Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
dyscyplinarka na wypowiedzeniu

Dyscyplinarka na wypowiedzeniu

Pisałem już kilka razy o tym, że wręczenie oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę (przez jedną lub drugą stronę) nie oznacza automatycznie, że pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Wręcz przeciwnie, jest on zobowiązany wykonywać pracę do czasu upływu okres wypowiedzenia (przeczytaj również: Ile wynosi okres wypowiedzenia).

W okresie wypowiedzenia obowiązki pracownika w zasadzie nie ulegają większej zmianie. (Więcej: Czym charakteryzuje się okres wypowiedzenia? Czy w okresie wypowiedzenia trzeba pracować?). Tym samym pracownik lekceważąc swoje obowiązki w tym okresie może narazić się na dyscyplinarne rozwiązanie umowy o pracę.

Przykład:

Pracodawca rozwiązuje z pracownikiem umowę o pracę za wypowiedzeniem ze względu na trudności ekonomiczne. Po otrzymaniu takiego wypowiedzenia pracownik powinien świadczyć pracę do upływu okresu wypowiedzenia. Tymczasem rozżalony pracownik bez zgody przełożonego opuszcza miejsce pracy. W takim wypadku pracodawca może zwolnić pracownika dyscyplinarnie z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Co więcej, dopuszczalna jest także zmiana przez pracodawcę oceny zdarzenia, które było podstawą wcześniejszego wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi.

Przykład:

Pracownik popełnił w dokumentacji z kontrahentem pracodawcy duży błąd, który kosztował pracodawcę kilkaset tysięcy złotych. Pracodawca w pierwszym momencie bez wahania wręczył pracownikowi oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę motywując je popełnieniem wskazanej pomyłki. Po zastanowieniu pracodawca wręczył pracownikowi ponowne oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę tym razem bez wypowiedzenia. Takie zachowanie pracodawcy można ocenić jako prawidłowe.

Na koniec warto zasygnalizować, że w przypadku otrzymania dyscyplinarki na wypowiedzeniu nieco inaczej wyglądają roszczenia pracownika w wypadku rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa, ale to temat na następny wpis.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz