Wszystko co powinieneś wiedzieć o zwolnieniu z pracy w jednym miejscu - blog adwokata z Wrocławia

Wypowiedzenie umowy o pracę

Blog adwokata z Wrocławia, specjalisty z zakresu prawa pracy
brak pouczenia w wypowiedzeniu

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy

Pouczenie pracownika o prawie do odwołania się od otrzymanego od pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę jest obowiązkowym elementem oświadczenia pracodawcy rozwiązującego w ten sposób umowę o pracę.

To pouczenie jest ważne, ponieważ nie każdy pracownik wie o tym, że od każdego wypowiedzenia umowy o pracę można się odwołać.

Więcej na ten temat: Odwołanie do Sądu Pracy

Co jeśli pracodawca nie poinformuje pracownika przysługującym mu prawie złożenia odwołania?

Pisałem już o tym, że pewne formalne błędy pracodawcy przy rozwiązywaniu umowy o pracę mogą spowodować, że pracownik będzie mógł domagać się wypłaty odszkodowania lub nawet przywrócenia do pracy.

Prawo pracy ma to do siebie, że dokonywanie określonych czynności w odpowiednim porządku i w odpowiedni sposób jest bardzo ważne.

Dla przykładu: brak wskazania przez pracodawcę przyczyny rozwiązania umowy o pracę powoduje, że pracownik w zasadzie zawsze (w przypadku umowy na czas nieokreślony lub przy zwolnieniu dyscyplinarnym) otrzyma odszkodowanie. Nawet jeśli jego zachowanie względem pracodawcy było oczywiście niewłaściwe, a decyzja pracodawcy o zwolnieniu była uzasadniona. W takim wypadku popełnienie przez pracodawcę (a najczęściej przez pracownika działu kadr lub księgową) błędu formalnego powoduje, że całe wypowiedzenie jest niezgodne z prawem.

Przeczytaj także: Przyczyny wypowiedzenia

Brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu pracy też jest błędem formalnym pracodawcy. Stanowi przecież naruszenie przepisu art. 30 § 5 Kodeksu pracy. Zatem logicznie jest przyjąć, że również w takim wypadku pracownikowi należeć się będzie co najmniej odszkodowanie i to bez względu na przyczynę zwolnienia.

Rygory skrajnego formalizmu, przejawiającego się w niektórych przepisach prawa pracy, są bardzo często rozluźniane przez bardzo twórcze orzecznictwo Sądu Najwyższego. Można nawet w uproszczeniu powiedzieć, że w zakresie prawa pracy wyroki Sądu Najwyższego tworzą swoiste „precedensy”, które są wiążące dla sądów niższych instancji.

W jednym z takich „precedensowych” wyroków Sąd Najwyższy uznał, że o ile brak pouczenia o możliwości odwołania się do Sądu Pracy jest naruszeniem przepisów prawa pracy, to jednak nie jest ono na tyle istotne, aby samo w sobie dawało pracownikowi prawo do odszkodowania lub przywrócenia do pracy.

Czy zatem brak pouczenia o możliwości odwołania się do sądu od otrzymanego wypowiedzenia nie rodzi żadnych negatywnych konsekwencji dla pracodawcy? Nie do końca. Wyjaśniałem już, że pracownik ma 7 dni na wystąpienie z odwołaniem do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli zwolnienie nastąpiło w trybie bez wypowiedzenia, termin ten jest dłuższy i wynosi 14 dni.
Brak zamieszczenia w treści oświadczenia pracodawcy pouczenia o prawie do odwołania się do Sądu Pracy będzie miało taki skutek, że jeżeli pracownik nie zdąży złożyć odwołania w powyżej wskazanych terminach (7 lub 14 dni) i wystąpi do Sądu Pracy po czasie, jego odwołanie zostanie mimo to przyjęte i rozpatrzone przez Sąd Pracy.

adwokat Iwo Klisz
Kancelaria adwokacka Wrocław

Jeżeli zainteresował Cię artykuł, kliknij „Lubię to” lub polub moją stronę na facebooku (Facebook adwokat Wrocław).

Kancelaria prawa pracyzapoznaj się z naszą ofertą

kancelaria-prawa-pracy


Czy to, o czym napisałem pasuje do Twojej sytuacji?

Pamiętaj, że informacje umieszczone powyżej przedstawiają tylko ogólne zasady funkcjonowania prawa pracy i nie mogą zastąpić porady prawnej dotyczącej oceny Twojej sytuacji prawnej.

Bezpłatną pomoc prawną w Twojej sprawie możesz uzyskać w inspektoracie Państwowej Inspekcji Pracy.

Jeśli szukasz płatnej pomocy prawnej adwokata specjalisty z zakresu prawa pracy i jesteś z Wrocławia lub okolic, wpisz poniżej swój numer telefonu. Skontaktuję się z Tobą i wyjaśnię co mogę dla Ciebie zrobić i jak wyglądają zasady i koszty współpracy z moją Kancelarią.

Zostaw komentarz

Top

Zapisz się na nasz newsletter

FreshMail.pl