adwokat prawo pracy wrocław

Nazywam się Iwo Klisz. Jestem adwokatem, wspólnikiem zarządzającym w Kancelarii Klisz i Wspólnicy oraz liderem zespołu prawników specjalizujących się w prawie pracy.
Razem z moim zespołem pomogłem już dziesiątkom pracodawców w rozwiązywaniu kwestii pracowniczych zarówno na poziomie organizacyjnym jak i w postępowaniach sądowych.

Wspieraliśmy także setki pracowników walcząc o ich prawa przed sądem pracy. ​

Adwokat i prawnik we Wrocławiu - Wypowiedzenie umowy o pracę - Klisz i wspólnicy

Biuro we Wrocławiu
ul. Joachima Lelewela 23/7
tel. 697 945 000

Biuro w Katowicach
ul. Sobieskiego 27/30
tel. 669 221 900

Biuro w Poznaniu
ul. Bóżnicza 1/14
tel. 669 452 900

Biuro w Gdańsku
ul. Kartuska 31c/1
tel. 669 221 900

strona www: Kancelaria Klisz i Wspólnicy

Zapraszam na mój kanał You Tube

adwokat prawo pracy

prawo pracy wrocław

adwokat wrocław

Pomoc dla Pracodawców

adwokat prawo pracy

Pobierz darmowy poradnik dla Pracodawców

Zapraszam na moje pozostałe blogi:

Ile wynosi okres wypowiedzenia?

Blog adwokata Iwo Klisz, specjalisty z zakresu prawa pracy,wspólnika zarządzającego w Kancelarii Klisz i Wspólnicy

Wrocław, Poznań, Katowice, Gdańsk

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy, jaka łączyła strony, a także od stażu pracy pracownika u danego pracodawcy.

I tak:

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

 • 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
 • 1 tydzień, jeżeli okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
 • 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub określony jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

 • 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
 • 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
 • 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Obliczając staż u danego pracodawcy należy liczyć wszystkie okresy zatrudnienia u tego samego pracodawcy (tzw. zakładowy staż pracy). Oznacza, to że jeśli pracownik miał przerwę w zatrudnieniu (np. pracował u innego pracodawcy), a po przerwie wrócił do poprzedniego zatrudnienia, to ustalając zakładowy staż pracy należy zsumować czas zatrudnienia przed przerwą i po powrocie do pracy.

Do tego stażu pracy liczy się także długość zatrudnienia w poprzednim zakładzie pracy, jeśli przeszedł on na nowego pracodawcę w trybie art. 23 (1) kodeksu pracy oraz w innych wypadkach, gdy kolejny pracodawca jest prawnym następcą poprzedniego pracodawcy (np. w sytuacji przekształcenia spółki handlowej).

Warto także wspomnieć, że staż pracy będzie liczony do dnia rozwiązania stosunku pracy.

Zatem nawet jeśli w chwili złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę pracownik nie będzie miał jeszcze trzyletniego stażu pracy u danego pracodawcy, ale nabędzie go w czasie okresu wypowiedzenia, to umowa o pracę rozwiąże się po upływie trzech miesięcy od chwili otrzymania oświadczenia pracodawcy.

adwokat prawo pracy wrocław

pozdrawiam, adwokat Iwo Klisz
Mam na dzieję, że mój artykuł wyjaśnił Ci kilka rzeczy. Jeśli tak, to kliknij „Lubię to” lub polub stronę naszej Kancelarii na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).


Jeśli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel. 695 560 425 email: i.klisz@adwokat-wroclaw.biz.pl

31 thoughts on “Ile wynosi okres wypowiedzenia?”

 1. Witam
  jeżeli pracowałem w tym samym zakładzie przez 2lata na czas określony i teraz leci mi 2 rok na czas nie określony to sumujemy i mój okres wypowiedzenia będzie trwał 3 miesiące, a nie 1 miesiąc?

  1. Liczy się ogólny zakładowy staż pracy, niezależnie od ilości i rodzaju umów. Czyli w Pan przypadku ponad trzy lata.

 2. Witam jeżeli mam umowę na 3 miesiące to okres mojego wypowiedzenia trwa 2tygodnie? I czy mogę zmniejszyć to wypowiedzenie bo potrzebuje znaleźć nową pracę ?

 3. Panie Iwo,
  jeśli chcę rozwiązać umowę o pracę na czas nieokreślony przed upływem 6 ciu miesięcy to ile w praktyce będzie to trwało dni? 2 tygodnie kalendarzowe od złożenia wypowiedzenia czy więcej jeśli np. złożę wypowiedzenie na początku miesiąca ?

 4. Witam,
  W sierpniu tego roku (dokładnie 1-go sierpnia) miną dokładnie 3 lata od kiedy podpisałem umowę o prace na czas nieokreślony. Do kiedy obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia? Czy jest to ostatni dzień lipca, czy sam okres wypowiedzenia również nie może przekroczyć umownych 3 lat (wtedy musiałbym złożyć wypowiedzenie ostatniego dnia czerwca)?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Żeby w takim wypadku skorzystać z miesięcznego okresu wypowiedzenia, musi Pan złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem do ostatniego dnia czerwca.

 5. Witam
  Pracuje w zakładzie już 9 lat i chciałbym się zwolnic ze względu na zmianę pracy ,tylko nie wiem na jaki czas wypowiedzieć
  umowę,

 6. witam pana mam pytanie czy jest tez mozliwość ze składam wypowiedzenie miesięczne w dniu 13.07 czy ten okres wypowiedzenia kończy sie 15.08 czy tylko jest pelny miesiąc kaledażowy
  pozdrawiam

 7. Bardzo fajna i przydatna ta storna- dziekuje autorowi.
  Mamy pytanie odnosnie okresu wypowiedzenia.

  W mojej obecnej firmie pracuje od 8 miesiecy. Po 3 miesiecznym okresie probnym dostalem umowe z aneksem w ktorym byl zawarty okres wypowiedzenia okreslony na 3 miesiace. Oczywiscie aneks podpisalem. W tym moemncie chce zlozyc wypowiedzenie i zgodznie z 18 art. kodeksu pracy okres ten powinien wynosic miesiac. Czy w przypadku gdy firma bedzie robila mi klopoty i nie bedize chciala dac mi miesiecznego okresu wypowiedzenia jest jakas inna metoda( poza sadem pacy) zeby wyegzekwowac swoje prawa?

  Pozdrawiam.

   1. adwokat Iwo Klisz

    Dzień dobry,
    pracując u jednego pracodawcy przez okres 8 miesięcy przysługuje panu miesięczny okres wypowiedzenia.
    Domniemywam, że doszło tutaj do tzw. wydłużenia okresu wypowiedzenia. Należy nadmienić, że skuteczne wprowadzenie dłuższych okresów wypowiedzenia należy każdorazowo ocenić nie tylko w aspekcie zgodności z prawem, ale także zgodności z zasadami współżycia społecznego. Należy także zbadać kryterium korzystności dla pracownika, służącego ocenie dopuszczalności odstępstw od norm prawa pracy. Dlatego też, w mojej ocenie powinien pan skorzystać z porady profesjonalisty, który dokona pogłębionej analizy postanowień umownych i wskaże czy wydłużenie okresu wypowiedzenia jest zasadne

 8. Pracuję ponad 3 lata na umowie na czas nieokreślony. Co mogę zrobić aby mieć miesięczny okres wypowiedzenia? Zależy mi na zmianie zaklepanej już nowej pracy

 9. Umowę podpisałem 24.10.2014 na czas nieokreślony z momentem rozpoczęcia pracy dnia 03.03.2014. 27.02.2017 chciałbym złożyć wypowiedzenie, jaki mam okres wypowiedzenia 1 m-c czy 3-m-ce?

  1. adwokat Iwo Klisz

   Trzy, bo w czasie wypowiedzenia staż pracy osiągnie pułap 3 lat i przez to przejdzie Pan z miesięcznego na trzymiesięczny okres wypowiedzenia. Nie każdy pracodawca ma taką świadomość. Jeśli to Panu pasuje może Pan twierdzić, że obowiązuje miesięczny okres wypowiedzenia. Pracodawcy też często nie znają się na prawie, a nie każdego stać na prawnika. Może się Panu uda go przekonać do krótszego okresu wypowiedzenia. Życzę powodzenia. Proszę napisać jak poszło.

 10. Dzien dobry,
  podpisalam umowe o prace na czas nieokreslony w dniu 2 maja 2014r od dnia 2 maja 2014.. Zlozylam wypowiedzenie w dniu 30 marca 2017r z zachowaniem miesiecznego (w moim mniemaniu) okresu wypowiedzenia. Moje rozumowanie bylo nastepujace: w dniu 30 kwietnia 2017 mina 3 lata mojego stazu u obecnego pracodawcy, w zwiazku z tym nie „zahacze” o 3-miesieczny okres wypowiedzenia.
  Wlasnie dostalam informacje, ze moj okres wypowiedzenia (kwiecien) wlicza sie juz w 3-letni staz pracy I obowiazuje mnie 3-miesieczny okres wypowiedzenia.
  Czy to sie zgadza? Bo wg moich obliczen – nie.

  1. Ostatnio analizowałem taki sam przypadek. Nie jest to w 100% jasne, jednak ja stoję na stanowisku, że Pani ma rację. Umowa rozwiązuje się po upływie miesięcznego okresu wypowiedzenia, czyli 30 kwietnia, a w tym dniu brakuje Pani 2 dni do wejścia w 3 miesięczny okres wypowiedzenia.

