adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Czopowa 14/20
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Odwołanie do sądu pracy

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Odwołanie do Sądu Pracy

Jako adwokat, dla którego jedną z głównych specjalizacji jest prawo pracy, często mam okazje pisać pozwy i odwołania do sądu pracy. Czy autorem takiego odwołania koniecznie musi być zawodowy prawnik? Żaden przepis prawa nie nakłada takiego obowiązku. Pracownik może bronić się sam i własnoręcznie przygotować odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę.

Nie chcę pisać o tym, że z problemem napisania odwołania do sądu pracy koniecznie trzeba zgłosić się do prawnika, a najlepiej do adwokata, a już szczególnie do mnie. Powiem tylko tyle, że na blogu zamieściłem bezpłatne wzory takich odwołań, więc jeśli masz ochotę, to możesz z nich skorzystać.

Co trzeba wiedzieć przygotowując odwołanie do sądu pracy?

Na początku trzeba zauważyć, że proces przed sądem pracy, rozgrywa się wokoło przyczyn rozwiązania umowy o pracę, wskazanych przez pracodawcę w oświadczeniu o wypowiedzeniu tej umowy. Oczywiście chodzi tu tylko o te procesy, które dotyczą wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub też rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W przypadku rozwiązania za wypowiedzeniem umów terminowych (np. na czas określony), zasady sporządzania odwołań są inne, a proces sądowy jest z reguły dużo trudniejszy.

W związku z tym, że proces przed sądem pracy toczy się w około przyczyn wskazanych w wypowiedzeniu, pracownik w odwołaniu od wypowiedzenia nie musi bronić się przed zarzutami pracodawcy, które nie zostały wskazane w wypowiedzeniu. Podobnie, w toku sprawy, pracodawca nie będzie mógł powoływać się na to, że za rozwiązaniem umowy o pracę przemawiają jeszcze inne powody – oprócz tych, które zostały wskazany oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy.

Po drugie, warto powiedzieć o tym, że celem oświadczenia o rozwiązaniu umowy o pracę jest poinformowanie pracownika o tym, za co został zwolniony. Jeśli pracodawca sformułuje wypowiedzenie w sposób niekonkretny, to pracownik nie ma obowiązku domyślać się, o co chodziło pracodawcy. Dlatego, jeśli naprawdę nie wiemy, o jakiej sytuacji wspomina treść oświadczenia o wypowiedzeniu umowy w odwołaniu do sądu pracy wystarczy napisać, że nie wiemy o co pracodawcy chodzi. Jak zaczniemy się naszymi przypuszczeniami, to może okazać się, że damy pracodawcy dodatkowe argumenty. Przepisy prawa pracy na pracodawcę nakładają ciężar udowodnienia, że miał istotne powody, aby zwolnić pracownika i że pracownik otrzymując wypowiedzenie zapoznał się z tymi powodami.

Ten specyficzny rozkład ciężaru dowodu (czyli fakt, że to pracodawca musi udowodnić istnienie przyczyn zwolnienia i dochowania wymogów formalnych) sprawia, że nawet jeśli odwołanie do sądu pracy przygotowuje adwokat, to i tak często jest ono stosunkowo krótkim pismem. Prawdziwa walka zaczyna się po tym, jak pracodawca złoży odpowiedź na pozew i powoła dowody świadczące za tym, że zwolnienie było uzasadnione.

Ważne: Pozew do sądu pracy

Bezpłatne wzory pozwów do sądu pracy

Piszę ciekawie? Czytaj dalej:

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz

Mam nadzieję, że wyjaśniłem Tobie kilka rzeczy. Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy). Dla Ciebie to tylko "kliknięcie", a dla mnie to dowód, że moja praca jest przydatna, co daje mi motywację do dalszego pisania :)

3 Responses

  1. Bardzo praktyczny artkuł, znalazłęm się właśnie w takiej sytuacji: pracodawca po 6 miesiącach zatrudnienia (umowa na czas nieokreślnony) postanowił mnie zwolnić. w uzasadnieniu napisał: „niezadowalające wyniki i efekty pracy pracownika w porównaniu z efektami pracy innych pracowników”
    nigdy nie zwrócił mi na to uwagi, sumiennie wykonywałem swoje zadania, nie zostały mi też przedstawione żadne dane porównawcze.
    czy od takiego wypowiedzenia warto się odwołac?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *