Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Kancelaria Prawa Pracy z Wrocławia

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
Chwila złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Chwila złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę

Wypowiedzenie umowy o pracę zostaje złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się chwili otrzymania pisma przez jego adresata. Może ono zostać doręczone osobiście drugiej stronie stosunku pracy, a także zostać wysłane pocztą czy przesyłką kurierską.

Dla skuteczności doręczenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę wystarczy, że adresat pisma miał możliwość zapoznać się z jego treścią. Nie ma potrzeby,  żeby adresat w jakiś sposób kwitował lub zgadzał się na przyjęcie wypowiedzenia itd.

Nie ma zatem znaczenia dla skuteczności wypowiedzenia, że pracownik nie odebrał z poczty wysłanego mu przez pracodawcę i awizowanego oświadczenia o wypowiedzeniu. Nie ma także znaczenia fakt, że pracownik odmówił przyjęcia oświadczenia pracodawcy o wypowiedzeniu umowy. W takim przypadku termin do złożenia odwołania do sądu pracy biegnie od chwili, w której pracownik mógł się zapoznać z awizowaną przesyłką lub przedstawionym mu oświadczeniem o rozwiązaniu stosunku pracy.

W sytuacji kiedy pracownik odmówi przyjęcia mu oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę warto, aby pracodawca opatrzył swoje oświadczenie adnotacją, że pracownik odmówił jego przyjęcia oraz podpisami świadków tej sytuacji (innych pracowników).

W przypadku, kiedy oświadczenie ma zostać wysłane drogą pocztową warto nadać je za zwrotnym potwierdzeniem odbioru (ZPO), a także jednocześnie za pośrednictwem firmy lub nawet kilku firm kurierskich.

pozdrawiam
adwokat Iwo Klisz
Kancelaria Prawa Pracy Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław). To, że artykuł Ci się spodobał do dla mnie bardzo ważną wskazówką, a także mocną dawką motywacji do dalszego pisania. Dziękuję i życzę Ci miłego dnia.

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

2 - Ilość komentarzy

  1. cyt. „Wypowiedzenie umowy o pracę zostaje złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się chwili otrzymania pisma przez jego adresata”
    Czy to działa w drugą stronę również, tzn. czy złożenie wypowiedzenia pisemnie przez pracownika kilka dni wcześniej (np. w poniedziałek) niż wynosi czas wypowiedzenia, np. 2-tyg. przy umowie na czas określony (w piątek), ma moc prawną?

  2. Ludwik Kalita

    cyt. „Wypowiedzenie umowy o pracę zostaje złożone w chwili doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy drugiej stronie. Jeśli jest ono złożone w formie pisemnej liczy się od chwili otrzymania pisma przez jego adresata”
    Czy to działa w drugą stronę również, tzn. czy złożenie wypowiedzenia pisemnie przez pracownika kilka dni wcześniej (np. w poniedziałek) niż wynosi czas wypowiedzenia, np. 2-tyg. przy umowie na czas określony (w piątek), ma moc prawną?

Zostaw komentarz