 11. Dzień dobry
  Pracuję w firmie od października 2010 na umowie na czas określony. Po 7 latach pracy dostaje umowę na czas nieokreślony. W 2016 roku weszła nowa ustawa z której wynika:
  Umowy na czas nieokreślony i określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, wynosi odpowiednio:

  2 tygodnie przy przepracowaniu okresu krótszego niż 6 miesięcy
  1 miesiąc przy przepracowaniu okresu co najmniej 6 miesięcy
  3 miesiące przy przeprowadzeniu co najmniej 3 lat
  Czy lata pracy liczne od wejścia w życie nowej ustawy czy po podpisaniu umowy mam 3 miesięczne wypowiedzenie?

 12. Witam, mam zawartą umowę na czas nieokreślony od 01.11.2014r. W październiku 2017 chce złożyć wypowiedzenie. Czy będzie mnie jeszcze obejmował jednomiesięczny okres wypowiedzenie czy już trzy miesięczny?

 13. witam . potrzebuje pomocy . oto zatrudniono mnie na okres próbny 0d.02.10. 2017 do 31.12.2017 . Po czym dnia 10.11.2017r wreczono mi wypowiedzenie ( nie wiem dlaczego ?). I teraz jakie mam prawo .okres wypowiedzenia dali mi 1 tydzen , bo brakuje 2 dni do trzech trzech miesiecy /.? jak to jest ?

 14. Witam mam pytanie bo już się w tym pogubilam. Jeśli zostałam zatrudniona 1.06.2017 t. To kiedy minie pełne 6 miesięcy pracy czy z 01.12.2017r czy też z 31.12.2017.r. zależy mi na tym czy mam jeszcze 2 tygodniowe wypowiedzenie czy już miesięczne.

 15. Witam,

  Proszę o wskazanie poprawnego okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony.
  Pierwsza umowa na okres próbny 06.07.2017 – 30.09.2017
  Druga umowa na czas określony 30.09.2017 – 30.09.2019

  W dniu 20.12.2017 złożyłem wypowiedzenie umowy wskazując dwutygodniowy okres wypowiedzeniem z rozwiązaniem stosunku pracy 06.01.2017. Pracodawca odmówił podpisania wypowiedzenia twierdząc, że obowiązuje mnie miesięczny okres wypowiedzenia.

 16. Witam,
  26 Marca minie mi 6 miesięcy pracy u aktualnego pracodawcy. Chce złożyć wypowiedzenie 23 marca, wobec tego czy moje wypowiedzenie będzie trwało 2 tygodnie? Czy mogę wykorzystać urlop w czas wypowiedzenia?

  Pozdrawiam

  1. adwokat Iwo Klisz

   Dzień dobry,
   do okresu wypowiedzenia wlicza się cały okres zatrudnienia u danego pracodawcy (czyli także z okresem wypowiedzenia)
   Skoro składa pan wypowiedzenie w dniu 23 marca do tego doliczy pan 2 tygodnie, to wychodzi, że pana okres zatrudnienia przekracza 6 miesięcy i obowiązuje pana miesięczny okres wypowiedzenia.
   Tym samym wypowiedzenie złożone 23 marca wywoła skutek w dniu 30 kwietnia.
   W okresie wypowiedzenia może pan wykorzystać urlop wypoczynkowy, chyba że pracodawca nie wyrazi na to zgody. Wtedy też po stronie pracodawcy leży obowiązek wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

 17. Otrzymałem umowę próbną na 3 miesiące. Przepracowałem niecałe dwa. Obowiązuje mnie okres wypowiedzenia tygodniowy czy dwutygodniowy w takim wypadku?

  1. Dzień dobry,
   w przypadku umowy zawartej na okres próbny, okres wypowiedzenia jest uzależniony tylko od jednego elementu, którym jest ustalona przez strony długość okresu próbnego i wynosi kolejno:
   3 dni robocze jeżeli okres próbny nie przekracza 2 tygodni
   1 tydzień jeżeli okres próbny trwa co najmniej 2 tygodnie
   2 tygodnie jeżeli okres próbny tra 3 miesiące

   Oznacza to, że pana obowiązuje 2 tygodniowy okres wypowiedzenia

 18. Świetny tekst. Sam pracuję od ok. roku na własnej działalności i zastanawiałem się jak to wygląda ze stażem pracy. Mam nadzieję, że jak najszybciej prawo się delikatnie zmieni i dostaniemy jakieś ulgi, albo będzie nam przysługiwać więcej jakichś praw. Tutaj https://cvwork.pl/staz-pracy-jak-go-obliczyc/ poczytałem też, jak dokładnie obliczać czas pracy i uważam, że obecny system liczenia stażu pracy jest bez sensu…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapraszam na mój Kanał na YouTube!