. Jeśli wypowiedzenie jest dwutygodniowe lub miesięczne, to pracownikowi przysługują dwa dni wolnego na poszukiwanie pracy. W przypadku trzymiesięcznego wypowiedzenia, ilość takich dni wzrasta do trzech.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

10 thoughts on “Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia?”

 1. Witam,

  jestem na wypowiedzeniu. Z szefem uzgodniliśmy, że w ostatnich dniach wypowiedzenia wykorzystam przysługujący urlop wypoczynkowy. Wniosek o urlop został zatwierdzony i podpisany. Czy w takim przypadku pracodawca może zmienić zdanie i zażądać abym jednak nie szedł na urlop, za co dostanę ekwiwalent? Czy zmiana decyzji zależy tylko od niego, czy w przypadku kiedy zostało wszystko już uzgodnione, zmiana sposobu rozliczenia zaległego urlopu będzie wymagać zgody dwóch stron?

 2. Dzień dobry, rozważam zmianę pracy. W umowie mam wpisany okres wypowiedzenia 1 miesiąc. Kolejne aneksy podpisywane w kolejnych latach tego zapisu (moja inicjatywa) nie zmieniały. Czy pracodawca ma prawo nie zgodzić się na okres wypowiedzenia krótszy niż ustawowe 3 miesiące?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Tutaj prawo jest po Pani stronie. Jeśli w danym przypadku ten jednomiesięczny okres wypowiedzenia jest Pani na rękę, to taki zapis w umowie jest skuteczny. Natomiast, jeśli w konkretnej sytuacji, wolałaby Pani skorzystać z 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia, to też Pani może.

 3. Witam,
  Bardzo dziękuję za ciekawe wpisy.
  Jak się domyślam te dodatkowe dni na poszukiwanie pracy są dniami odejmowanymi z urlopu? Czy to są to może ekstra dni wolne? Jeżeli ekstra to jak się domyślam są to dni bezpłatne acz liczące się do stażu pracy? Jeżeli urlop już został w pełni wykorzystany to na jakich zasadach udzielane są dni na poszukiwanie pracy? I ostatnie pytanie, czy pracodawca może odmówić udzielenia dnia wolnego na poszukiwanie pracy? (potrafię sobie wyobrazić sytuację w której pracownik ma umówione spotkanie z potencjalnym nowym pracodawcą a obecny pracodawca mniej lub bardziej złośliwie nie zgadza się na udzielenie dnai wolnego).
  Z góry dziękuję za wyjaśnienia i za ciekawy blog.

 4. Mam tygodniowy okres wypowiedzenia – jak go policzyc, zeby prawidowo zlozyc wypowiedzenie. Pracuje w jednym miejscu, gdzie miejsce pracy jest gdzie indziej, a glowna siedziba gdzie indziej

 5. Witam serdecznie. Z Pracodawcą rozstałem się ponad miesiąc temu. Ostatniego dnia sierpnia kończę okres wypowiedzenia. Parę dni temu Pracodawca bez mojego udziału zrobił inwenaryzację towaru i auta służbowego i insynuuje mi braki w zatowarowaniu. Nie było żadnej komisji ani mnie podczas tej inwentaryzacji. Czy to zgodne z prawem?

  1. Dzień dobry,
   niestety aby odpowiedzieć na to pytanie należy zapoznać się z regulacjami wewnątrzzakładowymi wskazującymi na sposób prowadzenia inwentaryzacji.
   Dodatkowo niezbędne jest przeprowadzenie analizy pana umowy o pracę i ewentualnej kwestii odpowiedzialności

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!